Tělesné tresty. Mají být? Od kolika let?

janicka006
22. črc 2010

Zajímal by mne váš názor na tělesné tresty...mají vůbec být,od kolika let,kdo je může využít..výhradně rodiče??nebo i bližší příbuzní jako babičky???nebo i učitelé..???Jak to funguje u vás????

arietiska
27. črc 2010

@vlastovka385 jenže to není oplácení. Ty ho nezatáháš ihned co ti to udělá a ještě navíc bez toho aniž bys mu to vysvětlila. Je to stejné jako když vysvětluješ, že něco pálí a nejde to jinak jak s přiložením ruky k pálivému, aby to dítě ucítilo. Na dálku... 😀 , aby někdo nenapsal, že jsem tyran a neposla na mě sociálku.

brumdinka
27. črc 2010

no tak zbytek diskuze pročítat nebudu jen co sem přelítla pár řádek, tak kubaka jako vždy útočí a s arietistky chce udělat zas macechu 😖 😀

vlaštovka a pár dalších holek si někde něco přečte a hned to bere jako zákon 😅 i když pravda je třeba někde uplně jinde atd.....

to co ale musím vyzdvihnout je příspěvek arietistky:

Nejlepší výchova je taková / a je úplně jedno zda beztrestná či (tady přidám jen dle Vašeho názoru) "trestná"/, kdy si člověk může říct, že miluje nadevše svoje rodiče, váží si jich a obdivuje je za to jaký jsou jaký byli, co pro nás udělali a jak nás vychovali. Pak je velká pravděpodobnost, že zakódovaný model pošleme dál a budeme se modlit, že svoje děti vychováme stejně dobře a oni si budou o nás následně myslet to samé....

Pak mohou všechny knihy s návodama jít do pr...

vlastovka385
27. črc 2010

@brumdinka Hej, brum, teď si vedle jak ta jedle, já sem z ničeho zákon neudělala, to byla jen konverzační poznámka, že jsem to někde četla, tím myslím na fóru, naopak, spíš souhlasím s aretiskou, že jedno plácnutí v oprávněným případě žádné trauma na celý život nepřivodí.

brumdinka
27. črc 2010

vlastovka - tak pak se omlouvám, fakt sem tentokrát tu diskuzi jen prolítla 😉

karinka78
27. črc 2010

@brumdinka: proc zase vsechny co maji jiny nazor nez ty posilas NEKAM!! Promin, ale myslim, ze by ses opravdu mela zapojit pouze do konverzace slusne a nechat tu svoji agresivitu doma;0)

brumdinka
27. črc 2010

karinka - já neposílám všechny co maj jiný názor někam, posílám tam většinou jenom Tebe 😀 - jelikož Tvá fráze Holky probud´te se !!! co si tu neustále omýlala mluví za vše --- pro ostatní na první stránce časopisu Strážná věž - časopisu církve jehovistické ............... dále co se osoby karinky týče no coment 🙂

latvia
27. črc 2010

@brumdinka uz som ta raz upozornovala aby si nekomentovala jednotlive uzivatelky ale riesila dany problem.ak to nemienis dodrziavat budem musiet zakrocit raznejsie, tak to prosim ber na vedomie. vyjadri sa k teme a nekomentuj pocinanie uzivateliek.
a ostatne prosim, aby neopatovali podobne reakcie

brumdinka
27. črc 2010

latvia - moc se omlouvám, ale jen jsem reagovala na výpad karinky - příště jí budu ignorovat a bude klid neboj 😉

lenkavano
27. črc 2010

brum krásně jsi to napsala v v 17:02 🙂

lenkavano
27. črc 2010

jinak už tu nehodlám nic psát jen že podle rádoby chytrých příruček se neřídím,řídím se pocitem,citem,láskou a okolnostmi. 😉
líbí se mi názory arietisky je v nich pravda a fakta.není k tomu co říct. 😉

anta
27. črc 2010

Holčinky, já jsem pitvala zase holuba a pak jsem se doma bála, že to na mě ségra řekne 😀 😀 Já osobně byla bita jako žito, bylo nás 5 dětí a vesměs jsem všechny máminy stresy odnášela já 😒 Ale já osobně podle žádných příruček a rad nevychovávám, vychovávám dle svého instinktu, kluk už na prdel taky dostal, nestydím se to říci nahlas, neumím ho ignorovat a trestat ho tímto způsobem (ignorancí), mně by to utrhlo srdce, protože vímo čem to je ☹ Holčinky, jednejte jen dle svého vědomí a svědomí, myslím, že jsme zde dohromady slušná parta bezva holek, matek, sester (babiček snad ještě ne, já nevím 😀 😀 😀 ), podporujme se navzájem a buďme šťastny za ty naše trpaslíčky - dárečky a hlavně, že jsou zdravííííí 😉 🙂

anta
27. črc 2010

Ale nepřipustím, aby moje dítě bil cizí člověk 😠 To říkám rovnou 😉

berynka
27. črc 2010

Tak já si myslim, že tělesný trest je trest jako každý jiný 😝 . Určitě je blbost plácat roční dítě a myslet si, že chápe, za co dostalo. Jinak ale lidově řečeno "dostat na zadek" by mělo zůstat jako jedna část výchovné metody 😉 . Samozřejmě každému vyhovuje něco jiného a podle toho volí přístup ke svým dětem. Jiná věc je ovšem ta, že i děti jsou různé, teď myslím třeba tak od dvou tří let. Některé dítě poslechne na povytáhnuté obočí a jiné neposlechne, ať se s ním mluví andělsky-ďábelsky, že?
Trest má sloužit jako výstraha. Zrovna u těch tělesných je nebezpečí, že se to prostě přestřelí a je tenká ta hranice, kde je to myšleno jako správná věc a kdy už je to krutost 😒 .
Sama jsem především přesvědčená, že děti velice dobře ví, kdy jsou potrestány spravedlivě... ať je forma trestu jakákoli.
A hlavně bych neobhajovala, který trest je vlastně lepší... nebo horší! Vždyť zakazování oblíbené věci, klečení v koutě, přemýšlení ve svém pokoji a nemluvící maminka má našlápnuto k docela slušnému psychickému deptání 😝 .

blandik
27. črc 2010

@arietiska - měla jsem dobré děství jako malá. Pamatuji si jen jeden výprask - ponížení na tom asi bylo to nejhorší. Naši na mě nekřičeli, sice občas moralizovali, ale žádné dlouhé proslovy. Co mi vadilo byly pokyny - když jsme s mámou vařily v kuchyni, máma mi neustále říkala, jak to mám dělat. Nenechala mě při tom dýchat. Pamatuji si, že jsem s ní ráda bývala v kuchyni. Ale když sklouzla k tomu, že mi pořad přikazovala, co a jak mám dělat, tak mi to bralo chu't se o něco snažit. Sráželo to mou kreativitu a prostě jsem nepokládala za nutné, aby mi říkala - Umyj to nádobí než nakrájíš brambory. K těm bramborám dej kmín. Co se týče postupu - věděla jsem to dobře sama a taky jsem neviděla smysl v tom, že mi tu práci chce organizovat. Asi by jsme si to obě více užily, kdyby komunikovala jiným způsobem, úměrně věku. K těm pokynům občas sklouzne ještě te'd a já rostu do nebe.

K tomu, že babička naučí naše dítě přežít v normálním světě...Já si nemyslím, že když dítě vychováme RaBR metodou, že z něj bude neposlušný, proti pokynům se bouřící děcko a priori jen proto, že doma mu nebudem rozkazovat a že bude mít právo volby, svého názoru a svých vlastních chyb. Jen bude asi více zvažovat smysluplnost požadavků svého okolí.

blandik
27. črc 2010

@vlastovka385 - nám se vyplatilo v tom věku - ignorovat chování, které se nám nelíbílo - prostě čím více povyku kolem něčeho tím větší nadšení pro další páchání u našeho prcka. U nás to bylo skákání na gauči. Vysvětlili jsme, že si může udělat bebi. Stále skákal. Čím více jsme zasahovali, tím urputněji to dělal s potutelným úsměvem na rtech. Tak jsme ho pak začali "ignorovat". Prostě jsme se na něj jen zamračili a nekoukali. Velmi rychle ho to přešlo. Když neměl publikum. V tvém případě s těmi vlasy - bych asi dítko odtrhla a řekla mu, že to maminku bolí a že se mamince nelíbí, když ji něco bolí. Vztala bych a odešla, nebo poodešla dál. Až by se uklidnil, tak bych si zase sedla a snažila se mu odvést pozornost nějakým autíčkem, hrou - něco co zabírá. Kdyby se opět sápal po vlasech - řekla bych to samé - maminku to bolí...vstala bych a poodešla a tak pořád dokola. Hlavně bych se snažila pak odvést pozornost jinam.

Jinak my malému dáváme zkoušet, že něco pálí - hrnek, brambor - tak aby se neopařil. Ale za vlasy bych ho asi netahala...těžko říct.

aleachim
27. črc 2010

nezlobte se na mě, ale přečíst si jednu knížku a udělat z toho dogma mi nepříjde moc rozumné. Jo, je dobré získat informace , zvážit jejich informační hodnotu, ale bbrát to skoro jako bibli mi příjde ujeté.

kubaka
27. črc 2010

@berenika39 cituji tebe: "Bavíme se o tom, jestli je opravdu problém, když jednou za měsíc prcek něco vyvede něco nepředvídatelného, nebezpečného, rodiči ujedou nervy, jinak to nezvládne - a prostě ho plácne. To si myslím nemá s fyzickým trestáním v pravém slova smyslu příliš společného. "
ano, to je jádro věci, mě taky ujely nervy, selhala jsem s trpělivostí, plácala přes plínu, ale výsledek nula - bylo to jen vybiti mého vzteku, frustrace, blbýho naladění. malý se tím nic nenaučil ani nepochopil. Nebylo to trestání ani vychovávání k nějakému respektu. Tohle udělá každý normální člověk, který má už nervy na pochodu. A taky v té chvíli zaúřadoval mateřský cit, instink , že to je blbost a bylo mi to líto.
berenika vymezila pojmy docela přesně.

Chtít vysvětlit bitím dítěti cokoliv je nesmysl a není to výchovné. Jednoduchý důkaz je ten, že by mu mělo tedy stačit naplácat jednou provždy a mělo by to chápat. Což se jak tu čtu neděje. Bít dítě za trest za něco je už hrubost, snesitelná ale ještě bezprostředně po činu jako přirozená a instiktivní reakce rodiče. Odložený fyzický trest - "až přijdeme domů, dostaneš na zadek" - je jen vybíjení agresivity reodiče na slabším. S výchovou ani trestem to už nemá co do činění. Je to problém dospělého.

Jasně jsem psala, že půlka těch, co měli problematické dětství se tím vklidu vyrovnají a nemají s tím v dospělosti problém. útěchou nám může být, že vývoj je do jisté míry samoopravný 😵 Ta druhá půlka už problém má, i když různě velký, část lidí měla opravdu to štěstí mít neproblematické dětství. Takže prosím nepaušalizovat na základě vlastního příkladu.
Bití rodiče mají dvě možnosti: buďto přijmout tuto výchovu jako normu a pokračují v ní NEBO ji odmítnou jako špatnou a svým dětem to dělat nebudou právě proto, že sami byli biti a pamatují si to jako špatné a ponižující. Takže zase nejde paušalizovat.
Seriozní věda je něco zcela jiného než často připitomnělé "příručky" psané kde kým. Kdekdo napíše humornou knížku o výchově, dává své rady, které nelze ani brát vážně, kolik je v nich nesmyslů....Takže zase nepaušalizovat knihy jako takové.
A za poslední - kdo tu odmítá cit, instinkt, zdravý rozum? Vždyť to je bez debaty to nejdůležitější, bez čeho se matka a člověk vůbec nemůže obejít v čemkoliv, co dělá a co by měl rozhodně poslouchat. Ty matky, co nechávají miminka "vyplakat " - tedy vyřvat až k usnutí se určitě neřídí ani mateřským citem, ani instinktem. Přesto budou tvrdit že ano. Takže i odvolávat se na "svůj" zdravý rozum a instinkt může vypadat všelijak.
Asi tak nějak nejpocitvější je skoloubit prostě to, co cítím s tím, co vím a vytvořit si z toho závěr pro danou situaci.
🙂

janula2008
27. črc 2010

Kubaka asi jsi četla španě moje příspěvky 😉 ve všech případech, kdy zatím malá jednu chytla, tak už to neopakovala (viz. to čmárání po zdi). Takže já jsem zase zastáncem, že 5x říct nesmíš a vysvětlit proč a po šesté plesknout a je po vysvětlování a chápeme 🙂 a co se týče skákání po sedačce, tak to teda nevím blandik, měla jsem od kamarádky na hlídání dva dny osmiletou dceru a zastává dost podobné názory jak ty a věř mi, že už jim ji nikdy nepohlídám. To ,,dítě" se naprosto neumělo uchovat a nemohla jsem ji vzít bez ostudy vůbec nikam, škody na bytě včetně Simčiny rozbité postýlky atd. (do které si i přes můj zákaz vlezla a skákala) jsem sčítala ještě dlouho a bordel uklízela další tři dny. Tak to je taky taková ,,úžasná psycho výchova" a právě díky tomuto si myslím, že to teď tady u nás v ČR a ve světě vypadá tak jak vypadá...

janula2008
27. črc 2010

A teď tu zas budu za tyranku (přitom jsem Simču už nemusela plácnout ani nepamatuju, protože vše už vyřešíme i domluvou a roste z ní fajn holka), takže do mě 😀 😀

janula2008
27. črc 2010

A osobně mě naši nikdy ani jednu nepleskli a kdyby pleskli, tak vzhledem k tomu, co jsem vyváděla v puberě bych jim to vůbec za zlé neměla. Sezení v koutě a sáhodlouhé domlouvání mi příjde větší potupa než jeden pleskanec když je oprávněný 😉

blandik
27. črc 2010

@janula2008 - já jsem popisovala chování svého cca 13M dítěte. Někdy je dobré číst příspěvky pořádně - byla to odpověď pro Vlastovku, která psala dříve o svém dítěti. Promi'n, ale u nás v koutě nikdo nesedí ani nikdo nikomu sáhodlouze nedomlouvá a ani nikomu nepleská a funguje to. Soudíš a nic o tom nevíš. 😒

janula2008
27. črc 2010

A to jsi nechala roční dítě skákat po sedačce a šla pryč??? Ahaaa 😲

blandik
27. črc 2010

@janula2008 - nešla jsem pryč z místnosti, měla jsem ho v dosahu. Jen jsem kvůli tomu nedělala povyk, protože pak by tam skákal pořád. Zabralo to. 😀

arietiska
27. črc 2010

@blandik 😉 Se mnou v jedné domácnosti bys vykvetla. Vařit bychom spolu nemohly dělám to co tvoje máma. 😀 Možná jen trochu, ale dělám. Budu na to dávat bacha. Jen trošku nechápu, proč si ji to neřekla, že tě to štve? Nebo dnes neřekneš? Možná by to přestala dělat, a pak by Vás to nakonec spolu v kuchyni bavilo. 🙂
Budu se muset jít neteře zeptat zda ji při nějaké činnosti seru a pořád organizuju. Pokud jo budu ji muset vysvětlit, že musí otevřít pusu, když se ji něco nezdá. Teď ji asi štve teda všechno. Puberta a její definice: blbec nebo borec ....tak to mom. má. 😀

janula2008
27. črc 2010

ne to je jedno, já se k tomu už dál nebudu vyjadřovat, každá ať si vychováváme děti jak chceme 😉 já bych se prostě jinam neotočila a nenechala to ignorovat. Desetkrát bych řekla Simi nech toho, natlučeš si, zvedla hlas a pokud by ani to nezbralo a dítě by se na mě culilo, že ví moc dobře o co tu jde, tak bych ji plácla a garantuju ti, že tím by celý problém skončil. Ale jak říkám, toto už většinou vůbec nepraktikuju, malá je hodná a kdo mě zná,tak fakt ví, že žádná tyranka nejsem, ale s.át na hlavu od dvouletýho prcka si taky nenechám,pardon 😝

arietiska
27. črc 2010

Ještě mně tak napadlo, je tu někdo kdo vychovává v rodině psi a současně děti? Myslím, že výchova je pak trošku jiná a náhled na rozkazy příkazy a domlouvání i u dítě vnímáno jinak.

arietiska
27. črc 2010

A nakonec i to plácání a trestání.

arietiska
27. črc 2010

😀 😀 Tak jsem se právě neteře ptala a nakonec z ní vypadlo k mému údivu, že ji naopak vyhovuje, když ji někdo řekne detailně co a jak má dělat. Včera jsme spolu právě obalovaly sýr a já ji nedovolila vytáhnout talíř, řekla ji právě ať si vezme noviny, že je to lepší, že si nic nezašpiní a líp to pak zpět sesype. 😀
Prostě každej jsme jinej.

arietiska
27. črc 2010

A na každého prostě jiným způsobem a o tom to prostě je. 🙂 😉

arietiska
27. črc 2010

@blandik tak mně ještě napadlo: ty vychováváš asi tak jak vychováváš právě kvůli tomu, že tě to jako člověka štvalo, ale co když tvé dítě bude jako moje neteř? Myslíš, že to poznáš nakonec?