Čím jste chtěli být jako malé a co z vás je teď?
Taky jste meli v detstvi sen se necim stat?Cim?Splnilo se vam to nebo jste dnes necim jinym?
Stručné shrnutí
- Nejčastější dětské sny v diskusi byly stát se učitelkou, veterinářkou nebo herečkou/speváčkou.
- Mnoho dospělých uvedlo, že skončili v administrativních či ekonomických pozicích (asistentka, ekonomka, účetní, referentka) nebo v zdravotnictví (zdravotní sestra, lékařka, farmaceutická laborantka).
- Řada respondentů zmiňuje možnosti návratu ke vzdělávání přes dálkové či externí studium a využití mateřské dovolené k rekvalifikaci či přípravě na zkoušky.
Nejčastější otázky
Q: Jak se dá vrátit ke vzdělání a přehodnotit kariéru v dospělosti?
A: V diskusi byly zmiňovány konkrétní cesty: externí studium, dálkové studium nebo přihlášení na VŠ; jedna respondentka plánovala „externě studovat misijní a charitativní práci a potom dát medinu“.
Q: Jaké studijní cesty vedou k práci učitelky nebo speciální pedagožky?
A: V příspěvcích se uvádí SPgŠ, pedagogická fakulta, obor speciální pedagogika a následné dálkové nebo prezenční VŠ studium jako běžné varianty.
Q: Jak skloubit mateřskou dovolenou s rekvalifikací nebo přípravou na nové povolání?
A: V diskuzi respondenti doporučují využít MD k přípravě na zkoušky, absolvovat dálkové nebo externí kurzy a získat kvalifikaci například pro překladatelství nebo pedagogiku.
Q: Jak běžné je, že dětský sen skončí jinou profesí?
A: Z příspěvků vyplývá, že mnoho lidí mělo dětské sny jako herečka, zpěvačka, veterinářka nebo učitelka, ale reálně skončili jako asistentka, účetní, referentka, či v jiném oboru.
Q: Které dětské sny se v dospělosti často skutečně naplní?
A: V diskusi jsou opakovaně zmíněny naplněné sny typu učitelka, zdravotní sestra, lékařka nebo letuška.
Závěry z diskuze
Shoda
- Mnoho lidí vzpomíná, že jako děti chtěli být učitelkami, veterináři nebo umělci.
- Často došlo k odklonu od dětských snů směrem k administrativním, ekonomickým nebo zdravotnickým profesím.
- Mateřská dovolená a dálkové/externí studium jsou v diskusi uvedeny jako praktické cesty ke změně nebo doplnění kvalifikace.
Sporné názory
- Někteří tvrdí, že dnešní děti jsou materialističtější a chtějí povolání spojená se statusem (modelka, právník, bankéř) versus jiní říkají, že děti jsou pořád nejisté stejně jako dříve a změny hodnot jsou výsledkem doby a prostředí.
Otevřené otázky
- Jak efektivně vštěpovat hodnoty dětem, aby zůstaly méně zaměřené jen na materiální úspěch?
- Jak reálné je navázat později na vysoce náročné profese (např. medicínu) po přerušení nebo práci v jiném oboru?
Zmíněné značky a firmy
Tuzex, Barbie, Vyšší zdravotnická škola, SPgŠ, gymnázium
Zmíněné produkty a metody
externí studium, dálkové studium, mateřská dovolená (MD), rekvalifikace, šití (krejčovství)
Místa a osoby
Praha, Matka Tereza, Twiggy, Dampsey and Makepeace
mukky súhlasím s bambusko,ty si hotová archeologička 😀 😀 😉 ale dobre,dobre... 😉
ja som chcela byt ucitelka, al. prekladatelka. nakoniec som vystudovala farmaciu a robim vo fy. na vyskum liekov.
veterinarka, zpevacka, doktorka...no a stala se ze me letuska 😎 ...ted uz jsem ale druhym rokem housewife a je to super 😵
ja som chcela byť predavačka a učitelka a vyštudovala som priemyselnú chémiu ale pracujem v potravinarstve ako laborantka,teraz MD
chcela som byt kucharkou alebo kadernickou a vystudovala som cestovny ruch, delegatka, teraz MD,
učiteľkou...a vždy som hovorievala, že keby som bola chlapec..tak vojak 😀 momentálne som na MD..pred tým som pracovala ako asistentka...ale skončila som VŠ filozof., tak človek nikdy nevie kde ho vietor zaveje 🙂
ja som chcela byť vždy zdravotnou sestrou na ženskom oddelení alebo priamo na pôrodnici.... sen sa mi čiastočne splnil.....som zdravotná sestra ale na psychiatrii-no neľutujem, je to veľmi zaujímavá práca, ktorá ma veľmi baví.....tohto času som však na RD.
keď som bola najmenšia, chcela som byť predavačkou v obchode s obuvou, lebo mi to tam vždy nádherne voňalo al. v papiernictve, aby som mohla mať všetky farbičky, zošity, fixky sveta... 😅
neskôr som chcela byť učiteľkou v MŠ al. sestričkou v jasliach... tak som išla na zdravotnú školu...kým som však doštudovala, všetky štátne jasle (mi) zrušili... 😠 😅
tak som chvíľu praxovala (počas prázdnin) v nemocnici, chvíľu v domove a potom som išla študovať to, po čom mi najviac srdce pišťalo... 😉 -malo to byť niečo medzi psychológiou, medicínou a pedagogikou (nič samostatne, ale všetko pekne namiešané v správnom pomere 😅 ) a tak som vyštudovala liečebnú pedagogiku... 😵
som teda terapeut a zároveň profesionálna mama a mama na plný uväzok 🙂
a robím všetko, čo som vždy chcela... 🙂
(dokonca aj predávam, keď robíme v rámci nášho MC burzy detského ošatenia a obuvi 😀 )...
aj ja som chcela byt veterinarka, ale potom gympel, vs ma vratilo k zvieratkam ale robim v logistike.
a teraz som mama a je to super 😀
Já jsem chtěla být krasobruslařka, gymnastka, baletka, potom tanečnice a všechno jsem zkusila a furt jsem nevěděla co, mě baví, tak jsem nic nedělala pořádně a vystudovala jsem Vyšší zdravotnickou školu-specializaci na ARO, JIP. To u školy jsem chodila do zpěvu, a nakonec jsem teda skončila jako sestřička na JIP, u toho lektorovala aerobik. To dělám stále a teď při mateřské zas dělám finanční poradenství, takže magor no 😀 😀 Dělám furt něco novýho, vlastně jsem se asi pořád v té práci nenašla, jak bych chtěla...i když ta zdravotní sestra mě bavila, ale teď zas vymýšlím úplně něco jinýho a můj sen je tancovat v muzikálu, ale to asi snem zůstane 🙂 Nevadí....ale prostě shrnuto...vlastně jsem to ještě nenašla to pravé, tak uvidíme 🙂 😵 Ale mám to v hlavě a pracuju na tom 🙂

teraz som mamickou na plny uvazok,a co bude dalej pracovne,netusim..
ale chcela som byt archeologickou,ci pracovat ako sprievodca na hradoch a zamkoch,fascinuje ma minulost,alebo zverolekarkou,len to by som robit nemohla,som velmi citliva ale je to iste krasne pomahat zvieratkam,chcela som byt aj predavackou,spevackou ci hereckou,som papula a vraj na to mam vlohy 😀