Jak na předsudky? Neočkujeme, nepícháme ouška, ...

saminomimino
30. srp 2011

je tu někdo stejně "podivný" jako my,reakce okolí i neznámích lidí bývají tipické,zkrátka přežitky a zvyky se tu drží a kdo vybočuje z řady je divný," všichni budem dělat všechno jak je zvykem i když to není dobré".....nebo předtím zavřem oči.............................ale my to tak neberem....Podpořte,jsme v tom sami??

tarra27
28. zář 2012

@xlucia jo a slovensko má podobný nebo nemá??? o to jsem se teda nezajímala...jen jsem si to myslela...do ted

sarkar
28. zář 2012

@diviska Teď moc nechápu, proč se mě na to teď ptáš? Někde jsem něco napsala? Já proti dětem bez plíny nic nemám, taky doufám, že prcek bude co nejdřív běhat bez plíny, hlavně v létě, na zahradě a na dvoře...

diviska
28. zář 2012

@sarkar sarkar @schnek Fuj tajbl, chudáci děti To se pak nedivím, že řvou...A jaký je teď všeobecný názor na to, aby děti běhali bez plíny? Doporučuje se to nebo ne?
2. srp ve 13:38 • Odpověz • To se mi líbí • •

schnek @sarkar když jsem s dětma BKM, tak to bylo věčně "Chudáčku, oni už tě nutí na nočník bla bla bla" a cca od roka a půl je to pak "Ještě není bez plen? to náš Pepíček touhle dobou už byl bla bla bla" vyber si Neznám z okolí moc lidí, co by nechávali děti jako mimina nahatý, spíš jsem měla pocit, že kojenecká moč/vaječina by se dala přirovnat kyselině sírový
2. srp ve 13:48 • 3 děti • Odpověz • To se mi líbí •

nerejpu, ptám se ze zvědavosti 🙂 jestli jsem to špatně pochopila nebo vytrhla z nějaké kontektu, tak se omlouvám

saminomimino
autor
28. zář 2012

@diviska s tou vodou si mně pobavila,za to nás taky krituzují,"ježíš,snad zase Sam nemá "jen" vodu" a pod,no idioti,jak nekupuju nechutná pítka s obchodů,jsem divná 😀
jinak koukám že toho společného máme docela dost,s tím kojením,nikdy jsem nekojila výlučně,tak dlouho,syn by mně sežral zaživa a u Jasmíny byli s kojením problémy,teď ale právě na kojením jen kojením co nejdéle vážně uvažuji,jinak taky,postýla je pasé,jen u mámy,až to příjde tak to příjde,nosím,neočkuji nepícháme netíráme netrápíme a co především holčičky nejsou jen v růžovém ale i ve zcela klučičích oblečeních a to těžce nese tchán a jeho žena 😀 vždycky mně pobaví

Asi to vše teď budeme řešit znovu ale jsem na to mnohem více připravená a mám to více na "háku" než u orvní dcerky,všichni mi můžou... 😀

saminomimino
autor
28. zář 2012

@diviska nic,děti milují být nahé,Jasmín šílí když je nahá,radostně běhá a víská,před s léto je prakticky stále nahá,i syn

saminomimino
autor
28. zář 2012

@diviska můžu se zeptat jak to máš u dr s neočkováním,respektuje nebo boj??

sarkar
28. zář 2012

@diviska Aha, no mě se to právě líbí 🙂 Mám z dětství spoustu fotek jak běháme se ségrou po dvoře nahatý, takže mi to přišlo takový normální, jen jsem si nebyla jistá, jestli to v týhle době není "divný". Jako třeba látkový pleny, který dřív taky byly normální a teď na tebe některý lidi koukají jak na blázna, když chceš látkovat. Takže za mě určitě ano 😉

diviska
28. zář 2012

@sarkar
@saminomimino no jako holky, byste se divily, ale už mi párkrát vyčetli, že mám třeba na hřišti na dece nahatou Amálku...a moje mamka, teda taky nemá ráda když je nahatá, ale ona má strach aby se jí něco nedostalo do pipinky..což asi ještě mohu akceptovat, takže jsem jí koupila normální kalhotky a když je u toho babička, tak jí je dám, jinak je nahouťoučká a je spokojená 🙂

diviska
28. zář 2012

@saminomimino doktorka na mě nejdřív ječela, a to i kvůli odkladu. Chvilku jsem si říkala, že budu očkovat v roce infanrix hib a stím asi ona ještě žije, že po létě přijdem na očko, takže ještě nevím, co řekne, až jí oznámím, že očkovat nebudem vůbec...

helabella
28. zář 2012

Prima diskuse 🙂 My taky neděláme spoustu věcí, které "přece dělají všichni" a naopak si jedem tak nějak po svým 🙂 Takže látkovky, manduca, společné spaní (ve společné posteli jsme občas 4, a jinak máme 1x za týden společné spaní úplně všichni 😀 ), taky pijeme jenom vodu,používám kalíšek, očkování se snažím odsouvat (ale je to boj s dr.), myčku nevedeme a rovnou nemáme ani auto 😉 A uvažujeme, že příští rok půjdeme s dcerou i do domácí školy 🙂
A reakce okolí? Už si pomalu zvykají, ale na začátku hodně nechápali a nejspíš si mysleli, že už nevíme coby 😀 Ale čtvrté dítě rodina poněkud musela vydýchat a domácí školu asi nepochopí nikdy.

diviska
28. zář 2012

@helabella jojo, kalíšek to je taky na diskuze, já mám taky, ale dost kamarádek to nechápe. Myčku bych teda ráda a auto mám taky 🙂 A domácí škola je príma věc, už teď o ní taky uvažuju 🙂 a 4 děti ti závidím! V dobrém 🙂 ale vždy jsem taky chtěla kvarteto 🙂

helabella
28. zář 2012

@diviska -- musím přiznat, že s autem to není zrovna schválně a jako nějaký výrazný proti-automobilový postoj ..ale zatím se to dalo zvládnout bez 🙂 A na kalíšek jsem dokonce přivedla i ségru, taky si ho nemůže vynachválit 🙂 Já si vždycky plánovala 3 děti, ale pak nám to nějak začalo dávat smysl, že teda zaokrouhlíme počet 😀 😀 Ovšem manžel si v mládí plánoval dítě jedno, takže pro něho je to celkem výrazný posun 🙂

sarkar
28. zář 2012

@diviska No jo, lidi jsou různí no, někomu to přijde normální, někomu ne...Já nejsem žádná hipísačka nebo tak něco, ale když tak pozoruju co se děje se světem kolem tak mi začíná docházet, že tak, jak to bývalo kdysi to bylo lepší...Nechci žít ve společný chatrči s dobytkem, ale věřím tomu, že příroda má všechno zmáknutý a mělo by se jí aspoň trochu naslouchat. Auto máme taky a bez něj si to bohužel už neumíme představit, stejně tak bez nějakých technologií (pračka, tv, internet, mobil atd.), ale zase všeho s mírou...Volný čas trávíme na zahradě, kde si pěstujeme vše, co chceme, na tv koukáme minimálně (jen teď posledních pár víkendů, které trávíme na baráčku, který dědím a kde manžel už pomalu začíná rekonstruovat a já vzhledem k těhotenství moc práce nezastanu), doma si zkoušíme vyrábět co jde (minulý týden máslo, dnes večer bude manža vařit šunku), hodně si povídáme, chci používat látkovky a bkm, očkování posunout a dítě vychovávat po vzoru Respektovat a být respektován a to, že dítě běhá nahý (pokud to jde) mi do tohoto stylu úplně krásně zapadá...Jasně že pokud budeme holčičku tak jí asi nenechám hrát si na písku nahatou, všeho s mírou, jak říkám 😉

martinka.pida
29. zář 2012

@helabella Ahoj 🙂, můžu se tě zeptat na tu domácí školu? To je v ČR možné, myslím ze zákona? Ne že bych do toho chtěla jít, na to nemá buňky 😀, ale docela by mě zajímalo víc 😉

helabella
29. zář 2012

@martinka.pida -- je to možný 🙂 Původně to bylo možné jen na prvním stupni, ale teď můžeš učit i na druhém, ale musíš být vysokoškolák. Původně to taky bylo určený pro zvláštní případy...např. nemocné dítě, postižené, apod. Ale teď už je ta možnost pro kohokoliv. Hodně záleží na konkrétní škole pod kterou je dítě vedené (to musí být). Některé s tím nemají moc zkušeností, ale celkem rády to berou, protože na dítě dostanou dotace, které si ale nechají a vlastně s dítětem nemají žádné výdaje, jen ho 2x za rok přezkouší. A pak jsou zkušenější školy, kde nejen dítě přezkouší, ale poradí i s výukou, případně řešením problémů a hlavně tě nechají učit celkem co chceš a jak chceš. Samozřejmě v rámci výukového plánu, ale můžeš si věci v průběhu školního roku různě proházet (takže třeba ve více předmětech učíš stejnou věc ve stejnou dobu), můžeš postupvat zcela individuálně podle svého dítěte (např. nemusíš mít každý den matematiku, když dítěti stačí jedna hodina za týden). Celkově nemusíš ani učit každý den 4 hodiny (ani začínat v 8 🙂 ), prostě učíš tak jak to ty i dítě zvládáte a potřebujete.
Ale zatím teda mluvím jen z teorie a zkušeností kamarádek 😉 😀 😀 😀 Čeká nás to teprve příští rok, i když něco málo už jsme začali zkoušet.

martinka.pida
29. zář 2012

@helabella To mě zajímalo, jestli ta výuka musí být vázaná na nějaké osnovy a na konkrétní školu a přezkoušení. Vůbec jsem netušila, že je to možné a tak "jednoduché". Takže je to vlastně něco jako individuální učební plán?Kamarádky mají už praktickou zkušenost s domácí školou ?S jak starými dětmi? Ptám se asi moc, ale mě to opravdu zajímá 😀. Nikdy mě to nenapadlo, že bych učila děti doma, je to pro mě novinka a přemýšlím, jestli se mi to líbí nebo ne 😀. Proč ses rozhodla pro tuhle variantu a ne klasickou školu?
Promiň za tolik otázek 😀, mně to téma opravdu nějak zaujalo 🙂.

helabella
30. zář 2012

@martinka.pida -- klidně se ptej 🙂 🙂 Já se s tímhle konceptem seznámila asi před 6-7 lety, kdy začala učit první kamarádka. Předtím jsem to znala jen ze zahraničí a ani jsem nevěděla, že je to možné i tady. Mám ve svém okolí asi 6 kamarádek, které učí doma. Uznávám, že je to nezvykle vysoké číslo 😀 Všechny začínaly učit v 1.tříde a vydržely různě dlouho podle rodinné situace (např. finance), potřeb dítěte, vlastních schopností, apod. Jedna nebo dvě vydržely fakt celý první stupeň. A všechny jsou s tím hrozně spokojené, i když je to samozřejmě náročné, hlavně pokud jsou v rodině další děti.
Já o tom uvažovala už nějakou dobu, ale bohužel bychom asi nevyšli jen z manželova platu. Ovšem s dalším dítětem a další mateřskou, se situace změnila 🙂 Líbí se mi na tom, že můžu být víc se svým dítětem, myslím, že to hodně stmelí celou rodinu. Můžu ho učit podle jeho potřeb a schopností, reagovat na to, co ho zajímá a samozřejmě je to jiný druh výuky než když má paní učitelka ve třídě 30 dětí. Nemyslím si, že bych byla chytřejší nebo schopnější než většina učitelek, ale jsou prostě v úplně jiné situaci...hodně dětí, nemůže se věnovat každému podle toho jak to zvládá/nezvládá a samozřejmě nemůže znát dítě tak jako jeho rodič. Je mi jasný, že svý dítě neochráním před různými negativními vlivy, ale myslím si, že když se s nimi setkání coby starší a vyzrálejší, bude umět reagovat lépe.Samozřejmě je důležitý dítěti poskytnou dostatek kontaktu s dětma, různé kroužky, apod, nejde o izolaci 😀 😀
U kamarádek jsem viděla úžasný možnosti a projekty, který děti doma dělaly...např. stromy se učí venku, vyrábějí doma různý pomůcky, apod. Naštěstí existuje hodně stránek, kde se dá čerpat inspirace 🙂
Jinak my máme dceru zatím zapsanou v klasické škole (má odklad). Takže teprve budeme řešit přechod pod jinou školu, která má bohaté zkušenosti s domácím vyučováním. Musím říct, že se na to těším, ale zároveň mám obavy, jak to budu zlvádat (doufám, že dám aspoň tu první třídu 😀 ), co s ostatními dětmi, jak všechno zkloubit organizačně... Naše holky chodí do školky jen 3x za týden na dopoledne, takže v ty zbylé dny si to můžu zkoušet nanečisto 😀

blandik
22. únor 2013

@helabella -šla jsem tady kvůli očkování a narazila na domácí výuku, která mi vrtá hlavou poslední měsíce...prosím, existuje někde nějaký web, chat, kde by se takto sdružovali, radili se rodiče, co vzdělávají děti doma? Já zvažuji buď waldorfskou zš nebo domácí výuku, zatím nemám jasno a taky samozřejmě finance...

helabella
22. únor 2013

@blandik -- existuje Asociace domácího vzdělávání (http://www.domaciskola.cz/), ale přiznám se, že na jejich stránkách jsem toho moc nenašla. Ale na rodině.cz je diskuse o domácí škole. Já jsem nejvíc informací získala ze svýho okolí, což bylo samozřejmě nejlepší. Pak je asi dobrý se obrátit na školu, která s tím má zkušenosti. Nevím odkud jsi, ale třeba v Praze je takových škol víc a většinou mají nějakou paní učitelku, která je právě zaměřena přímo na domácí školu, takže může poradit.
A pak mi zrovna přišla pozvánka na kurzy Aperia o domácí škole: http://aperio.cz/471/prvni-kroky-k-domaci-skole Pokud je teda pro tebe Praha aktuální 😅
Jinak já zatím jedu zkušebně s dcerou čtení a základní psaní (jen velká tiskací písmena) a je to moc fajn. Kačí se naučila v pohodě číst (učíme se asi od října, tak 1-2 hodiny za týden) a teď mě dostala i mladší dcera, protože čte taky a naučila se to jenom odposlechem a pozorováním 🙂

kacenkaharris
24. kvě 2015

Vie niekto poradit, ako sa vyhnut ockovaniu v Prahe pri vstupe do skolky, najradsej vo waldorfskej skolke? Zijeme v zahranici a chceme sa tam prestahovat, dcerka nema ziadne ockovanie, ma 2 roky a 3 mesiace. Dakujem!