Olizujete lžičky, dudlíky, pusinkujete miminko na ústa?

septums
21. únor 2016

Ahojte všichni komu se bude chtít diskutovat na toto téma, dost mě zhrozilo to, že olizováním lžičky, dudlíku, pusinkováním můžu způsobit miminku kaz, přenést bakterie apod. .
Ten dudlík, lžička by se dala nějak pořešit, ale nelíbat svoje dítě ?!
Přece dítěti stejně naroste pak dospělacký chrup...
Zajímalo by mě, kolik z vás dudlík olizuje a bakterie neřeší, ať vím, že nejsem sama.

mercedesse
22. únor 2016

No mně to příjde úplná blbina to řešit, protože když se budu sebevíc snažit, tak pak pustím dítě na zahradu a první co udělá, že si nacpe pusu pískem a hlínou, olízne kde co. Moje děti žijí v čístém domě, ale ne v sterilní čistotě. Jsou to vesnické děti a jsou oba velmi odolní a zdraví, takže asi tak. Takže myslet si, že když neolíznu lžičku, zachráním dítě od zubního kazu, haha. Jo a když pak lezoucí dítě dáte k jinému miminu, které má dudlík, tak si buďte jisté, že v nestřeženém okamžiku mu ho lohne a ocucá.

mimco
22. únor 2016

@mercedesse taktak, moje řeč.......
-některé maminky by nejraději zabalily děti do sterilního kokonu a vypustili v dospělosti 😀

Příjde školka, tam se moje malá furt s někým pusinkuje, válejí se po sobě, ochutnává sníh, hlínu atd.......
Musela bych se z toho zbláznit, kdybych tohle všechno měla hlídat a řešit.

evulinka27
22. únor 2016

Holky, já to moc nechápu...
Takže jako miminku se do pusy nic strkat nesmí, aby jsme na něj něpřenesli bakterie.. a když to dělat nebudu, tak to znamená, že nadosmrti se mu tam ty bakterie nedostanou? dřív nebo později se stejně bude pusinkovat s jiným vrstevníkem, který je tam může mít.. a přenese si je a hotovo.. kde je moje snažení? 🙂 dítě zatím čekám, v dost věcech budu asi úzkostlivá a budu to chtít po svém, ale tohle řešit určitě nebudu..

kulatakosticka
22. únor 2016

Jj stačí jít s kojencem do herničky 😁

kulatakosticka
22. únor 2016

Vlastně někdy stačí o trošku starší sourozenci 😊

mercedesse
22. únor 2016

@kulatakosticka právě, u Terezky už se nadalo řešit nic, stačilo hlídat, aby to co jí mladej cpal nebylo jedovatý 😀

olusenka
22. únor 2016

synovi jsem min. do 2,5 let ne-li déle nikdy neolízla lžičku (dudlík nechtěl), nedala jsem mu pusu na pusu a dávala jsem si na to opravdu sakra velký pozor. Nerada bych mu zanesla zubní kaz nebo hůř opar, trpím na opary dost.
Ve sterilním prostředí nežije, od 6měs. si cucá prsty "o 106", do pusy už taky strčil leccos a ocucal kdoví co, ale to jsou bakterie jiného druhu, žádný zubní kaz, opar, moučnivka apod.
U mladší dcery se mi to podařilo dodržet možná do 1,5roku, možná když nebylo zbytí, tak jsem to udělala (tu lžičku olízla), ale zcela výjimečně, i teď se toho snažím vyvarovat, jak to jde, na pusu je nelíbám, ale na tvář. No, nejvíc ze všeho mi jde asi o ty opary...... možná i celkově o princip.

nika82
22. únor 2016

@olusenka to sa dá preniesť aj zubný kaz ?

olusenka
22. únor 2016

@nika82 několikrát jsem četla, že ano, ale se zubařkou jsem to nekonzultovala. 😉 Ale proč riskovat, ne?

nika82
22. únor 2016

@olusenka ako počujem to 1x

mercedesse
22. únor 2016

jenže tomu se stejně do budoucna nezabrání. Stačí aby se od někoho napilo. A ty bakterie má každej, jen záleží, jak se čistě nim zubu udržuje nízká hladina

septums
autor
22. únor 2016

@mercedesse asi to bude tak jak píšeš, můžeš se snažit sebevíc, ale časem se tam ty bakterie dostanou. Navíc dudlík nebude mit nafurt a později bude jist sama.. takže už to olizovat nebudu. .. a nelíbat kvůli kazu dite na pusu nehodlám. . Toho se nevzdám 🙂

rebe
22. únor 2016

@nika82 Ano, zubní kaz se dá přenést slinami, proto se nedoporučuje olizovat dítěti dudlík nebo lžičku. V této diskusi to již zaznělo několikrát. Nejde o ochranu dítěte před všemi bakteriemi, ty se do něj logicky dostanou i jinak, ale před naprosto zbytečným ohrožením zubním kazem způsobem, který je prostě k ničemu. Dudlík ze země jde umýt vodou nebo utřít do pleny, ne?

@mercedesse Dcera byla extrémně dudlíkové dítě, ale jinému dítěti dudlík nikdy neukradla. Nebere ho ani synovi, prostě ví, že nemá, dostala vlastní. Tak nevím, asi dělám něco špatně 😀

shadowofangels
22. únor 2016

Já lžičku spíše umyju pod vodou i dudánek.. 🙂

shadowofangels
22. únor 2016

A co se týče pusibkování, tak to já jsem pusinkovala, pusinkuju a budu pusinkovat :D

smirda
22. únor 2016

Zubařka mi v těhotenství říkala, že si mám pořádně čistit mezizubní prostory, že až pak začnu olizovat dudlíky, zbytečně bych mu zanášela bakterie. Věřila bych tomu, že při zachování běžný ústní hygieny by to mělo být vše ok.

shadowofangels
22. únor 2016

Holky, ráda bych vás pozvala do skupiny "Vše pro mrňousky i nemrňousky" na Google+. Pořád tam přidáváme nějaké zajímavé články, které můžete přidat i vy a je tam i bazárek 🙂. Dneska jsem tam přidala časopis ke stažení o výživě kojenců a batolat a receptíky 🙂. Jste všichni vítáni 🙂

septums
autor
22. únor 2016

@smirda Já si myslím, že to není až tak horký. . Pokud vyloženě nemáš vysokou kazivost zubů, a dodržuje se zubní hygiena tak tím se snad kazy nezpůsobí.. horší je podle me, sladké pití

barulina
5. lis 2018

svoji dceru jsem pusinkovala od mala, pusinkuju do ted. jen když mam opar davam si pozor, kazy nastesti resit nemusim, zadne ja nemam. ale u nas cv rodine je pusa bezny projev, s moji mamkou si dame hubana i ted. a dudlik jsme párkrát olizla, ale je fakt ze me to prijde nehygienicke, vždy jsem mela s sebou cistou vodu, a venku jsem lzickou nekrmila.