Anketa - jméno pro dítě 2014/2015
Ahoj maminky, zajímá mě, jaké jste daly nebo hodláte dát jméno Vašemu dítku. My jsme ve fázi výběru a stále tápeme. Pro holku se nám líbí Eliška, ale bojíme se, že je poslední dobou Eliška hodně profláknutá a bude jich asi i v tomto ročníku hodně, proto asi zvolíme Johanu. U kluka jsme vybrali Toma nebo Tomáše.
Stručné shrnutí
- Volba křestního jména často závisí na jeho četnosti v ročníku; v diskusi byla opakovaně zmiňována vysoká četnost jmen Eliška a Jakub (Eliška uvedena jako TOP1 v roce 2013 a Eliška a Jakub uváděny mezi nejčastějšími v roce 2014).
- Rodiče v diskusi doporučovali využít online databáze a rejstříky četnosti jmen (např. www.nasejmena.cz a rejstřík jmen na libri.cz) k ověření popularity a trendů.
- Mezi běžná kritéria výběru patří mezinárodní výslovnost (příkladem je Martin jako jméno snadno čitelné v Německu, Francii i Británii), rodinná tradice a snaha vyhnout se příliš častým jménům ve třídě.
Nejčastější otázky
Q: Jak zjistit, jak časté je určité křestní jméno v Česku?
A: Použijte online databáze četnosti jmen, konkrétně www.nasejmena.cz nebo rejstřík jmen na libri.cz (libri.cz/databaze/jmena/rej_stces.php), které v diskusi rodiče doporučovali pro sledování trendů a četnosti.
Q: Mám se vyhnout jménu, které je momentálně populární (např. Eliška)?
A: To záleží na prioritách; v diskuzi bylo uváděno, že v některých třídách jsou až tři Elišky a rodiče proto toto jméno vynechávají, zatímco jiní rodiče i přes vysokou četnost volí jméno, protože se jim líbí.
Q: Jak vybrat jméno, které bude dobře fungovat v zahraničí?
A: Zvažte jména s jednoduchou mezinárodní výslovností; v diskusi byl uveden příklad Martina jako jména, které se podobně píše a vyslovuje v Německu, Francii i Británii.
Q: Kde najdu inspiraci pro staročeská nebo neobvyklá jména?
A: Jako zdroje byly v diskusi zmíněny rejstříky jmen (libri.cz/databaze/jmena/rej_stces.php) a weby se seznamy jmen (www.nasejmena.cz), rovněž byla často nabízena inspirace v podobě staročeských jmen (např. Jindřich, Vendelín, Barnabáš) nebo rodinných tradic.
Q: Jak řešit rodinnou tradici v pojmenovávání, když se jména opakují (např. několik Pepů nebo Petrů v rodině)?
A: Možnosti jsou ponechat tradici (např. pojmenovat po prarodiči), zvolit jinou variantu/jméno nebo používat zdrobněliny a druhá jména; v diskusi se uváděly případy rodin s opakováním jmen i rodin, které opakování jmen aktivně vyhýbají.
Q: Jak ověřit místní četnost jména (aby se dítě v místní školce nebilo o „to samé“ jméno)?
A: Doporučené postupy zahrnují kontrolu lokálních zdrojů (záznamy MŠ/školy), dotaz u známých v místě a porovnání s národními databázemi (www.nasejmena.cz), protože četnost se liší region od regionu (v některých školkách mohou být např. tři děti se stejným jménem).
Závěry z diskuze
Shoda
- Mnoho rodičů bere v úvahu četnost jména a někteří proto odrazují od velmi častých jmen (Eliška, Jakub).
- Rodiče běžně používají online zdroje jako www.nasejmena.cz a rejstřík jmen na libri.cz k ověření popularity a trendů.
- Mezinárodní vyslovitelnost a rodinná tradice jsou pravidelně zvažovaná kritéria při výběru jména.
Sporné názory
- Někteří rodiče se vyhýbají populárním jménům (např. Eliška) kvůli četnosti, zatímco jiní zachovávají oblíbené jméno i přes jeho rozšířenost.
- Někteří považují dáváním „cizích“ jmen k českým příjmením za nevhodné, zatímco jiní to přijímají jako normální volbu v mezinárodních nebo moderních rodinách.
Otevřené otázky
- Zda jména, která jsou teď velmi frekventovaná (Eliška, Nela, Sofie), zůstanou dlouhodobě populární nebo jejich popularita rychle opadne.
- Jak silně ovlivní četnost jména sociální zkušenosti dítěte ve třídě a na pískovišti.
- Jak optimálně vyvážit rodinnou tradici a touhu po jedinečnosti při výběru jména.
Zmíněné značky a firmy
www.nasejmena.cz, libri.cz, kdejsme.cz, koník, emimino, Pelíšky, How I Met Your Mother
Zmíněné produkty a metody
numerologie, statistika oblíbenosti jmen (databáze na www.nasejmena.cz), rejstřík jmen Libri (libri.cz/databaze/jmena/rej_stces.php), konzultace s rodinou, ověření v evidenci MŠ/školy, volba podle mezinárodní výslovnosti
Místa a osoby
Svitavy, USA, Německo, Francie, Velká Británie, Alice Cooper, Barney Stinson, Willy Fog, Menzelová
Holky, mrkněte na tohle - to je docela zajímavý odkaz 🙂 Hlavně těch neobvyklých jmen...
www.nasejmena.cz
Taky se přidám, my máme na kluka jasného Tadeáše a na holku Týna (jen tak jak je psáno) přijde mi to originální ale přitom normální, co myslíte??? Vím že se hodně říká Kristýnám Týno, ale to je prostě Kristýna, a těch je spoustu. Jinak další varianty na holku byly Laura, Sára a Beáta, ale asi vyhraje ta Týna.
Laura a Beáta se mi líbí, známá má Beátu a Eliáše a bratranec teď má taky Eliáše.
Týna je zvláštní a určitě jich není, ale pozor, lidi jsou zvyklý říkat tak Kristýnám, aby ji potom neříkali Kristýno atd., mám Vandu a stávalo se mi, že mi říkali: "Vy máte tu Vaneessku, že?" "Ne, my máme Vandu!", "Aha"... Štvalo mě je neustále opravovat.
Mně se hodně líbila Tamara, já ale měla vysněnou Vandu, už když se mi na těhotenském testu objevily dvě čárky, jsem běžela za přítelem a s třesoucíma se rukama mu říkala, asi budeme mít Vandičku a splnilo se mi, jupííí! Bylo ale přemlouvání, on se s tím jménem nemohl sžít, já si to ale vybojovala, celých 9 měsíců jí tak říkat a při komplikacích, to prostě nejde změnit, a jak si zvykl, všichni, je to úžasná a hodná holka a letos ji už čeká škola 🙂.
U nás pro holku Viktorie nebo Klaudie a pro kluka je toho víc,pořád uvažujem, ale nejspíš to bude Oliver.Ještě se nám líbí Damián a Jonáš 😉
Máme Emmu a Kristiána a něměnila bych.
U dcery jsme měli dávno předtím,než jsme vůbec plánovali děti vybráno 🙂
Je fakt,že jsem si asi trošku myslela, že budeme originální 😀 .Než jsem začala chodit na tady ty stránky jako koník nebo emimino a zjistila, že jí má kde kdo 😢 ...
Ale kdybych se měla řídit podle toho,co kdo má nebo nemá,tak asi svoje děti nepojmenuji nijak...
A u syna to bylo horší,páč dle mého názoru na kluky moc hezkých jmen není (mě ty klasické české nejsou moc po chuti).takže jsem ráda,že jsem někde narazila na jméno Kristián a už jsem se ho držela 😉
Tak přeji šťastnou ruku při výběru 😉 .Já si pořád zastávám názor,že na holčičky je spousta krásných jmen,ale u kluků je to uz horší....
Když jsme s manželem vymýšleli jména tak se nám hodně líbil Honzík, postupně se z něj stalo nejoblíbenějsí jméno, ale i tak jsme se nenechali odradit, ve skolkové třídě jsou 3. U druhého jsme zvolili jméno co se dává málo. Máme Radimka a přesto v ulici je schodou náhod ještě jeden o rok mladší a budou spolu pak ve školce. No a kamarádka má o pár mesíců mladsí Radku a když tam řeknou Ráďo, tak se také otočí 3 😉
@alik26 Krásné jméno, že??? My s kritikou ne, spíš se lidé trochu pozastaví, zapřemýšlí, většina jméno pochválí a všichni se hned ptají, jak na ni voláme. Ale že jsme vybírali dlouho, když se něco líbilo mně, tak manžel zamítl. Na papírku, byla též Kamila 🙂 (máme příjmení začínající K, to by sedělo 🙂 ) , Denisa, Karolína, Kristýna, Ema, Eliška, Tereza, Edita, Anita. Manžel dost vymýšlel a Denisu, kterou bych dala nejvíc rezolutně zavrhl. Chtěla jsem něco méně častého, ale ne moc ulítlého. A pak nás na výročí svatby ráno v posteli napadla Vanda a bylo. Dceři je rok a půl, ani jeden den jsem nezalitovala, že jsme udělali špatně. Tak snad nám to jednou nevyčte. A tak jsem se dobře vykecala a můžu vědět, jak to bylo u Vás? Mějte se hezky a pozdravujte Vanďulku 🙂 🙂 🙂
@alik26 Psala jsem slohovku už Evě267 🙂 🙂 My zas dlouho vybírali a Vanda nás napadla 2 měsíce před porodem. Když jsme jméno dali naší prďolce, tak je pro nás TOP a vždycky bude. Kdyby jednou měla být druhá holčička, tak nevím nevím ... 😲 😲 😲 Taky je moc hodná a okolí si asi nemuselo nijak zvykat. Už se opakuji, ale podle mě fakt žádná divočina a hlavně není jich tolik co Terezek a Aniček. Nic proti, krásná jména. Pozdravujte Vanďulku 🙂 🙂
Měli jsme vybráno Vendelín/Leontýnka - Narodil se Vendelínek. 🙂 .. Jinak manžel chtěl Bartoloměje a Hermínu, ale zatrhla jsem mu to 😀
Vybrané máme Ayato pro kluka a Miyo pro holku 🙂 Zatím hlásí, že čekáme kluka, tak Miyo zůstane v záloze 🙂
@alik26 ja jsem jako mala (tj jmeno bylo dano pred 30 leti) mela kamaradku Vandu a moc se mi jeji jmeno libilo, takze za me je Vanda super vyber. Tenkrat bezel v televizi nejaky animovany serial a tam byla nejaka asi zla carodejka a jmenovala se Vandaluzie a rodice o Vande obcas ze srandy mluvili takhle. Takze varianta, kdyby mala, az vyroste, zlobila 🙂 A mama mela taky kamaradku Vandu ve svem veku
My dali synkovi, který se narodil v říjnu Tomáš po tátovi. Ještě jsme zvažovali Vojtěcha a pro holčičku jsme měli vybranou Veroniku. 😉
Čekáme Bonifáce a vlna kritiky se kupodivu zvedla taky. Podle mě je to krásné jméno.
@takarazestinusakur Máš muže asiata?Nebo vás to jen tak napadlo dávat takové jména? 😕
syn je Viktor, jméno se mi hrozně moc líbilo, byla to jasná volba. U druhého je to těžké, nemůžeme se shodnout. Chtěla jsem Alžbětu nebo Teodora-zamítnuto. Tak Klára, Barbora nebo Martin, Ondřej..uvidíme
líbila se mi Karolína, Natálka, Simona a pro kluka Matyáš a Michal, čekáme chlapečka a jméno Matyáš mi neprošlo, takže to bude Michal 🙂 a jinak je mi celkem jedno, jestli to jméno někdo má, nebo že jich bude hodně, mě se to jméno prostě musí líbit a nepotřebuju mít nic extra.

Mam Zlatuska (Zlata)