Pláče před spaním

jenny91
26. kvě 2018

Prosím o radu: Mám čtyřměsíční miminko, kterému se před pár týdny výrazně zhoršil spánek. Od konce šestinedělí usínal krásně (usínáme při kojení) kolem 19h a vydržel alespoň do jedenácti, později se to protáhlo na druhou ranní a výjimečně spal bez probuzení třeba i do pěti. Teď máme s tím večerním spánkem nějaké trable - buď se mu usnout nepodaří, nebo se u kojení uspí, ale ještě několikrát se následně probudí během hodiny, dvou. Nevadilo by mi ho uspávat, ale většinou to nakonec skončí tím, že se rozpláče a je k nezastavení. Můžu pak zkoušet všechno možné, ale tak půl hodiny nebo hodinu trvá, než se brekem unaví a je ochotný nechat se nějak uspat. Nejsem zastáncem metody nechat vyplakat, ale dnes to trvalo hodně dlouho a musela jsem od něj nakonec odejít. (Uteklo mi hejno kachen.) Než jsem se stačila vrátit (cca 10 minut), pláč ustal a malý spal. Už předtím mi připadalo, že když brečí a přijdu k němu, výrazně přidá. A teď bojuju s tím, jestli bych ho měla zkoušet nechávat plakat samotného, i když se mi to dost příčí. Na druhou stranu si říkám, jestli i pro něj není vlastně lepší, když si pobrečí deset minu o samotě a usne, než aby mi hulákal v náručí hodinu... Co si o tom myslíte?

barunkar
26. kvě 2018

@jenny91 Nasemu malymu se kolem 4. mesice taky zhorsil spanek. Bylo to kombinaci vice faktoru. Trpel teda od narozeni dost na prdiky, bolesti briska, takze jsem kapala kapicky (Espumisan). Zacaly se mu v dasnich hybat zuby, posouvat se k prorezu, tak jsme mazali i zuby (Cal gel). Potom zacal mit vic hlad, takze casteji prso (tim se dost uklidnil). Ono vubec pritomnost matky hodne zklidni. Taky mival hodne hluboko bubliny po jidle. I kdyz si po kojeni brkl, tak po pul hodine, hodine i vic zacal plakat a brknul jeste. Takovy brknuti hodne ze spod. Takze stacilo trosku mu pomoct chovanim, prizmacknutim nebo jak to rict, zahopsanim a bublina byla venku a byl klid. S dcerou jsem nic takoveho nezazila. Hold kluci... :-P
Hlavni je zustat v klidu. Nebyt nervozni, pekne na nej mluvit, klidne. Pohladit, zazpivat. Naseho maleho treba uklidni skrabani na zadech. Proste musite zkouset co zabere. Na neco urcite dojdete. Taky nejsem zastance nechat vyplakat - u nas to ani nefunguje, urval by se k smrti. Jo a zkuste ho dat treba spat na brisko. Nas maly tak spal od porodnice az do cca 5 - 6 mesicu, nez se zacal sam pretacet vsemi smery. A byl spokojeny. Na zadech vzdy kricel. I v kocare. Tak uvidite. 😉

ladyhacek
27. kvě 2018

Ve 4m to můžou být zuby. Zkoušela jsi třeba ho nechat v postýlce a jen hladit? Nebrat ho?
Jinak samozřejmě je jen na tobě zda svedite necháš vyrvat já to pod " nátlakem" a psychického vyčerpání zkusila v 7m malý mi komplet vše pozvracel jak hodně plakal asi 20-30min a od té doby odmítal v postýlce spat. I když jsem ho uspěla a přesunula do 5 min řev
Takto malé dítě prý ještě neumí samo usínat ( jak které) když ho položka tak ne hned zavře oči a spí ( někde jsem četla)
Někteří jak to neumí a chtějí tak právě pláči protože nic jiného neznají v tom případě jo ty skutečně můžeš rušit. Zkusila bych hobud držet v náručí a nic nedělat jen ať slyší tvé srdce ( nedělat psps, nehoupat...) A nebo potom ho jen třeba držet za ruku než usne ať ví že tam není sám ( Alena to se dá zvyknout já si jako malá zvykla a když jsem zjistila že tam už nikdo není šílený rev) ale synovi jsou 3 uspávání ho držím ho hladím zpívám mu a budí se 1x za noc na čůrání a pak hned usne sám .

jrak
27. kvě 2018

U tebe pláče více nez o samotě, protoze te cítí, ví, ze tam jsi a chce te. Navíc se diky tobe cítí v bezpeci a ví, ze plakat “může”, ze mu nehrozí žádné nebezpečí.. je to přirozené.
O samotě bych ho v tu chvíli nechat nedokázala, pokud prcek nemůže usnout, kojim co to jde a kdyz nechce, tak s nim v náruči pochoduju nebo ho uhoupavam na míči, to mi zabírá vždy.
Je to nápor na nervy, ale oni neplacou jen tak, jen jinak nedokážou vyjádřit, ze je jim ouvej a potřebuji nás 🙂

jenny91
autor
30. kvě 2018

Děkuju všem za rady. Pár dní jsme to vydrželi, manžel mě občas vystřídal, když už malý křičel hodně dlouho. Teď se nám to (ťuk, ťuk, ťuk!!!) trochu zlepšilo - večer sice stále usíná hodně dlouho a několikrát se vzbudí, takže dohromady uspávám třeba dvě až tři hodiny, ale zvládáme to teď bez pláče jen pomocí kojení nebo houpání v babyvaku.
@ladyhacek Jenom hladit v postýlce jsem zkoušela, ale to zabere snad v jednom případě z padesáti (tím zabere myslím, že se u toho vážně uklidní a třeba v tichosti usne). Jinak takhle vydrží brečet třeba půl hodiny v kuse, někdy i déle. Občas nám ale už nezbývá jiná možnost, když nepomáhá vůbec nic - necháme ho prostě vyplakat a jsme tam s ním. Jen mám z toho vždycky špatný pocit, jestli to třeba nešlo vyřešit nějak jinak, jestli třeba nepotřeboval něco, s čím bych mu mohla pomoct... Ale už mi pak prostě dojdou nápady :(
Každopádně pořád mě nějak zaráží, že dřív spal už skoro celou noc a teď se v noci budí znovu tak po těch třech, většinou už dvou hodinách. Chce se kojit nebo odnést na čůrání (trochu bezplenkujeme, respektive malý si na to dost potrpí a do plenky chodí jen nerad). Tak pořád řeším, kvůli čemu se mu hůř spí, jestli už třeba ty zoubky, nebo jestli se mu prostě líp spalo v zimě... (Mívali jsme v baráku vcelku chladno, možná si na to zvykl...) Ráda bych mu zařídila dobré podmínky pro spaní a už mě nenapadá, co změnit 🙂

ladyhacek
30. kvě 2018

@jenny91 tím teplem to určitě být může, nevím zda přikrýváš - zkuse nepřikrývat a nbeo ho jen příkrát v pleně lehkou dekou (tak spal v létě malý to měl ty 4m 🙂

jenny91
autor
30. kvě 2018

@ladyhacek teď ho dávám spát v lehkém overálku bez přikrývky, ale to moc nepomáhá, asi mu když tak vadí celkově ten teplejší vzduch... neusne prostě tak tvrdě, já to vlastně v létě tak mívám taky, že se převaluju a budím, i když spím jen pod prostěradlem. nejspíš se mu teď hold trochu pootočí režim, protože jak se v noci častěji budí, potřebuje pak víc dospávat přes den. hlavně právě kolem poledne, když jsou největší vedra, tak ho to unaví a dnes chrupčil skoro tři hodiny 🙂

lennus
30. kvě 2018

@jenny91 Nenechávala bych ho vyplakat, jste jeho nejbližší osoba, ono to časem přejde, buďte mu na blízku, vše je jen období, nebojte!

jenny91
autor
31. kvě 2018

@lennus Děkuji, teď to zase pomalu přechází, tak budu doufat, že se to brzy nevrátí 🙂