Co je vhodná náhrada mléka pro alergiky?

monika2u
19. led 2009

Mám potravinovou alergii na mléko a zjistila jsem, že je to docela problém nahradit.
Našla jsem recept na náhradu mléka.

Také se pokouším nahrazovat kokosovým mlékem.
Bohužel sójové mléka nepadá do úvahy - na něj mám taky reakci.

V některých jídlech je to bez potíží - např. omáčky apod.
Jinde je to problém - palačinky nebo lívance s nahrazeným mlékem se nedají jíst.

Máte nějaké zkušenosti?
Díky

monika2u
autor
19. led 2009

ten recept na náhradu mléka je na adrese: http://www.alergobox.cz/main.php?lang=cz&menu=4...

jaron
19. led 2009

Mohlo by byť ovsené a ryžové mlieko? Sú napr. v DM drogerii a myslím, že niektoré dokonca obohatené o vápnik. Problém by mohol byť možno cena asi 3 - 4 x viac ako bežné mlieko (ale to je relatívne, možno by ti to za to stálo).

kisska
19. led 2009

monika ja nemam skusenosti s nahradami, ale na jedno sa treba zamerat - aby ziviny boli lahko vstrebatelne. Myslim, ze v tomto by ti vedeli poradit vegani, ktori poznaju triky, ako co s cim skombinovat, aby si dostala zo vsetkeho ziviny, tak ako potrebujes. Aj ked si myslim, ze u dospelaka to nie je take tazke, ako ked sa snazis nahradit mlieko napr. u dietata do 2 rokov...

jaron
19. led 2009

Ešte ma Kisska nepriamo motivovala k otázke, že či Monika ti ide o chuťovú náhradu mlieka (vo varení a pod.) alebo o náhradu živín z mlieka? Ale podľa toho čo píšeš mám dojem, že skôr asi chuťovú - ako ho nahradiť vo varení. Či nie?

jahodka11
19. led 2009

monika, nas maly ma zatial bezmliecnu dietu.....ja len dufam, ze ZATIAL 😒 robim mu aj lievance.... kasa SINLAC... recept:1lyz solamylu, 3lyz kase Sinlac a zmiesat s vodou na teklute cesto a normalne dat robit ako palacinky, chutia vyborne 🙂 recept je samozrejme pre male babo, teda mnozstvo 🙂

lusil2005
20. led 2009

aj moja mala ma alergiu na mlieko. vo vareni to nahradzam ryzovym mliekom. to v dm drogerii nieje az take strasne drahe. stoji okolo 50,- inac tiez pouzivame sinlac kasu (ten recept na lievance musim skusit jahodka!!!) a u malych deti sa mlieko nahradza mliekami bez obsahu mlieka 😀 (my pouzivame nutrilon alergy care) tam mas obsiahnute ziviny.

kisska
20. led 2009

inak teraz ma napadlo, ze ak mas alergiu na laktozu, tak su v obchodoch dostat mlieka s nizkym obsahom laktozy - byvaju oznacene LAKTI... nieco. Vidavam ho v Kauflande medzi cerstvym a bio mliekom.

erikasadek
20. led 2009

ahoj skus, pohankove mlieko susene je chutne, a tiez nestoji vela, 50 korun, na 3,5 L
alebo mandlove mlieko... 😉

basice
21. led 2009

Ahoj,
naše malá má taky alergii na mléko a tím, že ještě kojím, tak zároveň já jsem na bezmléčné dietě.Já též používám rýžové mléko z DM a dávám ho i Natálce i když je ještě kojená.Na pečení a tak používám kukuřičný nápoj a je velmi chuťově podobný mléku.Někde jsem četla,že i brokolice obsahuje hodně vápníku, takže ji máme poměrně často a tím nahrazuji vápník, když nemůžeme kravské mléko.

mimom
21. led 2009

skus aj ryzove mlieko mandlove,vela vapniku maju vnate,pazitka,mak,tofu,vajcovy zltok,fazula,sezam,lieskove orecjy,lanove semeno,sardonky v oleji.pri laktozovej intolerncii hladaj vyrobky s oznacenim minus l/to je to mlieko,ktore spominala kisska,existuju joguty,slahacka/

ma_se
22. únor 2009

monika2u....ja mam zasa alergiu na mliecnu bielkovinu KAZEIN....a presne ako pises,ked robim palacinky na vode,nie na mlieku,uz to nie je ono,ale napr.buchty na pare mi nevadia,chutia velmi,aj knedlik pareny robievam na vode/magnezia/

....citala som,ze ludia, ktory su alergicky na LAKTOZU,mozu si kupit enzym LAKTAZAN,A TEN BY MAL STIEPIT V MLIEKU LAKTOZU....A TAK POMOCT LUDOM S TOUTO ALERGIOU...

ja som cele roky nevedela,ze som alergicka na mlieko a posledne 13roky,som pila a jedla vela mliecnych vyrobkov,koli vapniku,v tehotenstve mi trpli prsty a sestricka mi kazala jest vela mliecnych vyrobkov koli vapniku,ze mam malo vapnika...tak som jedla strasne vela toho,no a vysledok?10-11diagnozy,vsetko som mala mierny stupen,plazila som sa po styroch,co som sa nemohla postavit na nohy,nemohli mi prist na to,co mi je,pozerali na mna ako na hypochondra,no a tak posledne necele uz pomaly 3roky aj vlastnou iniciativou sa konecne prislo na to,co mi je.ZE SOM ALERGICKA NA KAZEIN,takze cim viac som jedla tym viac som si UBLIZOVALA.
Vysledok ako som pisala 10-11diag.znicene creva mierna dysplazia atd.odvapnene kosti.
Je to velmi nebezpecne byt alergicky na niektoru potravinu,ked sa nepride na to vcas,lekarka mi povedala,ze alergia na kazein,je este horsie ako na lepok.No,ale uz som si nejak na to zvykla,len my chyba napr.tvaroh,mam ho velmi rada,slahacka/samotne mlieko ani nie/skor mliecne vyrobky,jogurty,acidko som rada pila.
Prajem ti vela stastia.../skus sa popytat na ten LAKTAZAN V LEKARNI/ 😉

ma_se
22. únor 2009

...napisala som zle,posledne 3roky som vedela,ze mam odvapnene kosti,ze mi chyba na 100% vapnik,podla vysetrenia u neurologa a aj na alternativnej liecbe/MIKROSPICKA KVAPKA KRVI/tak som zacala brat vapnik a este viac jest mliecne vyrobky,a teraz asi v r.2008 v mesiaci september,alebo tak nejak mi zistili,ze som na mlieko a mliecne vyrobky alergicka.../presne KAZEIN/ 😒

aponchie
22. únor 2009

napoj zajic

jaron
22. únor 2009

Ahojte,
Ma-se, ten tvaroh by ti chuťovo aspoň čiastočne mohlo nahradiť tofu. Podrviť, postrúhať a pod. Ochutiť - na sladko (med, banán, hrozienka...) sa to na tvaroh podobá dosť. Na slano neviem, ale trochu asi dosoliť a pridať máličko oleja by mohlo pomôcť. Podrvené s cestovinami alebo haluškami sa mi to zase na tvaroh podobalo dosť. Inak je to dobrý zdroj vápnika.

ma_se
22. únor 2009

Jaron,velmi pekne ti dakujem za tip,urcite to vyskusam,a vies,ze som uz aj rozmyslala nad tym TOFU?len som sa k tomu nedostala.Potom napisem ako som dopadla.Este raz dakujem.

mimakro
23. únor 2009

Som čítala, že tofu na sladko je horšie stráviteľné a môže spôsobovať plynatosť. Ma_se však skús a potom napíš, že čo a ako. Inak tofu je úplne bez chuti a dá sa pripraviť na X spôsobov.

erikasadek
23. únor 2009

este gastanove, mlieko, vyborne pre alergikou, aj gastanova muka, , potom mandlove, , orieskove, teda lieskove oriesky. vyborne mlieko..., 😉

ma_se
24. únor 2009

sak uvidim,lebo ja aj beriem traviece enzymy,tak uvidime...ci sa mi to rozlozi ci nie.../niekto vobec neodporuca ani sojove mlieko ani nic zo soje....ze je to tiez ...JED/
tiez mam knihu,kde som citala o TOFU,ze sa da robit vselijako,lebo je bez chuti...takze aj na slano, aj na sladko.

evabb35
5. bře 2009

Ak berieš tráviace enzýmy, nuž tak gaštanové mlieko nie, orieškové nie, mandlové nie, sojové - to by som tiež neskúšala, tofu - len opatrne. Predsa len sa poraď s ľuďmi, čo majú choré črevá, prvoradé je teraz pre Teba daŤ si črevá ako-tak do poriadku - to trvá aj 5 rokov,teraz radšej neexperimentuj.

ma_se
5. bře 2009

EVAB,dakujem za reakciu,ano viem ze to je beh na dlhu trat,lebo mam dost znicene creva,a neexperimentujem,lebo viem,ze nemozem skusat,lebo ako nahle nieco nove zjem,tak dostanem krce,alebo mam tak oslabene creva,ze nic moc,uz mam presne zistene,co je pre mna dobre a co nie...

inak,lekar mi povedal,ze mozem sojove mlieko namiesto mlieka kravskeho,ale ja radsej pre pripad ho nepijem...

amina
10. bře 2009

monika, palačinky z rýžového mléka jsou výborné. Stačí do něj přimíchat jen pár lžic mouky a nepoznáš od normálních...

agaatka
10. bře 2009

Ahoj maminky, našla jsem hezké recepty pro málé alrgiky. Moc jsme si pochutnali na brmboráčkách. 😝
http://www.kojeneckavyziva.cz/content.aspx?page...

nobave
27. říj 2009

Ahojko
Dnes som bola u kožnej pre výsledky rozboru krvi na alergie - a dozvedela som sa, že má alergiu na mlieko a banány - takže brázdim od večera na internete a zháňam informácie o príčinách, príznakoch, diéte, výrobkoch atď. Malý má dva roky má už dosť dlho ekzémy na tvári a pátrala som po príčine. Vedela som, že je to z potraviny, len som nevedela zistiť z ktorej. Dnes som v DM kúpila ryžové mlieko - celkom dobré a sójový nápoj - v Tescu ale nemala som úspech - čo som aj čakala. Dievčatá chcela by som Vás poprosiť o skúsenosť s výrobkami, ktoré sú na trhu - linky na www stránky, ktoré sa tejto problematike venujú, www stránky výrobcov atď, kde najčastejšie kupujete výrobky a aké a podobne. Ďakujem veľmi pekne za postrehy čo vám pomohlo čo nie, aký bol vývoj alergie a podobne.
vďaka
eva 😉

perla200
16. bře 2010

a toto čo tu písete napr. o lieskovom mlieku a gastanovom to odkedy môžu pit detičky?

cora73
22. bře 2010

ahojte,neviete mi poradit ako este doplnat vapnik?
Maly ma alergiu na mlieko,ale zaroven aj na ryzu,cize my sme to ryzove mlieko z DMky odrevali,sme na ovsenom z DMky,ale to nie je obohatene vapnikom..Termin na gastre mame az na maj,a na tomto "mlieku" je uz dva mesiace,tak cim mu doplnit vapnik,jedava vela zeleniny-okrem mrkvy,tu nemoze tiez,moze brokolicu,karfiol,cviklu a ostatne bezne na jeho vek (14 mes)..Ma vyrazne ochudobneny jed.listok aj kvoli tej ryzi.. ☹ ani mi nie je luto za normalnym mliekom,tiez to nie je vyhra,ide mi o ten vapnik hlavne..dakujem

cora73
22. bře 2010

A este som niekde citala,ze ani rozky a chlieb by sa nemali pri tejto alergii jest,ze ich pred pecenim potieraju mliekom...???????

nellina
24. bře 2010

ahoj cora, skusala si morske riasy? maju ovela viac vapnika ako mlieko, ale neviem ci to uz moze take malo baby, pokusim sa zistit..skus pozriet http://www.biospotrebitel.sk/clanok/717-morske-...

cora73
24. bře 2010

Nellina,dik,bojim sa totiz zavadzat nove veci,aj preto mu nedavam sojove mlieko,dufam,ze tie riasy by sa mohli,len ci nemaju v sebe ortut,ako morske ryby... 😖

nellina
24. bře 2010

cora, no tak si ma dostala do pomykova 🙂 no ale neviem, nemyslim si zeby obsahovali ortut kedze su radene medzi detox..minule som citala nejaky clanok kde dr.Bukovsky sa k riasam vyjadril dost pozitivne, tak asi to bude v pohode 🙂 ja ked varim tak ich supnem napr.do polievky, cestovin..

cora73
24. bře 2010

ja som bola tiez v tom,len som tento tyzden niekde toto citala,ze riasy tiez nie su celkom ok,ale moc mi to v hlave neostalo,kedze ich neuzivame...len som si na to spomenula,ked si to napisala,tak bohvie,tiez su z mora.. 😕