Jak se rozloučit se starším oblečením, které nenosíte?
Ahoj holky, mám problém.. nedokážu se rozloučit se svým oblečením, které už prostě nenosím.. vždycky si říkám, že si to třeba ještě někdy vezmu, ale zatím se mi jen plní skříně.. Máte nějakou zaručenou radu? Moc díky 🙂
Stručné shrnutí
- Časté řešení pro přebytečné oblečení je darování charitě, azylovým domům pro matky s dětmi nebo známým, případně prodej na Vinted.cz nebo internetovém bazaru.
- Uživatelky doporučují časová pravidla pro třídění šatníku: „nebyl nošen více než rok“, někdo používá 6 měsíců, jiní doporučují zkusit „2 roky v krabici“ před vyhozením, případně zásadu „jeden koupím, jeden vyhodím“.
- Varování v diskusi upozorňuje, že kontejnery na oblečení mohou být charitativní i komerční, a na kontejneru by mělo být uvedeno, kam dar putuje; uvedeným příkladem charitativního provozovatele je Diakonie Broumov.
Nejčastější otázky
Q: Kam můžu věnovat oblečení, které už nenosím?
A: Oblečení lze darovat Charitě, Červenému kříži, do azylového domu pro matky s dětmi, známým nebo do kontejnerů na oblečení; prodat lze na Vinted.cz nebo internetovém bazaru a alternativou je inzerát na Nevyhazujto.cz.
Q: Jaké časové pravidlo použít při třídění šatníku?
A: Běžná pravidla zmíněná v diskuzi jsou „nenosila jsem to rok“ nebo „nenosila jsem to 6 měsíců“, někdo dává do krabice na 2 roky a pokud se nevyužije, daruje či vyhodí; také se uvádí pravidlo „jeden kus koupím, jeden kus vyhodím“.
Q: Jak poznám, že kontejner na oblečení opravdu jde na charitu?
A: Na každém kontejneru by mělo být uvedeno, kam oblečení putuje, a lze se informovat na kontaktech provozovatele; v diskuzi byl uveden příklad kontejnerů Diakonie Broumov.
Q: Má smysl prodávat oblečení online, nebo je lepší darovat?
A: Některé uživatelky používají Vinted.cz nebo internetové bazary a občas při výměně získají potřebné věci, ale jiní píší, že „prodej nestojí za to“ a upřednostňují darování do charity.
Q: Co dělat s oblečením, ke kterému mám citový vztah nebo které jsem šila sama?
A: Doporučené možnosti jsou uchovat vybrané kousky, použít je pro děti v rodině, zrecyklovat na tvoření či hračky, nebo nechat v krabici a po zkušební době (např. 2 roky) rozhodnout; recyklace a šití byly v diskuzi konkrétně uváděny jako řešení.
Q: Jaký systém dlouhodobě udržuje šatník přehledný?
A: Uživatelky doporučují pravidelný „průvan“ – jednou za půl roku nebo rok projít skříň podle pravidla „nenosím rok = pryč“, zásadu výměny „1 nový = 1 pryč“ a darování či prodej nepotřebných věcí.
Závěry z diskuze
Shoda
- Darování charitě, azylovým domům, známým nebo prodej na Vinted.cz jsou běžné a doporučované způsoby, jak se zbavit nenoseného oblečení.
- Doporučení kontrolovat označení na kontejnerech a informovat se u provozovatele, kam oblečení putuje.
Sporné názory
- Někteří tvrdí, že kontejnery jsou většinou komerční a ne charitativní, zatímco jiní uvádějí příklady skutečně charitativních kontejnerů (např. Diakonie Broumov).
- Různé časové prahy pro vyřazení (6 měsíců, 1 rok, 2 roky) a rozdílné přístupy k prodeji versus darování.
Otevřené otázky
- Které konkrétní kontejnerové sběry a provozovatelé skutečně zaručují charitativní využití darovaného oblečení?
- Jak efektivně překonat citové připoutání k ručně šitým nebo drahým kouskům bez ztráty sentimentu?
Zmíněné značky a firmy
Charita, Červený kříž, Diakonie Broumov, Ymca, Vinted.cz, Nevyhazujto.cz, CA, dobrotety
Zmíněné produkty a metody
Vinted.cz, internetový bazar, kontejnery na oblečení, darování do azylového domu pro matky s dětmi, Nevyhazujto.cz, recyklace (šití, tvoření), prodej na netu, pravidlo „nebyl nošen více než rok“, pravidlo „jeden kus koupím, jeden kus vyhodím“, vyhazování do popelnice
Místa a osoby
Broumov, Gábina Páralová
Taky jsem na tom byla stejně. Moc mi pomohl přítel, jeho argumenty byly přesné. 🙂 Racionální chlap. S brekem jsem se vzdala i několika kabelek. Teď mám dovoleno si něco koupit jen pokud se něčeho vzdám. ☹ Vyhazuji věci co jsem neměla na sobě více jak 6měs. Navíc potřebujeme místo pro mimi a věci pro něj, takže se musím uskromnit. Jinak vyřazené věci buď prodám na netu nebo dám do těch popelnic pro charitu. Snad to někomu ještě poslouží.
Já se držím hesla, že vše, co jsem neměla rok a více na sobě, nepotřebuji. I když je to hezké oblečení, tak se mění móda, vkus a neustále si stejně kupuji něco nového a tak prostě nekompromisně vezmu pytel a hodím to tam...pak to odvezu nějaké kamarádce, kolegyni, kterou mám ráda a myslím si, že by to užila a následně mám radost, když ji v tom potkávám🙂...to samé dělám i s děckým oblečením (jen mě vždy štve, že já všechno tvrdě zaplatila - nikdo mi zadarmo nedá ani ponožky a já to pak všechno věnuji jen tak...ale koupit to nikdo nechtěl a já nejsem ten typ, co by to fotila a plnila alba někde na bazárcích)...
Ale mám jednu kamarádku, která si sama určila na sebe takový bič - pokud si chce koupit např. nový svetr, musí nějaký svetr ze své skříně vyřadit...má to dvě výhody - neplní se jí skříň jako mě a ještě kolikrát ušetří, protože se jí žádný vyhodit nechce🙂.
@budouci_maminka presne!!! moje mati ma tolik krasnych hader odeme.. a ja si porad rikam, proc nedokazu shodit - hned bych ji pulku veci cmajzla zpatky 😀 s kazdym tehotenstvim dva plne cerne pytle.. auuu.. jeste ted mi nekdy srdicko krvaci 🙂
Kdysi jsem to měla podobně a na rovinu se přiznávám, že ke stavu "rok nic na sobě rovná se vyhodit" jsem se nedopracovala. Většina mých věcí do práce nebo slavnostnější šaty stály poměrně dost a třeba věci od Gábiny Páralové jsou prostě věčné a nadčasové.
Ale u těch na běžné nošení - říkám si, že já to neunosím a někomu to pomůže. Vyhazuji i tak boty - ne do popelnice, ale vedle a ideálně na jednom sídlišti - zatím se mi nestalo, že když jdu do hodiny kolem, že by nezmizely.
A mom take ráda ten pocit 🙂 Když si pročistíš skříně, najednou se člověku líp dýchá 🙂 Nejsi tak zavalená nepotřebnými věcmi... a ještě navrch víš, že někomu opravdu přijdou k užitku 🙂
Já to dávám na www.vinted.cz a měním to tam rovnou za něco, co aktuálně potřebuju🙂

@maruska116 na to asi rada není, možná vyndat do pytlů a pak odejít a požádat někoho ať to odnese...
a nebo módní poradkyně, ta umí řádně provětrat šatník! vyhodí co nesedí velikostně, ale i střihově nebo barevně tomu kterému člověku 😉
a nebo motivace si pak něco nového hezkého koupit? 😉
starší oblečení neva, pokud není zničené... spíš jde o to, aby jsi v něm vypadala šik 😉