Organizace domácnosti při třech dětech

2veverka
31. kvě 2017

Ahojte! Ráda bych se zeptala těch, kdo mají tři děti, jestli jste našli nějaké fígle, zjednodušováky, zkrátka pravidla, která vám usnadnila rodinný život. Mám dva budoucí školáky (druháka a budoucího prvňáčka) a miminko a zatím je to teda hukot. Od známých jsem občas slyšela, že např. po příchodu třetího dítěte masivně začali se zmrazováním jídla a dovážkou potravin, u jiné rodiny zase pravidlo, že nejstarší dcera se po příchodu z družiny musela jít hned vykoupat apod. Co usnadnilo rodinný život vám? Existuje vůbec něco takového??

outeq
16. led 2018

Mam 4r, 3r a 2m. Zatim v pohode, bojim se az se bude nejmensi pohybovat. Nejstarsi chodi na dopoledne do skolky a mladsi si uziva zatim doma hracek pro sebe, tak mezitim uklidim, udelam obed. Odpoledne dam s nima nakup v Lidlu, postu, urady atp, kolem 15h jdeme na prochazku nebo jdeme ke kamaradum nebo oni k nam, v 17h zacinam varit veceri a pripravuju svacinu manzelovi do prace. Mame mycku, susicku, 2 auta, takze v tomhle pohledu mam pohodli. Vetsi uklid, myti oken, auta atd delam o vikendu, zehlim obden, peru 2x za den

makiszek
16. led 2018

Ještě ohledně te susicky - pokud vyloženě nemusíte, nekupujte si 2v1. Prodlouží se hrozně cyklus jedné varky prádla. Když je to zvlášť, tak než se ususi prádlo, tak můžu prát další.

bayt
16. led 2018

@2veverka Teď ti asi nerozumím. Já bych si připadala spíš jako robot dělat věci, které dneska dělají právě ti roboti 🙂) Není lepší ten čas věnovat hraní si s dětmi, čtení...nebo taky nic nedělání?🙂

maritina
16. led 2018

@2veverka a co je malymu,kdyz pises,ze je porad nemocny?Zazivani?Nasemu nejstarsimu se po Priorixu objevila Pfapa,coz jsou periodicke horecky,priznaky podobne chripce ci angine,leky na srazeni teploty nezabiraji,horecka se objevi nahle z uplneho zdravi atd.Mel milion antibiotik,nez po 6te hospitalizaci mu zkusili dat kortikoidy a ty zabraly.Dostali jsme je na dom a s nemi uz jsme ty ataky zvladali doma.Odeznelo to ve 3 letech samo.

2veverka
autor
16. led 2018

@bayt No, v poslední době mě vysává takovéto věčné organizování, potvrzování něčeho mailem nebo esemeskou. Pořád se mi zdá více osvěžující jít na nákup než vyplňovat formulář nákupu na netu. Čímž neříkám, že bych chtěla mýt nádobí v dřezu nebo prát v ruce😉

normalnimatka
16. led 2018

tři děti nemám a musí to bejt fičák... snažila bych se prostě ušetřit čas tam, kde to není nutný. jako vysávat každej den, žehit obden, jak jsem tu četla....to je prostě scifi....nebo i prát. tak holt koupim veeeelkou pračku a ne že budu prát 2x denně probůh! to je nesmysl. žehlení je nesmysl celkově. jojo, košile blbý... tam je to nutný, tak pak bych přemejšllea, jesi je opravdu nutný, aby muž chodil pořád v košili:D vařit teplý večeře blbost. všichni maj pořádný obědy v jídelnách atd, takže večeře je stylem polívka, nebo pečivo + něco, vrchol kuchaření byy byla pomazánka a zeleninovej salát třeba. víc bych nepatlala.
jídlo zavařuju. polívky, omáčky... nevadí mi jíst oběd stejnej dva dny za sebou. když mám porcí ještě víc, další porci zavařim a snim třeba příští tejden. zamrazování je taky cesta, akorátže já mám třeba malej mražák i jen na ty zásobovací věci, natož abych tam dávala hotový jídla.
nakupuju ráda trvanlivý věci do zásoby a pak dokupuju "jen" čerstvý a docházející zásoby. úplně to stačí, pořád je prostě co kupovat...děs. a to nemám pětičlennou domácnost a nevařim imrvére:D
pak je taky docela fajn omezit ty různý placatý svítící věci a místo toho spolu teřba mluvit, nebo podobně...:D
nemoci sou na pendrek, tak můžeš zkusit odhalit příčinu a pomoct jí. ale to západní medicína neumí. ta jen zalepuje následky, který se ale budou objevovat pořád, jen v jinejch podobách, když příčina zůstává.
to spíš záleží konkrétně, co ti vadí, kde ti přijde, že ti něco uniká, a zaměřit se na tu věc, ji vyřešit...

zajacica9
16. led 2018
bayt
16. led 2018

@2veverka Jo tak....mě třeba baví vaření, ale musí to být tak, že chci, ne že musím :D Nákupy v Bille mě ale těžce nebaví. Vždycky pajdáme s pěti taškama a stejně je toho málo :D A to nepočítám nákupy mléka a já nevím čeho. Na netu mám už svůj obvyklý nákupní seznam, takže ho jen drobně obnovím a doplním. Zabere to tak deset patnáct minut 🙂

valeriem
16. led 2018

Já mám 3 kluky - třetí třída, první třída, 1,5 roku. A je to fičák, malý mi spí 30 minut denně ☹ většinou jsem mimo domov. Pokud vymetáme návštěvy po kámoších a kámoškách, nemusíme tak doma uklízet. Pomáhá mi diář a plánování. Usnadňuje mi to i to, že můžou jít do školy i ze školy samy, když je to nutné. Ale často chodím s nimi. JInak myčka, pračka, hodila by se i sušička... Pak taky můžu nechat ty starší i doma samotné dočasně a s malým na kočáře pověsit prádlo v sušárně a tak. Pro obědy si chodíme většinou do místní školy, vaří dobře a vyváženě, hodně i luštěniny. Není to samé UHO. Dva starší chodí do stejného kroužku, 2x týdně tréninky + víkendové závody (březen - říjen), mít je každýho jinde, to už bychom nezvládli. Takže i hodně záleží, jak jsou děti staré. Když jsem s malým doma sama, nemůžu se od něho třeba hnout, ale vysát můžu i s ním. Když jsou doma starší, tak ho i chvilku zabaví a můžu vyndat třeba myčku. Manžel je hodně v práci, na kluky jsem hlavně sama. No a minimum spánku pro mě, pracuju z domova, většinou tak od 22 hod do 2 ráno.....

jge
16. led 2018

Taky si rada poctu. Ceka me to v cervnu. Budu mit 5 letou slecnu (ktera uz ted je hodne samostatna a velka pomoc), 3 leteho divocha a miminko. Bude to sranda. Nemam tu nikoho, kdo by mi pomohl. Manzel v praci, odchazi v 7 a prijde v 18, to uz moc pomoci clovek nepotrebuje. Predpokladam, ze bud poridim pani na uklid nebo manzela o vikendu ci vecerech zaprahnu a bude uklizet on 🙂
Bohuzel jsem pedant na poradek a rad, tak mam obavy, tak to miminko narusi. Nastesti vetsi budou ve skolce a skole, tak snad to nejak dame.

ev.ka
17. led 2018

@jge manžel chodí 18-18.30 a pomůže - dodělává večeři, když ja koupu mimino a po večeři koupe starší děti + čte pohádku, když ja uspávám mimino 😀

barunka1985
17. led 2018

@bayt mužu se zeptat jaky mate roboticky vysavač?

barunka1985
17. led 2018

Mám syna 2.5 roku a na červenec čekám miminko. Starší doufám půjde do skolky. Ted ještě chodim do školy, pomáhám v praci a začíná to byt narocny. Hlavně ted ty zkoušky.
Jinak přes týden moc nevěřim, večeře spis studený. Obědy pro mne a syna.
Hodně musíme chodit ven, tam si to malej uživa.
Pokud to fakt jde, doporučuji sušičku, ale samostatnou. Já třeba suším , peru a myčka jede na levný proud. Když v noci vyperu, pak dam do sušičky a je super to dat hned do skrine.
Na nákup mi nevadí chodit, ale zkuste ten dovoz ono to tak špatný není, ja si nechala dovézt na Vánoce a super, než někde čekat fronty.
Dětem bych napsala s čim budou pomáhat. Pokud to jde zapojit i manžela.
Az vam začne chodit dítko do 1tridu, mimi zase bude starší.

bayt
17. led 2018

@barunka1985 máme iroombu, já bych raději do jiné značky nešla...a musím říct, že jsme moc spokojení, přitom už ji máme tak čtyři roky, takže žádný nový model 🙂

jge
17. led 2018

@ev.ka U nas maximalne precte detem pohadku. Ale uprimne, po celem dnu mi cteni pohadky vubec nevadi. Ale mozna zmenim nazor az bude miminko 🙂

ladyhacek
17. led 2018

Nakupovani online je určitě super pomocník. Já teprve čekám druhé. Já tedy normálně vařím na dva dny. Teta má 4 děti takže můžu nastínit jak to měli oni ( i bez online nakupování teď už jsou velké 15+) nejstarší 10let, 6 let, 16m a novorozeně. Musela.mit hukot i když se starší už obstarají. Než vyrostli vše dělala sama a že mají obří dům no má můj obdiv. Vždy perfektně uklizeno ( i když u 4 bylo vidět, že tam žijí 🙂). Dětem udála snídani starší vypravili s mrnaty šla nakoupit. Pak si nejspíš hráli, uvařila, dala je spát, uklidila. Mela je naučené, že po obědě se odpočívá. I když už nespali šli si lehnout Neko asi koukali na pohádku. TV měli jako malý výmecne. Spíše je vypustila na zahradu. Starší hlídá nejmladší a mezi tím napíši úkoly. Nejstarší se už docela zabavila.ale pozor když povyrostli všichni děti jezdili na kroužky 1-2 museli je dovážet ( měli jedno auto takže většinou teta s nimi vlakem nebo autem když to zvládal strejda tak vozil on) po večeři je šel všechny vykoupat strejda ( myslim, že to byla velká pomoc) a pak teta asi padla. Ó prázdninách jsme tam jezdili třeba i na týden a to nejen my, ale i děti od jejího bratra. Prostě plný dům. S dětmi hodně tancovala, učila je říkanky. Je učitelkou ve školce a děti miluje. Zabavila nějak tři děti a věnovala se jednomu - úkoly, cvičení na piano... Do domácnosti jsem ji samozřejmě neviděla, ale vždy když jsme tam byli bylo to úžasné. Děti si samozřejmě museli po sobě uklízet, v obýváku se nesmělo jíst ( myslím, že i pít). Jo a pračku a věšák měla dole ve sklepě. Tam i tehlila. Pro děti rám měla koberec a pár hraček. Pustili si muziku a bez TV se zabavili a ona si udělala co potřebovala. Zahradu měli a mají vždy upravenou, krásnou skalku, nikde bobek od psa... Strejda od rána do večera v práci ale ó víkendu buď pomáhal nebo jezdil po melouchach jak to zvládal netuším , já mám někdy problém s jedním 🙂, ale fungovalo to.

sabuse1
17. led 2018

Mám 3 děti - aktuálně 8, 7 a 4 roky a řekla bych,že dokud chodili do školky a já byla doma tak to vlastně byla pohoda🙂 starší byli dopoledne ve školce, já měla čas na tu nejmenší, udělala jsem co jsem potřebovala a odpoledne se věnovala těm starším. Vařila jsem většinou na 2 dny, práci si ulehčila myčkou a sušičkou + k nám 1x za 14 dní chodí uklízečka která udělá důkladný úklid a žehlí. Ten pravý fičák přišel po mém návratu do práce a nástupu té nejstarší do školy, teď přijdeme domů po 16h, nasvačej se a jdem se vrhnout na úkoly, syn má dysfázii takže když udělám úkoly s nejstarší věnuju se jemu, do toho cvičení rehabilitace, než se rozkoukám je pomalu 19h a čas večeře, tu dělám teď taky na 2 dny tak něják mezi tím učením. Upřímně v pátek už padám na hubu a jsem ráda,že si o víkendu můžu trochu odpočinout aspoň co se těch úkolů týče. A hodně mě deptá,že skoro nemám čas na tu nejmenší, ta je sice strašně samostatná takže se zabaví sama nebo dělá svoje úkoly, ale někdy mám pocit,že se s ní přivítám když jí vyzedávám ve školce a pak jí dávám pusu na dobrou noc

zuzineckah
17. led 2018

@2veverka asi záleží jak to máš nastavené. Já teda snesu jen určitou míru bordelu, pak začnu být nepříjemná a musím dělat pořádek, protože ve chlévě si prostě neodpočinu 😀 Nedokážu si sednou a hodit kopyta na stůl... děcka jsme od mala vedli k tomu, aby si minimálně po sobě uklízely, nejstarší samozřejmě už pomáhá nějakou dobu i s domácími pracemi, ale zase jí nechávám prostor, protože má dost učení. 4,5 leťák zvládá takové ty běžné věci - uklidit si postel, vysvléknout se do prádelního koše, ne věci házet po zemi, pomáhá s myčkou, rád se motá kolem vaření, nebo rád s tátou seká trávník, uklízí garáž atp. A hračky si taky poklidí. Není to 100%, ale já oceňuji především snahu a to, že už to bere jako samozřejmost (připomínám je výjimečně). Nejmladší 18m dělá zatím jen bordel 😀 Od jara začíná vždycky nejlepší období, které si užíváme maximálně, protože se náš život prakticky přesouvá na zahradu. Já jaksi nedokážu šidit to jídlo, pořádek, čistotu a trošku závidím těm, kteří to umí. Asi mají v něčem jednodušší život 😀 Na druhé straně to někdo žene do extrému, v okolím mám rodinu, která má dvojky a pojali to hodně zvolna a vsadili jen na to užívání si. Nicméně ten bordel v jakém žijí, to je na hranici opravdového humusu... Proto si myslím, že je to o tom, jak to člověk má v sobě nastavené. Myslím si, že když máš ráda určitý standart pořádku a hezkého bydlení, tak přístup a la "bordel v bytě šťastné dítě" ti asi moc sedět nebude 😀 Ale já si myslím, že to jde, u nás je to v pohodě. Všechno tak akorát. Blbá je ta permanentní nemoc, to pak člověka i ostatní členy domácnosti docela významně limituje, no...

krikri27
17. led 2018

@2veverka u vás to spís vypadá na ponorku, jak jste pořád sama s dětmi a prcek nemocný... zvlast v zimě je to náročné. Na ponorku je jediná rada - najít si čas pro sebe bez dětí. Třeba hodinu dve za týden. .. deti nechat tátovi a dělat, co vás baví - sport, procházky, knížky, malování, nějaký kurz, divadlo, s kamarádkou na deci vina...co máte ráda. Také pomáhá nechat jedno dítě (mimco)nebo dve někomu jinému a strávit čas jen s jedním, dvema...třeba zajít do kina, na zmrzku. ..je to úplně jiné, občas se věnovat každému zvlášť, potřebuji to ti velcí i mamina. A až začne být hezky, co nejvíc ven, zelená uklidňuje s zážitky s dětmi vám udělají radost,.narozdíl od uklizeni 😉jinak se přikláním za sušičku, prádlo máte v jednom dni opravě i u sušené, jen poskládate. Přívod vody není potreba😂 ja čekám páté, musím ležet s batoletem 18 m a sušička je super. Starší děti už mám velke - 10, 16,19.

krikri27
17. led 2018

@sabuse1 také tvrdím , že pravý fofr přijde po mateřské, to pak teprve člověk ocení slovo dovolená 😂

rebe
17. led 2018

@2veverka Sušičku s pračkou 2v1 jsem vybírala mezi LG a AEG, nakonec vyhrála AEG, protože byla v akci a velmi výrazně levnější. Vybírala jsem hlavně podle hlučnosti a podle spotřeby vody, protože 2v1 ji používá i při sušení. K námitkám proti 2v1, které tu padly v diskusi: spotřeba vody už se dneska běžně pohybuje mezi 60-80 litry na cyklus, v průměru je to tak o polovinu víc než samotná pračka. Což při cenách vody není tak šílené ve srovnání s tím, kolik času a práce tím člověk ušetří. Cyklus praní a sušení je z logiky věci delší než u samotné pračky, ale přesto se za den dají zvládnout i tři cykly – jeden cyklu trvá cca 6,5 hodiny, takže dva přes den a jeden přes noc. Mám (zatím) teda jenom dvě děti, ale nepotřebuju prát tolik, aby mi tohle nestačilo 🙂
Jinak k tvému dotazu na začátku, vzhledem k tomu, že tři děti jsou v plánu,respektive už pár měsíců na trojce pracujeme: můj úmysl je vést děti k maximální samostatnosti a zodpovědnosti. Už teď, kdy jsou jim 2,5 a 4, jsou hodně platnými členy domácnosti. Nepomáhají, mají prostě svoje práce, za které jsou zodpovědné, takže je potřeba, aby je udělaly, i když se jim nechce, protože je to potřeba. Máme třeba 3 kočky a ani nepamatuju, kdy jsem je naposledy krmila – už přes půl roku je má na starosti ten mladší. Ale asi je pravda, že na poměry spousty maminek máme doma bordel – když jsem večer unavená, tak fakt nevytírám ani nedrhnu koupelnu, ale radši si odpočinu a práci nechám na zítra 🙂

rebe
17. led 2018

@2veverka A nákupy online taky doporučuji všemi deseti. Stačí to jednou zkusit a uvidíš. Neznamená to, že už nikdy nezajdeš do obchodu, na drobné nákupy pořád chodím. Ale na velký nákup s dokoupením zásob nic lepšího není. Jednak ušetříš logicky spoustu času, sebevětší nákup máš hotový za půlhodinku se vším všudy, bez cesty, stresu s parkováním a podobně. Donesou ti ho až do bytu, což je třeba pro nás v pátém patře bez výtahu mega velké plus 🙂 Ale ušetříš i spoustu peněz, jednak u všeho velmi snadno vychytáš akce, jednak neřešíš, že jedno dítě támhle zahlédlo plyšáka, druhé pastelky a třetí nutně potřebuje tyčinku nebo sušenky, ani že u pokladen uvidí vláček nebo kolotoč. Já z těch velkých nákupů měla vždycky akorát stres a byla jsem naštvaná z mraků lidí, teď velký nákup naklikám na itescu a s dětma zajdu do drogerie nebo do hračkářství, protože milují nakupování, a je z toho pohodový výlet 🙂

ev.ka
17. led 2018

@jge mě taky čtení nevadí, ale mimino u čtení pohádky neusne a pak akorát do toho čtení řve a není spokojené ani jedno dítě (starší, že neslyší a mimino, že nemůže zabrat)
takže ja uspávám v peřinách zachumláním mimina k výstřihu a potmě a taťka čte a děti u toho ještě smějí, dotazují se a mají rozsvíceno vedle v pokoji

ale to je detail, jen bych nepodceňovala pomoc tatínka jen proto, že přišel v 18 hod

ev.ka
17. led 2018

a jinak kromě pračky, sušičky a myčky je můj NEJ pomocník tyčový vysavač
váhala jsem jestli ten a nebo robotický a vybrala jsem dobře
vysavačem přejedu nejhorší místa, jako je podlaha pod jídelním stolem, předsíň a ten nejhrubší uklid je v pár minutách hotov
a to i když kluci něco rozsypou apod
macecha má toho robotického a když něco vysype v kuchyni, tak tam robot jezdí 15 min a plete se tam a stále to nemá hotové... tyčák vezmu do ruky a na pár tahů je uklizeno

kupovala jsem ten nejsilnější, co dělá elektrolux a vysaje i písek, což oceňuji, pokud zapomeneme vyklepat boty z pískoviště (sousedka má slabší a nevysaje ho)

bayt
17. led 2018

@ev.ka Náš robotický vysavač má dva režimy. Jeden je na úklid rozsypaného - krouží kolem dokola pár minut, zvětšuje kruhy. Určitě to netrvá 15 min, spíš tak tři minutky. I když o ručáku jsem už uvažovala, protože ty lepší umí vysávat i rozlité tekutiny a hodil by se i na úklid auta, křesla apod.

Mně vyhovuje, že ten robovysavač je tichý. Pouštím ho přes noc a nebo když odcházím, dělám to každý den a neznám špinavou podlahu. Akorát jednou za čas se musíme dokopat k vytírání, to je za trest. Vytírací robot sem nejde, protože máme parkety :/