Čerstvě 4leté dítě - R, Ř, L. Je dobré to už trénovat?

Zodpovězené
22. kvě 2020

Dobrý den,

dcerka místo L vyslovuje jakoby anglické V. R a Ř nevyslovuje skoro vůbec. Četla jsem, že na tyto dvě písmena je ještě čas.

L je potřeba už cvičit?

Mluví hezky, má velkou slovní zásobu, pochází z multilingvního prostředí, ale na ni mluvíme víceméně jen česky - manžel občas svým rodným jazykem - ale jen výjimečně. Perfektně rozumí pouze česky, druhé dva jazyky občas použije a rozumí méně. L se vyskytuje ve všech třech jazycích, ale klasické české R a Ř v žádném. Navíc manžel v češtině je též neumí správně vyslovit. Chápu tudíž, že může mít trošku zmatek.

Ale je dobré to tedy trénovat?

Moc děkuji.

Dobrý den,

u hlásek L, R i Ř je klíčové bezproblémové zvedání špičky jazyka. Trénujte s dcerou olizování horního rtu, olizování horních zubů a zvedání jazyka na horní patro. Špičkou jazyka olizujte horní patro, jako když "malíř maluje strop".  Při těchto cvicích by měla zůstat ústa dcery otevřená alespoň na 1,5 cm.

V optimálním případě si dítě začíná hlásku L osvojovat již okolo 3 let. K jejímu zpřesnění dochází okolo 4 let. Začněte tedy doma s rozcvičováním jazyka a zaměřte se na zvedání jeho špičky. Pokud se L do půl roku neobjeví, vyhledejte logopeda.

V případě zájmu mohu poskytnout online konzultace.

S pozdravem,
Dana Svozilová

Mgr. Dana Svozilová, DiS.
Web: www.logopedie-svozilova.cz
E-mail: dana@logopedie-svozilova.cz
Tel.: +420 728 433 982