1. těhotenství skončilo potratem a teď se snažíme znovu
Holky je tady nějaká, která o 1. mimi přišla a teď už se snaží znovu? Ráda bych si povídla s ženami, které mají stejný problém. Děkuji moc za napsání..
Stručné shrnutí
- Potraty v prvním trimestru jsou v diskusi prezentovány jako relativně časté a často způsobené genetickou zátěží nebo poruchami vývoje plodu, jako uvedený příklad Patau syndrom nebo ucpání pupečníku.
- Po spontánním potratu nebo revizi dělohy pacientky v praxi podstupují ultrazvuk, někdy hospitalizaci s kapačkami a injekcemi, a lékařské doporučení k opětovnému snažení se liší od „po první menstruaci“ až po „po dvou menstruacích / 2 měsících / 6 týdnech“.
- Psychické dopady potratu jsou v řadě příspěvků popisovány jako výrazné, a autorky uvádějí konkrétní podpůrná opatření včetně změny gynekologa, rodinné podpory, žádání o nemocenskou a užívání doplňků jako Femibion (vč. bez jódu).
Nejčastější otázky
Q: Kdy můžu začít znovu snažení po potratu nebo po revizi dělohy?
A: V diskusi se objevují konkrétní doporučení od lékařů i pacientek: někteří gynekologové doporučují počkat 6 týdnů nebo až po druhé menstruaci (2 měsíce), jiné lékařky i ženy uvádějí, že lze začít už po první menstruaci nebo zkusit hned po revizi, pokud je žena fyzicky v pořádku.
Q: Kdy mám jet do nemocnice po revizi nebo spontánním potratu?
A: Nutnost hospitalizace je indikována při velkých bolestech, trvajícím krvácení, horečce nebo pokud ultrazvuk prokáže přetrvávající krev/sraženinu v děloze; v diskusi popisovaly ženy hospitalizaci s kapačkami, injekcemi na bolest a na otevření dělohy a v některých případech doporučení k opakované revizi.
Q: Jaká vyšetření a léčba se obvykle provádějí při potratu a po revizi?
A: Uvedená péče zahrnovala interní/vnitřní ultrazvuk, krevní odběry (některé gynekologky je nedělaly), kapačky, injekce na bolest, injekce „na otevření dělohy“, antibiotika a případnou revizi dělohy nebo její opakování.
Q: Co znamená „biochemické těhotenství“ a jak často se to stává?
A: Diskuse uvádí definici z praxe: biochemické těhotenství je oplodnění vajíčka bez úspěšného uhnízdění, které skončí krvácením podobným opožděné menstruaci; několik žen v tématu uvádělo biochemické těhotenství jako vysvětlení pozdního pozitivního testu následovaného krvácením.
Q: Jaké jsou nejčastější příčiny časných potratů podle diskuse?
A: V příspěvcích jsou jako příčiny uvedeny chromozomální/genetické vady (zmíněn Patau), nekvalitní vajíčko, ucpání pupečníku a problémy s krevní srážlivostí u matky (např. „ředění krve“ jako léčebný krok u jedné uživatelky).
Q: Jaké doplňky nebo vitaminy ženy v diskusi užívají při snaze o těhotenství?
A: Uváděný doplněk je Femibion, ve dvou verzích (přípravky před otěhotněním/1. trimestr a druhý na zbytek těhotenství), některé ženy zmiňují variantu „Femibion bez jodu“ při problémech se štítnou žlázou.
Q: Kdy udělat těhotenský test po potratu nebo při novém snažení?
A: V diskusi doporučují udělat test po zmeškané menstruaci, ideálně ráno; konkrétně byl zmíněn LAdy Max test s citlivostí 10 a poznámky, že některé ženy měly pozitivní test už 2 dny po spoždění, jiné až po 7 dnech.
Závěry z diskuze
Shoda
- Potrat v raném těhotenství je v příspěvcích popisován jako častý jev a často se připisuje genetickým nebo vývojovým poruchám embrya.
- Lékařské postupy po potratu zahrnují revizi dělohy, ultrazvuk a léčení bolestí, někdy hospitalizaci s kapačkami a injekcemi.
- Psychický dopad potratu je v diskusi silně zdůrazňován a podpora partnera či změna gynekologa je považována za důležitá.
Sporné názory
- Některé názory doporučují čekat po revizi dvě menstruace nebo 2 měsíce před dalším snažením, zatímco jiné názory a lékařská doporučení v diskusi říkají, že lze začít po první menstruaci nebo i dříve.
Otevřené otázky
- Jaké je optimální individuální čekací období před novým snažením po konkrétním typu potratu (spontánní vs. revize) pro snížení rizika opakování?
- Kdy přesně je indikován opakovaný chirurgický zákrok (re-revize) místo konzervativní léčby při přetrvávající krvi v děloze?
Zmíněné značky a firmy
Femibion, LAdy Max, nemocnice ve Svitavách, nemocnice v Ústí nad Orlicí, nemocnice v Novém Městě, nemocnice v Poličce
Zmíněné produkty a metody
revize dělohy, ultrazvuk, kapačky, injekce na bolest, injekce na otevření dělohy, antibiotika, biochemické těhotenství, Femibion, Femibion bez jodu, LAdy Max test (citlivost 10), ovulační testy, ředění krve, hematom v děloze, re-revize dělohy
Místa a osoby
Polička, Svitavy, Ústí nad Orlicí, Nové Město
@sedlackovak to já vím, že tím strach nekončí, ale věřím, že když už si žena projde potratem tak druhé mimi už bude v pořádku 🙂 já si žádné plodné dny nehlídám a jen si užívám mazleníčka.. já taky věřím, že za chvilinku budou všechny už s bříškem 🙂
@fialka77 uteče to jako voda a už se budete moct zase snažit 😉 věřte mi..
@sassanca tomu taky věřím, že smůla už se na nás vyřádila 😉 teď už jen zdavoučké děti..
Bohužel to znám. O první jsem přišla ve 20tt, pár dní před narozeninami, o druhé v 7tt na můj svátek. To druhé ale bylo od začátku špatné, byl jen gestační váček a nic. Teď jsem těhotná potřetí, tak se jen modlím, ať to vyjde(svátek ani narozeniny v brzké době nemám 😉). Dnes jsou ty potraty hodně časté.😒
@marki00 tak to je fakt hrůza, že to muslo být dvakrát ☹ to mě mrzí.. ale tak do třetice všeho dobého a budu držet pěstičky ať je šechno v pořádku 😉
@tkacveronika nejhorsi je ta predstava, ze ten prvni byl uplne zdravy.
Dekuju🙂 taky ti drzim palce🙂
@marki00 možná , že kdyby byl zdravý tak to příroda udrží..myslím, že příroda to zařídí tak aby to mimi nebylo nijak nemocné a pokud ano tak ho bohužel vezme ☹
@tkacveronika mu se ucpal pupecnik, takze je chyba v moji krvi zrejme. Ted si redim krev, ale stejne ten strach tu je...ten bude u deti cely zivot🙂
@marki00 ježiš, tak to se omlouvám. To je děs, to se může něco takového stát? Pokud už to teď mášpodchycené tak už bude všechno v pořádku 😉
@tkacveronika v pohodě. Takovè věci se bohužel stávájí. Teď to buď vyjde nebo ne. Ale vždycky je naděje.🙂 snad to tobě napodruhé vyjde🙂
Ahoj, také jsem v únoru potratila v 7tt, doktorka mi doporučila 2 MS počkat, tak mi držte palce 🙂
@tkacveronika
Ahojky, držím pěstičky aby to vyšlo. Sice já už jednu dcerku mám, ale momentálně procházím tím samým co ty. 19.4. jsem musela podstoupit revizi dělohy. Byla jsem v 9 týdnu, bohužel plod neměl srdíčko a už se mi i zhroutil gestační váček a plod se přestal vyvíjet. 19.4. mě odpoledne pustili domů, bohužel jsem se pro velké bolesti v podbřišku musela 20.4. vrátit do nemocnice kde jsem musela zůstat. Bohužel se mi po revizi hned zatáhla děloha a zůstala mi tam krev. Proto ty velké bolesti, necistila jsem se. Dostávala jsem kapačky a injekce na bolesti a na otevření dělohy. 22.4. mě pustili domů. Doma jsem měla po chvilkách obrovské bolesti, kdy jsem nechápala co se děje. Nevím jestli to je možné ale prý jsem měla kontrakce jako při porodu. Při těchto bolestech se mi otevírala děloha a já konečně začala krvácet. Teď už bude snad jenom líp. Až to půjde by jsme se také chtěli znovu pokusit o miminko. Ano také jsem slyšela že po revizi se říká že je děloha pohnojena a nachystaná na další mimi. Přeji mnoho štěstí a věřím že se zadaří 🙂
@zuzana11kristofova Ahoj, tak to je mi moc líto. Tohle slyším poprvé..teď už si jen musíme říkat, že svoji smůlu už jsme si vybraly a teď už nás čeká jen to hezké 😉 já v to věřím.. Taky hned jak jsme mohli, začli jsme se snažit. Uvidíme kdy to přijde 🙂 a jak se cítíš teď? už je ti lépe?
@tkacveronika Ahoj, děkuji i já doufám že jsme si už tu smůlu vybrali. A jak se cítím? No už o něco lépe,ale bolesti mám stále i když už menší ale stále tam jsou ☹ spíše polehávám, při chůzi nebo větší námaze mě to dost bolí a o jízdě v autě ani nemluvím. Smim se zeptat jak dlouho jsi byla na neschopence? Chtěla bych si nechat ke konci měsíce ukončit neschopenku, ale mám strach že to v práci nezvládnu - moje práce je docela náročná a namáhavá. A jak se cítíš ty ?
@zuzana11kristofova Zuzi ja byla 3 měsíce doma než jsem se z toho dostala,na gyndě mě nechal celé 6 nedělí a pak jsem přešla k praktickému.
Ahoj, první těhu mi zamlklo v 8tt a následovala revize dělohy. Poté jsem měla jednu periodu a další už ne, neboť jsem otěhotněla neplánovaně (Chtěli jsme počkat doporučené 3 měsíce). A nyní mám syna 3,5 let a dceru 8m. Takže hlavu vzhůru a pozitivní myšlení 😉
@zuzana11kristofova No,já jsem na nechopence celou dobu s něčím jiným. Ale určitě bych šla do práce až bych byla úplně v pořádku, až bych se na to cítila. Dříve určitě ne. Taky jsem byla nějaké ty dny dost bolavá, ale teď už jsem připravená na to až objevím // 🙂 budu ti držet pěstičky. Já jsem si užívala procházky s našíima psíma miláčkama a pořád jsem něco nového vymýšlela na baráčku. Nějak se zabav 😉 To opravdu pomáhá.
@sedlackovak Mě nechtěl nechat na gyndě na nemocenské déle jak pár dní.
@cusun Tak to ti blahopřeju. Je to nádhra, když to jde nějaké mamince tak rychle znovu, já teď už jen čekám jestli ms přijde nebo ne 🙂
@tkacveronika No ono se říká, že je nejlepší začít hned po revizi, děloha je čistá a připravená. My nakonec chtěli dát na doporučení lékařů, ale osud si to sám zařídil 🙂 Držím palce ať se objeví dvě čárky a hooodně zdravíčka!!!!!!
Držím palce aby už další těhotenství bylo v pořádku.I já má za sebou před lety SP v 7tt a ZT v 9tt. Pak jsem po nějaké době byla opet těhotná a musí se přiznat,že jsem skoro celé těhotenství měla strach aby bylo vše ok.A bylo, máme 15 měsíční holčičku.Ted jsem znovu těhotná tak uvidíme jak se tohle těhotenství bude vyvíjet 🙂
Ahoj 🙂 já byla na revizi (úplně zbytečný teda...tělo si poradilo samo) 3.12.2015 a 1.11.2016 se mi narodila holčička 🙂 čekali jsme 2 MS (1.byla dost silná, tak jsem nechala ještě jednu) a 3. už se nekonala, místo ni jsem našla // 🙂
@zuzana11kristofova
Taky jsem měla kontrakce, srovnatelný jako při začátku porodu ☹
@tkacveronika to záleží na doktorovi,já mám skvělého gynekologa i praktika.Ale je pravda,že to doma bylo horší jak v práci. Furt si na to myslela něco řešila hrůza. Kdybych to věděla dřív určitě bych tak dlouho doma nebyla.Hlavne záleží i po zdravotní stránce.

@kdanak Ne jen stejně staré ale i já jsem byla 6+1..pokud chcete pridejte si měna facebook, můžeme si povídat když jsme na stejnévlně 😉 Veronika Tkáčová , na profilu jsem spritelem u eifelovky 😉