Půlroční moc brzy usíná na noc. Řešil někdo podobně?

mpie
23. čer 2023

Zdravím, mám půlroční holčičku. Usíná běžně kolem 18.hodiny a ráno vstává brzo (kolem 6.). Já bych jí to sice ráda trošku posunula, ale vlastně mi to v zásadě nevadí, taky jsem ranní ptáče a občas si ráno spolu ještě pospíme. Přes den usíná po 2 hodinách cca, má 3-4 denní spánky po 30-40 min. Většinou spí naposledy přes den třeba od 15:20 do 16:00 a pak jde kolem 18. spát na noc.
Problém nastane, když jí ten poslední spánek vyjde na později. Jeden spánek si třeba zkrátí nebo prodlouží a např. v 16:45 je unavená a dvě hodiny vzhůru. Tak jí dám spát, jenže ona usne hrozně tvrdým spánkem jakoby už "na noc". Když jí třeba za půl hodiny vzbudím (jde to těžko oproti běžnému dennímu spánku, kdy jí vzbudí všechno), je protivná, zmatená a není s ní vůbec řeč. Jen by šla hned zas spát. Samozřejmě o to hůř pak spí v noci a vstává o to dřív.

Řešil někdo podobný problém? Děkuji

mama_mila
23. čer 2023

Jsou různá stádia a období, i ohledně spánku, já mám dvě děti, mladší má půl roku a nikdy nebudím, v podstatě ani tu starší (3 roky), tu teda někdy jo, ale jen když je to nutné, třeba když usne a máme někam jít (doktor) a podobně. Holt je to někdy nepohodlné, ale vždycky se mi to vyplatilo, nechat to na nich.

elesse
23. čer 2023

Deti to tak proste maji… kdyz mi dcera takhle usne, taky nekdy strasi az nez jdu spat po desate ja… vydrz, ty denni spanky se zacnou zpravidelnovat, prodluzovat. Osobne uz bych ji usnout nenechala a dala spat pred sestou uz na noc. Ale vim, ze ne vzdy to vyjde

konidana
24. čer 2023

A proc ji budis? Nebylo by lepsi ji nechat spat? A pripadne vecerni mliko/kojeni dat az se vzbudi sama ?

mollyweasley
24. čer 2023

@konidana To je otázka. Třeba aby holčička pak ráno nevstávala v půl třetí a aby mohla rodina odpoledne normálně fungovat, třeba zajít pro dítě do kroužku nebo ven na hřiště...
@mpie Obě mlhe holky to měly podobné, ony teda usínaly v šest večer, v deset se jenom trochu nakojily a spaly do rána do šesti. Ono se to za chvilku zase trochu posune, ale chápu, že zrovna v létě je tohle dost blbé období na to, abyste byli už v pět doma s tvrdě spícím dítětem...

konidana
24. čer 2023

@mollyweasley a proc by museli byt v 5 doma? Vsak dite muze spat v kocarku kdekoli. Aspon my to tak praktikovali, deti proste nekdy nekde usnuly, u miminek v kocarku vubec nebyl problem

orangutan123
24. čer 2023

@konidana mě třeba do teď a to už má 1rok a 2 měsíce malý neusnul nikde jinde než v postýlce. Je to nepraktické ale co nadělám.

marselina
24. čer 2023

@mpie syn ma skoro rok a půl a usina taky v 18h, rano vstavame v 6

exbordelar
24. čer 2023

My jsme to tak meli od zacatku. Naucili jsme decka brzo chodit spat - klidne i v tech 18h. Vstavaji samozrejme o to driv, bylo obdobi, kdy i treba uz od peti byli vzhuru, ale ja, jako clovek, ktery ma podstatne vice energie v prvni polovine dne, v tom vidim jen same vyhody. Vecer mam od nich brzo klid (🙈😂) a rano si jsou (a i byli) schopni si sami hrat, popr. byt ve velmi dobre nalade, takze jsem ty krute ranni hodiny mohla jeste lezet, nebo tupe zirat a jen hlidat, aniz by ratolesti nejak zvlast vyznamne prudili 😀 tzn. dalo se to prezit. No a ani po nastupu do instituci jsme snad nikdy nepouzili budik a nikdy jsme nezaspali, nebot minimalne jedno z deti je vzhuru alespon dve hodiny pred odchodem ☝🏻😅
Takze za me - nech to, jak to je 😄

elesse
24. čer 2023

@konidana Protože ne každé dítě usne kdykoli kdekoli? Synovi to bylo jedno, klidně si "na noc" usnul venku v kočárku. Dcera chce být v klidu doma, když usne venku nebo v autě, doma se akorát vzbudí a jde spát za 3 hodiny...

mollyweasley
24. čer 2023

@konidana Protože na noční spaní a kvalitní režim dítěte už od začátku je fajn, když spí v klidu a v posteli.

blondynka400
24. čer 2023

@mpie já byla co se týče spánku vždy hodně režimová a vyplatilo se mi to. Takže za mne držet denní dobu spánku, tedy nenechat déle spát, dávat spát vždy ve stejnou dobu a pak ti to večer musí vyjít 🙂. Někdy to bylo boj, hlavně sama se sebou, ale myslím si, že se to vyplatilo. A to jsem jinak hodně free, ale přes toto za mne nejede vlak.

konidana
25. čer 2023

@mollyweasley my nikdy zadny presny rezim nemeli, nevyhovovalo by nam to.

kubesovaadelka
25. čer 2023

@mpie taky to tak máme, teda malá už na skoro rok a půl a usíná 19:15-19:30, ale dřív usínala okolo 18 a já i chtěla abych měla čas i sama pro sebe s partnerem. Nicméně vstávání v 6 ráno je u nás úspěch 😂 malá by chtěla vstávat už ve 4, ale to odmítám takže se jí snažím ještě uspat. Večerní posunutí spánku nic nezměnilo ,takže vše nechávám na ní jak ji vyhovuje., postupně se ty denní spánky začnou prodlužovat, vydrží i déle vzhůru a postupně začne odpadat 3-4 spánek a bude spát jen 2-3 pak 1-2 ale déle

veruuu_kubesovic
25. čer 2023

@mpie a proč ji budíš? Jsou děti které potřebují režim, což na půlroční dítě mi přijde brzo...
Mě osobně by režim u ditete vadil, nejsem v práci a ani nikde na honěné, jsem na materske/rodicaku, abych mohla jít ven jak mě napadne...

elesse
25. čer 2023

Baví mě tradiční debata budit/nebudit, režim/nerežim🙂 Komu nevadí, že mu dítě vstává se čtyři, případně večer usíná v půlnoci, ať to tak klidně má. Většině lidí vyhovuje, když děti večer usnou a mají chvilku pro sebe a ráno jsou rádi za spaní do lidských hodin...

20190418
25. čer 2023

@mollyweasley děti nejsou tamagotchi, abys je naprogramovala na určitý spánek a je otázkou, zda opravdu dítě potřebuje spat pouze v posteli a zda je vnucený režim dobrý? Komu vlastně vyhovuje? Dítěti, kterému evidentně není vlastní nebo rodičům, které ve finále limituje? Můj syn spal prostě když se mu chtělo, střídala se u něj období vstávání v 5 ráno ale i slofik do devíti. Usnul kdekoliv, důležité pro něj bylo, abych byla nablizku a měl k dispozici prso 🙂 často samozřejmě byl vzhuru dele než bych chtěla, ale zase jsem nikdy neřešila hodinové uspavani a předčasné odchody domu "protože se v půl sedmé koupeme a v sedm už musíme spinkat...ve své postýlce".
Autorko - dítě bych nechala spát kdykoliv a jak dlouho potřebuje. Dřív nebo později si samo vytvoří svůj režim. Nenech si vnutit představu, že existuje pouze jeden rozpis spánku pro určitý věk a že je nutné mít nějaký režim.

konidana
15. únor 2024

@elesse jasny, ze to ma kazda rodina jinak, podle svych potreb. Kdyz mi dite ani doma neusne pred 21.h a rano vstava v 6h , tak mi je fakt fuk, ze nekde na cestach usne treba az kolem pul desaty a rano se treba zadari budicek az v 7. Ale nase 1.dite proste vic nespalo. 2.dite byl spac a ten kdyz potreboval tak usnul kdykoli a kdekoli. Proste je potreba sladit potreby obou, rodicu i deti. Deti se nekdy umi dost prizpusobit. Nerikam ze vzdy, ale trvat na tom byt v 6h doma , v 7 koupat a v 8 spat, jen proto, ze se to tak dela a ma se to tak delat je blbost. Pokud to cele rodine vyhovuje, tak proc ne, at to tak maji podle rozvrhu. Ale pokut s tim rodic nesouzni a dite to uplne nevyzaduje, tak je blbost se do toho tlacit.