Prarodiče si nárokují vnoučata

standula002
8. říj 2017

Nevím si rady s prarodiči - lépe řečeno s rodiči manžela. Jsme velká rodina z obou stran. Bohužel manželovi rodiče od nás bydlí cca 5 minut chůze. První náznaky jejich chování se objevili před svatbou. Od té doby uplynuli už 4 roky a narodili se nám 3 děti - holka a dva kluci. První 3 roky neexistovalo jiné téma než "křtiny". Oni si hrají na křesťany, zatímco my s manželem jsme silní ateisté. 3 roky neustálého tlaku, který byl ukončen až ostrou a vyhrocenou hádkou manžela s jeho rodiči. Od začátku tohoto roku zase otravují s něčím jiným. Chtějí, aby dcerka (3,5 roku) s nimi jela na několik dní do lázní do Teplic. Bez vědomí mého i manžela udělali rezervaci pro sebe a moji dceru a od té doby malé vymývají mozek. O ničem jiném s ní nemluví. Jenže já jsem proti. Nejen, že se mě nikdo neptal, ale dcera u nich ani nikdy nespala. Hlídání bylo několikrát velký průšvih. Dodnes nerespektují mě ani moje pravidla. Když náhodou děti hlídají, tak se vždy vracejí přejedení sladkostma (i když vědí,že jsem proti). Uznávají prahistorické výchovné metody typu "musí se nechat vybrečet" apod. Kvůli nim je u nás doma akorát dusno, protože manžel by s nimi dcerku pustil. Máme novostavbu a já jsem díky nim začala uvažovat o stěhování kamkoliv dál od nich. Aby toho nebylo málo, tak začali plánovat mým dětem školku a další zájezdy s nimi do lázní..... Už nevím, jak to celé dál řešit....

standula002
autor
10. říj 2017

@blahova_andrea jo taky si umím takhle představit dovču v lázeňském městečku, ale v Teplicích ne. Ne nadarmo se jim přezdívá "arabské" Teplice. Když jsem tam byla, tak jsem z toho fakt neměla dobrej pocit. Nicméně ty karty a bazén je program prarodičů.... Já bych do lázní nejezdila hrát karty s dětma. A abych to ještě upřesnila s těmi sladkostmi. Moje děti jedí sladkosti, ale vybírám kvalitní čokoládu, čtu složení, peču jim výborné domácí sušenky několika druhů milují moje palačinky nebo lívance s domácí marmeládou. Snídaně mají téměř vždy sladké - obden něco peču. Narozdíl u prarodičů dostanou nekvalitní čokoládu, modré gumové medvídky (jen z té barvy už mi bylo zle), Kinder řezy - klidně 3řezy pro jedno dítě, slané tyčinky, slané arašídy..... Pak se děti vrátí, normální jídlo nechtějí, bolejí je bříška, řešíme průjmíky.....
Přitom mám možnost porovnání. Děti mi občas hlídala manželova teta. Zezačátku s nima chodila na procházky, když byla nějaká krizovka, tak pohlídala i u nás doma a na delší dobu. Vždy naprosto v pohodě. Dětem vždy přinesla takové ty kukuřičné křupky, dokázala si poradit s látkovými plenami (tchýně nikdy), jídla od ní supr - třeba zeleninové rizoto. Děti jí zbožňují, ale bohužel teď chodí do práce a tak nemá tolik času. Takže vím, že to jde....

marion2017
10. říj 2017

@pabka to Vás nechápu a naopak chápu zakladatelku. Jak já bych ocenila hlídání tchyně. Ale nacpat ji děti za každou cenu, abych se jich zbavila a měla klid a abych si odskrtla, ze tedy jsou s prarodiči, tak to opravdu ne. Jak psala Standula, bála bych se o ne s ni. A to, ze Vaše děti přežily dovcu je OK, ale také klidně nemusely. Já od nich také stále slyším do aleluja, ze ona vychovala tři děti a kdo ví víc...To, ze me prošly rukama desítky/stovky děti a spousty školení ji nezajímá. Tchán je důležitý jako ... a nemůžu se k ničemu vyjádřit. Ročnímu dítěti by Čapka knedlík a lentilky, u 3 leteho se diví, ze se nezadusi bonbonem, miminku by cpala med na dudel. Minule malý strašně plakal a já ho nemohla uklidnit (pokaždé mi řekne,ze ma hlad) a ona se mu smála-pochopi tohle někdo?. Děti to u nich nemají rádi, oni nic nenachystaji pro ne. Nechtěj tam ani na návštěvu, oni nikdy nevozili a nehlidali. Ve 3,5 letech se najednou splasili a ze ji vezmou k moři: manžel před nimi, co si o tom myslím (měl na to stejný názor, ze je nezná, neni na neni zvykla a bála by se, styskala si po nás a oni by ji ani neuhlidali) tak jsem rekla, ze se dohodneme doma. A pak jsem byla za K ja, ze ja jsem to zakázala.Na rodinné oslavě ji tchyně malé ucvakla prst, když si humpolacky sedadla na lehatko a naše 2,5 léta u toho atd.... Moje máma také děla věci, které se mi nelíbí a pořad se s ni dohaduji, ALE vím, ze děti ohlída a nenechá je samotné a nikde plakat, snaží se navázat vztah a udržovat i stále přes telefon aj., a bude se jim věnovat a dělat program. Proto zkousnu sladkosti aj. Je mi to líto kvůli dětem, ale za každou cenu mít prarodiče pro děti nejde.

marion2017
10. říj 2017

@blahova_andrea já myslím, ze tam primárně nejde o to jídlo, to uz je jen další z věci. Tam jde stejně jako u me i o to, ze děti můžou utrpět jakousi psychickou újmu. Někomu se to zda OK, ale já bych také dětskou dusicku všanc nedala, mohlo by to mít dalekosáhlé následky. Jestli tam děti ani nespaly a ani je déle nehlidaji ( jako u nás), tak se jim určitě bude stýskat. A teď ta tchyně, která je nechá vyrvat, která nebude mít tu empatii-hrozná představa.A druhá stránka, jestli by je ohlídali-nenechali je někde samotné, kde by je někdo mohl ukrást nebo by se jim mohlo neco stát apod. To neni legrace....Uz jen to, ze dcera u tchanovcu nikdy nebyla ani hodinu sama a oni si ji chtěli vzít na týden k moři ve 3,5 letech a ani je nenapadlo, ze by nechtěla nebo ze by tam mohla plakat apod.Proste vidí jen sebe, vezmou ji a odcarkujou si to.

luckaamaruska
10. říj 2017

Ja to teda asi schytam, ale... tady zensky pisou, ze manzel
ma stat pri vas... a co vy pri manzelovi? jsou to jeho rodice, ma je rad. taky by se mihlo stat, ze pujdete vy... zenskych a chlapu je... ale rodice jen jedni. vy jste si vytvorila averzi a to je problem. 3,5 letou holcicku bych s prarodici klidne pustila, proc ne. vas manzel
tim at se nekde podiva mysli, ze zazije jine prostredi a uzije si babci s dedou a oni zas ji. a prosim vas... uvedomujete si vubec, ze ti hrozni lide vychovali vaseho manzela? predpokladam, ze dobre, kdyz jste si ho vzala, asi ho mate rada. ze by zas tak hrozni nebyli? zkuste o tom premyslet. a ze maly daji sladky? no jezis. neumre, nebojte. ja vim, ma rezim bla bla, pochybuju, ze namisto obeda by ji dali zuzu. a ted, neni to primo k vam, bych dodala, ze zatim co jsem kde precetla, jsou na nakopano do... spis snachy, nez tchyne. ja mam tchyni druhou, a obe jsou milionovy. s prvni se stykam i 14 let po rozvodu s jejim synem, vcetne vanocnich svatku, s nynejsi tvhyni bydlim v jednom dome a parada. chce to kompromis, vddk za to, ze me nekdo prijal a ma rad moje deti a ze jedou “postaru”? no a jak jinak, jinak to neumi, takhle je vychovali jejich rodice. je zase jejich... a jak uz jsem rekla, vychovali vam vasi lasku, manzela. zkuste o tom premyslet a uvedomit si, ze i vy budete jednou tchyne 🌷

hlasimse
11. říj 2017

@luckaamaruska A tobě/vám by nevadilo, že si prarodiče automaticky organizují čas a jiné věci její dcery, bez jediného dotazu? Že jim je jedno, jestli třeba maminka nezamýšlí s dcerkou něco jiného? Že by ji třeba chtěla dát do jiné školky? To aby pomalu začala maminka konzultovat je!

jeen
11. říj 2017

@luckaamaruska Manžela sice tchyně vychovala, ale byla o 40 let mladší a 40 kilo lehčí, takže měla více sil to dítě uhlídat. Teď je pohodlná a chce klid a číst si. Moje tchyně taky za celou dobu dceru nehlídala (nenabídla se a když jsme ji jednou požádali, aby večer na 2 hodiny pohlídala, když jsme u ní byli na víkend, tak měla řeči...) a teď ve 3 letech malé ji najednou chtěla na týden k moři. Manžel řekl ne (ptala se ho o samotě). Ale u nás to bylo o tom, že k moři jela s kámoškama, které s sebou taky braly vnoučata a ona nechtěla zůstat pozadu. S manželem jsme se shodli na tom, že nevěříme, že se jí bude věnovat a bude ji hlídat, aby se dcera někde neutopila. A argument, že děti se tam hlídají mezi sebou, nás o tom přesvědčil.
Z toho co psala zakladatelka mi vychází, že prarodiče se tedy vnoučatům moc nevěnují, že taky chtějí mít jen svůj klid a že nedělají moc pro to, aby měli důvěru rodičů dítěte. A o tom to je.
To, že vychovali manžela není argument. I špatní rodiče můžou mít hodné dítě...

marion2017
11. říj 2017

@jeen & luckamaruska: souhlasím s jeen. A to, že Vy máte fajn tchyne neznamená, že to tak má každý přeci. Já se už 20 let kamarádem s bývalou nastávající tchyni a brala bych ji všema deseti. Stejně tak jsem mela rada tu předchozí. Ale stávající nedávám a nebudu se ponižovat jen proto, že ona je tchyne a starší. Mate to dost po pletené, to, že je někdo tchyne automaticy neznamená, že je to zasloužila osoba a z toho titulu se ji máme hned klanět. To by bylo Teda tak, že všechny šlachy jsou mrchy? A ano, pár fajn babiček potkávám, které vodítka deti do školek, na kroužky, ale nás případ to není.A ze vychovali manžela, tak ten to spíš přežila než co jiného. Ta se o nic nezajimala, všechny deti vrazila na ucnak a bylo ji jedno,ze by chtěli něco jiného. Manžel pak musel pri práci studovat VS, uteklo mu spousty let.sourozenci chytří, bohužel nestudovanī a mohla bych pokracovat. Vy nevíte, co je úcta? Stejnou by mela mít tchyne ke snáše. ..ale to nemužete pochopit, když to nezazijete.

marion2017
11. říj 2017

@jeen u nás stejně, chtěli trumfnout od švagrove rodiče, kteří vzálivu deti k mori. Tak 14 dni potom je taky vzali a chtěli i naši dceru. Holkám ale bylo 14 a ani tu jednu neohlídáli. Tchán se po nich sháněl a tchyne řekla, že se šla projít s Turkem na plaz. Tak tchán ji běžel hledat. Tak jsem byla stastna, že jsem ji nepustila a komu tohle přijde normální, tak pardon, není normalni.

pabka
11. říj 2017

@marion2017 kde přesně jsem podle Vás napsala, ze jsem jim děti nacpala jen proto, abych se jich zbavila a měla klid? To je přesně ono, domněnky a překrucování faktu, takže pak kdo ví, jak to vlastně je i s fakty o dané tchýni...

monilineek
11. říj 2017

@merunkova 😂😂😂 a kde seženu 😂😂😂.

merunkova
11. říj 2017

@monilineek To netuším, ale myslím, že by se to dalo nechat někde natisknout...tchyně bude mít z dárku jistě velkou radost 😀

marion2017
12. říj 2017

@pabka napsala jste to tak, ze jste jim je nacpala, i když se nezajímají, tak se nečilte a nedivte. Ma svagrova to dělala stejně, protože se jich potřebovala zbavit. Tady se řeší, ze ženy by třeba potřebovaly do práce a tak je taky potřeba se “zbavit” děti a já bych ocenila, kdybych občas mohla se vyspat nebo se vylézet z nemoci nebo se nachystat oslavu, ale nechci a nedělám to, ze bych je za každou cenu jim nacpala, když oni je nezajímají a děti jsou jim sumak a byla bych vyrizena, jestli se o ne postarají a nic se jim nestane. A to jak fyzicky, tak sramecek na duši. A Vy píšete,ze je Vaše děti nezajímají a pošlete je tam, tak to je vcelku risk. Ale udělejte si to jak chcete, v tomto stojím za zakladatelkou.