Domácí péče o seniora. Jak to spojit s běžným životem?

4. únor 2021

Hezký večer, je tu někdo na mateřské s dětmi, s velkou hypotékou a seniorem,o kterého se stará nonstop doma? Jak to děláte? Mám tchyni v ústavu, kde ji měli zrehabilitovat,ale protože moc nespolupracuje,tak se z ní pomalu stává ležák. Na wc si nedojde už, nosí pleny, neumyje se atd. Nají se,ale to je tak vše.samozřejmě čeká, že se o ní postaráme,nebo spíš mymu muži to pořád vyčítá, že s ní není doma a nestará se o ní,ale my jako vůbec nevíme jak to udělat. Já se o ní starat nebudu,mám dost práce s malými dětmi a kapacitu na ní fakt nemám,a manžel musí chodit do práce kvůli příjmu,protože bez toho bysme byli vyřízený. I kdyby pobíral ošetřovné,pak třeba příspěvek na péči a počítalo se s jejím důchodem, tak by i tak to prostě bylo málo a nestačilo by nám to na žití. Takže pořád přemýšlím, jak to udělat, ale nenalezame žádné východisko. Tak by mě zajímalo jak to prostě dělají ostatni v podobné situaci.děkuji

obchudekprovas
7. únor 2021

Pokud si ji vezmete domů, prodloužíte jí život. Manžel Vám nebude vyčítat, že "kvůli Vám" zemřela jeho maminka někde opuštěná v ústavu. Výčitky jsou to nejhorší, co pak člověka pronásleduje. Nejdříve máte člověka doma, jeho zdraví se ale horší, postupně ho odváží záchranka, pak Vám člověka zase vrátí z nemocnice domů, opakuje se to, až už zůstane v nemocnici. Někdy to jde hodně rychle. Jakmile se člověk stane ležákem .... Mám špatné zkušenosti s lékaři, pojišťovnou i s péčí v nemocnici. Mohla bych napsat smutnou knihu. Doma je péče extrémně náročná a vyčerpávající, ale dá se to zvládnout.

barumrallyebum
7. únor 2021

Nejsem tedy v situaci jako ty, ale jen jsem ti chtela vyhadrit podporu. Ani by me, obzvlast na materske, nehlo, se starat o kohokoli jineho nez o dite! A jeste kdyz nespolupracuje. To by bylo uplne " pro dobrotu na zebrotu". Stuj si za svym, nikdo tvou pomoc neoceni a jeste budes ta spatna..

surikata131
7. únor 2021

Já budu asi podle někoho zlá, ale sorry jako, tchyně má rehabilitace, ale nespolupracuje, nesnaží se, aby byla co nejvíc schopná a v případě, že byste si ji vzali domů, aby vám to co nejvíc ulehčila. Jen prostě “tak tady mě máte, dělejte se mnou něco, vůbec mě nezajímá, jak to uděláte”.
Ale vy byste měli obětovat svůj rodinný život, volný čas, veškerou energii, dokonce manželovu práci i váš byt? V této corona době bych byla ráda, že má manžel práci, rozhodně bych nedávala výpověď. Asi bych jí vysvětlila, že pokud nebude trochu mobilní, tak to asi doma nepůjde, ať se taky trochu snaží.

barumrallyebum
7. únor 2021

@surikata131 presne jak rikas. A jeste by ji perovala a pomlouvala ze se o ni MALO stara..

gramar
7. únor 2021

Jinak pro stav nouze mě ještě napadlo podívat se po denním stacionáři, kdy by chodila do "školky" a doma by byla jen odpoledne a na víkendy, tak že by bylo možné si s manželem péči dělit. Taky to není úplné terno, je to náročné na čas i energii, ale je to lepší než 24/7

zenazaba
7. únor 2021

Vela ludi teraz prislo o pracu. Co tak hladat opatrovatelku neoficialne? Nie z agentury, ale kohokolvek zodpovedneho a ochotneho . Vyplacala by sa z babkinho dochodku....nas dedko po mozgovej porazke potreboval 24hod starostlivost. Vyriesilo sa to tak, ze jedna z dcer dala vypoved v praci, prihlasila sa ako osetrovatelka a k osetrovatelskemu prijmu jej vsetci surodenci este prispievali rovnakou sumou. Cize nemusela zit len z osetrovatelskeho. Po smrti dedka sa surodenci vzdali dedicstva po dedkovi v prospech tejto sestry. Ako odmenu.....o tom ako sa doku*vili vztahy v rodine, radsej pisat nejdem...

candat
7. únor 2021

Zkoušeli jste tchýni vysvětlil, že pokud půjde k vám domů, tak manžel bude muset dát výpověď. Tím pádem nebudete mít na placení bylo, přijdete o byt ap? Mě doma "odcházela" babička. Měla rakovinu. Starali jsme se o ni všichni. Já s manželem, moje mamka, teta a děda. Ale bylo to jen pár měsíců, věděli jsme, že to už nebude dlouho. A jako dalo se to, ale babi nebyla úplný ležák až na posledních pár týdnů. Já bych za vaší situace do toho nešla. Ještě pokud tchýně nespolupracuje. Je to cesta do pekel a zničí vám to rodinu. A přijít o hlavní zdroj příjmů je šílené a nezodpovědné. Mamka se takto starala o svoji tchýni, ale taky nebyla ležák až na posledních pár týdnů. A to už na ni naběhl i táta, protože v noci volala několikrát na mobil kvůli hloupostem a máma už byla na pokraji sil. Asi proto, že jsem obě babičky takto zažila i je posmrtně umývala i oblíkala, tak vím, že toto bych po svých dětech nechtěla. A další věc, kdo si v dnešní době jen tak může dovolit odejít z práce a přijít o příjem? Ani příspěvek na péči není nic moc. A takové ty řeči, že to rodičům dlužíme, tak na to jsem vysazená. Ono se strašně dobře soudí druhé, ale kdo to nezažil, ať si nechá tyto řeči od cesty. A ještě jedna věc, ne každý na to má i po psychické stránce. Viz. nedávný případ kdy vlastní dcera zabila svou nemohoucí matku, protože už to nezvládala po psychické stránce.

ahyt
7. únor 2021

@obchudekprovas neda se to prilis zvladnout,pokud ma pani 2 deti,o ktere se stara,manzel v praci,pecovatelka treba prijde ,ale jen na chvili,nezvladne se to. To mi věřte. Pokud pacient neni schopen opustit luzko ,pikud potrebuje veskerou peci krome toho,ze se sam naji.Mam zkusenosti s mnoha takovymi v domacim prostredi a pokud si nemuzou dovolit celodenní pecovatelku,tak to nelze.Myslim,pokud ma male deti. A víc uz nemam co dodat. Bohuzel kruta pravda

obchudekprovas
7. únor 2021

@candat - Vždy je to o mezigeneračním vztahu (nejlépe mezi dcerou a matkou). Znám dvě ženy, které své matky nenávidí a nikdy by se o ně nestaraly. Zatím však nepocítily, co to je o člověka navždy přijít. Ten pocit, že už nemáte maminku .....a nikdy už se nevrátí.

candat
Autor odpověď smazal
Zobraz
gramar
7. únor 2021

@obchudekprovas No ruku na srdce, já se o svou matku taky starat nebudu. Klidně se postarám o tchyni, o tátu a jeho přítelkyni... ale mámu si na krk dobrovolně nevezmu...

candat
7. únor 2021

@obchudekprovas já zakladatelku chápu, že se do toho nehrne. Každý to máme nějaké...

moncas2
Autor odpověď smazal
Zobraz
moncas2
9. únor 2021

Ano, dá se to zvládnout, ale jen na přechodnou dobu pár měsíců, ale to není případ tvé tchýně, ta bude potřebovat celodenní péči po dobu několika let. Také záleží, zda by zůstala ve svém bytě nebo bydlela s vámi. Jak velký máte byt? Měla by svůj pokoj? Umožňovalo by to vám nějaké soukromí? Pokud manžel bude žádat o ošetřovné, tak jde jen na osobu ve společné domácnosti a jde čerpat jen 90 dní, po ukončení zase až po uplynutí 1 roku. Z důchodu a příspěvku na péči byste museli platit jídlo pro všechny, pleny, pečovatelku na výpomoc, léky, potřeby pro děti, oblečení, hypotéku, energie, úpravy bytu, domácí potřeby... Podle mě je to nereálné. Co budete dělat v případě, že onemocníš ty nebo manžel nebo budete chtít jet někde na dovolenou, na výlet? Děti určitě nebudou chtít být furt doma. Jsou odlehčovací služby, ale to taky něco stojí. Ač to zní blbě, tak nejlepší řešení bude nějaká sociální služba - domov s pečovatelskou službou, domov pro seniory. Ale bohužel starých lidí je hodně a zařízení málo, tak je problém se dostat, určitě nedostane místo hned, ale bude se muset počkat. Jedině v nějakém soukromém zařízení a pak jak se uvolní místo, tak přejít do jiného...Je to těžká situace, určitě se poraďte v nějaké sociální poradně, tam mají přehled co, jak, kde.

obchudekprovas
Autor odpověď smazal
Zobraz
obchudekprovas
16. únor 2021

@moncas2 Souhlasím, samostatný pokoj pro tu osobu je důležitý, ale stejně pak spíte s otevřenými dveřmi nebo s chůvičkou. Pleny hradí zdravotní pojišťovna, i když v omezené míře. Také záleží na lékaři.

obchudekprovas
16. únor 2021

@surikata131 Ano, nejspíše můžete očekávat, že s vámi starý člověk, o něhož pečujete, NEBUDE spolupracovat podle vašich představ. V této konečné fázi života se objevuje agresivita, sprostota, pomlouvání pečujícího do telefonu, opakovaná nelogičnost chování. Oni si to neuvědomují. Jsem o tom přesvědčená. Přesto si od nás nezaslouží špatné zacházení nebo odložení, když už z nich nemáme užitek. Zřejmě má na tom podíl jejich pocit bezmocnosti. Zažila jsem to u tatínka, pak u maminky, a nyní to slýchám od člověka, který pečuje o ležící klienty. Nadávky, škrábance, kousnutí, pomluvy …

obchudekprovas
16. únor 2021

Pokud svého blízkého milujete, vychoval vás, staral se o vás, dlužíte mu péči až do jeho posledních chvil. NIKDY BYCH NEDALA TOHO, KOHO MILUJI, DO ÚSTAVU. S pečovatelskou službou a domácí péčí to vůbec není tak jednoduché, jak nás učili ve škole. Totéž s příspěvky, s návštěvní službou praktického lékaře doma, s nárokem na pomůcky ze zdravotního pojištění … Mám mj. také sociální vzdělání a realita je bohužel hodně jiná, smutná. Domnívám se, že většina mladých lidí, pokud to přímo nezažila ve vlastní rodině, si to těžko může připustit. Bohužel vzhledem k tomu, co se denně můžeme dočíst na internetu, nepředpokládám, že by se to mělo do budoucna zlepšit. Mladé dámy, prosím, nepřemýšlejte s pocitem, že jdete do DD zdravé, ale často již odněkud (např. z LDN) jako ležák nebo se jím brzy stanete. Zkuste se vžít do situace, že si již nedojdete na WC, ale děláte do plen, k tomu, abyste se najedly, potřebujete pomoc, personál nemá dostatek času, aby vás zdlouhavě krmil, má mnoho klientů … Dokonce můžete natrefit na personál jako byl v kauze z domova v OV …. Nebo chodíte do nemocnice za rodičem, který chřadne a odmítá jíst, pít, ale na přiloženém formuláři se dozvíte, jak velké množství tekutin denně vypije a kolik jídla sní … A o tom, že v nemocnici (té naší, nemusí to být všude, nebo to ani nevíte, nosí to až po návštěvách) nedostane ani jídlo na talíři, ale jako nějaké zvíře V PLASTU, ohřáté v mikrovlnce se zničenými živinami, které tolik potřebuje, rozmixované, nevzhledné, bez vůně …. Zaslouží si to?

obchudekprovas
16. únor 2021

@surikata131 Nemusíte se bát, většinou to nebývá na dlouho. Zda si toho člověka domů vezmete, záleží zejména na tom, jaký k tomu člověku máte vztah, jak toho nemocného člověka milujete. Vždy by měla být možnost ho pak ve spolupráci s lékařem (praktickým či při hospitalizaci) nebo sociálkou umístit jinam, pokud by to bylo nevyhnutelné. SOUHLASÍM SE VŠEMI, ŽE PÉČE V DOMÁCÍM PROSTŘEDÍ JE NADMĚRNĚ NÁROČNÁ - FYZICKY I PSYCHICKY. To zejména, pokud se nedomůžete ani kompenzačních pomůcek, na které by měl mít nemocný od pojišťovny nárok.