1.IVF v červenci, srpnu 2011. Přidejte se také.
ahoj holky, v červenci nás čeká 1IVF - jste natom podobně? pojďme do toho spolu 😉
Stručné shrnutí
- V Česku pojišťovna hradí tři pokusy IVF do věku 40 let.
- Ve stimulaci se v diskuzi nejčastěji zmiňovaly preparáty Decapeptyl a Dipherelin (útlum), Provera (příprava), stimulační látky Merional, Puregon, Gonal, Fostimon, Menopur a jako trigger Pregnyl (v příkladu 1×5000 IU).
- Metody ICSI, IMSI, PICSI a PGD se v diskuzi uváděly jako volby při špatném spermiogramu nebo genetickém riziku; kliniky a pacientky diskutovaly volbu 1 vs 2 embryí k přenosu s tím, že Helios v diskuzi uvedl vyšší úspěšnost při přenesení jednoho embrya.
Nejčastější otázky
Q: Jak pojišťovna v Česku hradí IVF?
A: Pojišťovna v diskuzi hrazí tři pokusy IVF do 40 let věku.
Q: Které léky se používají při dlouhém a krátkém protokolu stimulace?
A: V diskuzi byly specifikovány Decapeptyl nebo Dipherelin pro útlum (dlouhý protokol), Provera pro přípravu, stimulace Merional/Puregon/Gonal/Fostimon/Menopur a jako ovulační trigger Pregnyl (příklad 1×5000 IU).
Q: Jak probíhají kontroly během stimulace (krev, ultrazvuk)?
A: Uvedený postup: odběr krve 1.–2. den cyklu, kontrolní odběr kolem 5. dne pro úpravu dávek, ultrazvuk zhruba 8. den stimulace a další krev/ultrazvuk podle výsledků; před OPU se aplikoval Pregnyl v den před punkcí.
Q: Co dělat s použitými jehlami a ampulkami po domácí aplikaci?
A: V diskuzi ženy zmiňovaly, že některé ampulky vyhazují do běžného odpadu a jehly si nechávají, doporučení bylo obrátit se na CAR nebo lékárnu pro likvidaci a v případě pochybností se zeptat koordinátorky v CAR.
Q: Co dělat, když partner při aplikaci podá jen část dávky (např. 2/3 Decapeptylu)?
A: V konkrétním případu sestra v CARu řekla, že mělo být aplikováno celé; doporučení bylo pokračovat v dalším podávání podle plánu a nechat CAR vyhodnotit účinek odběrem krve.
Q: Jak se rozhodovat o počtu embryí k přenosu?
A: V diskuzi pacientky uváděly, že Helios prezentuje statistiku, podle které je přenos 1 embrya úspěšnější než 2; některé pacientky preferovaly dva embrya kvůli vyšší šanci při omezeném počtu pokusů, jiné preferovaly jedno kvůli riziku multiplicitního těhotenství.
Závěry z diskuze
Shoda
- Pojišťovna hradí tři pokusy IVF do 40 let.
- Při špatném spermiogramu je v diskuzi často doporučována metoda ICSI.
- Samostatná aplikace subkutánních injekcí je v praxi běžná a většina žen ji nakonec zvládne.
Sporné názory
- Volba počtu přenesených embryí: některé kliniky/pacientky preferují 1 embryon pro nižší komplikace, jiné pacientky preferují 2 embrya pro vyšší pravděpodobnost úspěchu.
- Postup po neúspěchu IVF: někteří favorizují okamžité IUI v dalším cyklu, jiní doporučují pauzu 1–3 měsíců.
Otevřené otázky
- Je nedodání celé dávky Decapeptylu (např. pouze 2/3) klinicky významné pro útlum a další průběh stimulace?
- Je vhodné podstoupit laparoskopii místo punkce v případě opakujících se cyst a jak to ovlivní šanci na úspěšné IVF?
- Jaký je optimální interval mezi neúspěšným IVF a případným IUI či dalším IVF cyklem?
Zmíněné značky a firmy
Helios, Repromeda, Gennet Praha, CAR, Podolí, Obilnák, Mudr. Texl, MUDr. Crha
Zmíněné produkty a metody
Decapeptyl, Dipherelin, Provera, Merional, Puregon, Gonal, Fostimon, Menopur, Pregnyl (1×5000 IU), Clostyl, Utrogestan, Prednison, Vagilact, ICSI, IMSI, PICSI, PGD, IUI, KET, IVF, OPU, ET, dlouhý protokol, krátký protokol, narkóza
Místa a osoby
Brno, Praha, Podolí, Vyškov, Modřice, Repromeda, Helios, Gennet Praha, Obilnák, Mudr. Texl, MUDr. Crha
Drž se hesla přej a bude ti přáno. Tetkom jsem zrovinka psala manžovi. ,že jsem se zapojila do diskuse, a bylo vidět že má z ´toho radost. že se můžu svěřit vám---- co jsme na tom podobně. tak ja se ozvu zítra . až budu vědět termín 1 navštěvy. zatím se mějtě holky hezky. a tfuj tfuj.......
@baryla no,je pekny si popovidat o problemech,s lidma s podobnym osudem,vyzpovidat se,kdyz uz tvoje okoli toho ma pokrk.je to fajn.... 🙂
@trinity1973 no tak uvidime, test se blizi a tim i panika 😒
no vidis toto me na Obilnaku hrozne mrzelo, ze tam nemas skoro zadne soukromi, udelaji zakrok a na lehatku te soupnou nekam na chodbu, kdyby se to trochu zlepsilo ta uroven, nedalo by to tolik namahy
pani doktorka je ted Sochorova
@cuddle Ja mam taky chut testit,ale vim,jak moc pak budu nestastna,kdyz to zase nevyjde,tak na to prdim a pockam do uterka..
AAA ano,Sochorová. To jmeno si nejak nemuzu zapamatovat. Ja vim,tam komfort moc neni,je to statni nemocnice s obstaroznim vybavenim,ale s tim mudri nic nenadelaji..
jo a utikat po dvorku v kosilce s perinou,taky byla mnamka 🙂 ,asi vis o cem mluvim🙂 No,co clovek,to nazor,ty mas ted alespon moznost porovnani s jinym carem,ja zatim jen obi a nejspis to tam dotahnu do konce,kazdopadne doufam,ze at jsme z heliosu nebo z obilnaku ,tak si to mimco kazda domu odneseme🙂
dobra ranko devcatka, ano tak jsem to zkusila, krom kontrolni carecky na mne ovsem koukala jen ciste bila jako cerstve padly snih - dnes 7den od ET, 12 den od OPU - takze tak
😒 😒 jeste si necham jedno testovani na tu sobotu , jak mam nakazano z Caru a pak jim zavolam jak dal
fazolce se u nas asi nelibylo
☹
@kive76 mela jsemuz pri IUI 2 ampulky fostimonu denne a nejvetsi folik byl 16, zato jsem jich mela asi 8,takze jsem reagovala dobre, ale pomalu vzhledem k davkam leku, nevim na iui kolik ti muzou maximalne dat, ale kdyby mi pridali, jeste by vzrostl pocet foliku, museli by delat punkci pred IUI, takze myslim, ze nakonec by z toho stejne bylo IVF - takze tak
no a v jinem caru nam pak udelali novy spermiogram, ktery se tedy podstatne lisil od toho z toho puvodniho centra - mysleno byl mnohem horsi a delali tam peclive morfologii a ta nevysla nejlip, takze nam doporucili ICSI a s tim na IUI zase uz moc sanci nemas 😒
@trinity1973 jakdyz jsem si pocitala i to co bychom platili na obilnaku a to co jsem platili v Heliosu za to IVF tak jak jsme ho meli, tak bych na obilnaku zaplatila vic, coz me taky prekvapilo, ze jako statni maji uz tak vysoko ceny 😒
@trinity1973 no určitě si mimčo odnesem...to je teda hustý...že jsi utikala po dvorku v kosilce s perinou
dobre ranko holky. tak jsem volala do polanky. tam tetkom v červenci nejsou. tak jsem volala do olmiku- a tam mi řekli že mam počkat na menstruaci a pak hned volat , abych se mohla obědnat na 10 den na odběry. tááááák už se na tu mrchu těším. papapapa a tfuj tfuj .
Takze hlasim,ze dorazila ms..presne jak jsem potrebovala..od zitra picham gonal a v pondeli na utz do caru....jupiiiiiii a zaciname 😵 😵 😵 😵 😵 😵 😵 😵 😵 😵 😵
Krásný nový den, děvčata 🙂 !
Včera jsem si při své depresoidní náladě raděj dala psací pauzičku, ať na vás neházím své splíny, páč každá toho i tak máte nad hlavu. No a dneska už je zase o něco lépe (zejména psychicky), tak už se zas dovoluju zapojit do diskuze 🙂 .
Zítra mě čeká první UTZ, tak budu zas o krůček blíž cíli, fakt se na to těším... 😵
@cuddle Díky moc za podporu, fakt to byla nějaká momentální krize. Ale Tvoje zpráva o tom, jak ses rozbrečela při plánování grilování mě utvrdila v tom, že to k tomu prostě patří - holt hormony si s náma dělají, co chtějí... 😠
A neboj se - pokud 7. den po ET zatím vidíš na testíku jen bílo ještě vůbec nic nemusí znamenat. Prostě to zkusíš znovu za další 2-3 dny a to už tam určitě bude nějaký náznak! 😉
@werinka1 Obdivuju Tě, že ses ještě v tomhle pozdně stimulačním odbobí dokulila do práce - já dnes zajdu do kanclu poslední den a pak až nejdřív 3-4 dny po OPU. Už teď se skoro nemůžu narovnat a navíc máme v práci děsně daleko záchod, takže než bych se z něj vrátila zpátky, mohla bych při té frekvenci zavlažování vyrazit znovu 😀
ahoj všem,můžu se k vám přidat?dneska jsem začala stříkat synarel 🙂 čeká mě poslední ivf
@xavera Tak já doufám, že to není hyperstimulák, i když existuje i ten časný ještě před OPU. Naštěstí jsem nezvracela a čurat teda chodím víc než pravidelně, takže snad jsou to jen běžné příznaky toho, že tam něco dozrává - možná je to tím, že jsem hubená. Jejda, já zrovna nejsem moc velký milovník mléka, tož to budu mít asi složitý 😒 . Ale přemýšlela jsem, že si nakoupím ty juicový nutridrinky, ty by mohly třeba taky pomoct - no a piju jak duha (vodu, samozřejmě 😎 ), takže nedostatkem tekutin rozhodně netrpím... 😀
Vítám všechny nové účastnice zájezdu zvaného "IVF"! 😀
Společnými silami to určitě zvládnem a každá si z toho "výletu" odneseme domů nějaký ten "suvenýrek"... 😉
@trinity1973 ahojky,juj, tak to já jsem tam zadny studenty nemela - nastesti....Vajuch bylo 18 z toho 6 bude ICSI zbytek normalne. a transfer jeste nevim - teprve dneska budu volat, jak jsou na tom,bobanci....tak se bojim, co mi reknou.... 😔
@kive76 pojistovna ti hradi vykon a nejake leky, zalezi cim stimulujes - nestihla jsem precist jestli ti uz nekdo neodpovadel
ja mela vetsi spotrebu leku, takze jsem volila ty nejlevnejsi a i tak doplatek 5000,- kdyz budes mit drazsi klidne 15 000,- pak mame ICSI metodu oplodneni, to zalezi na spermiogramu, u nas bylo potreba napichnout vajicko spermii, to platis podle postu kousku vajicek, my meli 12, takze to bylo 12 000,- kazdy car to ma jinak cenove hodnocene, ale je to cca 1000 za vajicko
PK - to je aby se videlo ktere ty embryjka jsou nejsilnejsi a dostanou se do stadia blastocysty ktere pak jsou nejlepsi k zavedeni , trva to 5-6- dnu a u nas 5500,-
a pak pokud mas co mrazit tak jeste za to
a samo cim vic veci mas navic tim vic platis, u nas to bylo cca 28 tis celkem i se zamrazenim 1 embryjka
@kive76 testovani jak kdo rika, pokud mas IUI tak 14 den, i IVF pocitas, od odberu vajicek a ja mam dnes 12 den po oberu, proto do tebe uz vlastne vkladaji nekolikadenni embryjko, takze tim padem by mel byt testik driv, stejne jako od normal oplodneni - ale mam od caru v papirech ze mam testovat v sobotu, takze to zkusim znovu a budu doufat, ze treba hladina HCG stoupa u me pomaleji

@leeela Ahojky "Obilňáková",já taky mela Crhu,zatim jsem mela stesti,ze to vyslo na neho. Ale opu mi delala Čadová,vysoká bruneta,ted nevim,jak se jmenuje,páč se vdala. Kdyz bylo po opu,tak volala na studenty ,at hned prijdou se divat na dalsi opu a ja na té chodbe,kde jsem lezela jsem myslela,ze spadnu z voziku 😠
Kdy jdes na transfer ? Kolik jsi mela vajuch?smim-li se ptat .