• Přihlas se
  • Registrace nového člena
  • Získej PLUSPRO
  • Doporučujeme: Beremese.czModrastrecha.cz
  • Přihlas se
  • Registrace nového člena
  • Získej PLUSPRO

Tělesné tresty. Mají být? Od kolika let?

15. listopadu 2010 
@vlastovka385 jenže to není oplácení. Ty ho nezatáháš ihned co ti to udělá a ještě navíc bez toho aniž bys mu to vysvětlila. Je to stejné jako když vysvětluješ, že něco pálí a nejde to jinak jak s přiložením ruky k pálivému, aby to dítě ucítilo. Na dálku... :grinning: , aby někdo nenapsal, že jsem tyran a neposla na mě sociálku.
27. črc 2010 v 16:52  • Odpověz  • To se mi líbí
no tak zbytek diskuze pročítat nebudu jen co sem přelítla pár řádek, tak kubaka jako vždy útočí a s arietistky chce udělat zas macechu :confounded: :grinning:

vlaštovka a pár dalších holek si někde něco přečte a hned to bere jako zákon :sweat_smile: i když pravda je třeba někde uplně jinde atd.....

to co ale musím vyzdvihnout je příspěvek arietistky:

Nejlepší výchova je taková / a je úplně jedno zda beztrestná či (tady přidám jen dle Vašeho názoru) "trestná"/, kdy si člověk může říct, že miluje nadevše svoje rodiče, váží si jich a obdivuje je za to jaký jsou jaký byli, co pro nás udělali a jak nás vychovali. Pak je velká pravděpodobnost, že zakódovaný model pošleme dál a budeme se modlit, že svoje děti vychováme stejně dobře a oni si budou o nás následně myslet to samé....

Pak mohou všechny knihy s návodama jít do pr...
27. črc 2010 v 17:02  • Odpověz  • To se mi líbí
@brumdinka Hej, brum, teď si vedle jak ta jedle, já sem z ničeho zákon neudělala, to byla jen konverzační poznámka, že jsem to někde četla, tím myslím na fóru, naopak, spíš souhlasím s aretiskou, že jedno plácnutí v oprávněným případě žádné trauma na celý život nepřivodí.
27. črc 2010 v 17:11  • Odpověz  • To se mi líbí
vlastovka - tak pak se omlouvám, fakt sem tentokrát tu diskuzi jen prolítla :wink:
27. črc 2010 v 17:12  • Odpověz  • To se mi líbí
@brumdinka: proc zase vsechny co maji jiny nazor nez ty posilas NEKAM!! Promin, ale myslim, ze by ses opravdu mela zapojit pouze do konverzace slusne a nechat tu svoji agresivitu doma;0)
27. črc 2010 v 17:27  • Odpověz  • To se mi líbí
karinka - já neposílám všechny co maj jiný názor někam, posílám tam většinou jenom Tebe :grinning: - jelikož Tvá fráze Holky probud´te se !!! co si tu neustále omýlala mluví za vše --- pro ostatní na první stránce časopisu Strážná věž - časopisu církve jehovistické ............... dále co se osoby karinky týče no coment :slight_smile:
27. črc 2010 v 17:33  • Odpověz  • To se mi líbí
@brumdinka uz som ta raz upozornovala aby si nekomentovala jednotlive uzivatelky ale riesila dany problem.ak to nemienis dodrziavat budem musiet zakrocit raznejsie, tak to prosim ber na vedomie. vyjadri sa k teme a nekomentuj pocinanie uzivateliek.
a ostatne prosim, aby neopatovali podobne reakcie
27. črc 2010 v 17:58  • Odpověz  • To se mi líbí
latvia - moc se omlouvám, ale jen jsem reagovala na výpad karinky - příště jí budu ignorovat a bude klid neboj :wink:
27. črc 2010 v 18:05  • Odpověz  • To se mi líbí
brum krásně jsi to napsala v v 17:02 :slight_smile:
27. črc 2010 v 19:33  • Odpověz  • To se mi líbí
jinak už tu nehodlám nic psát jen že podle rádoby chytrých příruček se neřídím,řídím se pocitem,citem,láskou a okolnostmi. :wink:
líbí se mi názory arietisky je v nich pravda a fakta.není k tomu co říct. :wink:
27. črc 2010 v 19:52  • Odpověz  • To se mi líbí
Holčinky, já jsem pitvala zase holuba a pak jsem se doma bála, že to na mě ségra řekne :grinning: :grinning: Já osobně byla bita jako žito, bylo nás 5 dětí a vesměs jsem všechny máminy stresy odnášela já :unamused: Ale já osobně podle žádných příruček a rad nevychovávám, vychovávám dle svého instinktu, kluk už na prdel taky dostal, nestydím se to říci nahlas, neumím ho ignorovat a trestat ho tímto způsobem (ignorancí), mně by to utrhlo srdce, protože vímo čem to je :frowning2: Holčinky, jednejte jen dle svého vědomí a svědomí, myslím, že jsme zde dohromady slušná parta bezva holek, matek, sester (babiček snad ještě ne, já nevím :grinning: :grinning: :grinning: ), podporujme se navzájem a buďme šťastny za ty naše trpaslíčky - dárečky a hlavně, že jsou zdravííííí :wink: :slight_smile:
27. črc 2010 ve 20:14  • Odpověz  • To se mi líbí
Ale nepřipustím, aby moje dítě bil cizí člověk :angry: To říkám rovnou :wink:
27. črc 2010 ve 20:19  • Odpověz  • To se mi líbí
Tak já si myslim, že tělesný trest je trest jako každý jiný :stuck_out_tongue_closed_eyes: . Určitě je blbost plácat roční dítě a myslet si, že chápe, za co dostalo. Jinak ale lidově řečeno "dostat na zadek" by mělo zůstat jako jedna část výchovné metody :wink: . Samozřejmě každému vyhovuje něco jiného a podle toho volí přístup ke svým dětem. Jiná věc je ovšem ta, že i děti jsou různé, teď myslím třeba tak od dvou tří let. Některé dítě poslechne na povytáhnuté obočí a jiné neposlechne, ať se s ním mluví andělsky-ďábelsky, že?
Trest má sloužit jako výstraha. Zrovna u těch tělesných je nebezpečí, že se to prostě přestřelí a je tenká ta hranice, kde je to myšleno jako správná věc a kdy už je to krutost :unamused: .
Sama jsem především přesvědčená, že děti velice dobře ví, kdy jsou potrestány spravedlivě... ať je forma trestu jakákoli.
A hlavně bych neobhajovala, který trest je vlastně lepší... nebo horší! Vždyť zakazování oblíbené věci, klečení v koutě, přemýšlení ve svém pokoji a nemluvící maminka má našlápnuto k docela slušnému psychickému deptání :stuck_out_tongue_closed_eyes: .
27. črc 2010 ve 20:27  • Odpověz  • To se mi líbí
@arietiska - měla jsem dobré děství jako malá. Pamatuji si jen jeden výprask - ponížení na tom asi bylo to nejhorší. Naši na mě nekřičeli, sice občas moralizovali, ale žádné dlouhé proslovy. Co mi vadilo byly pokyny - když jsme s mámou vařily v kuchyni, máma mi neustále říkala, jak to mám dělat. Nenechala mě při tom dýchat. Pamatuji si, že jsem s ní ráda bývala v kuchyni. Ale když sklouzla k tomu, že mi pořad přikazovala, co a jak mám dělat, tak mi to bralo chu't se o něco snažit. Sráželo to mou kreativitu a prostě jsem nepokládala za nutné, aby mi říkala - Umyj to nádobí než nakrájíš brambory. K těm bramborám dej kmín. Co se týče postupu - věděla jsem to dobře sama a taky jsem neviděla smysl v tom, že mi tu práci chce organizovat. Asi by jsme si to obě více užily, kdyby komunikovala jiným způsobem, úměrně věku. K těm pokynům občas sklouzne ještě te'd a já rostu do nebe.

K tomu, že babička naučí naše dítě přežít v normálním světě...Já si nemyslím, že když dítě vychováme RaBR metodou, že z něj bude neposlušný, proti pokynům se bouřící děcko a priori jen proto, že doma mu nebudem rozkazovat a že bude mít právo volby, svého názoru a svých vlastních chyb. Jen bude asi více zvažovat smysluplnost požadavků svého okolí.
27. črc 2010 ve 20:42  • Odpověz  • To se mi líbí
@vlastovka385 - nám se vyplatilo v tom věku - ignorovat chování, které se nám nelíbílo - prostě čím více povyku kolem něčeho tím větší nadšení pro další páchání u našeho prcka. U nás to bylo skákání na gauči. Vysvětlili jsme, že si může udělat bebi. Stále skákal. Čím více jsme zasahovali, tím urputněji to dělal s potutelným úsměvem na rtech. Tak jsme ho pak začali "ignorovat". Prostě jsme se na něj jen zamračili a nekoukali. Velmi rychle ho to přešlo. Když neměl publikum. V tvém případě s těmi vlasy - bych asi dítko odtrhla a řekla mu, že to maminku bolí a že se mamince nelíbí, když ji něco bolí. Vztala bych a odešla, nebo poodešla dál. Až by se uklidnil, tak bych si zase sedla a snažila se mu odvést pozornost nějakým autíčkem, hrou - něco co zabírá. Kdyby se opět sápal po vlasech - řekla bych to samé - maminku to bolí...vstala bych a poodešla a tak pořád dokola. Hlavně bych se snažila pak odvést pozornost jinam.

Jinak my malému dáváme zkoušet, že něco pálí - hrnek, brambor - tak aby se neopařil. Ale za vlasy bych ho asi netahala...těžko říct.
27. črc 2010 ve 20:48  • Odpověz  • To se mi líbí
nezlobte se na mě, ale přečíst si jednu knížku a udělat z toho dogma mi nepříjde moc rozumné. Jo, je dobré získat informace , zvážit jejich informační hodnotu, ale bbrát to skoro jako bibli mi příjde ujeté.
27. črc 2010 ve 20:52  • Odpověz  • To se mi líbí
@berenika39 cituji tebe: "Bavíme se o tom, jestli je opravdu problém, když jednou za měsíc prcek něco vyvede něco nepředvídatelného, nebezpečného, rodiči ujedou nervy, jinak to nezvládne - a prostě ho plácne. To si myslím nemá s fyzickým trestáním v pravém slova smyslu příliš společného. "
ano, to je jádro věci, mě taky ujely nervy, selhala jsem s trpělivostí, plácala přes plínu, ale výsledek nula - bylo to jen vybiti mého vzteku, frustrace, blbýho naladění. malý se tím nic nenaučil ani nepochopil. Nebylo to trestání ani vychovávání k nějakému respektu. Tohle udělá každý normální člověk, který má už nervy na pochodu. A taky v té chvíli zaúřadoval mateřský cit, instink , že to je blbost a bylo mi to líto.
berenika vymezila pojmy docela přesně.

Chtít vysvětlit bitím dítěti cokoliv je nesmysl a není to výchovné. Jednoduchý důkaz je ten, že by mu mělo tedy stačit naplácat jednou provždy a mělo by to chápat. Což se jak tu čtu neděje. Bít dítě za trest za něco je už hrubost, snesitelná ale ještě bezprostředně po činu jako přirozená a instiktivní reakce rodiče. Odložený fyzický trest - "až přijdeme domů, dostaneš na zadek" - je jen vybíjení agresivity reodiče na slabším. S výchovou ani trestem to už nemá co do činění. Je to problém dospělého.

Jasně jsem psala, že půlka těch, co měli problematické dětství se tím vklidu vyrovnají a nemají s tím v dospělosti problém. útěchou nám může být, že vývoj je do jisté míry samoopravný :dizzy_face: Ta druhá půlka už problém má, i když různě velký, část lidí měla opravdu to štěstí mít neproblematické dětství. Takže prosím nepaušalizovat na základě vlastního příkladu.
Bití rodiče mají dvě možnosti: buďto přijmout tuto výchovu jako normu a pokračují v ní NEBO ji odmítnou jako špatnou a svým dětem to dělat nebudou právě proto, že sami byli biti a pamatují si to jako špatné a ponižující. Takže zase nejde paušalizovat.
Seriozní věda je něco zcela jiného než často připitomnělé "příručky" psané kde kým. Kdekdo napíše humornou knížku o výchově, dává své rady, které nelze ani brát vážně, kolik je v nich nesmyslů....Takže zase nepaušalizovat knihy jako takové.
A za poslední - kdo tu odmítá cit, instinkt, zdravý rozum? Vždyť to je bez debaty to nejdůležitější, bez čeho se matka a člověk vůbec nemůže obejít v čemkoliv, co dělá a co by měl rozhodně poslouchat. Ty matky, co nechávají miminka "vyplakat " - tedy vyřvat až k usnutí se určitě neřídí ani mateřským citem, ani instinktem. Přesto budou tvrdit že ano. Takže i odvolávat se na "svůj" zdravý rozum a instinkt může vypadat všelijak.
Asi tak nějak nejpocitvější je skoloubit prostě to, co cítím s tím, co vím a vytvořit si z toho závěr pro danou situaci.
:slight_smile:
27. črc 2010 ve 21:06  • Odpověz  • To se mi líbí
Kubaka asi jsi četla španě moje příspěvky :wink: ve všech případech, kdy zatím malá jednu chytla, tak už to neopakovala (viz. to čmárání po zdi). Takže já jsem zase zastáncem, že 5x říct nesmíš a vysvětlit proč a po šesté plesknout a je po vysvětlování a chápeme :slight_smile: a co se týče skákání po sedačce, tak to teda nevím blandik, měla jsem od kamarádky na hlídání dva dny osmiletou dceru a zastává dost podobné názory jak ty a věř mi, že už jim ji nikdy nepohlídám. To ,,dítě" se naprosto neumělo uchovat a nemohla jsem ji vzít bez ostudy vůbec nikam, škody na bytě včetně Simčiny rozbité postýlky atd. (do které si i přes můj zákaz vlezla a skákala) jsem sčítala ještě dlouho a bordel uklízela další tři dny. Tak to je taky taková ,,úžasná psycho výchova" a právě díky tomuto si myslím, že to teď tady u nás v ČR a ve světě vypadá tak jak vypadá...
27. črc 2010 ve 21:40  • Odpověz  • To se mi líbí
A teď tu zas budu za tyranku (přitom jsem Simču už nemusela plácnout ani nepamatuju, protože vše už vyřešíme i domluvou a roste z ní fajn holka), takže do mě :grinning: :grinning:
27. črc 2010 ve 21:44  • Odpověz  • To se mi líbí
A osobně mě naši nikdy ani jednu nepleskli a kdyby pleskli, tak vzhledem k tomu, co jsem vyváděla v puberě bych jim to vůbec za zlé neměla. Sezení v koutě a sáhodlouhé domlouvání mi příjde větší potupa než jeden pleskanec když je oprávněný :wink:
27. črc 2010 ve 21:47  • Odpověz  • To se mi líbí
@janula2008 - já jsem popisovala chování svého cca 13M dítěte. Někdy je dobré číst příspěvky pořádně - byla to odpověď pro Vlastovku, která psala dříve o svém dítěti. Promi'n, ale u nás v koutě nikdo nesedí ani nikdo nikomu sáhodlouze nedomlouvá a ani nikomu nepleská a funguje to. Soudíš a nic o tom nevíš. :unamused:
27. črc 2010 ve 21:58  • Odpověz  • To se mi líbí
A to jsi nechala roční dítě skákat po sedačce a šla pryč??? Ahaaa :astonished:
27. črc 2010 ve 22:00  • Odpověz  • To se mi líbí
@janula2008 - nešla jsem pryč z místnosti, měla jsem ho v dosahu. Jen jsem kvůli tomu nedělala povyk, protože pak by tam skákal pořád. Zabralo to. :grinning:
27. črc 2010 ve 22:07  • Odpověz  • To se mi líbí
@blandik :wink: Se mnou v jedné domácnosti bys vykvetla. Vařit bychom spolu nemohly dělám to co tvoje máma. :grinning: Možná jen trochu, ale dělám. Budu na to dávat bacha. Jen trošku nechápu, proč si ji to neřekla, že tě to štve? Nebo dnes neřekneš? Možná by to přestala dělat, a pak by Vás to nakonec spolu v kuchyni bavilo. :slight_smile:
Budu se muset jít neteře zeptat zda ji při nějaké činnosti seru a pořád organizuju. Pokud jo budu ji muset vysvětlit, že musí otevřít pusu, když se ji něco nezdá. Teď ji asi štve teda všechno. Puberta a její definice: blbec nebo borec ....tak to mom. má. :grinning:
27. črc 2010 ve 22:07  • Odpověz  • To se mi líbí
ne to je jedno, já se k tomu už dál nebudu vyjadřovat, každá ať si vychováváme děti jak chceme :wink: já bych se prostě jinam neotočila a nenechala to ignorovat. Desetkrát bych řekla Simi nech toho, natlučeš si, zvedla hlas a pokud by ani to nezbralo a dítě by se na mě culilo, že ví moc dobře o co tu jde, tak bych ji plácla a garantuju ti, že tím by celý problém skončil. Ale jak říkám, toto už většinou vůbec nepraktikuju, malá je hodná a kdo mě zná,tak fakt ví, že žádná tyranka nejsem, ale s.át na hlavu od dvouletýho prcka si taky nenechám,pardon :stuck_out_tongue_closed_eyes:
27. črc 2010 ve 22:08  • Odpověz  • To se mi líbí
Ještě mně tak napadlo, je tu někdo kdo vychovává v rodině psi a současně děti? Myslím, že výchova je pak trošku jiná a náhled na rozkazy příkazy a domlouvání i u dítě vnímáno jinak.
27. črc 2010 ve 22:10  • Odpověz  • To se mi líbí
A nakonec i to plácání a trestání.
27. črc 2010 ve 22:12  • Odpověz  • To se mi líbí
:grinning: :grinning: Tak jsem se právě neteře ptala a nakonec z ní vypadlo k mému údivu, že ji naopak vyhovuje, když ji někdo řekne detailně co a jak má dělat. Včera jsme spolu právě obalovaly sýr a já ji nedovolila vytáhnout talíř, řekla ji právě ať si vezme noviny, že je to lepší, že si nic nezašpiní a líp to pak zpět sesype. :grinning:
Prostě každej jsme jinej.
27. črc 2010 ve 22:16  • Odpověz  • To se mi líbí
A na každého prostě jiným způsobem a o tom to prostě je. :slight_smile: :wink:
27. črc 2010 ve 22:17  • Odpověz  • To se mi líbí
@blandik tak mně ještě napadlo: ty vychováváš asi tak jak vychováváš právě kvůli tomu, že tě to jako člověka štvalo, ale co když tvé dítě bude jako moje neteř? Myslíš, že to poznáš nakonec?
27. črc 2010 ve 22:18  • Odpověz  • To se mi líbí
Jdi na stranu:   Zruš
Tvůj příspěvek