Jak si pomoci (100x nic umořilo osla)?

12. srp 2023

Ahoj holky, ráda bych se zeptala, jak máte doma nastavené práce a péči o děti, pokud nemáte hlídání v rodině. Máme školáka, předškoláka a dvouleťáka, pracujeme z domova a já už melu z posledního.
Muž má tvrdé spaní, ráno děti budí od 6 mě (někdy se přitulí, někdy něco chtějí, nejmladší nemluví, takže mě táhne, kam potřebuje), muž spí cca do 8, pak se nají a pracuje.
Já dopo většinou vařím a uklízím (když je jen dvouleťák, je to jakž takž v klidu doma, když víc, tak i třeba někam jdem), jsem na to docela pečlivá a nemůžu se od toho oprostit. Vadí mi si kupovat jídlo a vyhazovat ty obaly, vařím, s úklidem mám paní na pomoc.
Po obědě jdeme na hřiště/vyzvedávám děti. Vždycky si říkám, jak budu na hřišti jen sedět a odpočívat, ale lítám tam pak mezi dětma jak hadr, vracíme se špinaví a hladoví domů na večeři.
Po jídle já už někdy nemůžu a musím si aspoň chvíli lehnout, děti samozřejmě hned za mnou.
Muž pomáhá ukládat, já už mívám dětí pokrk, usínají teď cca v půl 10 a pak jdu pracovat aspoň na hodinu. Pak cvičit, někdy uklízet, někdy nějaký koníček, sraz s kamarádkou, ke spaní se dostávám o půlnoci a ráno jsem mrtvá. Chlap po večerech taky pracuje, protože pořád nestíhá.
V rodině hlídání není a dát nejmladšího do školičky muž nechce. Nejvíc mě štve, že chlap nemá nějak ohraničenou práci (jako že přijde domů a padla), ten homeoffice je takový bezbřehý. Nedaří se mi to s ním nějak vykomunikovat, jinak potíže ve vztahu určitě nemáme. Potřebovala bych nastavit nějaký režim, kdo kdy děti, volno... chlap nikam nechodí, s nikým se nevídá. Poradíte? Omlouvám se, že je to tak dlouhý, ale už jsem fakt zoufalá, přitom si říkám, že řeším kraviny, ale nevím, jak z toho ven. ☹

20190418
12. srp 2023

Nevím, jestli mám konkrétní radu, co funguje u někoho, nemusí fungovat jinde. Na to si musíte přijít s mužem sami. Ale z popisu mi přijde, že si nakládáš strašně moc. Tři děti, jedno pořád doma, vaření, uklízení, cvičení, práce...něčeho by ses měla vzdát. Já bych se vykašlala na vaření, navýšila pomoc na úklid, na práci si vyčlenila hodinu přes den. Chlap může před obědem zajít třeba s dětmi ven ať se trochu vyblbnou, taky mu to pomůže pak lépe pracovat a ty si uděláš něco do práce. Oběd si někam zajdete nebo něco super easy doma (nemusí být pořád dvouchodové menu). Večer chlap zařídí večeři a ty si zajdeš zaběhat, můžeš třeba vzít děti sebou. Ja chodím běhat a syn se mnou už od odrážedla jezdil, nebo jsem běhala se sporťákem... to bych bych zkusila udělat já na tvém místě.

irmamala
12. srp 2023

Ehm…bez urazky, ale jak sis predstavovala zivot s trema detma? To, ze na materske varis a mas dite za prdeli, je prece normalni😀 Mas doma nonstop chlapa, uklizecku, dve deti cele dopoledne v haji, cas na svoje zajmy….. V cem je vlastne problem?

autor
12. srp 2023

@20190418 to je spousta konkretnich rad, moc dekuju, mne uz to nemysli 🥰

autor
12. srp 2023

@irmamala V tom, ze i kdyz je chlap cely den doma, nepomuze mi to. Kdyz nechce dat nejmladsiho hlidat, potrebuju nastavit rezim, abych mohla pracovat nekdy i pres den, necvicila porad jen v 11 vecer. Neumim to ale udrzet, deti chteji byt porad se mnou a ja je nechci odsouvat jen tim, ze jim pustim telku misto abych s nima treba neco vyrabela. Vetsina maminek asi pri rd nepracuje. Predskolak zatim do skolky chodil jen 2 dny v tydnu.

fifinka2020
12. srp 2023

A co je zedy hlavni problem - nemas cas pres den pracovat nebo pro sebe, nebo manžel pracuje moc? Neja mi z tvého popisu přijde, že tam není nic moc "nenormalniho". Protože to, že manžel do večera pracuje (tak mi to z popisu prijde) je vcelku normální, i kdyby neměl HO (to by ještě o dojizdeni déle chodil domu). Jestli máš dopoledne jedno dítě, tak proč třeba necvicit s ním? Spousta maminek to tak dělá... nemusíš až večer. Vaření se taky dá nějak vymyslet (málokdo si jídlo kupuje, kolikrát obdivuji maminky, co třeba vaří alergikum a několik jidel), paní na úklid má myslím málokdo, no a ten volný čas si prostě musíš vykomunikovat s manželem... jako chápu tě, když manžel pracuje z domova, je to pro mě taky náročnější, ale prijde mi, že si ten režim musíš nastavit spíš nějak sama...

kristyn86
12. srp 2023

Ja bych to cele preorganizovala,ale musel by se do toho zapojit i manzel. Rano muzete vstavat vsichni,proc on si musi 2 hodiny prispavat? Muze nachystat snidani a ty by sis zacvicila rano. A detem bych pustila na tu hodku,co musis udelat neco do prace pohadku. Proste poledni klid a maminka si udela praci. Varila bych jednoducha jidla a to aspon na dva dny. Predskolaka bych dala do skolky na kazdy den dopoledne,ale to se ted netyka prazdnin. Starsi ve skole a ulevilo by se ti. A ven bych chodila po tom polednim klidu. Mas to jinak cele takove rozhazene. A rozdelila bych si,ze jeden den varim,druhy uklizim...Proste nastavit rad. Jinak po praci muze jit nekdy s detmi manzel ven?A ze deti chteji byt jen s tebou? No,nevim,taky musi videt,ze to nejde ze se musi zabavit i samy. No a po uspani vecer by ti odpadlo to cviceni a prace. Nebo taky by slo,kdyby s tebou manzel vstal rano,ze nez zacne pracovat,obslouzi deti a ty si udelas tu praci. Po obede si zacvicis a vecer mas taky volny. Jste na ty deti preci dva.

janule0123
12. srp 2023

Tak se trema detma těžko zvládat tolik věci … mám jen jedno a stačí me to, abych neměla žádný koníčky 🤣a srazy s kamarádkami Max s dcerou… a praci bych nedala … hlídání nemám, jsme na domě, takže víc práce nez na bytě … manžel teda na HO není, ale není doma pro změnu od pondělí do patku… takže na nějakou praci bohužel nemám kapacity ani s jedním … kamarádky mám hodinu autem ..: nejblíž 🤣takže taky trosku mimo.. proč nesel predskolak na víc než dva dny v týdnu do školky ? Já treba ze školky nadšena (dcera taky), pořad nějaký tématicky týdny, program, výlety, představení ve skolce, případně zvířátka 😏 tvoření .. a takový věci který si doma nerozlozis.. případně nebudes kupovat pro jedno dite … některý věci co ve skolce šli, se mnou nechtěla dělat .. tak bys měla doma velkou část dne jen jedno dite, což si myslím ze ulehčí .. a teda manžel na HO a ja doma na RD by me zničilo 🤣co si domluvit par dni v týdnu cvičení “venku” tím pádem bude nutnost s manzelem zařídit nějaký režim a pravidelnost .:: můžeš spojit s nějakou to kamarádkou.. a myslím ze s 3 detma a manzelem doma … toho stihas až moc, někde chce ubrat … byt supermatka je celkem náročný 😎

gdpr
12. srp 2023

Mne tam toho uprimne veľa nepríde ja mam dosť podobný režim a nepríde mi nezvlandutelny len veľmi nerozumiem prečo na varenie a upratanie treba vyčleniť celé doobedu najmä keď už o 6 ta zobudia deti 😂 jedine žeby si mala hrad miesto normálneho bývania najmä keď máš aj pani na pomoc a poriadkom. Ja vacsinou co sa tyka domácich prác mam multitasking napr. Pustím pracku, dám variť co potrebujem podľa toho čo varím bud ostanem v kuchyni pratat alebo ked netreba byť pri tom tak aj inde odskočím, väčšinou ku koncu varenia sa mi vypne práčka tak ju vyvesim alebo v zime dám do sušičky a zaberie mi to max 2-3hodiny aj s tymi 3 asi preháňam mame poschodový dom, niektoré veci netreba robiť každý deň napr umývať WC, kúpeľňu... Co robím každý deň sú utieranie povrchov kde sme každý deň jedálny stôl, kuchyňa, obývačka, púšťam robota na vysávanie a každý večer prejdem prízemie parným mopom ostatné činnosti mam rozdelené podľa dní... Inak čo sa dá variť najlepšie je pripraviť keď deti spia a potom len nejakú prílohu čerstvú a ked varím takto dopredu večer tak vždy bud idem cvičiť alebo niečo porobím do prace a kým skončím mam aj navarene alebo doma mame pomaly hrniec tak na večere zvyknem ho využívať a kym prídem s deťmi z prechádzky tak môžme rovno jest, rovnako niekedy keď doobedu nestihnem tak pred odchodom von pustím co sa dá, myčku, pracku/susicku, robota... 😂 co sa tyka hraciek u nás sú 2 pravidla 1. Hracky môžu byť len v detskej na poschodí alebo v hernicke na prízemí nikde inde nie a ak sa inde objaví tak maximálne len po dobu co sa s nou deti hrajú potom musia ju pratat a nie nechať celý deň sa povalovat 2. večer musia byť všetky upratané (ja uz ani neviem kedy naposledy som ich pratala 😂) takže to stále hneď po večeri cca hodinu-hodinu a pol sa tomu deti venujú + v tom je zarátaný aj čas na veceru hygienu... Inak aj co sa tyka detskej izby to si riešia už len deti (2.5 a 4r) ja len utieram prach kde starsia nedociahne + okná a tiež je to veľká pomoc, ze mam o 1 miestnosť v dome nemej. Jediný problém z toho co si napísala vidím v tom spánku s tými 6 hodinami sa to fakt nedá dlhodobo zvládnuť určite s tým by som zacala komunikovať s muzom, ze sa budete striedat raz jeden pospi do 8 raz druhý tie 2 hodiny dosť pomôžu alebo nech ich aspoň cez víkend cez deň zoberie na par hodín mimo domu, ze si pospis a co sa tyka toho HO naozaj treba mať režim keď cez covid sme mali obaja s muzom HO tak mali sme striktne určený čas a mimo neho sme nepracovali, čas sme si dali na striedačku aby stále 1 sa mohol venovať deťom a domácnosti a druhy mohol pracovať. Ci uz je HO alebo nie teba mat režim, nemyslím si, ze sam o sebe je neprehľadný skôr ľudia si ho nevedia zariadiť a co sa tyka nejakej disciplíny predsa doma človek má tendenciu stále niekde odbiehat ja počas HO som mala najlepšie obdobie lebo teraz na deti od rana vrátane rána až do ich večierky som sama (cez deň v práci ale tým pádom mi stoji práca doma) muž cez týžden chodi domov tesne predtým ako idú deti spat a vidí ich len v pyzame a rano tiež nepomáha takže spoločny čas kedy mi vie s nimi pomôcť sú len víkendy a vtedy keď sa dá mam čas aj pre seba cez deň nie len keď deti zaspia - na kamošky, oddych... ale nie je to ani zďaleka každý týždeň a dala by som všetko zato aby sme mohli mať naspat ho a aj s deťmi doma je to podľa mňa obrovská výhoda keď si to človek vie zariadiť...

alice180
13. srp 2023

A proč chlap nechce dát děti do školky? Ty mu jako řekneš, že by ti to ulevilo a on řekne, že ne ?

zmrzlinka
13. srp 2023

Asi by si měla začít víc spát.To znamena jít si lehnout dříve.
A zapojit manžela .On skončí práci a odchází s dětma na hřiště a Ty pracuješ/cvičíš nebo jdeš s kamarádkou ven.Večer by si měla tím pádem volný na oddych nebo spánek.
Já teda mám děti dvě a chodím do práce a čas na relax nemám skoro žádnej.Proste to tak je.Večer usínám kolikrát s dětma....

mydlova
13. srp 2023

Já nemám taky žádné hlídání. Uklizim, cvičim, vařím s dětmi, běham za dětmi na hřišti. Nechapu proč si na hřiště nevezmeš deku a nenachystas si sebou jídlo? I na tom hřišti si můžeš zacvicit a večer mas klid. Kamarádku si nemůžeš domluvit na odpoledne? To si doma, v parku nemůžete dat kávu? Proč chodíš tak pozdě spát?

autor
13. srp 2023

@fifinka2020 To souvisi, kdyz muz pracuje moc, ja nemam cas na nic. Zavidim tem, komu chlap prijde v urcitou dobu doma a vi, že ma pro ten den odpracovano, to u nas nikdy neni. Pani na uklid chodi 1xza 2 tydny, neznamena to, ze bych nemusela uklizet. Ano, musim si to nastavit ja, ale nevim prave jak.

mydlova
13. srp 2023

Já v okolí ani moc maminek neznám, které by nepracovaly na RD. Starší se umi samo zabavit a mladší snad ještě přes den spi. Proč nepracujes, když dite spi? Už ráno můžeš jen rychle dat jídlo do pomalého hrnce a v poledne mas oběd hotovy.

mydlova
13. srp 2023

A nejsi jen vyhorela z děti? Manžel ti s nemi nepomáhá? Proste najdi si chuvu, ať ti je na 2 hodiny vezme na dětské hřiště. Stojí jako paní na úklid. 😉

autor
13. srp 2023

@kristyn86 S tim vstavanim dobry napad. Mam puluvazek, ta hodina je minimum, co k tomu musim sednout..

bara88
13. srp 2023

Já Teda nevím ale to fakt celé dopoledne varis a uklízí? Vždyť někdy můžeš navarit i na dva dny né?někdy jen rychlovku a máš skoro celé dopoledne volné. Můžeš pustit dítěti pohádku a ty si zacvičit a nebo pracovat

alice180
13. srp 2023

No jak to tady čtu, tak je to fakt o reorganizaci věci. Najít ten kompromis, vlastně ve všech aspektech. Je třeba fakt denně s dětmi vyrábět než jim na půl hodiny pustit pohádku a zacvičit si. Je nutny za nimi na hřišti běhat? Další věc je chlap, v čem se tedy zapojuje - uloží děti, to je všechno, nehraje si, nevezme je ven? Nechce školku ? Důvod proc ? Takhle to vypadá, že jen pracuje nic víc. Jako tady je napsáno, že všichni všechno dělají zvládají atd. Ale já chápu, že toho člověk může mít dost, kdyz mu ten druhý nefunguje.

krisstina93
13. srp 2023

Já bych hlavně nedělala dětem non stop animatora, taky se musí naučit zabavit se sami. Taky mám 3 děti, muž je cele dny v práci, nemám hlídání, nemám uklízečku, proste zapojim ty děti do procesu a v mezicase se zabavi spolu a já mám čas na něco svého. Jako neustále s batoletem něco vyrábět, tak neudělám fakt nic no :D

te_reza
13. srp 2023

Já teda nepochopila co pořád uklízíš, když máš paní na úklid. Na to bych se vysrala. Já mám dítě jedno a když je doma, je tu prostě bordel. Oprostila jsem se od toho tu půl dne lítat s hadrou a sbírat každé smítko, takže to navečer proběhnu, udělám základní úkony a 💩 na to. Větší úklid si udělám o víkendu. Taky nestojím u sporáku každý den, ale vařím aspoň na dva dny, to ušetří taky dost času. Oba jsme full time v práci, vstávám v pět ráno a nejdýl v 10 večer spím. Po práci na nějaké siesty nemám, ale spát chodím prostě včas, protože spánek mám moc ráda 😅

te_reza
13. srp 2023

Já teda nepochopila co pořád uklízíš, když máš paní na úklid. Na to bych se vysrala. Já mám dítě jedno a když je doma, je tu prostě bordel. Oprostila jsem se od toho tu půl dne lítat s hadrou a sbírat každé smítko, takže to navečer proběhnu, udělám základní úkony a 💩 na to. Větší úklid si udělám o víkendu. Taky nestojím u sporáku každý den, ale vařím aspoň na dva dny, to ušetří taky dost času. Oba jsme full time v práci, vstávám v pět ráno a nejdýl v 10 večer spím. Po práci na nějaké siesty nemám, ale spát chodím prostě včas, protože spánek mám moc ráda 😅

ai30
13. srp 2023

Kdyz nechce chlap dat dite hlidat, tak musi hlidat on, to je jednoduche.

malytlustyhroch
13. srp 2023

Tak ja priznam, ze me by z takoveho zaprahu hrablo a normalni mi to neprijde. Hlavne bych tezko nesla malo spanku, praci v noci a nula casu s manzelem. Plus si k tomu představím vsechny ty rymicky, kasliky.... Vikendy jsou taky tak na houby?
Jako me by to fakt asi zabilo. Vzdyt i ty deti hrozne malo spej, 8,5 hodiny ? To potrebuju ja, jinak jsem absolutne nesnesitelna.
Zaroven jestli se to ted 6 let celkem dalo prezit, a ted jde "jen" o to preckat posledni rok nez nejmladsi nastoupi do skolky, nebo presvedcit manzela, ze pro nej zacnete shanet misto rovnou, tak bych se k tomu proste upnula. Ale ne, neprijde mi normalni, ze manzel pracuje od probuzeni do usnuti s kratkou pauzou na ukladani deti. Vede vas k tomu ekonomicka nutnost, nebo to proste miluje? Z toho taky vychazi, co po nem muzes chtit, jestli pracuje jak magor, proste proto, ze chce, ne proto ze musi, tak bych to co dela nad ramec rozumne pracovni doby proste brala jako jeho konicek...

autor
13. srp 2023

@bara88 Kdyz nevarim, pecu, jdu nakoupit, obcas nejaky pochuzky, doktori, kazdy den mycka a pracka.. to, ze jednou za 2 tydny mam uklizecku na pomoc, neznamena, ze nemusim myt koupelnu, wc, zametat, vysavat, prevlekat postele, ty bys uklizela jen jednou za dva tydny? Po kazdym jidle mam od deti binec, v tom se zit neda.
Zatim se snazim omezit teply vecere. 🙂

autor
13. srp 2023

@janule0123 Deti nejsou rady v kolektivu, i kdyz nam se zda, ze je to tam prima a hodne ucitelky, proste chteji byt doma a mne je jich lito. Ted to bude mit predskolak samozrejme prisnejsi.
Vloni jsem se prihlasila na kurz, ale kvuli nemoci deti to padlo po 3 tydnech, cely podzim v cudu. Samozrejme to zkusim letos zas..

autor
Autor odpověď smazal
Zobraz
bara88
13. srp 2023

Hele sory ale myčka pračka? To je snad práce?věci z myčky jsou vybraný během dvou minut.Nevim no mě přijde že toho nijak moc nemáš. Co budeš dělat až budeš muset chodit ještě do práce?

autor
13. srp 2023

@malytlustyhroch Uplne souhlasim, muz je puntickar, ted si chtel vzit praci i na dovcu. Vydelava dobre, je to konicek. Kdyz si s nim promluvim, ze nezvladam, pomuze 1.den a pak jsme zpet. Ja uz ten rok ale nezvladnu, dneska jsem se malem rozbrecela uz pri snidani. 🙈 Musim to s nim probrat a rada bych tu nasla navrhy, jak to delaji jini.

autor
13. srp 2023

@te_reza Uklid je jen 1x za 2 tydny, nemuzu v mezicase nic nedelat.

autor
13. srp 2023

@krisstina93 Muzu se zeptat, jake mas konicky, co s nima zvladnes? Ja sednu ke klaviru, tuzce, knizce, cvicici podlozce a hned jsou na me nalepeny, za par minut to vzdavam. Cviceni jeste jde, ale jestli to ma smysl nevim.

bara88
13. srp 2023

Já si spíš myslím že vám všem chybí společně strávený čas. Nikde nevidím že by si psala ,že si užíváte společně. Manžel od rána do večera pracuje a ty se staras o domácnost