Čekáme první miminko
ahoj holky, chtěla bych vytvořit diskuzi pro všechny těhulky, co čekají na narození svého prvního potomka 🙂 myslím, že společně by nám to třeba lépe utíkalo 😉
Stručné shrnutí
- NT screening a první velké ultrazvukové vyšetření v 12.–14. týdnu je v diskuzi prezentováno jako klíčové vyšetření pro zjištění pohlaví a pravidelné kontroly plodu; komerčně uváděné ceny screeningů se v příspěvcích pohybují kolem 1 450–1 500 Kč.
- Ženy po IVF v diskuzi zmiňují luteální podporu („něco jako Utrogestan“), že stimulované vaječníky mohou být zvětšené a citlivé, a doporučují kontrolu v centru asistované reprodukce (CAR) v časném těhotenství.
- Praktické postupy v diskuzi se liší: některé pacientky hlásí bezplatné gynekologické kontroly v ČR, jiné platily za každou návštěvu a za fotografie z UTZ (50 Kč); standardně uváděné velké UTZ jsou v 12–14 tt, 19–21 tt a 29–31 tt.
Nejčastější otázky
Q: Jak se datuje těhotenství po IVF?
A: V diskuzi ženy uváděly, že u IVF se často počítá stáří těhotenství od odběru vajíček (OPU) jako od „data oplození“ a některé zmiňovaly, že se od tohoto data odečítá 14 dní; konkrétní postupy a termíny doporučují konzultovat v CAR nebo u vašeho reprodukčního specialisty.
Q: Kdy jít na NT screening a kolik stojí?
A: NT screening se v příspěvcích uvádí v 12.–14. týdnu těhotenství; uživatelky uváděly cenu screeningu kolem 1 450 Kč nebo 1 500 Kč, přičemž někteří zmiňovali, že některé kliniky mohou mít jiné sazby nebo že se to liší podle poskytovatele (Pronatal, Prenatal apod.).
Q: Jak často se dělají ultrazvuky a běžné kontroly v těhotenství?
A: V diskuzi byly zmíněny typické termíny tří „velkých“ UTZ: 12–14 tt, 19–21 tt a 29–31 tt; některé ženy chodily na kontrolní UTZ častěji (co 1–2 týdny) z důvodu rizika nebo předchozích potratů a další zmiňovaly pravidelné návštěvy poradny od 2. trimestru.
Q: Co dělat, když po IVF cítím bouli nebo bolesti v podbřišku?
A: V diskuzi ženy po IVF popisovaly nateklý citlivý vaječník po stimulaci a doporučovaly telefonickou konzultaci s CAR; v případě silných bolestí nebo krvácení bylo doporučeno urgentní vyhledání lékaře, protože mimoděložní těhotenství se často projevuje intenzivními bolestmi.
Q: Jaké doplňky a léky ženy v diskuzi používaly v těhotenství?
A: Uváděné přípravky zahrnují Femibion jako prenatální vitaminy, Biopron (laktobacily; v příspěvku cena 40 tobolek za ~230 Kč), zmíněn byl „něco jako Utrogestan“ pro luteální podporu a Magne B6 byl v diskuzi také zmíněn.
Q: Má těhotná žena v ČR platit návštěvy a UTZ?
A: V diskuzi byly protichůdné zkušenosti: některé ženy psaly, že za běžné kontroly nic neplatily, jiné zmiňovaly platby za každou návštěvu u gynekologa a za některé UTZ; za fotografie z UTZ uváděly ženy poplatek 50 Kč za snímek.
Závěry z diskuze
Shoda
- NT screening v 12.–14. týdnu je považován v diskuzi za důležité vyšetření pro první velké zhodnocení plodu a pohlaví.
- Po IVF se běžně užívá luteální podpora (progesteronové preparáty, v diskuzi označené jako „něco jako Utrogestan“) a stimulované vaječníky mohou být citlivé či zvětšené.
- Odpočinek a snížení stresu v raném těhotenství jsou v diskuzi doporučovány jako praktické kroky ke zlepšení pocitu těhotné ženy.
Sporné názory
- Některé účastnice tvrdí, že těhotné v ČR nic za kontroly neplatí, jiné hlásí pravidelné platby za každou návštěvu a za fotografie z UTZ (50 Kč).
- Několik příspěvků naznačuje, že náhlé vymizení ranních nevolností je varovným signálem, zatímco jiné ženy píšou, že u nich nevolnosti přestaly a těhotenství bylo v pořádku.
Otevřené otázky
- Jaký je jednotný postup pro dataci těhotenství po IVF mezi různými CAR a gynekology (konzistence OPU versus UTZ)?
- Jak se v praxi liší hrazené a nehrazené služby mezi různými klinikami (Prenatal, Pronatal, Reprofit) včetně cen screeningu a UTZ?
Zmíněné značky a firmy
Prenatal, Pronatal, Reprofit, Reprofit International, CAR, Bonprix, Albert, Heureka
Zmíněné produkty a metody
Femibion, Biopron, Utrogestan (progesteronová luteální podpora), IVF, OPU, NT screening, 3D ultrazvuk, triple test, PAPP test, Angelsounds, Lamaze, Magne B6, laktobacily
Místa a osoby
Brno, Veveří, MUDr. Vlašín, MUDr. Vondráčková, MUDr. Marcel Stelcl
@makiska1 no už by mohlo být vše dobré, vážně bych se nezlobila 😀 já byla na utz ve středu minulý týden a taky vše bylo ok, tohle mimi přesně na den odpovídá- nějaké vzorové 😀 a na screening jdu právě až 4.3. ☹ je tam hrozně dlouhá pauza. no dala jsem se na vojnu, musím bojovat 🙂 jojo taky do Pronatalu.....akorát jsem se neodvažovala zeptat ke komu, sestra byla jakási nepříjemná, tak jsem se s ní nechtěla moc vybavovat. Vlašín je prý super, všichni ho hrozně chválí a radili mi, abych se objednala k němu, ale přijde mi to zbytečné, někoho se dožadovat, když je to jen jednorázové vyšetření 😉
@doko to víš že bude 🙂 vše zlé jsme si už vybraly, teď už bude jen dobře 🙂 jj, ty přestávky mezi kontrolama mi taky přijdou šíleně dlouhé, proto jsem byla i na kontrolním utz před dvouma týdnama, řekla jsem doktorce, že po tom, co se mi stalo, chci mít jistotu a radši přijdu pětkrát, než pak to zase zjistit po třech týdnech... Jinak já měla právě recenze na Vlašína, takže jsem si tam zavolala a řekla že se chci objednat přímo k němu, a v pohodě, sestra nic neříkala, zeptala se na PM a dala mi termín, hotovo 🙂 tak jsem zvědavá, jestli je fakt tak dobrej, jak se o něm říká 🙂 těším se na mimino, zároveň mám strach no... ale ... jak říkám, vše bude určitě dobré!!! 🙂
@me79 na prvním utz jsem byla 7+2, na druhém kontrolním utz 9+0 a na třetím 11+1... já chodím co dva týdny, protože mám strach po první zkušenosti.... 🙂 teď jdu pozítří na NT, to budu 13+1, a příští týden jdu do poradny, to budu 14+1... no a pak mě určitě objedná až za 4 týdny, ale to už budu mít to nejhorší za sebou, takže už budu snad celkem v klidu 🙂
@makiska1 tak uvidíš, já myslím, že za něco tu dobrou pověst určitě má 😉 já jsem zvědavá u koho skončím. ale je mi to docela jedno, jen ať to dobře dopadne. jo mně ty pauzy mezi kontrolama taky přijdou nekonečný......ale minule jsem taky byla na kontrole, vše ok- krevní testy i moč i utz a za tři dny bylo po všem. takže ono ani z těch utz nezjistíš úplně všechno.
@me79 no já byla poprvé v 9.tt a pak v 11.tt (mezitím jsem měla ještě dva utz, protože jsem ležela v nemocnici s hematomem, tak kvůli hospitalizaci). a objednaná na další kontrolu jsem až na 15.tt 😖 přijde mi to málo, vzhledem k tomu, že mám rizikové 😠 ale co nadělám?? jak často máš ty?
@gittynka jsi ho totálně zřídila 🙂 ještě, že jsi doma, ty kašlající děti by pro Tebe asi nebyly moc dobré... 😉 jen doma pěkně odpočívej a nabírej sílu.....až nám to bude řvát doma v postýlce, už se nevyspíme 😀 😀
@makiska1 Dekuji. Ja byla na prvnim UTZ v 6.tydnu, na dalsim pak v 11+5 a dalsi me ceka v 17. Pak mimo krevní testy, triple a papp test, ovsem žádná návštěva poradny. Jen me to zajimalo, jelikoz žiji v zahraničí a vubec nevím, jak to v tehotenstvi chodí v CR a hlavne kolik se platí za UTZ a kontroly. Ja Mam do konce tehotenstvi naplánované (pokud nebudou potíže) jen asi jeste 3-4 návštěvy.
@doko
@me79 nooo já teda platím... každou návštěvu gyndařky, protože prý zdarma jsou až poradny, a do těch se chodí až od 2.trimestru... takže já platila teď dvakrát, pouze za ten jeden kontrolní utz jsem neplatila, to mi řekla mudr že nic nechce, že to byl jen rychlý utz... potom ten screening, ten je 1450 kč, a jinak za každou fotku z utz platím 50 Kč... no a jinak teda kontroly bývají tak, že se jde na první utz kolem toho 7tt aby bylo srdíčko, pak kolem 11 tt na kontrolní, zda je vše ok, a pak každý měsíc až do porodu do poradny.... a jinak jsou tři velké ultrazvuky... v tom 12-14tt, druhý je 19-21tt a třetí 29-31tt... a pak už se většinou utz nedělají, jen se poslouchají ozvy miminka do porodu....
@makiska1
@doko Dekuju holciny! Vidim, ze nekde se neplati, nekde neco ano. No budme my Cesi jeste radi za nase ceske zdravotnictvi a nelamentujme nad 30Kc platbou u lekare. Ja ted platim za kazdou navstevu gyndy vcetne UTZ 180 E. Screening zdarma, krevni testy 99E. Verte mi, ze je mi z toho smutno, ale nenadelam nic.
@makiska1 😲 😲 to vážně??? já teda neplatila nic ani u minulé dr. s tím prvním těhu a teď taky ne.....a když jsem ležela v nemocnici, tak tam jsem taky neplatila- všude jsem slyšela jen to samé- jste těhotná, vy nic neplatíte. to teda čučím, že musíš platit. a fotky z utz mám taky zadarmo 😉
@me79 a kde jsi v zahraničí? 🙂
@makiska1 no to chápu, já bych to taky platila, jen je to nespravedlivé, že jedna musí a jedna ne 😉 ale s tou poradnou mi to přijde divné, já chodím do poradny od toho, co jsem našla na testu //. to mi přijde, že si to Tvoje dr. trochu "upravila". 😀
@me79 a jak dlouho tam budeš? už napořád? Tě obdivuji, mně by bylo po domově hrozné smutno 🙂 měla jsem možnost jít bydlet do Anglie k mé dobré kamarádce, která je tam už několik let, ale nedokázala jsem to ☹
@vercula7 jojo, taky platím 50kč za každou fotečku... ale za krásný obrázek miminka mi to stojí 🙂 vždycky jí řeknu ať mi udělá fotku a ona půl hodiny fotí a pak vybírá, která je nejhezčí a kterou teda má udělat 😀 sranda 🙂 minule mi udělala čtyři!! a že teda ty další si dá na nástěnku, asi máme nějaké ukázkové miminko 😀

@doko hele nenudim dnes jsem byla ve skole s papirama, zak se me ptali jestli se jim nevratim do prace... Tak jsem jim rekla ze snad ne, ze mam odpocivat 😀 budou muset nekoho nabrat s pracaku, coz chapu je pro ne neprijemnost ale jak jsem tam vesla a ty deti rvaly o 106, pulka kaslala bez zakryti ust, tak se mi az nevolno z toho udelalo... Ty jo zlaty klidek doma... Jojo venku jsme byli 🙂 ten nas ctyrnohy rarach si to naramne uzival a ted tu uz dve hodiny chrupe, jeste se ani nevzbudil na veceri -coz nechapu