Jak propašovat do stravy dítěte zeleninu?

iva_babyclub
1. říj 2015

Brokolice je kamarád, má spoustu vitamínů, vlákniny, antioxidantů. Hmmm, takhle racionálně přemýšlíme my. Ale jak vysvětlit malému, že zelenina je dobrá a může s ní být i legrace?
V jaké formě je u Vás doma nejlépe přijata?

mina_
1. říj 2015

Řekla bych, že nejlepší vzor jsou rodiče chroupající okurku místo brambůrek večer u zpráv. Tak to funguje u nás a synek od mala nemá ze zeleninou problémy, takovou okurku hadovku zabští i sám a nepohrdne ani kedlubinkou nebo rajským s mozzarelou. S ovocem je to horší, i když to u nás také vidí, tak z ničeho nic ho přestal jíst, ale zelenina zůstala.. Tak se to snad zase spraví.

iva_babyclub
autor
1. říj 2015

@mina_ Vetšinou to bývá opačně..ovoce (pod menším nátlakem) ještě prochází, ale přes zeleninu vlak nejede🙂 Ale máte pravdu, pokud dětátko uvidí rodiče jak si pochutnávají na zelenině, ještě aby se mu taky nesběhly sliny 😉

yvonneullmann
1. říj 2015

Zdravim ... S timhle mi od malicka nastesti nemame zlsebemensi problem. Nas syn miluje ovoce a zeleninu ze kolikrát nechce nic jineho...denne musi mit nekolik porci čehokoli jinak je nesvuj. Maminky v okoli mi toto zavidi. My nalemu rikame zeleninomil a ovocny kral 🙂

zulitvi
1. říj 2015

S tím u nás není problém. Jdeme do obchodu a on se hned sápe po banánech, paprikách a rajčatech .. zeleninku miluje 🙂

terchal
1. říj 2015

Dříve kluk jedl zeleninu bez problému a moc mu chutnala. Pak nastal zlom a nic do něj nedostanu. Je jedno jaký to má obrázek nebo o co se jedná. V polévce mu zeleninu mixuji a nebo jí strouhám na opravdu malé části, aby mu to nevadilo. Věřím, že si k ní cestu najde. Dnes jsem třeba k obědu měla malé cherry rajčátka a on mi jich asi 10 snědl. O prázdninách jedl dědovi na zahradě hrášek atd...nenutím a on si pak někdy dá. JInak je milovník ovoce....

kamino
1. říj 2015

S tim nastesti.u nas take neni problem 😃 spis naopak.. ted valcime trosku s jidlem ve skolce, prcek ji prave prevazne zeleninu, neji vubec sladka jidla,jako buchticky ci nudle s makem ci tvarohem, ja to nevarim a pak je prcek o hladu.. o svacinkach krade detem mrkve a jablka z talirku.. ucitelka uz to vi, tak mu davaji rovnou dva kousky.. takze uvidime, jestli si zvykne i na jine jidlo. Kazdopadne prijde ze skolky a ma hlad, protoze tam se moc nenaji. Rozhodne to neni vina skolky, vari tam pestre, myslim i zdrave,ale yen nas zmlsanec je nejradsi s.miskou hrasku s mrkvi a kukurici...

smallinka
1. říj 2015

Zeleninu dělám jako vývar (např. mrkev, rajče, celer, brambor, paprika) přidám bobkový list, nové koření, trochu libečku. Až je uvařeno tak čerstvou pažitku, rozmixuju a mám takovou zeleninovou kaši ovoněnou bylinkami a děti to zdlabou 😉 No ale vedou u nás batáty protože jsou sladké 😉 a přitom mají méně cukru a mnohem více vitamínů než klasická brambora.

iva_babyclub
autor
1. říj 2015

@kamino se školkou je to těžké, já nikdy nechodila ani do školky ani do školní jídelny, neboť bych se tam taktéž nenajedla. Já byla rozmlsaná od mamky, ale tehdy situace byla úplně jiná. Ted už je spousta školek na velmi dobré úrovni a začínají přemýšlet nad stravou🙂

iva_babyclub
autor
1. říj 2015

@yvonneullmann Pamatuji se (dobře, spíš z vyprávění), že já jsem jako malá byla závislá na mrkvi, jak strouhané, odštavněné atd..taky jsem po tom byla krásně žlutoučké dítě...🙂 pokud malý labužničí nad zeleninou a ovocem, to je skvělé, většinou si děti tyto chutě a návyky nesou do života...

iva_babyclub
autor
1. říj 2015

@terchal nutit úplně smysl nemá, pokud mu zeleninu do jídla propašujete jinak, tak by neměl být problém. Uvidíte, že pokud mu budete sama ukazovat, jak je zelenina dobrá a půjdete mu příkladem, sám si znovu vybuduje kladný vztah🙂 Zkoušeli jste už ovocno-zeleninové kapsičky? Právě na foru probíhá soutěž🙂

terchal
1. říj 2015

@iva_babyclub jj, kapsičky u nás mají velký úspěch 🙂 Jinak se ho snažíme i verbálně motivovat. Líbí se mu různé sporty a hasiči atd....a takže taková fráze: "když budeš papat zeleninu, vyrosteš a budeš moct hrát basket" atd...je u nás používána velmi často a i on sám jí začíná říkat.
Mám ještě 4.měsíční holčičku a tak nějak doufám, že až začneme přikrmovat zeleninou, bude jí chtít taky ochutnávat ;)

svetlus_pepca
1. říj 2015

U nás doma netřeba zeleninu pašovat. Maxík ji přímo miluje 🙂