Domácí role, děti... Pomáhají vám partneři nebo ne?

7. dub 2021

Chci se zeptat jak je to u vás doma,momentálně mě skončil RP,starší dcera půjde do školy, syn do školky, a ja musím nastoupit do práce,mluvila jsem s přítelem a ten má takový názor že si musím najít práci takovou abych stihala deti odvézt a také vyzvednout a vše kolem domácnosti, když jsem mu říkala že ostatní tatínkové také pomáhají ženám, tak mě na to řekl že on chodí do práce a tohle je ženský úkol. Tak se chci zeptat jak to máte vy.

neomenia
7. dub 2021

Není to ženský úkol, doma se o vše dělíme a je to normální. On uvaří, ja uklidím. On nakoupí, já uvařím, on vezme děti ven, já zatím poklidim... Atd, odvedeni deti oba, stridame se, kdo kdy může.

autor
7. dub 2021

@neomenia děkuji za odpověď, podle přítele je to práce ženský, on chodí do práce a vydelava a ja jako žena a matka, se starám o domácnost, děti, a vše kolem

madbetka
7. dub 2021

Zatím nechodím do práce, ale domácí práce i péči o děti děláme zcela automaticky oba.

Pokud by mi tohle řekl, tak bych mu odpověděla, že v tom případě očekávám, že nahradí i můj příjem a já zůstanu doma jako žena v domácnosti. V okamžiku, kdy i žena chodí do práce, je tenhle "argument" úplně mimo.

neomenia
7. dub 2021

To je tradiční rozdělení rolí a v některých případech to může fungovat. Ale žijeme v 21. století a tento model už je pro většinu žen málo akceptovatelny, zastaralý, většina žen má touhu se realizovat i mimo domov ( práce, koníčky) a muži by to měli pochopit, pokud na to nepristoupi, bude to boj (škoda, že sis vybrala takový typ, ale chápu, že v jiných ohledech je třeba fajn). Pak možná zkusit prodiskutovat zda by souhlasil s paní na úklid třeba....

martt
7. dub 2021

Kdyz jsem si hledala po mateřské práci, tak je pravda ,že jsem hledala takovou abych mohla deti vyzvedávat ze školy a školky. Protoze manzel v práci konci , jak kdy. Ale máme to udělané tak , ze manzel kazde ráno vypravuje a vozi deti do skoly a školky , protože já dělám od 6. Odpoledne je většinou vyzvedávam ja , ale pokud manzel konci dřív vyzvedne je on. Co se týká domacnosti tak to máme tak nějak intuitivně aniž bychom si to nějak cilene rozdělovali. Takze manzel kdyz vidi co je potřeba tak udela aniž bych mu o tom řekla třeba vytre podlahy, zapne pračku, nakoupi..... Jedine co nedělá a neumí tak nevaří.

elvira
7. dub 2021

Jakmile oba partneři pracují, tak mají mít i ostatní povinností tak nějak napůl... Děti, dům, být, zahradu, auto... Ženská a mužská práce už se dnes v podstatě nerozlišuje. Snad jen v případě, že by to těm dvěma vyhovovalo...

lenerka1
7. dub 2021

Hm, tak pokud muž nevydělává tolik, aby žena mohla mít zaměstnání jen pro svou zábavu a relax, argument, že on chodí do práce alespoň u mě neobstojí. Za mě je to názor z dob, kdy muž byl jediný živitel rodiny, často celý den mimo domov, to pak opravdu byla práce ženy se postarat o děti a domácnost, ale tento model už dávno neplatí. Muž je partner a pokud nechce, aby se mu po pár letech žena zhroutila, tak se musí zapojit. Nemáme to ideální, ale chlap koupe, uspává mladší, dělá dětem program, když já např. myju okna, já zase nedovolím dětem, aby ho rušily, když musí dělat věci do práce. Snažíme se domlouvat, někdy se zhádáme, když je toho na mě moc a vidím, že on má čas i na koníčky a mě už měsíc leží rozšité šaty, ale to je můj problém, že to nechávám zajít tak daleko a neřeším to dřív.

autor
7. dub 2021

@martt samozřejmě že chci takovou práci taky,abych mohla i já,nechci to nechat jen na něm,ale on má takový přístup že vše bude jen na me,co se týče domácnosti málokdy sám od sebe něco udělá, protože on teď chodí do práce a já ne, a je strašně unavený protoze dělá 8hodin,on spíš hleda výmluvy na to aby nic nemusel dělat tak mu to vyhovuje

crejzy
7. dub 2021

Asi to tak viděl u svých rodičů. Každopádně je to od nej sobecký, děti jsou společné, domácnost je společná a zvlášť to platí pokud budete oba chodit do práce.

amazonkajanik
7. dub 2021

Normálně se střídáme i když jsem stále na RP. Přítel chce, aby kluk byl zvyklý i na jeho péči. Jen nám to drobet malý bojkotuje. Přítel chce, abych si odpočinula, ale malý je rozhodnutý, že přebalit a dát najíst chce ode mě, ale tomu se smějeme. Jinak u vaření se taky točíme. Malému tedy vařím já, ale co je pro dospělé, tak každý jsme machr na něco jiného (chlap umí výborné saláty,paradoxně 😁) úklid je spíše na mě, páč když úklidí chlap, stejně něco najdu a dotáhnu k dokonalosti 😊
Ale rozhodně nebere, že je samozřejmé, aby žena měla na starost vše okolo domácnosti a dětí! Bere mě jako rovnocenného partnera. Když byl doma na neschopence, tak se staral on o vaření, úklid, psy. Když jsme dělali oba, třeba ranní venčení jsem dělala já a on večerní,odpo společně...

drep
7. dub 2021

Dávno před dětmi jsme měli společnou rodinu, společné příjmy a společnou domácnost. Když jsem byla o víkendu v práci, muž uvařit, uklidil. Když jsem byla doma po službě, dělala jsem to já. Anebo ne, pokud jsem byla moc unavená. Prostě kdo měl čas a sílu, dělal. A tak to funguje i když máme dceru. Pracuju víceméně kontinuálně i s malým dítětem, takže jiné rozdělení rolí bych nechtěla a asi ani fyzicky a časově nezvládla.

autor
7. dub 2021

@amazonkajanik děkuji za odpověď, tak vidím že skoro všude to funguje jak říkám ja,bohužel doma to nijak nevysvětlim ani tak

barmil
7. dub 2021

Takže když vydělávám víc než manžel, on si najde jinou práci, aby měl čas obstarat domácnost a děti?
To je názor jak z 50.let. Pokud to tak chce, ať živí a nechá vás doma.
Jinak bych očekávala, že bude aspoň nakupovat, pomůže s úklidem a vařením a bude se doma věnovat dětem.

amazonkajanik
7. dub 2021

Anonym@ jo počkat,pán má pevnou pracovní dobu 8h ? No tak to bych ho hnala! Péče o děti a domácnost není časově limitována, asi tak ...

martt
7. dub 2021

Ja jsem svůj komentář nemyslela zle proti tobě. Ono je těžké najít práci takovou , aby vyhovovala casove jak pro odvedeni tak i pro vyzvednutí ze školky a skoly. S tím bych u něj asi argumentovala nejvíc. Teda alespoň u mne to bylo těžké. Proto mam praci takovou , abych je mohla alespoň vyzvedávat. Samozřejmě jsme to nejdriv s manželem probrali jestli je "schopny" je vypravit a odvést. Ale tam jsem mela obavy spis ja než on.🤣 Mela jsi slyšet jeho rodiče, když se dozvěděli, že manzel deti ráno vypravuje . Dokonce tchyně se mu snažila namluvit, ze to je jen moje povinnost. Jednou to na mne zkusil a to jsem ho vyvedla z omylu , ze to jsou i jeho děti a pokud se nechce zapojit zůstávám doma a on mne bude živit. Tak vzal hned zpátečku 😃

amazonkajanik
7. dub 2021

Nemít prdolu a nebýt to svinstvo kolem (covid), tak bychom mu to vysvětlili po našem 😉

autor
7. dub 2021

@martt chápu 😀😀asi to okoukal doma 😀jenže doba je jiná a myslím si že občas by právě mohl pomoc s normálními věcmi jako odvézt deti když bude mít čas atd atd

levandule_k
7. dub 2021

Já bych mu řekla, že pokud se mám starat o děti a chod domácnosti komplet já, že s tím nemám problém, ale nebudu u toho chodit do práce. Chtěla bych, aby mi řekl, co jsou teda mužské úkoly, když domácnost je ženský úkol.

My bydlíme v bytě, takže péče o domácnost je jednoduchá, mám zařízeno tak, aby se byt dobře uklízel, klidně bych ji zvládla sama, ale nedělám to, protože by mi vadilo, že on se věnuje koníčkům a já vařím, žehlím, peru, nakupuji, myju okna atd.

autor
7. dub 2021

@amazonkajanik jemu je těžké něco vysvětlit 🙄

konidana
7. dub 2021

museli jsme se oba nějak přizpůsobit. v týdnu jsou děti většinou na mě. Manžel odjíždí v pondělí (to může zaopatřit děti) a pak přijíždí domů jak kdy. dost často až ve čtvetek v noci nebo někdy v pátek... Ale už před dětma jsme to měli rozdělené tak, že on většinou nakupuje a vaří(ve velkém) a já ten zbytek

levandule_k
7. dub 2021

Pokud by nezabral rozhovor, přešla bych na tvrdší kalibr, začala bych prát jenom sobě a dětem, to samé s vařením. Prostě máš na starosti domácnost, děti jsou malé, takže se o ně staráš, ale on je dospělý a když chodíš do práce, tak holt nestíháš obstarávat i jeho. Ruce má zdravé ne?

hezz17
7. dub 2021

No.... skoro by me zajimalo, jake ma ostatni klady, kdyz se chova takhle. Moje/tvoje/nase prace na "rodicaku" taky neni od 6 do 14 a pak volno, konicky....

bbarshaa
7. dub 2021

😕 To je teda sobecky smysleni... my máme sice teprve dítě na cestě, ale máme dva psy a tak nějak automaticky partner pomáhá. Jako pravda je, že třeba jídlo, nákupy a vaření obstarávam především já, ale jinak s úklidem pomáhá sám. Když třeba prave zrovna vařím a on vidí, že je potřeba třeba vytrit nebo něco podobně základního, tak to proste jde udělat.
A souhlasím s ostatními, že pokud to tedy vidí takhle, tak ať ale obstarává finance sám a ty tudíž budes doma, starat se o domácnost a děti. Ale pokud mas jít do práce, tak je to opravdu nesmysl...

autor
7. dub 2021

@bbarshaa jsem ráda že tady je tolik lidí,který mě píšou přesně to co mu říkám ja,neříkám pomůže dojede na nakup dojde se psem,ale taky to dokáže rychle vyčíst také jsem už i několikrát slyšela to ze on chodí do práce a já sedím doma na prdeli, že by mě chtěl vidět co bych dělala kdybych chodila ještě do práce,tady je to spíš hodně o lenosti a sobectví

veroniqess
7. dub 2021

A když teda je to ženská role, vydělá tolik peněz, abyste nemusela do práce a mohla se jen starat doma? Protože dle jeho logiky byste do práce přece neměla, to je jeho úkol, na váš. Co by na to řekl???
Jinak můj partner udělá v domácnosti cokoliv (vaření, úklid, péče o děti, nakupuje zejména on) a například praní je jenom jeho záležitost, já neperu.

jaja01k
7. dub 2021

Než jsme se rozhodli založit rodinu, dohodli jsme se, že budeme fungovat tak, jak popisuješ. Manžel nás bude živit a já budu doma nebo si najdu práci na zkrácený úvazek, abych stíhala obstarat děti. Nakonec to dopadlo trochu jinak. Do práce chodím sice jen tři dny v týdnu, ale dvakrát jsem tam do večera, takže je na manželovi vyzvednout děti, udělat s nimi úkoly, trochu se jim věnovat, připravit večeři atd. Já přicházím domů zrovna na pohádku před spaním. Tím že mám dva pracovní dny volné, je na mně obíhat s dětmi doktory, logopedii, kroužky. A i v domácnosti toho asi udělám víc, ale manžel rozhodně nemá problém s jakoukoli prací a neexistuje, že by mi o něčem řekl, že to dělat nebude, že je to ženská práce.

autor
7. dub 2021

@veroniqess právě že nevydelava tolik abych ja mohla být jen doma a dělat to co si on mysli ze je jen moje práce, nevycitam mu kolik vydělává každý má jiný příjem ale taky se k tomu tak musí postavit ,neříkám kdybych na ty děti byla sama budiž musel bych opravdu to nějak zvládnout ale deti jsou i jeho a my jsme spolu tak proč by nemohl přihodit ruku k dílu i on,když se sním o tom snažím v klidu promluvit,tak z něho delam jen ,,blbce,,a dopadne to většinou tak ze se urazi jak 5lety a hádka je na světě

te_reza
7. dub 2021

Agument tvého chlapa je na přes držku. Ještě mě dokáže nasrat hláška "já jsem ten, co vydělává víc" ve smyslu, že on platí a já musím držet hubu a krok. Udělal to JEDNOU. U nás chlap určitě nezastane co já, chodím z práce "dřív", ale když je potřeba nakoupí, vynáší odpadky, vypere/složí prádlo, vyluxuje nebo utře prach.

jako_mala_holka
7. dub 2021

Poslala bych ho do prdelky

meronym
7. dub 2021

Autorko, promin, ale tvuj muz se chova jako lenivy kreten z doby kamenne.