Covid a přístup lidí

24. únor 2021

Spíš se potřebuji vypovídat, než se na něco co zeptat...já už si připadám spíš jako blázen, že to řeším. To to opravdu tak hrotíme a bojíme se zbytečně, jsme ovce? Od začátku pandemie se chováme víceméně zodpovědně. Stýkáme se s nejbližší rodinou. Teď jsme návštěvu u rodičů odřekli kvůli situaci. Přátelé jen v případě, když situace byla pod kontrolou. Dítě chodilo do školky vesměs dva měsíce. Jsem doma s mladším, tak staršího mám tak zase doma. Stejně jako listopad a prosinec. Nosíme roušky tam, kde bysme mohli někoho nakazit. Když jsme byli nachlazený a nešli na testy, zůstali jsme v karanténě dva týdny. Když jsme nakonec měli potvrzený covid, zůstali jsme doma 3 týdny (manžel má home office). Ale přijde mi, že 90% lidí si.mysli, že jsou nedotknutelní. Mě to přijde jako bezohlednost vůči těm druhým, kteří by se třeba i chtěli chránit. Vesměs vím o spoustě lidí, kteří byli v kontaktu s nakaženým, věděli o tom, ale vesele se setkávají s ostatními, nic neřeší. Nikomu nic neřeknou. Co to má být tohle...těm.lidem nedochází, že tímhle se ta situace zhoršuje? Že by ten život mohl být lepší, když by se dodržovalo, co se má? Prosím, nelinčujte mě. Jen už se těším opět na normální život a tahle situace mě dostává do kolen.

klokanka31
26. únor 2021

@marcicek84 To zavření okresů je taky kravina 🤔 kdyby zavřeli radši na čas továrny, jako škodovka atd. Tam se korona šíří pěkně, ale ekonomika je ekonomika že jo...

somalicats
26. únor 2021

@mamikry Asi takhle: pri kojeni to z principu vadit nemuze. U tehotnych zatim existuji data vcetne vakcinacniho schematu z Irska, nicmene z hlediska imunologickeho ta vakcina kontraindikovana neni. Zalezi na pomeru benefit - riziko, u zdravotniku je benefit vakciny vyssi, nez rizika (pokud tedy obecne dotycna snasi vakcinace dobre). Nesla bych do toho v prvnim trimestru, protoze jednim z nezadoucich ucinku vakcin muze byt horecka, a te je lepsi se do toho cca 12.tydne vyhnout, kdyz to jde.

zuzineckah
26. únor 2021

@drep to nijak nezpochybňuji. Ale to je právě to, na co poukazuji, ze tady byl od léta čas s těmi kapacitami něco dělat. Na tuhle nekompetentnost teď odjíždíme, resp. nemocnice na ni odjíždí.
@somalicats to by bylo jen dobre, kdyby to tak zůstalo, což těžko vyhodnotila za měsíc nebo dva 😉já si rada par let počkám👍

somalicats
26. únor 2021

@zuzineckah Ted moc nerozumim, cos mela na mysli - ano, Comirnaty je tu kratce, ale ty vakciny na koronaviry se postupne vyvijeji uz dobrych 20 let. A vzhledem k tomu, ze tohle je muj obor, tak si z dostupnych dat dovedu odvodit rizika lip, nez vsichni zde diskutujici 😉. Na druhou stranu ocko je dobrovolne, takze kdo se boji a radsi si pocka, ma na to plne pravo.

marcicek84
26. únor 2021

@zuzineckah obezřetnost je určitě na místě, též hodlám několik let počkat a ono se to vykrystalizuje, ale už jsem asi dost stará na to, abych si nechala do hlavy namluvit, že se po vakcinaci nemůže nic stát, že to nemůže ovlivnit buď správný vývoj plodu, nebo, že se mí můžou následky projevit později, když studie na toto hotová prostě není. V minulosti lidé věřili hodně věcem a pak nevěřili vlastním očím a divili i ušima, když se přišlo na to, co se kde s lidmi dělo.

zuzineckah
26. únor 2021

@somalicats pro lajka je těžké filtrovat informace, které e dost různí. Je mnoho odborníků a i když z nich vyselektuješ ty "pochybné", nebo fantasty, tak ani ten zbytek se neshoduje jednoznačně. Proč? A druhá věc je ta, že, ano, i já samozřejmě vím, že tenhle vir není žádný nováček a proto byla cesta k vakcíně rychlejší, ale reálné dopady za 5 - 10 let prostě nevíš. Neví to nikdo, dá se jen něco předpokládat na základě nějakých vědeckých dat. A co se týče očkování, tak na mutace současné vakcíny nereagují tak dobře jako na původní vir, a to netvrdím já, ale třeba tady tenhle neurobiolog... Proto se k tomu stavím zatím skepticky. Ale samozřejmě budu ráda, když vše bude fungovat dle očekávání.
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/jihoafricka-...

somalicats
26. únor 2021

@zuzineckah Tak z logiky veci nebude zadna vakcina fungovat uplne stejne, kdyz dojde k mutaci, ta ucinnost bude nizsi. Vyhoda u korony je v tom, ze spike nemuze zmutovat ve velkem rozsahu, protoze by ztratil schopnost vazat se na receptor, takze to by byl virus sam proti sobe, kdyby to delal (to by nemohl do bunky, takze by sam sebe vlastne odepsal). Nicmene nemam pocit, ze by seriozni zdroje uvadely, ze ty soucasne vakciny budou vsespasne, vzdycky bude nejake procento lidi, kteri nebudou reagovat, stejne jako u jinych vakcin. Na druhou stranu tento typ vakciny je rozhodne bezpecnejsi, nez kdyby slo napriklad o cely inaktivovany virus, jak jsem psala a zduvodnila vys. Tam bych byla sakra opatrna s hodnocenim bezpecnosti.

zuzineckah
26. únor 2021

@somalicats chápu a díky za odborné, ale stravitelné vysvětlení 👍 Já jsem s očkováním obecně velice patrný člověk, očkuji, ale fakt jen to nejnutnější. Uvidíme zda se i tohle očkování na tento můj "seznam" dostane.

tynka9
26. únor 2021

@normalnimatka napádobně... je krásně, makám na zahrádce a je mi hej 🙂

marcicek84
26. únor 2021

https://www.novinky.cz/zahranicni/clanek/pfizer... tolik k té bezpečnosti, teprve začíná probíhat studie na těhotných...