icon

Adventní kalendář, z čeho vyrobit?

avatar
petulka25
4. lis 2013

Ahojky maminky asi je ještě brzy,ale už ted přemýšlím jaký udělám holkám adventní kalendář! Prosím máte nějaké tipy z čeho vyrobit? ale at není nijak náročný a drahý 🙂 děkujiiiii

Shrnutí diskuse
Automatické shrnutí diskuse vygenerované umělou inteligencí · 16. čer 2026 · 31 příspěvků

Stručné shrnutí

  • Adventní kalendář lze levně vyrobit z recyklovaných materiálů jako roličky od toaletního papíru, 24 krabiček od zápalek nebo vystřiženého kartonového tvaru (stromek, zvonek) a nalepených či připevněných krabiček.
  • Jako alternativa fungují látkové nebo filcové pytlíčky, háčkované/šité sáčky, papírové svačinové sáčky připevněné dřevěnými kolíčky nebo koupené filcové kalendáře (zmíněno v „poprone“).
  • Náplň se běžně kombinuje z malých sladkostí (bonbony, Kinder), drobných hraček (LEGO minifigurky, malá autíčka, plastová zvířátka), praktických dětských potravin (Hipp tyčinky, ovocné kapsičky) a aktivit (omalovánky, razítka, bublifuk, dílkové puzzle nebo úkoly jako spojovačka či křížovka).


Nejčastější otázky

Q: Z čeho udělat adventní kalendář, když chci něco levného a jednoduchého?
A: Použijte roličky od toaletního papíru, 24 krabiček od zápalek nebo papírové svačinové sáčky připevněné dřevěnými kolíčky; návod na krabičky "pukačka" je na http://mojedilo.ireceptar.cz/navody/darkova-kra... a inspiraci najdete i na Pinterestu.

Q: Jaké jsou snadné způsoby zapojit děti při výrobě kalendáře?
A: Nechte děti pomalovat papírové svačinové sáčky nebo kartonový stromek a sáčky připevněte kolíčky; lze také nalepit 24 obarvených krabiček od zápalek na základní tvar.

Q: Co dát do adventního kalendáře pro malé děti (2–4 roky), které ještě nemají rády sladkosti?
A: Vhodné jsou ovocné kapsičky, Hipp tyčinky, plastová zvířátka, malá autíčka, sušenky Zemánka nebo dětské rýžové kolečka; listopadu někteří rodiče sladkosti vynechávají, jiní dávají jeden malý kousek denně.

Q: Jaké netradiční nebo hravé náplně lze použít místo sladkostí?
A: Dobrými netradičními náplněmi jsou bublifuk, razítka, omalovánky, malé stavebnice po částech, dílkové puzzle (po jednom kousku do každého dne) nebo drobné úkoly/aktivity (dokreslení, spojovačka, jednoduchá křížovka).

Q: Kde sehnat materiál, pokud nemám doma dost roliček nebo krabiček?
A: Zápalkové krabičky lze koupit v obchodě, papírové svačinové sáčky koupíte v běžných prodejnách; inspiraci a návody najdete na webech jako casopis.stava.cz nebo Pinterest.

Závěry z diskuze

Shoda

  • DIY adventní kalendáře lze snadno udělat z levných materiálů jako roličky, krabičky od zápalek, papírové sáčky nebo čtvrtky podle návodu "pukačka".
  • Náplň by měla být mix malých dárků a aktivit; rodiče často kombinují sladkosti, drobné hračky a tvořivé úkoly.
  • Zapojení dětí při zdobení (malování sáčků, kolíčků) je běžně doporučované a praktické.


Sporné názory

  • Někteří považují mašinku/auta za spíše "pro kluky", zatímco jiní tvrdí, že téma je vhodné i pro dívky, pokud je mají rády.
  • Někteří rodiče dávají dětem denně malý kus sladkého, jiní preferují úplné vynechání sladkostí a dávají jen nejedlé drobnosti nebo potraviny pro děti.


Otevřené otázky

  • Jak nejlépe sehnat velké množství obalů (48 kusů) rychle a levně, pokud není k dispozici vlastní sbírka?
  • Jak optimálně rozdělit náplň podle věku (např. 3letý vs. 8letý), aby byla bezpečná a zajímavá?


Zmíněné značky a firmy

casopis.stava.cz, mojedilo.ireceptar.cz, Pinterest, Tesco, poprone, Hipp, Zemánka, Kinder, LEGO, patrondeti.cz, Brumík

Zmíněné produkty a metody

rolíčky od toaletního papíru, 24 krabiček od zápalek, kartonový stromek z krabice, dárková krabička "pukačka" (návod mojedilo.ireceptar.cz), filcové pytlíčky, háčkované pytlíčky, šité pytlíčky, papírové svačinové sáčky, dřevěné kolíčky, balicí papír, patentky, Hipp tyčinky, ovocné kapsičky, bonbony, žvýkačky, čokoládky, Kinder vejce, Brumík, bublifuk, omalovánky, razítka, puzzle po částech, LEGO minifigurky, prstýnky, sponky, gumičky, sušenky Zemánka, dětské rýžové kolečka

Místa a osoby

žádné

Strana
z2
avatar
yagga
4. lis 2013

Ahoj, já vyrábím z roliček od toaletního papíru. Dělám mašinku, jednotlivé roličky zabalím do balícího papíru jako vagonky. Což pro holky asi neni ale dají se poskládat a poslepovat do stromečku i s podstavcem, jedna z možností je roličky nabarvit druhá složitější polepit a dopředu dát kousek barevného či balicího papíru a zezadu nastrkat do každé roličky jeden dáreček, sponky, bombony apod.

avatar
mosvo
4. lis 2013

ahoj, já jsem vloni šila pytlíčky z červené látky, pak je jen zavázala a přikolíčkovala k provázku, který má v pokojíčku a kolíčkuje si k němu obrázky. letos ještě budu dělat pro malýho ze čtvrtky malý krabičky "pukačky" a dám je jen do košíku.

avatar
whiskey
4. lis 2013
avatar
jija
4. lis 2013

Ja jsem uhackovala pytliky ze zbytku vlny, vysila jsem cisla, koupila jsem zeleny filc a manzel z nej vystrihnul stromecek a patentkami pripnu pytliky na stromek a pristi rok udelam pytliky i pro druhe mimco a pridelam je na druhou stranu🙂

avatar
petrajurinova
5. lis 2013

Děti si každý rok vyrábějí adventní kalendář sami - a já jim ho pak jenom naplním. z kartonu od velké krabice vystřihneme tvar (stromek, rybu, zvonek...) a děti obarví temperovými barvičkami každý 24 krabiček od zápalek a vybarví si ten svůj tvar, já jim na to dopíšu čísla a oni si to na ten základní tvar nalepí - já do těch krabiček po zaschnutí doplním obsah a pak to pověsíme na stěnu.

avatar
petulka25
autor
5. lis 2013

@yagga děkuji za tip,ale tolik roliček už asi nenasbírám-2 x 24 ☹
@mosvo děkuji, já a šít???? ☹ to asi nepůjde , ale ten druhý nápad-z čeho budete dělat ty krabičky?? potřebuju jich 48 🙂 a jen tak dát do nějakého košíku to se mi líbí!
@whiskey děkuji určitě mrknu

@jija děkuji ale tak šikovná nejsem-háčkovat neumím ☹
@petrajurinova děkuji děkuji to se mi líbí ,ale nevím kde nasbírám tolik krabiček-čím by se to dalo nahradit?

avatar
petulka25
autor
5. lis 2013

@whiskey už abych začala-moc pěkný 🙂

avatar
benjik
5. lis 2013

@petulka25 tak si kup ten tesco toaleták za 2,50,- Papír z něj sundej a používej v kuchyni jako útěrku.

avatar
benjik
5. lis 2013

@yagga já ti dám,že mašinka není pro holky.Půjčím ti dceru,je do nich blázen 😀

avatar
benjik
5. lis 2013

Já se letos chystám udělat z papíru napůl stromečky a napůl sněhuláky.Spíš mi chybí nápad,čím plnit,aby to nebyly jen sladkosti.Bublifuk,omalovánky,razítka...a dál nevím.

avatar
petulka25
autor
5. lis 2013

@benjik tak to mě nenapadlo bublifuk,tiskátka 🙂 taky nakombinuju....ještě mě napadlo puzzle - do každé krabičky,ruličky jedno- a 24.12 bude celé poskládané🙂

avatar
jija
5. lis 2013

@petulka25 pytlicky se daji i usit nebo uplest. Nebo mozna by to slo treba z tenciho filcu jenom slepit
A co rulicky d toaletaku sebrat v cele rodine🙂

avatar
petulka25
autor
5. lis 2013

@jija noooo nejdřívě rychle vymyslet co vůbec budu dělat a soustředit se na to!!!!ale jak se znám to nestihnu !!!!

avatar
petrajurinova
5. lis 2013

@petulka25 zápalky nejsou drahé - já vždycky nakoupím těch 24 krabiček, obsah vysypu do sklenice s dobře těsnícím víčkem a odvezu k mamce na chalupu - oni to tam během roku využijí.

avatar
benjik
5. lis 2013

@petulka25 to do té doby poztrácí,znám svoje děti 😝

avatar
lumarque
5. lis 2013

@petulka25 v poprone mali krasny filcovz s anjelikom. Asi za 10 euro. Ja som kupila, do vyrobz bz sa mi nechcelo. Teraz skor rozmyslam nad orginalnou naplnou 🙂 Vy davate sladkosti?

avatar
petulka25
autor
5. lis 2013

@lumarque jakko do kalendáře??? no chtěla bych to nakombinovat i s dárečky- nápad od-benjik -bublifuk,omalovánku,razítko, puzzle,prstýnek, sponečky.....

avatar
petrajurinova
5. lis 2013

@lumarque bonbony, žvýkačky, čokoládky, holce nějaké sponečky, prstýnky a gumičky do vlasů, klukovi minifigurky LEGO a Smetišťáky. Jeden kousek sladkého denně jim určitě neublíží 😉

avatar
mosvo
5. lis 2013

@petulka25 dělám je ze čtvrtky podle návodu tady http://mojedilo.ireceptar.cz/navody/darkova-kra...
nemusí být nutně v košíku, možností jak je pověsit nebo někam nalepit je spousta.
Pak se mi líbí i tahle možnost http://www.pinterest.com/pin/140315344611432373/
nebo takhle http://www.pinterest.com/pin/211247038742446432/
nebo úplně jednoduše nakoupit hezké papírové sáčky a ty pověsit jako tady http://www.pinterest.com/pin/378302437418663803/ dají se použít i obyčejné papírové sáčky a nějak pěkně je pomalovat

avatar
lumarque
5. lis 2013

http://www.pinterest.com/lacey_pentland/holiday...
@petulka25
@petrajurinova tu su tiey vselijake napadz. Mne sa pacia take listockz s aktivitami- plus samozrejme nejaka dobrotka 🙂

avatar
petulka25
autor
5. lis 2013

@mosvo to se mi líbí 🙂 myslíš , že nebude blbé, když nakoupím svačinové sáčky+obyč dřevěné kolíčky a s holkama si to sami pomalovali vánoční tématikou?-chtěla bych je zapojit

avatar
petulka25
autor
5. lis 2013

@lumarque děkuji

avatar
mosvo
5. lis 2013

@petulka25 vůbec to nebude blbé a holky si to určitě užijou. a můžete pomalovat i kolíčky 😉

avatar
yagga
5. lis 2013

@benjik no já jen, že mašinka je spíš pro kluky, ne jen pro kluky. A co dovnitř, pro holky lze sponky, gumičky, pastelky, nějaká malá panenka, i mašinka, když je má dcera ráda, ...

avatar
benjik
6. lis 2013

@yagga no a co klukovi dovnitř?

avatar
yagga
6. lis 2013

@benjik já mám zatím jen mašinu Tomáše a nějaká autíčka. Pak máme bombony jednotlivě balené,brumíka, počítám, že to bude mít místo svčiny, když ho tam najde. Kinder vejce, aby měl překvápko a ještě mě snad něco napadne, dělam kalendář každý rok pro chlapa, takže letos prvně i pro syna, ono mě při nakupování blbovin pro manžela napadne i něco pro kluka a naopak 🙂

avatar
olusenka
17. lis 2014

prosím poraďte, co dát klukovi (necelé 3 roky, sladkosti dosud moc neměl, teď pomalu začínáme) do adventního kalendáře???

avatar
lenikh.
23. říj 2016

Toto téma bude brzy aktuální...co dáváte dětem do adventního kalendáře vy? Prosím inspiraci také pro kluky - 3 a 8?

avatar
verdos
23. říj 2016

Dovnitř jsem viděla dávat třeba zvířátka, miniknížečky, nějaké dřevěné ozdoby k dotvoření (možná bych našla i odkaz) a já budu letos pro své děti dělat "úkoly" - něco na dokreslení, vybarvení, vyřešení, spojovačka bodů, jednoduchá křížovka, sudoku,... - podle věku a schopností 🙂.

avatar
30bar
23. říj 2016

Já mám syna 2 r a 4 m a budu mu tam dávat ovocné kapsičky, Hipp tyčinky pro děti, plastové zvířátka, nějaké malé autíčka mu koupím a dál mě teda nic nenapadá. Sladké ještě nejí, jen takové dětské rýžové kolečka, sušenky od Zemánka a křupky a ty mu tam dávat nebudu. Celé se to tam nevleze a dávat mu tam pár sušenek nechci..

Strana
z2