Dítě je podobné spíš mamince nebo tatínkovi?
Ahoj holky. Chtěla jsem se jen zeptat komu je podobné vaše první dítě? Tatínkovi nebo mamince? My se v genetice učili, že první dítko by mělo být podle genetiky podobné otci a mít povahu po matce a ostatní děti podobné matce a povahu po otci. Tak by mě jen zajímalo, jestli to opravdu platí nebo to jsou jenom fámy 😉
Stručné shrnutí
- V lidovém pojetí a podle zmíněného školního tvrzení v genetikě bývá první dítě vzhledově podobné otci a má povahu po matce.
- V anonymní diskusi většina rodičů uváděla, že jejich první dítě vypadalo jako otec, ale mnoho příspěvků také popisovalo opačné případy nebo směs rysů od obou rodičů.
- V diskuzi byl sdílen článek "Atraktivní muži plodí krásné dcery" z Novinky.cz, což ukazuje, že účastnice hledaly i mediální zdroje k tématu.
Nejčastější otázky
Q: Platí, že první dítě je vzhledově podobné otci?
A: V diskusi většina rodičů popisovala první dítě jako podobné otci, ale v tématu se objevily i četné protichůdné zkušenosti a mnoho dětí bylo popisováno jako mix rysů od obou rodičů.
Q: Mění se obličej dítěte od narození a kdy to lze rozpoznat?
A: Několik rodičů uvedlo, že rysy se během měsíců až let mění; jedna účastnice napsala, že měla jako dítě modré oči, které se později zhnědly, což naznačuje, že barva očí a další rysy se mohou vybarvovat v průběhu času.
Q: Platí, že povaha dítěte zdědí rodiče „křížově“ (první má povahu po matce)?
A: V diskusi se objevily zkušenosti s různými vzorci dědičnosti povahy; někteří rodiče uváděli pravidlo „první po matce“, jiní hlásili opačné nebo smíšené vzorce, takže z ankety není jednotný závěr.
Q: Kde najdu zmíněný populární článek o vztahu atraktivity otců a vzhledu dcer?
A: V diskuzi byl sdílen odkaz na článek "Atraktivní muži plodí krásné dcery" na webu Novinky.cz.
Q: Jak v praxi porovnat, komu dítě připomíná?
A: Účastnice doporučovaly porovnat novorozenecké fotografie obou rodičů ve stejném věku a sledovat vývoj rysů v čase; několik příspěvků také zmiňovalo, že okolí (babičky, prodavačky) často dokáže určit podobu dítěte.
Závěry z diskuze
Shoda
- Mnoho rodičů v diskusi uvedlo, že první dítě bylo vzhledově podobné otci.
- Rysy dítěte se mohou měnit během měsíců až let (např. barva očí se může vybarvit).
- Většina případů byla spíše kombinací rysů obou rodičů než stoprocentní shodou s jedním z nich.
Sporné názory
- Některé příspěvky opakují školní/tradiční tvrzení, že první dítě je po otci a povahu má po matce, zatímco jiné příspěvky tvrdí, že neexistuje konzistentní pravidlo a výsledky jsou náhodné nebo rodinně specifické.
- Někteří rodiče tvrdí, že dcery jsou častěji podobné otcům a synové matkám, zatímco jiní uvádějí četné výjimky a mixy.
Otevřené otázky
- Je toto lidové pravidlo (první dítě jako otec, povaha po matce) podloženo genetickými studiemi, nebo jde primárně o anekdoty a selektivní vnímání?
- V jakém věku se rysy obličeje dítěte obvykle stabilizují natolik, aby bylo možné definitivně říci, komu je podobné?
- Jaký je skutečný vliv rodičovského původu (genetika vs prostředí) na dědičnost povahy?
Zmíněné značky a firmy
Novinky.cz
Zmíněné produkty a metody
genetika, vybarvování očí, dědičnost povahy, článek "Atraktivní muži plodí krásné dcery" (Novinky.cz)
Místa a osoby
žádné
ahojky,tak já musim smutně konstatovat,že náš malej je celej otec,zatim nikdo neřekl,že by byl po mě,jo prej snad pusinku má po mě,a povahově je po tatínkovi,myslim,říká se že se častem vybarví a mění podobu,ale ten náš za celej 7měsíců pořád celej tatínek!!!!!!
Motol, tak můžeš být ráda, že je malej aspoň na někoho... že není vyměněnej 😉 . Ale je fakt, že chlapečci bývají na maminku. U nás je malá na tátu a podle okolí čím dál víc 🙂 .
ja nevim, mala je pry celej manzel, ale ma moje oci....myslim, ze je to takova poulicni smeska 😀 😀 😀
no vyměněnej není,fakt celej tatínek,ale občas mi přijde líto když nás někdo potká,jé celej tatínek,já chci taky aby něco po mě měla,no říkám,že třeba inteligenci 😉 ,no smířím se stím,že má snad pusinku po mě ,a měnil se obličej vašemu dítěti od narození až do ted,a nebo stejný,jenom vyrostlo 🙂
Tak já se púo dlouhý době taky hlásím a musím taky potvrdit, že naše malá je celej tatínek.. Ale to nejdůležitější má po mně..přece pohlaví 😀 😅
Mě všichni tvrdí že je malej celej tatínek ale nám to nepříjde. Ale mamžel je na to pyšnej tak mu to brát nebudu 🙂
tak u nas to je zatim tak, ze mala je podobou cely tatinek a tim myslim, ze ze me fakt nema absolutne nic 😀 kdyz me s ni nekdo vidi venku tak si musi rikat, ze jsem to dite snad nekomu ukradla. Povahu zatim nevim..ale asi bude po me 😅 umi byt pekne protivna a uknourana 😀 takze to asi sedi 😀
my máme doma taky kopii tatínka...po mně má jen oči, velké palce u nohou a ekzém 😀
Supr téma 😀 Na nás to teda sedí perfektně! Malá je celý tatínek, je to až neskutečná podoba.... když listuju manželovýma fotkama, tak je to až k nevíře.... jak dokáží ty děti dělat stejné ksichtíky 😀 A ze mě nemá malá vůbec nic.. 😅 snad jen to, že je holčička.. 😀
a povahově zatím teda nevíme,ale byla bych radši kdyby byla po tatínkovi, to je klíďas a pohodář a mamka těžká prudička.. 😀
tak malej už se nám vybarvuje povaha táta a podoba jak už sem psala táta je fakt,že když se podívám na fotky když byl manža malej neuvěřitelná kopie 🙂
jak vypadal tatínek kubíčka když byl malinkej to nevím,povahu má po mně a dědovi a jinak říkáme že je to celej děda,vstekloun,kolikrát grimasy a tak vůbec.
My to s tátou máme rozdělený první dcera je sice podobná na tatínka ale ma i něco po mě ale ovšem naše druhá dcera je klon 😀 je to celej táta! 😵
No já musím říct,že naše dcera je celý tatínek a ještě k tomu je do jejich rodiny víc podobná 😖
...jojo, u "nas" na diskusi uz tenhle clanek probehnul...a ja jsem si taaaaak prala krasnou dceru! 😀 😀 😀
Já vůbec nevím...půlka lidí říká že je celá já,druhá že manžel...asi bude směs 😀 Já to u vlastního dítěte nepoznám. Když koukám na fotky nás jako mimin tak je asi víc podobná mně.
Já jsem si porodila vlastního tátu. Vážně, malej není podobnej ani mě ani manželovi 😅 , je celej děda 😀
Tak náš malej, byl první 3 měsíce, prý celý já, teď je celej manžel a po mě má, jen velký modrý kukadla, uvidíme jak se nám dráček časem ještě vybarví 😀
Nazdarek, hezke tema 😀
Tak nas mrnous je zatim cely dedecek - tvar lebky, vlasy, nos, tvaricky, pusinka ... proste muj otec, dokonce dle dochovanych obrazku je to temer jedno a to same dite, povaha se jeste asi tolik nepozna - spis klidas, ale to muze mit po nas obou ... tesne po narozeni byl podobny spis na meho brachu 😅 😀
Ale u nas v rodine - bracha prvorozeny neni uplne podobny ani na mamu ani na tatu, hodne ma z dedy (mamin tata), povahu takovy mix mamy a taty, ja jsem do mamky, ale neco mam z taty a povahu mam jinou nez oba dva - teda asi taky nejaky mix mamy a taty 🙂
Tak prcek když se narodil byl celý jeho otec,úplně neuvěřitelná podoba.Po mě měl asi trochu nos 😅 .Teď už se víc podobá,ale stejně je více na chlapa 🙂 .

Ahojky, tak u nas do roka vsichni rikali, ze je dcerka cely tatinek, ze po me nema ani usi 😠 , ale po tom roce, ted uz jsou ji tri, je verna kopie maminky 😀 i s tema povahovyma vlastnostma, po tatinkovi je jen takova citlivka 🙂 .