K, Č, C. Poradíte, prosím?

Zodpovězené
15. kvě 2020

Dobrý den,

mám na Vás dva dotazy.

První se týká téměř tříletého syna. Mluví na svůj věk, řekla bych, velmi slušně, ale stále neumí vyslovit hlásku K. Všude ji nahrazuje hláskou T. Zdá se mi, že je vůbec nedokáže rozlišit. Když po něm slovo zopakujeme s T, kroutí hlavou, že to říkáme špatně, u sebe ten rozdíl ale neslyší.

Máme s tím už něco dělat?

Druhý dotaz se týká 4,5 letého syna. Krom R,Ř, s kterými vyčkáváme, mu donedávna dělaly problém hlásky L a V, které jsme doma nějak svépomocí nacvičili. Stále ale zápasíme s hláskami C (nahrazuje pomocí S) a Č (říká Š), takže ve výsledku šišlá. Rozdíl slyší, jen se mu je nedaří správně vyslovit.

Poradíte prosím nějaká cvičení?

Moc děkuji za případnou odpověď.

Dobrý den,

tříletý syn má ještě na záměnu hlásky K za hlásku T nárok. Právě nahrazování hláskou T je u dětí nejčastější chyba, které se dopouštějí.
Podporujte u něj tedy spíše jen dechová cvičení, jako je pomalé foukání do svíčky, nebo do kuličky z papíru či jiných předmětů. Pro hlásku K je také důležité mít dostatečně posílenou kořenovou část jazyka. Zkoušejte se synem kloktat. Můžete také zkoušet pomalinku posunovat špičku jazyka po dolním patře dozadu. Tím se nám bude automaticky zvedat kořenová část jazyka, jejíž zvedání tvoří hlásku K. Doporučuji také trénovat v leže se zakloněnou hlavou, kde nám pomůže také gravitace🙂.
A samozřejmě můžete také zkoušet jednoduché přírodní zvuky - Kuku, koko, atd.

Co se staršího syna týká, s aktivním nácvikem bych také ještě počkala do 5 let. Můžete ale trénovat sluchové vnímání a sluchové rozlišování sykavek. Nejlépe se trénuje pomocí obrázků. Pro hlásku C se využívá cvrček, který vydává zvuk ccc, pro hlásku S had, pro hlásku Z komár. Pro hlásku Č kočka (voláme na ni čičí), Š je zvuk mašinky a Ž letadla. Vy říkáte slova obsahující tyto hlásky a syn určuje o jakou hlásku se jedná. Nejjednodušší je rozpoznání hlásky na začátcích slov, dále na koncích slov a nejtěžší je rozpoznat hlásku uprostřed v souhláskovém shluku.

Pro nácvik C můžete také využít šeptání hlásky T. Zuby musí být u sebe a pusa se "směje". Pro hlásku Č pak můžete využít šeptání Ť, kdy jsou zuby opět u sebe, ale ústa jsou našpulená jako například u U.

S pozdravem a přáním hezkého dne,
Dana Svozilová

Mgr. Dana Svozilová, DiS.
Web: www.logopedie-svozilova.cz
E-mail: dana@logopedie-svozilova.cz
Tel.: +420 728 433 982