Čekáme první miminko
ahoj holky, chtěla bych vytvořit diskuzi pro všechny těhulky, co čekají na narození svého prvního potomka 🙂 myslím, že společně by nám to třeba lépe utíkalo 😉
Stručné shrnutí
- NT screening a první velké ultrazvukové vyšetření v 12.–14. týdnu je v diskuzi prezentováno jako klíčové vyšetření pro zjištění pohlaví a pravidelné kontroly plodu; komerčně uváděné ceny screeningů se v příspěvcích pohybují kolem 1 450–1 500 Kč.
- Ženy po IVF v diskuzi zmiňují luteální podporu („něco jako Utrogestan“), že stimulované vaječníky mohou být zvětšené a citlivé, a doporučují kontrolu v centru asistované reprodukce (CAR) v časném těhotenství.
- Praktické postupy v diskuzi se liší: některé pacientky hlásí bezplatné gynekologické kontroly v ČR, jiné platily za každou návštěvu a za fotografie z UTZ (50 Kč); standardně uváděné velké UTZ jsou v 12–14 tt, 19–21 tt a 29–31 tt.
Nejčastější otázky
Q: Jak se datuje těhotenství po IVF?
A: V diskuzi ženy uváděly, že u IVF se často počítá stáří těhotenství od odběru vajíček (OPU) jako od „data oplození“ a některé zmiňovaly, že se od tohoto data odečítá 14 dní; konkrétní postupy a termíny doporučují konzultovat v CAR nebo u vašeho reprodukčního specialisty.
Q: Kdy jít na NT screening a kolik stojí?
A: NT screening se v příspěvcích uvádí v 12.–14. týdnu těhotenství; uživatelky uváděly cenu screeningu kolem 1 450 Kč nebo 1 500 Kč, přičemž někteří zmiňovali, že některé kliniky mohou mít jiné sazby nebo že se to liší podle poskytovatele (Pronatal, Prenatal apod.).
Q: Jak často se dělají ultrazvuky a běžné kontroly v těhotenství?
A: V diskuzi byly zmíněny typické termíny tří „velkých“ UTZ: 12–14 tt, 19–21 tt a 29–31 tt; některé ženy chodily na kontrolní UTZ častěji (co 1–2 týdny) z důvodu rizika nebo předchozích potratů a další zmiňovaly pravidelné návštěvy poradny od 2. trimestru.
Q: Co dělat, když po IVF cítím bouli nebo bolesti v podbřišku?
A: V diskuzi ženy po IVF popisovaly nateklý citlivý vaječník po stimulaci a doporučovaly telefonickou konzultaci s CAR; v případě silných bolestí nebo krvácení bylo doporučeno urgentní vyhledání lékaře, protože mimoděložní těhotenství se často projevuje intenzivními bolestmi.
Q: Jaké doplňky a léky ženy v diskuzi používaly v těhotenství?
A: Uváděné přípravky zahrnují Femibion jako prenatální vitaminy, Biopron (laktobacily; v příspěvku cena 40 tobolek za ~230 Kč), zmíněn byl „něco jako Utrogestan“ pro luteální podporu a Magne B6 byl v diskuzi také zmíněn.
Q: Má těhotná žena v ČR platit návštěvy a UTZ?
A: V diskuzi byly protichůdné zkušenosti: některé ženy psaly, že za běžné kontroly nic neplatily, jiné zmiňovaly platby za každou návštěvu u gynekologa a za některé UTZ; za fotografie z UTZ uváděly ženy poplatek 50 Kč za snímek.
Závěry z diskuze
Shoda
- NT screening v 12.–14. týdnu je považován v diskuzi za důležité vyšetření pro první velké zhodnocení plodu a pohlaví.
- Po IVF se běžně užívá luteální podpora (progesteronové preparáty, v diskuzi označené jako „něco jako Utrogestan“) a stimulované vaječníky mohou být citlivé či zvětšené.
- Odpočinek a snížení stresu v raném těhotenství jsou v diskuzi doporučovány jako praktické kroky ke zlepšení pocitu těhotné ženy.
Sporné názory
- Některé účastnice tvrdí, že těhotné v ČR nic za kontroly neplatí, jiné hlásí pravidelné platby za každou návštěvu a za fotografie z UTZ (50 Kč).
- Několik příspěvků naznačuje, že náhlé vymizení ranních nevolností je varovným signálem, zatímco jiné ženy píšou, že u nich nevolnosti přestaly a těhotenství bylo v pořádku.
Otevřené otázky
- Jaký je jednotný postup pro dataci těhotenství po IVF mezi různými CAR a gynekology (konzistence OPU versus UTZ)?
- Jak se v praxi liší hrazené a nehrazené služby mezi různými klinikami (Prenatal, Pronatal, Reprofit) včetně cen screeningu a UTZ?
Zmíněné značky a firmy
Prenatal, Pronatal, Reprofit, Reprofit International, CAR, Bonprix, Albert, Heureka
Zmíněné produkty a metody
Femibion, Biopron, Utrogestan (progesteronová luteální podpora), IVF, OPU, NT screening, 3D ultrazvuk, triple test, PAPP test, Angelsounds, Lamaze, Magne B6, laktobacily
Místa a osoby
Brno, Veveří, MUDr. Vlašín, MUDr. Vondráčková, MUDr. Marcel Stelcl
@koada no toho se hrozně bojím.....mám hodně rizikové těhotenství a tak jen ležím, válím se a nic nedělám ☹ a pak když mám jet na kontrolu nebo něco, jsem z toho úplně vyřízená a hned unavená 😠 tak si říkám, že bych měla začít něco dělat, nebo to pak nezvládnu. ale počkám, až bude to nejhorší období za mnou 😉 (zítra teprve končím 11. tt).
@gittynka já po Jakubovi nebo Elišce 🙂 a co když to bude chlap?
@doko tak to držím moc palce! Ale jestli můžu poradit, zkus se nestresovat. Vím, lehce se mi to říká, ale je to fakt. Mimčo potřebuje hlavně klid. My měli hraniční 1: screening, pak mě vyděsili asi ve 25tt, že malá neroste. Je fakt, že pořád je pod průměrem, ale odpovídá, bude prostě malinká. Skončila jsem i v práci, stres mi nepřidával, plus moje šéfka si na mě celkem zasedla. Tak teď jsem už doma a je to. Hlavně pozitivně mysli!!!
@gittynka já mám taky česká nejradši 🙂 a když budete mít dvojky kluky, tak to bude Šimon a Matouš? 😀
@koada no u mně to moc nejde se nestresovat, o jedno miminko už jsme přišli, s tímhle druhým už jsem ležela v nemocnici na začátku a ještě k tomu nemůžeme mít děti (museli jsme na umělé oplodnění) ☹ takže po tom všem mi nejde se nestresovat 😉 i když samozřejmě vím, že by to bylo nejlepší 🙂
@me79 no o nás to ještě nikdo neví, takže se nikdo neptá 🙂 já to původně nechtěla vědět, chtěla jsem se nechat překvapit, ale manžel do mně pořád hučí, že kdoví co to bude a tak 😀 jsem z něj tak zmagořená, že už jsem taky šíleně zvědavá 😀
Ahoj holky, přidávám se k vám 🙂 o jedno miminko jsme přišli loni v březnu ve 13tt - zamlklé těhotenství, o druhé loni v červnu v 5tt - biochemické těhotenství, a teď pomalu končím opět 13tt, ale mám z minulého týdne potvrzené, že mimi roste a je zatím v pořádku, tak jsem klidnější 🙂 ve středu jdeme na NT screening, mám trochu strach, aby bylo vše ok, ale říkám si, že to zlé jsme si vybrali, a teď už to vyjde 🙂 držím pěsti i vám všem, ať je vše ok a všechny se miminek dočkáme!! 🙂 Copak děláte, při sobotě? Já uklízím, ale u toho i odpočívám, nějak mě pobolívá břicho, tak v klídečku pokračuju 🙂
Ahoj holky těhulky, taky se přidávám, pozitivní testík máme od 24.ledna, takže jsme teprve na začátku. Koukám že tady je spousta se smutnou zkušeností, já musela rodit předčasně a Emička po 9dnech v inkubátoru to vzdala, takže taky doufáme, že už jsme si všechno neštěstí vybrali, a bude už teď vše jak má být.
Držím nám všem palečky, ať si to těhotenství užíváme v klidu, pohodě a bez stresů.
Taky jsem zvědavá co to bude, ale vymyslela jsem to, tak že si to nechám říct a všem s manželem budeme tvrdit, že se nechce ukázat, ať mají překvapení 😀
@koada teď už to musíme nějak zvládnout 🙂
@makiska1 ahoj, jsem moc ráda, že se přidáváš do party 😉 ani mi nemluv, akorát jsme byli u babičky, měla narozeniny a strááááášně jsem se přežrala ☹ a babička na mě celou dobu divně koukala, nevím, jestli už nepojala podezření, že jsem 2 v 1 😀
@gittynka ty jsi na ty evangelisty nějaká ujetá 😀 😀 😀
@noirdame jeeejda to mě moc mrzí, to je hrozné ☹ ale teď už bude lépe 🙂 akorát nevím, jestli to těhotenství v klidu je vůbec reálné? 😀 to já bych nezvládla to neříct, jsem strašný nadšenec a neumím udržet tajemství- no prostě typická drbna 😅
Ahoj těhulky, ráda se k vám přidám. Je smutné, že spoustu z vás má už z minulosti smutný příběh. Já jsem v 25tt a vše je zatím v pohodě, jen mě to už začíná zmáhat. Chodím ještě do práce, do posledního března. A už se moc těším domů. Dnes mám zamotanou hlavu z kočárků, původní výběr dnes předběhl jiný kočárek 🙂 Ať se vám daří a rostete!!
Ahojte. Tak ja sa taky pridavam. Som v 29tyzdni a momentalne na neschopenke tak sa moc nudim ☹ Tiez mam za sebou spontanny potrat tak teraz dufam ze bude vsetko uz len v poriadku ked sme to dotiahli tak daleko 😀 buduci tyzden ideme na 3D ultrazvuk a uz sa toho neviem dockat 😀 a vam holky ktore ste uplne na zaciatku prajem hlavne zdravicko a pohodu. To je najdolezitejsie 🙂
joooo, první miminko, a vytoužené 🙂 Jsme v půlce sedmého týdne, zatím v pohodě, snad to tak i zůstane. Lenoším na nemocneské od prvopočátku. Jména byly vybrána rychle a ve shodě, teda holčička bude Magdaléna, u kluka je Matyáš a Vojtěch. Manžel chce Matyáše, mě se to mo líbí, ale trošku mě děsí, že je to stále častější jméno ☹ K našemu českému příjmení na Ma to zní malebně a nechtěli jsme tuctové jména 🙂
@mat_ova no tak ja vubec jsem na startu 😀 ale jmena uz mam vybrana hoooodne dlouho 🙂 ja jak to mas s Magdalenkou, tak to mam presne s tou Anezkou 😵 ale je pravda, ze jich je taky cim dal vic, to jmeno se mi poprve zalibilo v serialu Ulice, byla tam holcicka, tenkrat dcera herce Pavla Kříže- byly to ty jedny z prvnich dilu a to byla prave Anezka 🙂
@doko ahojky, no to jídlo je děs co? já pojala podezření, že by to mohlo vyjít poté, co jsem na myslivecké zábavě snědla celou porci kančí pečínky s bramborovým salátem a měla jsem stále hlad!! 😀 😀 jinak u nás v rodině to skoro nikdo neví, zatím to nechceme říkat, čekáme na NT, snad vše dopadne dobře... mám strach ☹ a v kolikátém tt jsi? já zítra končím 13tt, za chvíli už 4.měsíc... ty jo, utíká to!!!
Jinak holky co týká jmen, holčička je jasná, tam mám vytouženou Jolanku, manžel s tím celkem souhlasí... horší je kluk, nelíbí se nám žádná jména... možná to bude Toník, možná Kubík... těžko říct... 🙂
Ahoj holky, potrebuju poradit od zkusenych ... Jsem po IVF takze stimulace vajecniku a ted beru lek na udrzeni-neco jako utrogestan. Mam uplne cerstve potvrzene tehotenstvi - ted z patka 17 dni od OPU... No v pravo v podbrisku mam bouli velikosti svestky 😒 vim ze jsem to tamhle mela natekle vzdy pred menstruaci, nemam zadne velke bolesti jen nekdy me tam zapicha pri chuzi, ale to i treba vpravo nebo uprostred... Mela jste to nektera? Ja mam totiz endometriozu a tam je vyssi riziko mimodelozniho, ale UZ mi zatim dr nedelala, ze pry je brzy, jedu do centra az 7. 3... Dnes bych mela byt asi 4+5
@hedu
@verca222 ahoj holky moc Vás zdravím 🙂
@mat_ova jsem ráda,že jsi nás objevila, už jsem přemýšlela, že Ti pošlu odkaz 😉 máš vybraná moc krásná jména.....Magdalénu jsem taky chtěla, ale manžel nechce ani slyšet. a Vojtěch je taky moc pěkné 🙂
@makiska1 no já dneska začala 12. tt a neutíká mi to teda vůbec ☹ už bych chtěla být tak v sedmém měsíci 😀 ale vypadám na něj 😀 to jsem ráda, že nejsme s manželem jediní, kdo čeká na screening. o nás to právě taky nikdo neví, taky čekáme jak dopadne NT. a kdy na něj jdeš? já jsem objednaná na 14. tt, takže si ještě počkám ☹
@gittynka Gituš já tomu vůbec nerozumím, ale jestli chápu Tvůj dotaz, tak se bojíš toho mimoděložního,ne? myslíš, že bys tam měla takovou bouličku? většinou říkají, že když je mimoděložní, že to nejde nijak poznat. není to prostě pořád zvětšený jeden ten nastimulovaný vaječník? mně v mém CARu řekli, že když otěhotním, že se to tím hcg zase může trochu zvětšit, tak nemůže to být ono? 🙂 radši bych tam zítra zavolala, ať se nestresuješ, když to je nějaká blbost třeba 😉

@me79 no já se právě kvůli tomu objednala na screening až na 13 plus 3, aby nám to řekli 🙂 aspoň všem kamarádkám, co šly později (a ne hned v tom 12. tt) to řekli, tak snad i mně 😉 nevolnosti nejsou nic o co by člověk stál,co? taky s tím bojuji, ale na druhou stranu jsem ráda, že aspoň vím, že se tam něco děje 🙂