Dítě ano či ne?

luciilui
2. led 2016

Zdravím všechny přítomné. Nevím jestli potřebuji radu, vyslechnout nebo jen nějakou vaši zkušenost, prostě píšu.
Na začátek bych se chtěla přiznat, že jsem si založila fake profil, jelikož nechci, aby se o tom, co se mi honí hlavou dovědělo mé okolí.
Trošku přiblížím naší situaci. Je mi 22, jsem již pár let vdaná-s manželem máme skvělý vztah. Bydlíme v domě, kolem kterého je stále ale práce jako na kostele. Já studuji prezenčně VŠ, manžel má celkem dobrou práci. Jsme oba rodinný typ, proto bylo jasné, že děti "někdy" budou,.. ale stále častěji se mi do hlavy vkrádá myšlenka na to, pořídit si dítě. Všechny racionální důvody říkají ne-nemáme dodělanou rekonstrukci baráku, nemám dodělanou VŠ, kariéra nula. Vím, že jsou ženy, které VŠ i dítě zvládají, ale nemyslím si, že bych byla ten typ. Uvědomuji si, že by prožíval mé stresy spolu se mnou, což je špatně. Uvědomuji si, že by nyní partner neměl tolik času na dítě, jak by chtěl. Ale. Místo učení na zkoušky projíždím servery o dětech, představuji si kam bych dala dětské vybavení, přemýšlím nad tím, jaké by to bylo... Jak v sobě tuto touhu/zvědavost potlačit? Jak poznám, že to není jen poblouznění ze všech těch známých co např. na facebooku ohlašují těhotenství nebo z ovlivnění bratra a jeho dětí? Manžel by raději rok/dva počkal, já taky, ale ty myšlenky jsou tak vtíravé!

magdalenan
2. led 2016

@luciilui Jo a ještě doplnim že to nebylo myšleno tak, že titul ti k ničemu nebude, ale že je lepší mít i pracovní zkušenosti. Já jsem školu, ani střední nikdy neviděla a díky tomu, že jsem roky makala, tak jsem na tom dnes tak, že vydělávam i na RD víc, než většina lidí kolem mě na HPP. Jen jsem napsala svůj názor, že ve 22 letech je podle mě ještě čas.

luciilui
autor
2. led 2016

@magdalenan V tom případě jsi mi ho krásně obhájila a dává tomu úplně jiný rozměr. Už naprosto chápu tvůj postoj a omlouvám se za mou výbušnější reakci.

magdalenan
2. led 2016

@luciilui V pořádku, mohla jsem to i já napsat trochu vhodněji. Přejí hodně štěstí 🙂

ayperi
2. led 2016

@magdalenan To je mi lito, co jsi musela zazit. Chapu, ze kdyz nekdo najde praveho chlapa tak pozde, ze driv deti nema. Ale nekdo muze toho praveho najit i v 16 letech. Znam takove pary, co jsou spolu pres 30 let a treba od 16 nebo 20 let. A napriklad my mame zazemi, ja nejsem zavisla na partnerovi ani rodicich, mame plnou podporu i ze strany partnerovych rodicu i ze strany mych rodicu (oba mame uzasne rodiny), ja i partner si mimco moc prejeme, neni to nic neplanovaneho a on vi o kazdem kroku, co udelam. Barak mame novy a bez hypoteky, ted budeme jeste prikupovat pozemek vedle, abychom meli vetsi zahradu. Mame kocky, pejsek nam zemrel v srpnu. Zkusenosti v praci nejake uz mam, skolu se nebojim, ze bych nedodelala. Od 14 let jsem si vydelavala tim, ze jsem ucila zavodni tancovani (tim jsem si vydelala nejvic ze vsech vrstevniku okolo me) a od 16 jeste jsem hlidala v jedne rodine deti, ktere hlidam do ted o vikendu, i kdyz pracuji, ale mam je rada, proto tam chodim alespon to dopoledne v sobotu, takze se nebojim ani, ze bych neumela vychovat nebo se postarat o dite. Varim i pecu pravidelne a troufnu si tvrdit, ze mi to fakt jde, jelikoz me to i bavi. K tomu jsem schopna se i postarat o cely barak - 400m2 neni sranda uklizet a udrzovat (az na zehleni, to mam pani na zehleni). Proc cekat? Jen kvuli veku? Nekdo ma zazemi i hlavu na to mit dite uz ve 23, nekdo ne. Nekdo na to nema ani po ty 30. Kazdy musi umet zhodnotit, jestli na to ma nebo nema.

eliska8228
2. led 2016

@luciilui U nás chtěl miminko můj snoubenec, oba dva 28 let. Už o tom mluvil tak rok zpátky. Já měla stále hodně důvodů proč né. Ale v září 2015 jsem najednou věděla na 100% že to chci i já. Z ničeho nic mě popadl ten pocit a od té doby nemyslím na nic jiného a vím že je to správně a společně vše zvládneme. 🙂 Asi by to měli cítit oba a rozhodnout se pro to, tedy pokud se to nepřihodí nějakou "šťastnou" náhodou samo🙂

magdalenan
2. led 2016

@ayperi Ty žiješ úplnou pohádku, krása 🙂 Samozřejmě že je to hlavně o vyspělosti, neházím všechny do jednoho pytle 🙂

ayperi
2. led 2016

@magdalenan To ziju. Alespon co se tyka osobniho zivota. Po pracovni strance to mam tak, ze me prace vubec nebavi, ale vydelam si tam dost penez. Na VS jsem ale zjistila, ze me bavi moc ucetnictvi, proto si chci udelat pri materske kurz a po materske pokracovat v tomhle. Je totiz hloupost planovat materstvi a pritom zmenit praci a v nove praci byt jen mesic treba. Ted uz nam chybi jen to mimco, tak snad se zadari brzy 🙂). Je dobre, ze nehazis vsechny do jednoho pytle, z tveho prvniho prispevku to tak vypadalo 🙂

mandala
2. led 2016

Vzhledem k tvému věku bych školu dodělala. Já kdysi taky toužila po dětátku, ale byla pro mě priorita nejdříve vydělat nějaké peníze, vyřešit bydlení a až pak teprve mimi. Jiná situace by byla, kdyby ti bylo o deset let více, ale být tebou ještě počkám. V životě je hodně věcí, po kterých člověk touží, ale nemůže mít vždy všechno a ted. Přeji hodně štěstí. 😉

verusky
2. led 2016

@luciilui zatnout zuby !! taky jsem chtela ve dvaadvaceti rodit, pak byl narocny bakalarsky rok, tak jsem to pustila a pak byla rada, ze skolu v klidu dodelam. nedovedu si predstavit studovat s detma (obdivuju maminky). byla by to pro Vas zbytecne velka zatez. na vsechno se divas pekne racionalne, jen teda vydrz 🙂 neboj, jsi mlada, vsak si pokojik klidne naplanuj a v domecku udelej 🙂
no drzim palecky, ale kdyby se, tak se nic, ze 🙂

dzogobela
2. led 2016

Upřímně si neumím představit, že bych se ve stavu, v jakém jsem teď učila na zkoušky a psala diplomku, a to jsem teprve v 9 tt. I když vím, že dálkaři to měli vždycky trochu jednodušší a když je to ještě soukromá škola... (to neberte nijak zle, ale mám k těm soukromým školám trochu averzi a myslím si, že jsou o dost jednodušší než státní 🙂 ). A taky si myslím, že je fajn mít nějakou praxi, než žena otěhotní... aby po rodičovské sehnala snáz práci.
Jenže je pravda, že já si ani ve 22 letech neuměla představit, že bych měla dítě, takže asi nejsem úplně ten pravý rádce 🙂

ayperi
2. led 2016

@dzogobela Je jednodussi, ale ja jsem nechtela studovat a byt rodicum na krku, chtela jsem byt samostatna a postarat se sama o sebe 🙂 ... Proto kdyz jsem si vybirala VSE, medicinu atd (bydlim v Praze), tak jsem radeji zvolila takto. Ja si nedokazu predstavit, ze bych po gymplu bydlela u rodicu a jen studovala. Takle budu mit uplne ten samy titul, k tomu zkusenosti z prace a to v praci hodnoti stejne, alespon v humanitnim odvetvi nebo v ucetnictvi, ktere chci delat. Tam je jedno, jakou mas VS. Samozrejme neco jineho je pak, kdyz nekdo dela medicinu atd ... Ja ale vzdy u prednostnim rodinu 🙂

dzogobela
2. led 2016

@ayperi Plno mých spolužáků nebydlelo u rodičů, když se mnou studovali 😉 i při denním studiu na státní škole se dá zvládat práce, i když samozřejmě ne na hlavní pracovní poměr. Takže si nemyslím, že to by byl ten hlavní důvod lidí, co studují soukromou školu. I když u Tebe to asi tak bylo 🙂 Ale o tomhle ta diskuze není 🙂

ayperi
2. led 2016

@dzogobela To neni no 🙂. Ja chtela na HPP ... Ani by me nebavilo jen studovat. Dostala jsem se i na VSE, ale proste jsem tam nechtela. Takle jsem nejspokojenejsi a nemenila bych 🙂, Spousta mych spoluzaku z gymplu zije normalni studentsky zivot a deti by si nedovedli predstavit. Me zase nikdy nebral ten studentsky zivot a naopak klidny rodinny zivot v baraku mi vyhovuje 🙂.

luciilui
autor
3. led 2016

V noci se mi zase zdálo, že jsem otěhotněla :D áááááá

ayperi
3. led 2016

A jaky to bylo? 😀 😀 😀 😀

luciilui
autor
3. led 2016

@ayperi Celé takové hodně zmatené, hledala jsem lékárnu, místo toho jsem bloudila v nějakým zverimexu! 😲

ayperi
3. led 2016

Tak si treba misto ditete poridite dalsiho pejska :D. Nebo najdete dite ve zverimexu :D ... Ne ted vazne, mne uz z toho taky hrabe, tak v klidu 🙂 ... Je zkouskove, musime se ucit :D. Ale taky porad myslim na to, jestli 20 bude test pozitivni nebo ne ...

sanderovabarbora
3. led 2016

@luciilui Ahojky, nevím, jestli Ti tu můžu ještě nějak pomoci s rozhodováním, tohle máme každý jinak..
Já ve chvíli, kdy mi došlo, že mám vedle sebe toho pravého, tak jsem nechala školu, vzala první práci, co mi dali, začali jsme hledat bydlení.. Teď mám práci od února na dobu neurčitou, takže ideál, bydlení máme, takže taky vhodná doba. Ten pravý je teď- po roce a půl- už můj manžel, ten nejlepší na světě a jsme ve vymodleném 10tt a doufáme, že tentokrát už to dopadne dobře..
Chci jen říct, že škola se dá dodělat vždy, když chceš, zázemí pro miminko- dostatečné příjmy, domov a z mého pohledu samozřejmě rodina, se vybuduje se správným partnerem prostě samo a i rychle. My se hledali, až se našli, oba jsme věděli, že jsme pro toho druhého ti na celý život, proto to mohlo jít všechno tak rychle, ne každý to tak má.
Nevím, jestli to má úplně hlavu nebo patu, ale nikdo Ti neřekne, že když se teď začnete snažit, za rok máte doma dítě.. Nemusí to jít, nebo to nedopadne dobře a je pak dobré mít čas na to se z toho vyhrabat.. Musíte to vědět vy sami, ale samozřejmě vždycky oba společně. 🙂

frufrunka
3. led 2016

Nečetla jsem ostatní příspěvky, tak jen za sebe: Jestli máš takovou chuť do dítěte a partner není proti,běžte do toho! Školu můžeš dodělat dálkově, budeš mladou maminkou, což má spoustu výhod (vidím to teď, v mých 34 letech už se probdělé noci zvládají hůř). Když budeš do detailu přemýšlet, proč zrovna teď se to nehodí, tak nebude vhodná doba nikdy... 😉 Já jsem sice měla první dítě až po VŠ, ale v těhotenství jsme stavěli dům, po porodu ho zařizovali, já jsem celou dobu jako přivýdělek vedla účetnictví. Po porodu jsem si dodělávala pár kurzů, takže vlastně taky studium. Pak se objevily veliké problémy s početím druhého dítka, byla jsem po nemocnicích, operace, chemoterapie atd... Byla jsem strašně šťastná za to, že jsme s prvním dítkem začali relativně brzy, protože mít tyhle problémy po 30. roce se snahou o první dítě, tak z toho asi nevyjdu psychicky zdravá. Nakonec jsme se dočkali druhého i třetího dítka, účtování se mi mezi tím tak nějak samo rozrostlo do větších rozměrů a stále se dvěma malými dětmi doma (nejstarší je už školák) rozjíždím další obor podnikání... 🙂 Je to náročné, ale všechno se dá. Pravda, dělám po nocích a jsem tak trochu chronicky nevyspalá, ale pak nemám výčitky, když po obědě občas zalehnu s dětma. Finančně na tom nejsme kdoví jak, ale děti učíme skromnosti, dovolené jsou jen v rámci ČR a to nejlevnější ubytování. Dětem to zpestřujeme přípravou her a programu (vše vlastními silami). Takže za mě - určitě do toho jděte (srdce ví, co chce, to rozum občas blbne)! 🙂 Držím palce a hodně štěstí! 🙂

zuzajda20
3. led 2016

@luciilui Já se takhle rozhodovala taky, jenže mi bylo už 27, studovala jsem dálkově a chodila do práce a ještě jsem si nebyla jistá, jestli nejdříve dodělat školu, zpravit doma barák, něco málo vydělat a potom až dítě. Nakonec jsem vysadila prášky a nechala tomu volný průběh, protože by pořád byl nějaký důvod kvůli čemu to odkládat a za půl roku byla těhotná. Poslední rok školy jsem musela opakovat, protože státnice byly v červnu a já rodila v dubnu a vůbec se mi nechtělo učit, byla jsem ráda, že jsem zvládla chodit do dvou zaměstnání a udělala alespoň nějakou zkoušku. Tak jsem pak ten poslední rok dokončovala s malou a byl to docela záhul. Chodila jsem do práce, dítě, škola a byla jsem ráda, že to bylo za mnou a teď už mám klid. Kdyby mi tenkrát někdo řekl, že vysadím prášky a budu hned těhu, tak bych ještě chvíli počkala, jenže jsem měla strach, že to třeba nepůjde. Na druhé jsem si počkali víc jak rok a půl, ale vše jsme zvládli a teď už mám mnohem větší klid a užívám si holek 🙂

kaaacaaatkooo
11. led 2021

@luciilui Ahojky, tak jsem se dívala na tvůj profil a všimla si, že příroda ti tvé dilema celkem úspěšně vyřešila 🙂 Říká se: Plánuj a pak poslouchej, jak se ti tam nahoře někdo směje 😀 Takže VŠ dokončena? 🙂 A to mimi se po ET v létě povedlo? 🙂