Vliv špatné výslovnosti na dítě

astyna
14. črc 2016

Pěkný den, děvčata (a kluci) a hned k věci:

Mám vadu řeči - neumím hlásku R - resp. mám tzv. zadopatrové R ("anglické" R). Na logopedii jsem chodila jako malá do 8 let, bez výsledku. Tenkrát se "léčilo" jen ráčkování, logoped si se mnou moc nevěděl rady. 😖 Nyní mám asi 8,5 měsíčního syna a nechci, aby ode mě naposlouchal mou vadu řeči. Obracím se tedy převážně na ty, které mají taky nedokonalé mluvení a zda se to přeneslo na jejich děti. 😔 Partner vadu řeči nemá. Zatím to hlavně řeším tím, že používám hodně synonym a nahrazuji slovo s R jiným.

Také bych se chtěla zeptat, zda má někdo zkušenosti s logopedem pro dospělé kdekoliv v Praze. 🙂

Děkuji za rady.

lv
14. črc 2016

myslím, že to vliv má. Kamarádky syn mluvil dobře, našla si přítele, který měl špatně sykavky a r+ř a malej ho jako vzor kopíroval a také má tyto vady řeči. Je fajn, že to chceš řešit, ať se to zdaří!

mazlik1
14. črc 2016

Taky mám s R problémy ☹ snažila jsem se to naučil ještě před svatbou,ale nepovedlo se..nemám jej zvučné..pokud malá bude mít problém po mě, budeme se to učit spolu 😠

nutricnihodnota
14. črc 2016

@astyna Takováto vada řeči se dá řešit i v pozdním věku. Na tvém místě bych se objednala k logopedovi.

astyna
autor
14. črc 2016

@nutricnihodnota

U mě je ten problém hodně zafixovaný právě z dětství, kdy jsem vyrůstala v Anglii. Takže nemám problém s učením R anglického, ale v ČR jsem to pocítila prvně až na výšce. Už má žádanku od doktora a jdu hledat logopeda 🙂

astyna
autor
14. črc 2016

@mazlik1

Takže na tebe taky nefungovalo nahrazování hlásky R hláskou D. To je právě super u ráčkování, ale u neznělého to je bez efektu. Hodně dávám na tzv. vibrovku, která se dá pusy a naučí jazyk správně kmitat 🙂