Podle studií by se dítě mělo dávat na nočník po 2 letech

milik75
19. kvě 2009

Ahoj holky,ted jsem cetla zajimavy clanek v "Mama a ja", ze dle nejakych americ. studii, by se deti mely posazovat na nocnik az po 2 letech! Zacit s nacvikem po roce, ci roce a pul muze mit casto kontraproduktivni vliv a dite se muze casto pocuravat az do 4 let. Naopak deti po 2 letech cviceni na nocnik jsou do 3 let skoro vsechny bez plen. Co si o tom myslite? Muj syn 20mes zcela odmita nocnik, i kdyz mi uz ted pokazde oznami, ze udelal potreba, ale nocnik proste nesnasi, pritom jsem ho nikdy sedet na nocniku nenutila, naopak jsem dost tolerantni na pleny na rozdil od meho okoli.

martina46
20. kvě 2009

tiez by som rada vedela, ci sa nahodou nejako nedohodli oni americki vedci s vyrobcami papierovych plienok, ved tak sa to robi aj s UM. pediater dostane slubenu napr. dovolenku, ak odporuci to nase najlepsie mliecko 😉
preco by pani vedci neprisposobili vysledok vyskumu potrebam vyrobcov plienocek? 🤐
ale samozrejme, suhlasmi, ze sa nie je kam ponahlat. moja znama ma 4 deti, vsetky boli v roku a pol bez plienky. bez nasilia. chapali to.
tak isto moze nejake ine dieta "dozriet" neskor. len hlavne bez stresu... 🙂
moja mala pekne kaka do nocnika a uvedomuje si, na co to je. ked ju posadima je jej treba, hned sa vycika. ale este sa nepyta, napriek tomu si myslim, ze nejakym sposobom to uz chape, ale nie sme v stadiu, ze by sa jej to spojilo napriklad s tym, ze aha, bez plienky mi bude lepsie 😀 a tiez nevylucjem, ze pride este obdobie uplneho bojkotu... no snad nie 😀
takze myslim si, ak dieta dokaze byt v roku a pol (v roku, to je asi este trosku vynimocne?) bez plienocky, tak super! 😉 😉 😉

motylek
20. kvě 2009

Já dávám malýho taky na nočník od 8. měsíců. Kaká do něj normálně, nepřijde mi na tom nic neuvěřitelnýho, přes den ho posazuji několikrát, když tam nechce sedět odejde. Za chvilku ho tam dám zase a většinou se vyčůrá, pokud se mu chce kadit, tak se i vykadí. Myslím, že je dobře, že si na nočník zvykají úplně od mala než by mě potom ve dvou letech stále kadil do plín.

akzeret1
20. kvě 2009

Ahoj já začala malou vysazovat až ve 2 letech,dřív to nemělo význam,prostě neposeděla.Po měsíci jsem sklízela první úspěchy,malá si nejdřív začala říkat o kakání až potom čůrat,krásně si řikala i venku,ale byly mrazy tak jí řikam,že může čůrat do plínky,pak onemocněla a to byl u nás kámen úrazu od konce února začala nočník bojkotovat a všechno pouštět do kalhot na milost ho vzala asi před týdnem jakž takž to jde,ale na ven jí radši dávam ještě plínu bojim se "nálože" ale prubnu to,musim je mi trapně,ale násilim fakt ne,každý dítě je jiný a má svůj čas 😉

akejka
21. kvě 2009

ja som dávala Mišku na nočník od 11 mesiacov, ale nechcela do neho nič robiť...slúžil jej viac menej na hranie. Až keď mala 2 roky, dostala na narodky trojkolku a keď na ňu nasadla, tlačila ju plienka, tak sa mi začala sťažovať. Ja som jej na to povedala, že keď chce jazdiť na trojkolke, musí ísť plienka dolu a odvtedy začala najprv cikať a po 2 dňoch aj kakať výlučne na nočník.
Takže našu malú vlastne odnaučila od plienok trojkolka, keď mala 2 roky 😀 . Dovtedy som sa mohla aj na hlavu postaviť a malá proste odmietala cikať a kakať inde než do plienky. Tak som ju nenútila, aby som jej nespôsobila traumu...

junovka
21. kvě 2009

ja som malu dala sediet na nocnik na 18 mesiacov.Razne protestovala, tak som sa na to vybodla a povedala som si, ze pockam na teple dni, ....v piatok bude mat 2 roky, plienky este stale nosime...nehanbim sa za to....ja si matersku uzivam/kedze to je moja posledna ☹ /, dieta zbytocne nestresujem.....ale verim, ze ked leto skonci, tak mi budeme piskat pekne do nocnika, alebo na WC 😎 .Co sa tyka plienok na noc....tak do 3 rokoch, ak sa bude dat skor, tak preco nie? 🙂 😉 Ved su na tom niektore deticky aj horsie, no nie? 🙂 ....keby len to nas v zivote trapilo.... 😉

sirinka
21. kvě 2009

klarka sedavala na nocniku odkedy vedela sama sediet...cca od 7 mes.
od 10. mesiaca kaka takmer vylucne do nocnika a teraz uz je cez den bez plienky...
v noci to vyzera este na dlho...
nikdy nocnik neodmietala, aj sama si ho donesie a vynesie, chodi aj na velky zachod, na travicku, proste nic jej nerobi problem 😉

jevel
21. kvě 2009

myslím si , že učiť dieťa na nočník okolo 2-ch rokov je primerané. My budeme mať 2 roky v júli a tento týždeň sme pozvolna začali chodiť na nočník. skúšala som to o ničo skôr, ale bez výsledku. sedela tam dlho ale nič do nočníka nespravila. tak som na ňu netlačila a tento týždeň máme aj nejaké úspechy.

markeeta
21. kvě 2009

Dobry tema,
ja si teda osobne myslim, ze pokud dite ma pleny do 3 let, tak je to jeste ok. Kdyz 4 lete dite ma pleny jeste pres den, tak tam je neco v neporadku. Nejsem doktor, ale i v Nemecku, kdyz jde dite ve 3 letech do skolky, tak uz musi byt bez plen, samo se obleci, najist atd. takze bych rekla, tohle je zlomovy rok.

Natasa se vycurala poprve a zatim naposeldy presne v 18ti mesicich. Podle signalu jejiho tela vim, ze si uvedomuje curani a kakani, ale na nocniku sedet nechce. Mozna pujde rovnou na zachod.

Nedivim se, ze jsme byly odplenene tak brzo, vzdyt pouzivali latkovky a kdo by se s tim porad pral a vyvaroval?

prasiatko30
21. kvě 2009

😀 to hej nase mamky pouzivali latkovky a vacsinou nemali automaticke pracky - to znamenalo prat a vyvarat plienky rucne - a teraz mi ukaz tu hrdinku co by to robila do 3-4rokov 😀 😀 😀 😀

cat
21. kvě 2009

kazde jedno dieta je ine, moj mal pri posadeni na serbel do 2 rokoch hystericke zachvaty, od 2. do 3. roku sme s nim bojovali, no a celkom bez plienok je az od 3.roku,aj v noci. No boze, prezili sme. Aj vsetky tie reci, ake je to nechutne ked ma vyse 2r. decko plienky. Jednym uchom dovnutra, druhym von. Proste u niektorych deti je skorsie posadzanie na serbel zbytocne, u inych to ide..hlavne dievcata mi pridu sikovnejsie ako tak citam.

dadis
21. kvě 2009

Ja som presne postupovala ako sirinka, sedel v nocniku od cca 7 mesiacov, kupili sme ho potom ako sme ho vyskusali na plavani babatiek. Sedel na nocnicku od zaciatku rad, nikdy som ho do nicoho nenutila. Tiez cca. od 10 mesiaca kakal vylucne do nocnika (rano po vstani a vecer pred spinkanim), od 14.mesiaca sa zacal pytat na kakanie sam. Od 19. mesiaca sme cez den a poobedny spanok bez plienky, odvykanie trvalo cca tyzden, kedy sa pritrafila najviac 1 nehoda za den, odvtedy tuk tuk tuk...V noci malokedy cika, ale pre istotu mu plienku na noc radsej davam. Nema problem s nocnickom - sam si ho prinesie, rad splachuje zachod, rad chodi cikat do travicky. Mne sa zda, ze cim neskor sa pre nocnik rodicia odhodlaju (asi najhorsie je zacat medzi 1. a 2.rokom), tym si dietatko tazsie zvyka, az kym ozaj nepresiahnu vek 2-2,5-3 rokov, kedy sa nauci na nocnik, ale z inych dovodov/motivatorov, ako deti, ktore maju skore skusenosti a navyk "zit" s nocnikom - tie beru nocnik ako prirodzenu sucast ich zivota, vedia, ze po posadeni treba zatlacit a ze tam nemusia dlhe minuty vysedavat a ze ich to neubera o cas, ktory by mohli venovat hre. Jasne, ze plienky nema nikto do dospelosti, ale ani nevidim dovod preco to zbytocne predlzovat, nicit zivotne prostredie, minat peniaze na plienky a este sa aj otravovat s prebalovanim, ked to skutocne ide skor. Tym nechcem "degradovat" nenocnikovych,ale spochybnit tvrdenie, ze treba posadzovat len po dovrseni 2r. Ozaj to smrdi plienkovou lobby. Je na rozhodnuti kazdej maminky, ako to jej a jej babatku vyhovuje.

aurecon
21. kvě 2009

dadis: Naprosto s tebou souhlasím. Podle příspěvků i podle vlastních zkušeností to tak opravdu vypadá. Pokud se začne do jednoho roku, tak je to bez problému, pokud až později, tak jsou problémy.

jevel
21. kvě 2009

Ja neviem či to funguje, ale nočník som skúšala pri synovi ešte kým dovršil 1 rok a úspech to nemalo. nechcel mi tam sedieť. Malej som nočník kúpila niečo po roku a ona na ňom sedieť chcela, ale nič do neho nespravila. Až teraz tento týždeň začala chápať, čo treba do nočníka robiť 😅 .
myslím , že každé dieťa dozrieva svojim tempom a musí im to "docvaknúť v mozgu" aby dozreli na nočník a hlavne aby sa začali pýtať samé 😉

kapulet
21. kvě 2009

tak musím přidat moji úsměvnou 😀 naši malé je 16M a stejně jako některé z vás jsem nočník před časem vytáhla a chtěla jej opět schovat. Ale tak nějak zůstal na chodbě před záchodem, malá chodí vždy za mnou na WC 😝 a poslední dobou si donese nočník sedne si a tlačí se mnou, jen má na sobě plínu. Tak jsem ji zkusila sundat, tlačila o sto šest ale pak se najednou zvedla ustoupila krok a už jsem jen viděla jak čůrá vesele na podlahu. Takže nočník jsme nechali vytažený ať si zvyká, sedá si zatím s plínou, bez plíny prostě zatím nechce, aspoň se seznámí s nočníkem. Určitě to nebudem hrotit
Přeji všem hodně zdaru a klííííd 😀

markeeta
21. kvě 2009

kapulet: 😀
to je dobrej napad, dat nocnik do koupelny

digysa
22. kvě 2009

dadis: ale ty tvojim prispevkom vlastne napisala skratene toto:

NO naco sa budem trapit a posadzovat dieta na nocnik, ked este nema ani pojem, co vlastne robi....

Staci, ked zacnem v 2,5 roku a za 6 mesiacov sa to nauci TAK CI TAK.....

Podla mna je skutocne CHORE davat dieta na nocnik pred prvym rokom....ved to dieta v 7-mom mesiaci este len nadobuda balanc a vy ho uz buchate na nocnik.....aky to ma vyznam???

Par vyznamov mi prichadza na um, ale tie sa vam nebudu pacit "mamicky rekorederky" 😝 😝 😝

sheherazada
22. kvě 2009

Tak já koupila nočník v 9 měsících, doted si do něj dává hračky a jezdí na něm, že má jednu nohu vevnitř a druhou venku🙂)) Sedět na něm když nechce nebude, takže sem se ani nepokoušela jí plínu sundat. Když se pokadí, je jí to jedno, netrápí jí to v plíně. Kdyby jí to aspon vadilo, ale ono nee🙂) Takže já to zkusím v létě na zahradě. nedám plínu, jen tepláčky a až se počurá, tak to bude studit. Bud jí to dojde a nebo ne. Když ne, je mi to jedno, klidně budu plínovat do dvou let, pak bych byla ráda, kdybysme měli nějaké úspěchy a do tří let se plen zbavily. Kdo ví,třeba to půjde samo. Jinak s posazováním na nočník v půl roce a podobně nesouhlasím. Verča třeba čurá ve vaně když jí tam postavím, teda jen občas a nemám pocit, že by si to uvědomila. Prostě jako by nic. Takže ty mrňata věděj prd, že tam čuraj, ale prostě je to náhoda. Mamča ví kdy kaděj, takže v tu dobu dítě vysaděj. To samé s čuráním. Ale uznávám, že můžou být i vyjímky, že to dítě chápe. Já teda to štěstí nemám a nevadí mi to. Nechci bejt maminka rekordérka🙂)

megee
22. kvě 2009

sheherazada tak u nás vede nočník nasazenej na hlavě jako klobouk 😀 ...jinak s pokaděnou plínou jsme na tom stejně...klidně v tom bude půl dne a je mu to úplně jedno 😀

dadis
22. kvě 2009

Nie digy: napisala som presne to, co som napisala: "spochybnit tvrdenie, ze treba posadzovat len po dovrseni 2r". Moje dieta ma pojem co robi a to nema este 2r a vedel to ovela skor, svedci o tom to, ze sa na nocnik sam pyta. A malo by to aj tvoje dieta, o tom vobec nepochybujem. Podla mna skor ide o to, ze moje dieta od svojich 7mesiacov ma nocnicek rado. Vtedy bol v obdobi, ked si vseobecne sadal velmi rad, ved sedenie bola vtedy poloha, ktoru prave objavil a mal z nej neskutocny vyhlad na svet a mal volne ruciciky na hranie. A vtedy som ho na nocnicku nenechavala sameho, vzdy som ho pridrziavala, ved rovnovahu taku dobru este nemal. Takze sme cas travili somarinkami, na ktore som si mozno pocas zvysku dna nenasla cas. Vzdy sme ukazali co spravil, pochvalili, pohikali a dookola sme opakovali kaka-kaka a jednoducho si to oblubil. Neskor ked objavilal caro lezenia a staticka poloha sa mu zdala uz nudna, bolo ranne a vecerne posadenie na nocnik uz samozrejmostou, ktoru nemusel rieisit a ani neriesil. No moj nazor je, ze ked dieta posadis v obdobi, ked za normalnych okolnosti ti neobsedi ani sekundicku, tak velky uspech s nocnickom mat nebudes, vtedy si ozaj musis pockat na to, aby dieta dozrelo na to, aby si uvedomovalo vyhody nenosenia plienok. Mne sa na to cakat nechcelo.

aurecon
22. kvě 2009

dadis: Ano, já jsem dceru taky vysazovala už když pevně seděla a ještě se nestavěla nebo nelezla. Myslím, že je to nejlepší období pro začínání s nočníkem. Pak se ho aspoň děti nebojí a mají ho rádi. Když se začne s nočníkováním až tehdy, když už dětí začínají chodit, tak je jasné, že na něm nevydrží, protože sedění na něm je nuda.

megee
22. kvě 2009

aurecon nesouhlasím, malej je malá neřízená střela a pořád někde běhá (a to doslova), ale na nočníku vydrží sedět i půl hodiny, ale nic do něj bohužel neudělá ☹

blumka
22. kvě 2009

ahojte...
ja som vytiahla nocnik pre tyzdnom...mam ho tiez v kupelni a ked idem na WC ja tak sa mala posadi vedla mna a tiez tlaci...ale zial len akoze...ked ju nan posadim bez plienky, tak sa boji...a tiez som si povedala ze to nebudem znasilnovat, raz to pochopi, ved s plienkou urcite nebude behat do puberty.

sirinka
22. kvě 2009

no...neviem preco by vysadzanie dietata na nocnik v cca 7. mesiaci, kedy uz dokaze samo pevne sediet a sedi rado mal byt nejaky problem...z hladiska akeho vobec problem?
navyse nasa klarka mala velmi pravdlenu stolicu vzdy poobede, co jej ostalo az do dnes, ale ked sme nahodou neboli v tom case doma a ona mala plienocku, nevykakala sa do plienky ale pockala, kym sme prisli domov, posadila som ju na nocnik a uz tlacila...takze moj pocit bol, ze si uvedomovala a uvedomuje svoju potrebu.
takisto je to s piskanim, asi od 18mes. v bdelom stave dokaze ovladat svoj mocovy mechur, horsie to bolo zo zaciatku s oznamenim potreby, ale aj to uz ide takmer bez problemov...
takze ja nevidim dovod u mojej dcery cakat do dvoch rokov a trapit ju plienkymi....lebo to niekto odporuca... 😝
ale kazde dieta je ine a ma svoje nastavenia, kedy co zvlada...a to treba respektovat, no rozvijanie zmyslov a schopnosti zo strany rodicov by nemalo byt zatracovane...

yanna.o
22. kvě 2009

Komu se nechce čekat, chce ušetřit za plíny nebo chce šetřit životní prostředí, tak začne na nočník dávat dřív.
Dítě na nočníku může sedět i do něj něco udělat, ale samozřejmě nechápe úplně dobře, o co jde. Jak už tu někdo psal, na nočník si sice sedne, ale nic do něj neudělá, ovšem když se řekne "kakat" běží do koupelny pro nočník 😉 😀 Potom je to o té individualitě. Když se děti na nočník posazují, tak některé u toho vydrží, baví je to, ale jiné na něj za čas nechtějí vůbec chodit a nakonec se to stejně naučí až kolem toho druhého roku.

Já osobně jsem se s tím nechtěla několik měsíců patlat, hlídat to, aby se každou chvíli nestala nehoda někam na zem, být u dítěte, držet ho, aby nespadlo (pokud je ještě takové plazící). Vím, že kojenec nebo mladší batole to prostě nechápe a nedá se mu to vysvětlit (v úspěšných případech je to nějaký zvyk). Taky jsem nechtěla, aby to bylo takové půl napůl, kdy se občas vykaká do nočníku, občas do plíny, pak dalších pár měsíců ještě odnaučovat čůrání, pak ještě na noc.. mezitím by mohl proběhnout nějaký bojkot, dítě začne být živější, najednou tam nebude chtít být atd. S tím ať mi dá každý pokoj! 😅 Proto si počkám na ten věk kolem dvou let, kdy, jak to tak čtu, je se většina dětí naučí být bez pleny do týdne až měsíce (někdo třeba ještě o něco později). A je to. Stojí to víc peněz. Budiž.. Vadí mi spíš větší množství odpadu kvůli té přírodě, no..

Jinak já malému koupila asi v 19 měsících panenku a nočníček (takový obyč a levný) a řekla jsem mu, že panenka dělá ee, nemá plínu, a proto chodí na nočník. Od té doby sám kroutil hlavičkou na přebalováku, že jako do plíny nee. Pak jsem to nějakou dobu neřešila, teď už víc mluví, takže kroutí hlavičkou a říká, že do plíny ne, že na nočník.. Poté jsem nočník nakonec koupila, on z něj měl radost, upozornil mě, že chce kakat, já ho tam posadila a on vstal, že bolí bolí, což znamenalo, že ho tlačí tvrdá umělá hmota 😅 A bylo po srandě 😀 Chudinka měl snahu, pořád si tam sedal, že se vykaká, ale zas hned vstával, že bolí 😅 Tak se pak vykakal do plíny a já to zas neřešila. Teď je malému 22 měsíců, tak to zas zkusím s jiným nočníkem nebo tam budu muset dát něco měkkého 😅 Rozhodně už nějakou dobu chápe, o co jde 😉

prasiatko30
22. kvě 2009

sirinka - len si viem predstavit lepsie a ucelnejsie straveny cas so svojim 7m dietatom ako ho mat s cervenym zadkom narazeneho na nocniku, ked si moze bud lozit po zemi a hrat sa a objavovat veci okolo seba, chytat vsetko a vyhadzovat pripadne byt s nim vonku - ale ako hovorilo uz vela dievcat predo mnou je to kazdeho osobny nazor a nech si kazdy robi ako chce. 😉

peppapig
22. kvě 2009

Prasiatko lepe bych to nenapsala 😉

dadis, no na tom nocnicku pravdepodobne sedel nebo neumel utect, to je podle me jediny duvod proc tam sedel 😉

sirinka
22. kvě 2009

prasiatko asi zalezi, ako dlho tam kto necha sediet svoje dieta a ci ho tam necha sediet same...v lete sedavala aj vonku na nocniku, kedze mame tu vyhodu vlastnej zahrady a mozeme tam byt naozaj od rana do vecera...
ver mi, ze moje dieta skutocne nebolo o nic ukratene tym, ze som ho 2-3 krat cez den posadila na 10 min. na nocnik 😉
ja skutocne nechapem podla coho vy sudite a hodnotite...

yanna.o
22. kvě 2009

Markeet, to je taky fakt, že dřív mámy dávaly na nočník dřív, protože měli látkovky. S papírovkama není žádný problém ani pro mě (nemusím prát atd.) a ani pro dítě (opruzeniny jsme měli minimálně a když, tak jen malinký, nemíváme ani zarudlý zadeček, a to ani v případě, kdy je náhodou plína víc nacuclá). Velké mínus je to životní prostředí a to je i důvod, proč někteří praktikují bezplenkovou metodu, kdy dítě nemá plíny už od narození nebo skoro od narození a pokud je má, tak jen pro jistotu, když se třeba někam jde. Holky kolem většinou posadily dítě (staršího kojence) na nočník a pustily mu pohádku a dítě tam trůnilo a buď něco udělalo nebo ne. Některé náhodou, některé ze zvyku (viz pár úspěšných případů), některé vůbec. Blbý by bylo, kdyby někdo dítě nutil sedět na nočníku brzo jen proto, že si to někde přečetl nebo mu to někdo řekl a dítě by plakalo, vztekalo se, to je neštěstí..

susik77
22. kvě 2009

my dnes naostro skusame nocnik 2.den a rano sa mi mala 1.krat vycikala do nocnika 😵

ladunka
22. kvě 2009

Mně přijde pokyn, že se má dětem umožnit vylučovat mimo plíny až po druhém roce věku, stejně zhovadilý jako pokyn, že je třeba dítě posazovat na nočník po dosažení jednoho roku nebo tak něco. Jsou děti, u nichž mi odplenění až po druhém roce věku připadá skoro jako týrání a určitě jsou i děti, u kterých to jinak nejde. Dělat pravidlo z jednoho nebo druhého, v tom nevidím žádný smysl, akorát příležitost k tomu aby se zastánci jednotlivých postupů (a s dětmi z jedné nebo druhé skupiny) do sebe mohli pěkně pustit.