Dědičnost krevní skupiny. Co myslíte?

19. zář 2023

Ahojky holky , chtěla jsem poprosit o radu na dědičnost krevní skupiny ,protože mi to strašně vrtá hlavou. Já jako matka dítěte mám krevní skupinu B negativní ,otec dítěte má B pozitivní no a naš společný syn jsem zjistila ze záznamu z porodnice,že má AB negativní . Vzhledem k tomu,že matka i otec dítěte jsou 100 procent a já všude na internetu dočítám,že se krevní skupina dědí po rodičích se nemůžu dopátrat,jak je možný , že ten náš syn má AB negativní? Vzhledem k tomu že se nám miminko nedařilo jsme oba byli na vyšetření krve já dokonce 8 let krev darovala, takže krevní skupiny vím na stopro. Předem moc děkuji za vysvětlení

oveckaluky
21. zář 2023

@klokanka31 Podle téhle tabulky mi to taky nevychází. 😀 Nevím teda, jakou KS má chlap, ale dvojčata jsou 100% jeho, já mám 0+ a děti obě AB.
@magdaveselkova U nás to dělali kvůli předčasnému narození, protože předčasňátka jsou často anemická, tak kvůli potřebě transfúze. Jinak prý se to nedělá. Aspoň tak to řekli mně...

nupta
21. zář 2023

Krevní skupina se u miminek zjišťuje v případě, že matka má Rh faktor negativní (to je to "mínus" za skupinou). Sleduje se hlavně Rh faktor krevní skupiny dítěte. Je to kvůli jejímu případnému dalšímu těhotenství, aby si její tělo nevytvořilo protilátky, které by pak ohrožovali plod v případě dalšího těhotenství.

Když Rh- matka nosí Rh+ dítě, její tělo si utvoří nějaké protilátky. V případném druhém těhotenství, když by dítě (plod) opět bylo Rh+, by mohl nastat problém, protože z prvního těhotenství už by tělo matky mělo nějaké protilátky, které by bojovali proti plodu v druhém těhotenství - pokud by bylo dítě opět Rh+.
Proto matky s Rh- dostávají po porodu injekci, aby se jim ty protilátky (nebo co) v těle netvořili. (Jsem laik, třeba to někdo vysvětlí srozumitelněji.)

klokanka31
21. zář 2023

@nupta Já mám nula negativní a fakt se mojí malé nezkoumala krevní skupina. Ale po mimoděložním mi píchali tu injekci.

nupta
21. zář 2023

@klokanka31 Tak to je záhada, může se to měnit a můžu se plést. Důležitější je ta injekce.

oveckaluky
21. zář 2023

@klokanka31 Ale brali tedy krev i otci dítěte, kvůli Rh faktoru, ne?

escapelle
21. zář 2023

@oveckaluky to se nebere a nemelo by se na to spoléhat. protoze otec je vždy nejistý a některé zenske by to nepriznaly ani pod hrozbou problémů.

nupta
21. zář 2023

@oveckaluky Nebrali, jen dětem po narození. Ale otec šel na testy během mého těhotenství, chtěli jsme to vědět, protože jsem znala svoji skupinu. Otci se nebere nikdy, protože ten nemusí být vždy 100%.

klokanka31
21. zář 2023

@oveckaluky Ne nebrali. Navíc si myslím že tohle je v dnešní době zbytečný když kolikrát je otec nejistý 😃

oveckaluky
21. zář 2023

@escapelle Jako na ten Rh faktor při Rh+ matky? To už se nebere?
@nupta Aha ségře i švagrové tehdy brali. Prý aby pak nemuseli měnit krev miminku, či co. Ale možná to pletu, už to "pár" let je. 😀

oveckaluky
21. zář 2023

@escapelle Prosím Tě, a jak je to s tou dědičností KS? Podle tý tabulky mi to nevychází... vím tedy KS jen svou (0+) a dvojčat (oba AB), manželovu ne - ale i tak to nevychází.

escapelle
21. zář 2023

@oveckaluky Pokud má jeden rodič nulu,tak děti nikdy nemůžou mít AB. Jedině jedno A,druhé B. Pokud nejsou jednovajecna.

eviicka
21. zář 2023

@oveckaluky no to opravdu nevychází 0 nemůže mít AB (protože 0 neprodukuje ani A ani B a jedno písmenko má od každého rodiče).
Nemůže být taky chyba v testech?

glorfindel
21. zář 2023

@oveckaluky podle základní teorie dědičnosti není možné, aby člověk se skupinou 0 měl dítě se skupinou AB... ale to je jen teorie, existují vzácné výjimky, někdo tu psal třeba o chimerismu. Podobný případ je, že zjednodušenou teorii by dva modroocí lidé neměli mít hnedooké dítě, ale v praxi se to stát může.

oveckaluky
21. zář 2023

@escapelle Beru zpět, A+ oba, teď na to koukám - nevím, proč jsem si zafixovala to AB... jsem blbá, no. 😀
@eviicka
@glorfindel

oveckaluky
21. zář 2023

@escapelle Takže chlap má 100% A, chápu to dobře?

escapelle
21. zář 2023

@oveckaluky A nebo AB

malytlustyhroch
Autor odpověď smazal
Zobraz
oveckaluky
21. zář 2023

@escapelle Děkuju, odtud mám možná zafixované to AB. Pamatuju si, že jsme to tehdy právě hledali.

hanka_12345
21. zář 2023

ja take nevim synovu a manzel ani nevi svou. Mame se teda ptat jejich obvodmnich lekaru? nebo kde to zjistim

miryp
21. zář 2023

@hanka_12345 tak oni to nemusí vědět ani jejich obvodní lékaři, pokud jim kvůli tomu záměrně nenabírali krev. Pokud tu informaci chceš znát, tak si kluci musí dojít na krev na určení krevní skupiny. Ale ve výsledku je to vlastně zbytečný odběr navíc, protože pokud by snad někdy potřebovali transfúzi, či cokoliv jiného, kde je krevní skupina podstatná, vždy se bude ta krevní skupina na místě znovu vyšetřovat, nikdo se nebude spoléhat na to, co je uvedeno v nějaké kartě pacienta...