Dlouhodobý pobyt v Chile s kojencem a cesta tam

luciperka
26. lis 2009

Ahojte holky, dovolila jsem si založit toto téma, protože jsem žádné podobné nenašla. Zkusím popsat situaci co nejstručněji to půjde. Už mám z toho všeho čtveratou hlavu a nervy v kýblu. Takže: manželovi nabídli v práci, že byl měl jet na půl roku do Chile. Ano, tam, na druhou stranu světa 😎. Je to velice dobrá nabídka, polepšil by si peněžně a hlavně by se i po pracovní stránce posunul někam vejš a kdyby všechno klapalo, tak by to byla obrovská praxe. Psát tady podrobně o tom (stavba kotle), o co se jedná nebudu, sama to pořádně nechápu a není to podstatné. 😝 Jde o to, že máme momentálně 8mi měsíčního synka a ona je možnost, že bysme tam byli na půl roku s ním. Na jednu stranu mě to hrozně láká, protože jsem cestovatelský typ a hlavně Chile je moje vysněná země, jenže tentokrát to není jen o měl, ale už o toho našeho mimíka. A já ted mám strach z toho případného letu letedlem (24 h, ale ne vcelku), vůbec si to nedokážu představit. Výhodu vidím v tom, že pořád kojím, takže prso by ho mohlo uklidnit a pomohlo při vzletu a přistání. Ale jinak teda fakt nevím. Zatím jsme s ním byli na dovči v Beskydech, Vysočině a Krkonoších. Nemá nějaký problém s cestováním, snad se mu to i líbí. Ale letět takovou dálku letadlem, to je přece jenom něco jiného. Máte někdo takovou zkušenost letět s kojencem takovou dálku? Třebas do usa? Není to Řecko, kde člověk je, než se projde letadlem a nají se 😝 . Za další prostě nevím jak se s manželem rozhodnout. Chile sice je "normální" civilizace, ale přecejenom úplně jiná kultura a tak. Hlavně řešíme, že bysme tam museli všechno pro malého koupit - postýlku, asi i autosedačku atd atd... to by možná ani nemusel být tak velkej problém v hlavním městě. Co si nedovedu představit je jídlo - netuším co se tam všechno dá sehnat nebo ne. Malý má ještě ke všemu hypoalergenní dietu, jídlo se tam asi vozit nesmí, takže nevím jak si mám představit, že tam budu shánět, a jestli seženu třeba ovocné přesnídávky. Obědy malému vařím. Kaši bych si snad mohla vzít sebou... Vážne nevím. Nemáte některá jako maminka zkušenost s dítětem v Jižní Americe? Je to hrozné dilema. Každou chvíli to cítíme jinak. Ještě bych chtěla podotknout, že jsem dobrodružnější povahy, proto jsem rovnou neřekla ne, vím o čem je cestování na vlastní pěst bez něčeho zařízeného dopředu (byla jsem např. měsíc v Indii a měsíc v Thajsku), jen si nejsem jistá, jestli bych udělala dobře, že bysme toto s malým absolvovali. Měli bysme tam mít normál byt atd, takže by to asi až tak hrůzna nebyla.. ale tak celkově je to prostě strašně složité. Já ani manžel si nedokážeme představit, že bysme byli tak dlouho od sebe. Pro mě bylo bylo strašně náročné, každé odpo se těším, až se manža vrátí z práce, jsem na malého sama, babičky nebabičkují a já dost nestíhám. Manžel by asi zase neunesl, že nevidím malýho vyrůstat, protože ted dělá pokroky každý den.... No baby raďte 🙂 Děkuju předem za všechny zkušenosti nebo rady. Ne se dá říct vždycky, ale nechce se nám to tak hnedka vzdát. I několik známých lidí se vydalo mimo rodnou zem s dětmi a zvládli to. Já jen, jestli si nevezmeme moc velké sousto...

jiskrina
27. lis 2009

Ještě mne napadla ta dobrá stránka: že malý bude u moře, což je hodně zdravé a spíš by mělo prospět 😉
Jen to očkování je blbý no.

luciperka
autor
27. lis 2009

no ono se tam v moři koupat nedá, ale bude tam příjemně, minimálně 20 stupnu. Přijeli bysme tam zrovna do léta... to očkování blbé je, to vím. Pořád opakuji, že to musíme pořešit s mudr která se na očkování specializuje Protože pediatrička mi řekla at určitě jedu, že v tom nevidí problém, ale s očkováním se mám poradit

jiskrina
27. lis 2009

Na koupání jsem ani nemyslela, spíš ten mořský vzduch, že je zdravý.
A pediatrička ti na očkování nic neřekla? Ani nezmínila možná rizika? 😕

fifa79
27. lis 2009

luciperka" rozhodně jeďte s manželem, vrátit se můžeš kdykoliv

garfie
30. lis 2009

Panenanebi co šílíte? Chile není žádná zapadlá díra, je to normální civilizovaná země, vůbec neváhej a jeď, jenom ti závidím! Budeš to mít těžký, bez zázemí rodiny a přátel a toho dobře známýho pohodlíčka doma, ale život vám to určitě obohatí. Pohlídej si to očkování, to je jediná věc která by mě zadržela. Jo a zkus před internet najít nějakou místní mámu-ideálně češku a vyptat se jí co tě zajímá (o jídle a těch praktických věcech)

mayerka
30. lis 2009

Jasně, jeď! Když to krz to očkování aspoň trochu půjde! Velkej souhlas s garfie.

luthien.k
1. pro 2009

luciperka, do dnešního dne jste se měli rozhodnout, že? Tak jak to dopadlo???

luciperka
autor
1. pro 2009

ahojte, díky za příspěvky 🙂 Garfie díky, už vím a myslím si to stejné. Já si konečně po čtrnácti dnech rozhodování pořádně zjistila (prolezla jsem internet) jak to tam vůbec vypadá a tak všechno. Přijde mi to takové teplejší Švédsko. Musím říct, že z toho pobytu tam nemám vůbec strach, přijde mi to tam v klidu a k tomu bonus super příroda. No, takže v pátek večer jsme se s manžou poprve shodli, že teda ted to cítíme tak, že jedem. ALE, celý víkend jsem byla totálně v nervu z té cesty. Chytl mě stres, co když s náma to letadlo spadne, jak to bude Matík zvládat - 18 h v letadle, co tam s ním budeme dělat... Co když se mu něco stane potom tam... Co potom ty výčitky, nedokázala bych s nima žít... No v pondělí ráno když jsem volala dětské mudr přes to očkování a cestovní medicínu, tak sem si aj trošku přála, at mě řekne, že nejsem normální 😎 a poslala bych tatku samotnýho... Jenže 😉 - ona že máme s malým jet, že je to naprosto v pohodě. Ze od 9 měsíce se dá očkovat proti těm spalničkám atd.. takže to stíháme, že lítají a očkují se mnohem menší děti než je náš syn. Ze Chile je civilizovaná země a když nebudeme nahoře v těch tropech, že to je naprosto v pohodě, že Matýsek je ve věku,kdy potřebuje tatu, takže at sme spolu. A do letadla, že by se mu prej dal třeba Dithiaden 😨 😝 , že by to hezky prospal... Noooo, takže když i doktoři mě tam posílají, tož sme se rozhodli, že do toho jdeme! 😉 . Ale ještě to nemáme potvrzený, že to opravdu klapne, čekáme na vyjádření z manželové práce.... Přes všechny ty nervy a to rozhodování musím říct, že chci jet. Už i kvůli tomu, že ted mám veliké problémy s matkou a jsem zralá tak na psychologa, co mi zase provádí. Takže když tomu ujedu, bude líp ... 😖

luthien.k
1. pro 2009

Tak to je fajn, přeju, ať to vyjde 🙂 Jen Tě nechci strašit, ale u manžela právě ta cesta ztroskotala víceméně na jeho rezolutním rozhodnutí, že bez nás nikam nejede 😖 😝

garfie
2. pro 2009

Tak to jsem ráda 🙂 Myslím že i ten let bude v pohodě, ony ty děti vydrží víc než si myslíme. Bude si tam hrát, letušky-a zvlášť letušáci ho budou nosit...🙂) To jsem zažila, letěla jsem 12 hodin a asi půlroční chlapeček byl pořád v péči personálu, maminka o něm ani nevěděla 🙂) Moje kočka mi i přes zákaz letecké společnosti mohla sedět na klíně a letušky jí nosily mlíčko a dobroty-prostě pohodka....A kdyby to náhodou spadlo, tak aspoň zahučíte všichni-to ti ani nepřijde 😝
Tam se může stát cokoli-stejně jako tady.
Tak si to užijte a nezapomeň pak obnovit téma a přihodit foto a pár řádek o tom jak si žijete!

luciperka
autor
16. bře 2010

Ahojte holky, tak jsem slíbila, že se z Chile ozvu, jak to všechno dopadlo... No z Chile se díkybohu! neozývám, dá se říct, že 27.2. jsme se všichni tři znovu narodili. Původní plán totiž byl, že se pro nás manžel vrátí a 18. února tam všichni odletíme. Naštěstí z toho sešlo, protože tam manžel neměl pořádné podmínky pro tu práci, takže se dohodli že to ukončí, takže se nám 12. unora vrátil. Sice dva dny na to skončil v nemocnici na kapačkách 😢 , no ale to byla jen taková nějaká chvilková slabost z nedodělaného steaku v Santiagu 😅 .... Takže když jsem tu danou sobotu otevřela internet a čtu že v Chile zemětřesení 8,8 stupně, tak mě teda dooost zatrnulo. Horší bylo, že jsme o tam začali zjišťovat další informace a bylo mi a je do teď zle.. Nejhůř dopadlo město, kde jsme už týden měli bydlet - Concepcion, dva dny se tam nikdo nemohl dostat, komunikace nula! I kdybysme to přežili, tak vám povím, že nevím, co bysme dělali s malým, co by pil, jedl, (už moc nekojím a předpokládám,že tím šokem bych o mlíko přišla...) Prostě katastrofa ☹ ☹ ☹ Po týdnu se nám podařilo vypátrat, že všech 14 kolegů ze Slovenska je v pořádku a že jsou už na cestě domů...Takže alespon tak. Nebudu se tu dále rozepisovat, co vše se mohlo nebo nemohlo stát, každopádně z cest do podobných "dobrodružství" s malým dítětem jsem nadobro vyléčená!!! Manžela nepustím na služebku ani do Německa 😎 , těch 5 týdnů byla vážně sada! Jsem velice zklamaná a překvapená, že tomu zemětřesení v Chile se české média skoro vůbec nevěnovali (přitom v epicentru byl i jeden čech), jak kdyby se tam nic nestalo. Přitom to tam je masakr - viz fotky, jestli se chcete někdo kouknout. http://www.boston.com/bigpicture/2010/02/earthq...
http://www.boston.com/bigpicture/2010/03/chile_...
http://www.boston.com/bigpicture/2010/03/chile_...

pikusa
16. bře 2010

Ahoj...nejde to napsat Jinak než že jste měli....KLIKU JAKO HROM A ŠTĚSTÍ,ŽE JSTE DOMA......

luthien.k
16. bře 2010

No proboha! Luciperka, jsem teda fakt moc ráda, že jste nejeli a že jste zřejmě díky tomu v pořádku, i když jsem byla jedna z těch, co Tě do toho povzbuzovaly 😅
Ale ber to tak - někde v Chile můžeš umřít díky zemětřesení nebo Tě doma před barákem srazí i s dítětem auto... To prostě dopředu nikdy nevíš, co se stane.

j.kriv
16. bře 2010

luciperka: teda já na vás myslela, jestli jste nakonec letěli nebo ne, hned jsem si vzpomněla když jsem slyšela o té hrůze. tak to je super, že to takhle dopadlo 😉 jak se říká....štěstí v neštěstí.... 😅