Věty. Jak s tím pracovat?

Zodpovězené
22. kvě 2020

Dobrý den,

syn, tři roky a dva měsíce, když mu řeknu, aby zopakoval jednoduchou větu, např. Já mám hlad, tak vždy řekne jen to poslední slovo. I když mu to řeknu několikrát (teď má období, kdy ho celkem baví opakovat), tak vždy řekne jen to poslední slovo. Nemůže si zapamatovat to, co jsem řekla předtím. Teď několik dní trénujeme, tak je to lepší.

Jak s tím pracovat?

Proč si to nemůže zapamatovat?

Jinak mu dlouho trvá, než začne nějaké slovo používat aktivně.

Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

verbální (slovní) paměť se u dětí začíná tvořit okolo 3,5 let.

Důležité je, aby syn zvládl pojmenovat předměty, se kterými se denně setkává. Jeho aktivní slovní zásoba by měla být okolo 1000 slov. Samozřejmě to nepočítejte, ale pokud slova, která používá jednoduše spočítáte, je něco špatně a doporučuji vyhledat logopeda. Měl by také zvládnout pojmenovat činnosti a pomalu opouštět od dětského pojmenování pomocí citoslovcí - hají, ham, atd. nahrazením za spí, jí.
Sám by měl již říkat věty o 3 slovech (například Kočka pije mlíčko.)

Syn by měl být schopen s Vámi již vést rozhovor a odpovídat na Vaše otázky. Pro toto období je také typická dětská otázka "Co to je?" Ptá se na ni syn? A jeví zájem o komunikaci? Pokud ne, vyhledejte logopeda.

Aktivní slovní zásobu syna můžete rozšiřovat pomocí doplňkových otázek - Kdo to je? Co dělá? Jaký je? Je malý? Je veselý? atd. Ideálně u nějaké dětské obrázkové knihy.

Zkuste se také zaměřit na porozumění syna. Rozumí Vám dobře? A udělá, co po něm chcete? Pokud má problémy s porozuměním, kontaktujte logopeda a foniatra, který vyloučí sluchovou poruchu.

V případě zájmu mohu také poskytnout online konzultace i cvičební materiály zaměřené na rozvoj řeči.

S pozdravem,
Dana Svozilová

Mgr. Dana Svozilová, DiS.
Web: www.logopedie-svozilova.cz
E-mail: dana@logopedie-svozilova.cz
Tel.: +420 728 433 982