V lavici ve třiceti?

roxolanka
17. led 2019

Ahoj holky, je tu mezi vámi někdo, kdo se rozhodl studovat střední školu v pokročilejším věku? Bohužel mi dlouho trvalo, než jsem si uvědomila, jak bych vlastně se svým životem chtěla naložit. Mám jen ucnak a chtěla bych studovat úplně jiný obor a dálkové studium s tímto oborem nechci, takže bych chodila na denní studium. Malej půjde příští rok do školky, takže bychom ani nepřišli o společný čas odpoledne. Partner mě také podporuje a je pro. Je tu mezi námi někdo, kdo také studoval ve třiceti "od začátku" Myslíte, že má cenu teď začínat úplně novou školu?

roxolanka
autor
17. led 2019

@lueur Moc děkuji, tu VOŠku už bych popřípadě šla na normální denní studium, tam už by to mělo být ok. V tu dobu mi bude 32, to u VOŠky už snad není tak hrozné 😊

normalnimatka
17. led 2019

@roxolanka Jojo, já právě nevim, co se dá reálně dělat jen se střední. Nějak jsem měla za to, že na sestru to už dneska jakoby nestačí. Asi záleží, jak co a kde a tak. A je fakt, že ve zdravotnictví se fakt neztratíš, tam je (a nejspíš i bude) pořád málo lidí.
Tak hodně štěstí a energie při studiu🙂

lueur
17. led 2019

@roxolanka tak to je v klidku. Jestli to chces delat, jdi si za tim, mas muj obdivc moc lidi se so zdravotnictvi nehrne. Je to tezka prace, vim o cen mluvim, ale kdyz to cloveka bavi, je to i tak fajn.

mrav
17. led 2019

Ahoj. Taky jsem si dodělával maturitu, denní studium. A to mi bylo 26 let. Z některých věcí jsem dlal rozdílové zkoušky. Ale stálo to za to - a vůbec jsem si nepřipadal jako Víťa z Vrať se do hrobu.

sudylichozrout
17. led 2019

@mrav to byla nadsazka 🙂

barchen
18. led 2019

@roxolanka Mas vyhlednutou konkretni zdravku? Sla bych se poptat na studijni, jake maji podminky a induvidualni studijni plan pro denni studium. Treba ten telak ani nebudes muset absolvovat. Je velka sance, ze trida v tomto oboru bude tvorena pouze holkami, takze tvoje prsa nebudou pohorsovat pubertalni kluky stejne jako prsa tech spoluzacek, ktere jsou v dnesni dobe vyvinute stejne 😁. Ale vazne. Kamaradku se zdravkou jsem pred par lety doucovala podvojne ucetnictvi a anglictinu, jelikoz chtela maturitu z ekon. oboru. Chodila do skoly pres tyden ale nevim jestli to bylo denni. Bylo ji 35 let, sama mela starsiho syna na stredni (mela ho brzo 😊) a nikdy nezminila, ze by si pripadala jako exot. U te zdravky je ta stredni vyhodna v tom, ze by tam melo byt hodne praxe, ktera je tu jaksi zadouci a proto chapu, ze uprednostnujes SS pred VOS a "pouze" papirem. Jinak velice uctihodne rozhodnuti jit do tohoto oboru a jeste s nadsenim.

lnk84
18. led 2019

@roxolanka Upřímně mi přijde lepší studovat dálkově, také si dodělávám vzdělání, ale chodím do školy jen jednou týdně, přijde mi to o dost jednodušší..

lueur
18. led 2019

@barchen na VOS i na Bakalarskem studiu je praxe, ze se z toho po...😁 a navic to jednani je proste jsko s dospelyma lidma, ne jako se stredoskolakama. Po zdravce by stejne nemohla pracovat samostatne, takze to asi nema cenu.

barchen
18. led 2019

@lueur Ona Bc. nechce jak píše a bez maturity stejně nemůže na Bc.
Je vyučená v nějakém oboru mimo zdravotnictví. Takže VOŠ bez maturity absolvovat může a s tímto studiem může okamžitě samostatně pracovat (bez odborného dohledu) ve zdravotnictví? Prosím nerýpu, jen se ptám. Trochu mi to nesedí v souvislosti s tou novelou zákona o vzdělávání sester. (zmiňovala to ta kamarádka, která ale má vzdělání ještě podle původního zákona v minulosti). Bc chtějí znova zrušit, teď má postačit VOŠ ale stejně potřebují předtím zdrávku. Nebo tam plánují ještě další změny o kterých se ještě nemluvilo?

cilkat
18. led 2019

Nečetla jsem všechno, ale podle mě hrozně záleží, jak je škola stavěná... pokud je to klasická střední, je dělaná na nezletilý (!) puberťáky a učitelé s nima tak zacházej... mimo jiné to znamená, že učitelé jsou právně odpovědní za žáka a tudíž ho furt hlídaj... třeba si nedovedu představit, že budeš nosit omluvenky/oznámení podepsané od rodičů... pokud škola počítá se zletilejma žákama, tak není třicet žádnej závratnej věk. Ale fakt je podle mě nutný mít zjištěný, jestli škola počítá s tím, že její žáci jsou zletilí a tudíž svéprávní...

lueur
18. led 2019

@barchen na vos i bc. Musimmit maturitu a je jedno odkud. Je kvalifikacni studium, svym obsahem v postate to same. Pak muze pracovat bez dohledu. Pokud by mela strwdbi zdravku, nemuze pracovat bez odborneho dohledu. Musi si udelat rok jakesi nastavby ( to je ten paskvil, ktery stejne vic sester neprinese, jen degraduje vzdelani- kazda sekretarka ma vos nebo Bc., tak proc ne sestra ktera ma na starosti zivoty). Bc. Se rusit nebude jen nebude vyzadovani pro praci bez odborneho dohledu. Prala bych nekterym lidem se podivat na nejaky ten “material” na strednich zdravkach, jestli by chteli, aby to meli plne kompetence. Je to uplne jina skola nez treba pred dvaceti lety.

barasrotyrova
18. led 2019

@roxolanka ahoj, současná střední zdravka už vůbec není to co bývala (tuším, že odborné předměty tam už nevyučují lékaři, ale nevím jistě). Nejlepší by bylo dodělat si maturitu kdekoli a pak si vybrat VOŠku nebo VŠ příslušného směru (záchranář, všeobecná sestra, porodní asistentka, fyzioterapeut....). Základy se učí znovu všude (nebo se je prostě budeš muset doučit🙂) a praxe je na VOŠ i VŠ dost. A stejně se toho potom nejvíc naučíš v práci 🙂. Jinak doporučuji volit školu s praxí ve velkých nemocnicích. Během zdravky jsme chodili do okresní a až na Bc jsem poznala fakultku a je to opravdu velký rozdíl.

roxolanka
autor
18. led 2019

@barasrotyrova Moc děkuji. Vypadá to, že půjdu touhle cestou. 🙂

roxolanka
autor
18. led 2019

Všem děkuju za rady a tipy, moc mi to pomohlo, takže ještě jednou děkuju ❤️

eviicka
18. led 2019

@cilkat každá střední škola je stavěná na zletilé žáky, jelikož základní škola se vychází v 15-16 letech, maturantům je 19-20 (a je samozřejmě spousta studentů, kteří někde rok i více ztratí). Osobně jsem na denním studiu zažila i 24leteho maturanta. Takže v tomhle by problém nemel být.

Dneska jsou vyhlášky, zákony a směrnice hodně citlivé na osobní údaje, takže školy mají docela problém, když by potřebovali u plnoletých přeci jen s rodiči něco řešit, je to skoro nemožné ☹.

barasrotyrova
19. led 2019

@roxolanka neni zač. Zdravotnictví nutně poptřebuje sestru, která chce dělat SESTRU 🙂. je to náročná práce a když děláš s někým koho to baví, tak je to paráda a díky tomu se dá přežít i nepřežitelné 😀. Až si budeš vybírat konkrétní VOŠ nebo VŠ, tak se vyplatí postahovat ukázkové testy a zaměřit se na doporučenou literaturu a samozřejmě je nejlepší absolvovat přípravné testy, pokud je dělají. To vše zvyšuje naději na přijetí.