Deprese? Vyhoření?

7. zář 2020

Ahoj holky,
asi potřebuju nějak nakopnout, povzbudit..
Vůbec totiž nevím, co se se mnou poslední dobou děje. Jsem už čtyři roky na rodičovské dovolené( syn 4 roky, dcera rok) a mám pocit, že to poslední dobou už nějak nedávám. Jsem strašně protivná, i sama sobě, unavená, bez nálady..Večer usínám s tím, že zítra bude líp, že si s dětma udělám hezký den, ale bohužel se nedaří. Ráno vstanu a už jsem nas*aná, ani nevím proč. Řvu po synovi, ať nedělá rámus, protože mi strašně vadí všechny hlasité zvuky a všechno dělám jen tak automaticky, z povinnosti a bez radosti ze života.
Včera jsem se “sesypala” z toho, když manžel jel na velký nákup a chtěl vědět, co má nakoupit. Vůbec jsem nedokázala přemýšlet nad tím, co potřebujeme a co budu v týdnu vařit.
Jinak musím dodat, že mám úžasného manžela, který je sice hodně pracovně vytížený, ale se vším mi pomáhá, věnuje se mně i dětem a máme se moc rádi. Vlastně se máme dobře a nic nám nechybí, jenom mám pocit, že bych prostě potřebovala dobít baterky.
Vždycky mi všichni říkali, že jsem super optimistický člověk a i jsem se tak cítila a o to víc se teď nepoznávám. Trvá to už několik měsíců a je mi ze sebe čím dál víc zle. Chci mít zase energii pro děti, pro manžela a usmívat se na svět..
Nemá někdo zkušenosti s něčím podobným?

gryfis
7. zář 2020

No.. a najdeš/te si čas jen pro sebe.. něco, u čeho se člověk zrelaxuje, ideálně bez dětí? Já třeba mám koníka, a vyjížďka po lese je top...pak háčkování.. ale je fakt, že nejsem jen doma s malým, chodím do práce.. a mateřská pro mě byla skoro peklo ke konci...

autor
7. zář 2020

@gryfis No toho času pro sebe moc nemám, naši bydlí daleko, takže hlídání pro děti žádné nemám a manžel chodí z práce až večer.🤷‍♀️ O víkendu občas nějaká ta káva s kámoškou proběhne, nebo jdu na nákupy bez dětí..ale to už taky nějak ztrácí efekt.
Jinak taky moc ráda jezdím na koni, ale svého nemám a na vyjížďku se dostanu tak jednou za čtvrt roku.🙂

odula
7. zář 2020

Potřebovala bys vypadnout aspoň na víkend. Nejlépe na týden tedy... ;) Ale aspoň ten víkend.Udělat si prostě dovolenou, kterou jsi neměla 4 roky. Totiž i když jedete s rodinou na dovolenou, tak i kdybyste měli all inclusive, tak pořádně nevypnes, protože jseš matka a dokud jsou okolo děti, tak máš smůlu :D je potřeba chvíli na nic nemyslet, nevařit, neuklízet, nic neřešit. Žádný prádlo, žádný vaření, žádný hraní, vymýšlení programu, nic. Nechat se pěkně obskakovat. Buď s kámoškou, nebo sama. Zkus tohle. Ví o tom chlap s čím se potykáš? Řešíte to? Jestli ti ani pořádný vypnutí nepomůže, tak by to možná bylo dobrý řešit s odborníkem. Já měla kvůli hormonální nerovnováze deprese a spliny po třetím porodu pěkně dlouho... Držím palce. A určitě si odpočin!!🌹

mamikry
7. zář 2020

Mám stejnou zkušenost (pět let v kuse doma s dětmi) a z té bych poradila, najděte si hlídání nebo dětskou skupinku na pár hodin alespoň na den nebo dva v týdnu, ať máte čas vydechnout. Najděte si něco, co ráda děláte a tomu se věnujte. Mně pomahá třeba joga a čtení, prostě něco,co vás naplňuje a na co se budete těšit. Když před sebou uvidíte jen další den, kdy běháte za dětmi, tak z toho zcvoknete. Prostě musíte chvíli přestat být jen máma a vrátit se trochu sama k sobě.

autor
7. zář 2020

@odula Děkuju za milá slova.🙂
Pocit, že bych potřebovala vypadnout mám opravdu často..asi by to pro začátek bylo dobré řešení. Na dovolené jsme byli, ale je pravda, že se stejně všechno točilo kolem dětí, takže to nebyla až taková změna.
Manžel si samozřejmě všímá, že není všechno oukej, ale přestože je to moc hodný člověk, tak nikdy nebyl na takové to rozebírání pocitů a asi z toho důvodu jsem mu pořádně nic neřekla.🤷‍♀️
Říká mi, že bych si měla někam zajít, že pohlídá děti, dokonce mi koupil pro radost poukaz do oblíbeného obchodu, ale mně prostě na všechno chybí energie.
Taky už mě napadlo, jestli by v tom nemohly být hormony..

autor
7. zář 2020

@mamikry Děkuju..trošku mě uklidňuje, že v tom nejsem sama, protože už si opravdu někdy připadám jako blázen.
Ono i teď v té koronavirové době je to na prd. U nás ve městě už se zase zavírají školky a školky a myslím, že nám teď zruší i kroužky, co mám pro staršího.🤦‍♀️

janedv
7. zář 2020

dost ti rozumim, ja jsem doma 5 let, prvni tri to bylo super, bavilo me neresit praci a moct se venovat synovi, program kazdy den, vylety, hodne jsme cestovali. Nechapala jsem, proc se nekdo tesi do prace z materske.

V druhem tehotenstvi unava a pak uz zacal kolotoc - 2 deti, jine potreby... Ale rekla jsem si, ze je to obdobi, ktere se uz nikdy nevrati a hecla jsem se. Od 3m male jsem s nimi letala a jezdila na dovolene, na vylety, oba to milovali. A pak korona. Jasne, lidem to vzalo mnohem vic, nekomu zivot, zdravi, praci, uspory... Nam "jen" volnost a cestovani, ale dost me to vzalo.
To jaro bylo takove ok, vzdyt par mesicu, nic se nedeje, pak leto - dovolena u nas, ok, proc ne, Sumava taky krasna. Ale tesila jsem se, ze na podzim zas zacnem litat. A ono houby. Takze ted poslednich 14 dnu, tri tydny mam taky opravdu utlum, nevim, z ceho se radovat, na co se tesit.

Manzel skvely, rekl, at klidne vyjedu sama nebo s nekym nekam na vikend nebo dele, ale ja bych si to probuh neuzila vedet, ze on se s nimi obema taha sam, pres den prace, atd. Je skvely, stejne jako Tvuj, ale nechat to vse na nem, to mi klidu neprida.

Ale vis co? Poslednich par dnu je mi lip. Nic se nezmenilo, naopak, jen se to sype... Ale tak nejak jsem si vevnitr rekla, ze to proste dam. Stacilo mi paradoxne se v tom vic ponimrat, rozbit si to sama v sobe na atomy, ze jit s kamoskou na kafe mi nepomuze, manzela mam skveleho, takhle to ted proste je a tecka. A vis co? Ulevilo se mi, opravdu.
Drzim palce, at je lip.

janule1940
7. zář 2020

Mě uplne na začátku pomohlo brát trezalku tečkovanou v množství cca 900mg/den.je to přírodní antidepresivum.fakt mi to pomáhalo s jarními a podzimními spliny.proste mě to dostalo z nejhoršího a pak už jsem se sebranka.u mě byl problém v tom,ze jsem chtěla mít vsechno perfektní,věnovat se dceři,rozvíjet ji atd.a nedošlo mi,ze lépe méně chytré dite se šťastnou maminkou,než génius s matkou v depresích.kdyz jsem na sebe zacla být hodnejsi a méně náročná,bylo to lepsi.a taky jsem se zacla realizovat v něčem jen pro sebe.to taky pomohlo-vypadnou ze stereotypu.

areh
7. zář 2020

@odula jak se u vás přišlo, že je to hormonální nerovnováha? Dělala vám doktorka hormonální profil a jak se to případně řešilo? Řešila jsem něco podobného po prvním porodu...

odula
7. zář 2020

@areh řešilo....😄 Neřešilo se to nijak. Jsem ve Švédsku takže 🤷 měla jsem ještě další problémy jako noční poty atd, takže mi udělali nějakej základní screening, co přesně nevím, s tím že je to tedy rozkolísání hormonální hladiny a jestli to nepřejde tak mám přijít. No přešlo to ,😄 tady je to trochu "survival of the fittest". Ale musim rict ze mi hodně pomohlo i naučit se odpočívat, začala jsem sportovat...

autor
7. zář 2020

@janedv Děkuju.🙂
No ve mně se to taky bije, jestli bych si to užila, kdybych někam odjela..Starší by si to s tatínkem užil, toho bych se nebála, ale malá má teď hodně maminkovské období.
Taky doufám, že se mi podaří se co nejdřív zase sebrat. Moje racionální já mi říká, že se chovám jak debil a že bych se měla vzpamatovat, ale moc se mi to nedaří.
Třeba pomůže už jenom to, že se tady vypíšu a přečtu si zkušenosti ostatních.🙂

autor
7. zář 2020

@janule1940 Děkuju..tu třezalku určitě vyzkouším, to je to nejmenší, co pro sebe můžu udělat.😊

tinaprofi
7. zář 2020

sežeň si chůvu a vypadni ven, z toho baráku, od děcka, prostě začni žít, abys nedopadla jako zelená vdova 🙂 když chceš, jde to

kachna_b
7. zář 2020

ja som začala behať. 4 roky doma, s ďeťmi 24/7 rodina ďaleko, kámoši taky. A začalo mi z toho pekne hrabať. Žiaden čas pre seba a keď som mala "voľno" tak som upratovala to čo som nestíhala v týždni... Na druhú stranu som ten magor, čo aj keď manžel povie, choď z domu vypnúť tak nejdem, lebo nie som schopná "opustiť" deti 😂 Tak som sa hecla a začala som behať od 0. A je to super, vybijem všetku tú frustráciu, vypnem hlavu na chvíľu. Tiež je dobré si uvedomiť, že je to normálne, že nám to materstvo lezie občas 😉na nervy

areh
7. zář 2020

@odula no, aspoň jste věděla příčinu, to podle mě taky pomáhá... Hlavně že to přešlo 🙂

areh
7. zář 2020

S tou třezalkou opatrně pokud berete nějaké léky i třeba HA, snižuje jejich účinnost.

baruz
7. zář 2020

@janule1940 ahoj, mohla bych se zeptat v jaké formě jsi tu třezalku užívala? Mě to zaujalo, mám taky nějaký mrzutý období... koukala jsem, že mají kapky, pilulky i sušenou bylinku... tak nevím 🤷‍♀️

autor
7. zář 2020

@areh Aha, díky za upozornění. HA beru, myslím, že třetí prcek by teď úplně nebyl nejlepší nápad.🙂

autor
7. zář 2020

@kachna_b Já jsem zkoušela běhat ještě před prvním těhotenstvím, ale po půl roce jsem si musela přiznat, že mi to nějak nejde.🙂 Teď vybírám nové kolo, slíbila jsem si, že začnu víc jezdit.🙂

janedv
7. zář 2020

jo a jeste me napadaji 2 veci. Ja musim byt spokojena sama se sebou, jinak jsem protivna u sama sobe a hnusna na vsechny kolem. A za druhe, pomaha, kdyz jsou spokojene deti, coz byly na cestach... A jeste miluji, kdyz mame navstevy, dospele nebo detske.Takze k sobe zveme navstevy, ted uz po lete jsou nasi pratele doma, v lete to bylo horsi. Jestli jste z Prahy, napis a klidne prijedte 🙂

jednaholkaa
7. zář 2020

Na vasem miste bych si domluvila chuvu s pravidelnym rozvrhem.. Nevim proc to zenske porad vsechno chteji zvladat sami, kdyz je toho na ne moc. Nestoji to za to. Neco se holt musi oddelegovat. I kdyby si chuva mela s ditetem hrat a vy na ne jenom koukat. Kamosky chuva treba i varila.. At si ty deti taky trochu uzijete 🙂

jednaholkaa
7. zář 2020

Teda samozrejme pokud je to ve vasich financnich moznostech. Staci i na par hodin tydne myslim..

janule1940
7. zář 2020

@baruz měla jsem kapsle,byly 425mg,brala jsem 2 denne.

baruz
7. zář 2020

@janule1940 děkuji, vyzkouším

konidana
8. zář 2020

Měla jsem to stejně, s tím, že jsem se sypala už po 3 letech doma. Zachránilo mne, že jsme se s manželem na rodičáku vystřídali a když byl mladšímu rok, tak on zustal doma a já šla naplno do práce. Bylo to super. Další vlna přišla ,když už jsme pracovali oba a já děti na hrbu komplet 4 dny z týdne (předškoláci, školáci). Tam mi pomohla i psychoterapie a hlavně udělat si čas sama na sebe a podle sebe