icon

Angličtina, aneb vracíme se do práce

avatar
uztotakbude
5. říj 2013

Ahoj holky, pokud máte obdobný problém jako já, hledáte práci a rády byste se naučily anglicky, nebo si osvěžili angličtinu, alespoň co se týče písemného projevu, budu ráda když si zde budeme psát. Pište v angličtině o čemkoliv. O děckách, o koníčcích o práci. Budu ráda, když se zde objeví i nějaká angličtinářka, co anglicky umí hodně dobře a nás ostatní opraví v gramatice. Angličtinu chtějí dneska opravdu všude a všechny asi potřebujete, nebo budete potřebovat po mateřské sehnat práci. Berte to jako procvičování zábavnou formou. Good luck 😉

Shrnutí diskuse
Automatické shrnutí diskuse vygenerované umělou inteligencí · 14. čer 2026 · 199 příspěvků

Stručné shrnutí

  • Pro rodiče vracející se do práce jsou dostupné bezplatné a placené online zdroje pro procvičování angličtiny, například http://learningenglish.voanews.com/ (VOA Learning English), http://www.bbc.co.uk/worldservice/learningenglish (BBC Learning English) a bezplatné lekce na http://www.langmaster.com/lmcom/com/web/en-gb/p... (Langmaster).
  • Praktické metody zlepšení angličtiny zahrnují psaní v online skupinách s korekcemi od učitelů, Skype lekce, poslech pomalých nahrávek VOA, sledování filmů a seriálů v originále se slovenskými/českými titulky a konverzace s rodilými mluvčími.
  • Pro děti existují kurzy v mateřských školách a specializované programy jako Wattsenglish (kurzy pro velmi malé děti, výuka v mateřských školách a 1.–2. ročníku ZŠ), přičemž v diskusi se objevily protichůdné názory, zda jednorázové hodiny pro batolata nejsou „money trap“.


Nejčastější otázky

Q: Jaké online zdroje pro samostudium angličtiny mohu použít?
A: Doporučené weby uvedené v diskusi jsou http://learningenglish.voanews.com/ (VOA Learning English), http://www.bbc.co.uk/worldservice/learningenglish (BBC Learning English) a http://www.langmaster.com/lmcom/com/web/en-gb/p... (Langmaster); ke cvičení gramatiky byl zmíněn také „helpforenglish“.

Q: Jak rychle si mohu po mateřské dovolené obnovit psanou angličtinu?
A: Uživatelky doporučují pravidelné psaní v anglických diskuzích s korekcemi od učitelky nebo pokročilých studentů, doplněné o poslech (VOA pomalé nahrávky) a sledování filmů/seriálů v originále; konkrétní nabídka korekcí v diskusi zahrnovala i dobrovolné opravování od místních učitelek.

Q: Kdy začít s angličtinou u malých dětí a jaké kurzy existují?
A: V diskusi bylo uvedeno, že v mnoha velkých městech jsou kurzy pro malé děti i v mateřských školách, a že Wattsenglish se specializuje na velmi malé žáky a provozuje kurzy v mateřských školách a v 1.–2. ročníku ZŠ; zároveň bylo upozorněno, že jednorázové hodiny (1 hodina týdně) mohou mít omezený efekt.

Q: Fungují Skype lekce pro cizí jazyk?
A: Ano; v diskusi byla zmínka, že švagrová jedné z diskutujících dává německé lekce přes Skype, takže účinnost Skype lekcí byla prakticky potvrzena zkušeností uživatele.

Q: Co znamená „maternity leave“ v češtině?
A: V diskusi byla vysvětlení, že „maternity leave“ se obvykle překládá jako „mateřská dovolená“ nebo „rodičovská dovolená“.

Q: Jak si zlepšit poslech a výslovnost doma?
A: Doporučené metody jsou poslech pomalých záznamů na VOA, sledování filmů a seriálů v originále se titulky, a pravidelná konverzace s rodilými mluvčími nebo s přáteli z ciziny.

Závěry z diskuze

Shoda


Sporné názory

  • Někteří považují kurzy angličtiny pro děti do 5–6 let (např. jednorázové hodiny v mateřské škole) za užitečné pro motivaci; jiní je označují za „money trap“ a doporučují mezinárodní školky s celodenní expozicí jazyku.
  • Někteří preferují formální výuku (kurzy, zkoušky FCE/CAE/CPE) jako nutný cíl; jiní preferují volné opakování formou konverzací a sledování médií.


Otevřené otázky

  • Kdy je optimální věk a struktura výuky angličtiny u dětí, aby to mělo dlouhodobý efekt na jejich znalost jazyka?
  • Jak vybrat mezi individuálními Skype lekcemi, místními kurzy a samostudiem podle času a rozpočtu rodiče?
  • Jak efektivně kombinovat poslech, mluvení a psaní při omezeném čase na péči o malé dítě?


Zmíněné značky a firmy

http://learningenglish.voanews.com/, http://www.bbc.co.uk/worldservice/learningenglish, http://www.langmaster.com/lmcom/com/web/en-gb/p..., Wattsenglish, helpforenglish, Picasa, Colafit, IRISA, C&A, Spektrum, St. Anna´s Hospital, Oncology institute on the yellow hill in Brno, Motol, Podolí, Hořovice, Čáslav airbase

Zmíněné produkty a metody

Colafit, Jillian Michaels workout, Hana Kynychová workout, Skype lekce, sledování filmů a seriálů v originále se sloupci/titulky, VOA Learning English, BBC Learning English, Langmaster free online lessons, Wattsenglish kurzy pro malé děti, helpforenglish, FCE, CAE, CPE, mateřská dovolená / rodičovská dovolená

Místa a osoby

Boskovice, Brno, Židlochovice, Radostice, Kroměříž, Odolena Voda, Hořovice, Podolí, Motol, Čáslav, Epsom, London, Belgie, Orlické hory, Agatha Christie, Sandra Brown, Joy Fielding, Freya North, Lenka Lanczová, Wilbur Smith, Diana Gabaldon, Jane Austen, Colin Firth, Jennifer Ehle, Jillian Michaels, Hana Kynychová

Strana
z7
avatar
audi1986
11. říj 2013

@perishka Hello, what do you do in England?

avatar
adelka21
11. říj 2013

@perishka Hello, I think all of us are here to keep (maybe deep) our english skills. 🙂 🙂 🙂

avatar
ninive211
11. říj 2013

@perishka I livie in Brno as you can read on my profile. I would like to "refresh" my English, especially vocabulary. It´s about 4 years I left university and I see that I forgot a lot :´-( But I have small motivation to do something with it by myself. I must submit I am too lazy ☹ But I have one big personal resolution: to improve my English during maternity leave (but nowadays I am not even pregnant 😀 😀 😀)

avatar
perishka
11. říj 2013

@adelka21 Well, not sure if writing can improve your English skills to level, when you can start speaking fluently. It will definitely help you with writing though. So what do you like to do in your free time? I've noticed, that you have a beautiful little girl... 🙂 I bet, she's keeping you busy all the time.
@audi1986 I work for a big international company as currency specialist, helping businesses in the UK to deal with foreign exchange. What about you?

avatar
audi1986
11. říj 2013

@ninive211 Improve English on maternity leave is not good idea -)) I know it very well -))

avatar
audi1986
11. říj 2013

@perishka I am on maternity leave with my son Filip -)

avatar
perishka
11. říj 2013

@ninive211 Haha, very funny. At least you've got more time to ''play with'' 🙂, getting pregnant + being pregnant + maternity leave gives you plenty of time to practise...
I have the same issue like you. I used to be very fluent in German. Since I started living in the UK, I haven't spoken any German. Unfortunately I am unable to communicate, appart from saing ''Hello, how are you'' ''My name is'' ''Can I have ... please?'' I still understand, what they say, but I can't remember some basic words to be able to respond 😖 ...

avatar
perishka
11. říj 2013

@audi1986 Lovely! How old is Filip? And are you planning another baby? 🙂

avatar
adelka21
11. říj 2013

@perishka Yes, u are right, my cute little princess keeps me busy the whole day but I don't complain🙂 🙂 🙂 I would need to practise speaking as well but not Now.....maybe Later I will také Some english lesson🙂 I Am not saying I couldn't speak english but everytime u can improve something, don't you🙂 🙂 🙂 English people understand me and I understand them, it is important🙂

avatar
perishka
11. říj 2013

‘’Every time you can improve something, can’t you’’
Of course, it’s important when people understand you and that you can lead at least some conversations. It takes time and lots of practicing to get confident. I am still struggling, even though I speak English at least 12 hours a day. Some days are better than others. Keep on it and never give up!

avatar
audi1986
11. říj 2013

@perishka Filip is 10 mounths old, and I don´t plan second baby or I am not planning second baby? My husband is 38 years old and I think he is too old for second baby, when Filip will have 15 my husband will have 52 and it is not good -) my father is 47 years old now and I spent a lot of nice time with him, because he was young father for me -)

avatar
audi1986
14. říj 2013

hello girls, we are back at home and here is nobody.

avatar
adelka21
17. říj 2013

Did our english conversation finish already?🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 So sooner Than I expected.... 🙂 🙂 🙂 Ladies doesn't matter our grammar is not 100% perfect, who cares? We can have fun with our english and at least we can not argue so often and hard as in another topics🙂 cos we can't xpress ourselfes in english So well 🙂 🙂 🙂 🙂

avatar
audi1986
17. říj 2013

@adelka21 I am here, but very very busy last days -)) But I visit now english lessons and it is super for me -)

avatar
adelka21
18. říj 2013

I am happy to hear you are enjoying your english lesson, to be honest I think about some skype english lesson...does anyone have an experience with this type of english lessons? 😉

avatar
audi1986
18. říj 2013

@adelka21 I have no expirience with skype lessons, what is it?

avatar
patty1
18. říj 2013

Good evening girls, I would like to join you, if you don`t mind...I am 35 years old, have one daughter 2 years old. It is challenging to write in english, I have forgotten a lot and written english is of course more difficult then only speaking..Skype lessons - I have no experiences either, but my sister in law is giving german skype lessons, so it obviously work... by everyone..

avatar
adelka21
31. pro 2013

Hello, it is So quiet here......anyway I wish u Happy new year🙂 🙂

avatar
valentyna25
31. pro 2013

Hello, I wish to everyone Happy new year too! 🙂

Strana
z7