Jak to sakra dělaj lidi, co maj peníze?

esssi
28. únor 2010

Asi jinak, než my. Zdědit nemáme co po kom, na podnikání nemáme nápady, poctivou prací ještě nikdo k bohatství nepřišel. Jak se to teda dělá, aby byl člověk za vodou? 😎 Jo možná nemít děti by byla metoda 😀

veva1
6. bře 2010

Filip myslelo sa odsudzovat matky,nie nazor,institucie...

bejbypd
6. bře 2010

filipal ja som to myslela v dobrom na teba nie v zlom myslela som odsudzovat matky nie institucie...naozaj..veva dakujem 😉

filipal
6. bře 2010

ahaa, pardon, ja som precitala, ze tie co odsudzuju ako Filipa....atd.

ved ja tiez myslim v dobrom Bejby, ale nemozem schvalovat take rozhodnutie dat 16 tyzdnove dieta do kolektivneho zariadenia... ☹ to je holy nezmysel a este diplomaticky napisane.

bejbypd
6. bře 2010

no ale ako andrea napisala v tej krajine tak zauzivane a schvalovane s tym nikto z nas nic nenarobi,to je proste a jednoducho iny zivot.ine ponimanie zivota ako tu na Slovensku...

cestovatelkaandrea
6. bře 2010

mam chvilku volno, tak mozem reagovat. drobec isiel spat s tatinkom 😉

filipal ja sa nestotoznujem so vsetkym co v holandsku povazuju za uplne bezne. je vela veci, ktore mi vadia a nikdy sa s nimi nestotoznim. Ale jedno viem isto, keby detom vadila kratka materska dovolenka tak by ju predlzili. matky maju ale potom moznost robit na polovicny uvazok, nerobia 5 dni v tyzdni. zalezi od profesie aku mas ale vacsinou zacinaju robit tri dni v tyzdni. ja som tiez prvy rok robila tri dni v tyzdni a po roku som musela zacat robit 5 dni, lebo jednoducho mam robotu aku mam a ak mam byt uprimna, nestudovala som VS aby som vykladala potom tovar v potravinach. keby som mala druhe dieta, tak tiez by som robila prvy rok tri dni v tyzdni.
ked bude Damian chodit do skoly tak mozno budem robit iba 6 hodin denne aby som s nim bola po skole... zatial to moc neriesim ale uz som nad tym premyslala.

kojenie tu nestopuju, zeny ale kvoli tej kratkej materskej koncia medzi 3-6 mesiacom. Ja som MM odstrekovala do 9 mesiaca a musela som prestat, lebo som bola casto chora a antibiotika mi uz nezaberali. bolo toho jednoducho na mna vela- praca, odstrekovanie, veci doma...
s tym dochodkom je to tu tak, ze dostavas zaklad cca 800 euro + to co si si nasetrila za odrobene roky. to je dost individualne, zalezi od profesie.

inkinka
6. bře 2010

Ja som tu uz v jednom prispevku spominala, ze aj u nas za socializmu bola materska 6 mesiacov a moznost kojit bola osetrena v zakonniku prace prestavkami na kojenie, co si v praxi neviem dost dobre predstavit, podla mna cisty alibizmus...
V Dohovore o pravach dietata je aj pravo na kojenie? Hm, bola som s dcerou ked mala 13 mesiacov v nemocnici ako kojaca matka a primar dal dceru jeden den sledovat -odvazit pred a po kojeni a ked zistil , ze pije dost a nezbavi sa ma, mal so mnou vazny rozhovor, ze dokedy chcem teda kojit, uz by som mala odstavovat, ved ako to bude, ked pribehne za mnou na pieskovisku...bolo to este v devätdesiatych rokoch, vtedy sa kampan za kojenie len rozbiehala, ale postoj tohto pediatra, primara detskeho oddelenia ma velmi prekvapil. Asi necital prof. Svejcara, svetoznameho ceskeho pediatra, ktory kojenie propagoval uz v pätdesiatych rokoch, ked sa zacinal boom umelej vyzivy.
esssi, tusila si, ked si zakladala tuto temu, kam sa zvrtne? 😉 😀 ale naozaj neviem, ako to ti ludia robia, co maju penize 😀

veva1
6. bře 2010

Inki nebolo to v BB? Bo tam su este aj teraz pohodlnejsie mamky co nekoja

cestovatelkaandrea
6. bře 2010

filipal este reagujem dodatocne na to kojenie v NL. no niektore maminky chodia kojit do skolky. zamestnavatel im to musi umoznit minimalne do prvych 6 mesiacov zo zakona. potom je to na dohode. ja som MM odstrekovala a doniesla som rano do skolky tolko porcii MM + rezerva podla toho ako drobec pil doma. zamestanavatelovi vobec nevadilo, ze mam dlhsiu obednu prestavku, kvoli odstrekovaniu 9. mesiacov po narodeni maleho. nevadilo by mu to doteraz.

berenika ak chces vediet nieco konkretne rada ti odpoviem. ale neviem, co presne chces vediet.

filipal
6. bře 2010

Inkinka, Svejcar bol uzasny! ked bol syn maly mala som pozicanu jeho knizku. aj som so synom podla neho cvicila.
strasne krasne o matkach a detoch rozpraval! to bol pediater! 🙂

ano, je to v dohovore. asi si to niektore staty vyriesia tymi prestavkami na dojcenie, ako spominas.... ☹
to asi maloktora zena vydrzi...

ale aby som nebola uplne od temy, kolko penazi sa da pri dojceni usetrit! 😅 a materske mlieko sa da dokonca odovzdavat do mliecnej banky (za peniazky)! 😝 😀

radka.m.
6. bře 2010

holky,u nás v čechách jsou v zákoníku taky práva pro kojící matky do dvou let 😉

inkinka
6. bře 2010

Veva, nie 🙂

radka, mozno aj v nasom sucasnom, vidis, toto neovladam, uz nekojim 😉

ano, fili da sa dost usetrit, len keby ti zubari potom neboli taki drahi 😉

britney
6. bře 2010

Ja do jesli nikdy nechodila, mamka mela domaci praci.
Do skolky jsem sla az v 5,5 letech a mela jsem problemy se zaclenit, nikdo se mnou nechtel kamaradit, deti uz byli poparovane a ja byla outsider.
Pamatuji se, ze jsem strasne chtela chodit do skolky a hrat si s detma (jsem jedinacek) Vzdy kdyz sli kolem naseho domu s ucitelkou na prochazku, ja vzdy byla nalepena na okne. Byla tam jedna holcicka- mama mi o ni vypravela, narodili jsme se ve stejnou dobu a ja vzdy snila jako dite o tom, ze budeme nejlepsi kamaradky 😵
Do prvni tridy jsem sla se stejnyma detma ze skolky a porad jsem se nemohla zaclenit- byla jsem bojacna, utapnuta a to mi snad zustalo do dneska...

filipal
6. bře 2010

jeeej Britney, teba zase nechali doma prilis dlho! podla mna predskolska vychova ma svoje opodstatnenie.
chybali ti rovesnici.... ☹
ale ja sa tiez citim ustrachana a dali ma do jasiel v roku... svoje hraju aj geny, povaha....a neskorsie skusenosti.
puberta.... drzim palce nech sa ti podari sa z toho dostat. 😵

rainee
7. bře 2010

tema by sa asi mala pomaly premenovat lebo s nazvom nema uz nic spolocne 😉

kulimka
7. bře 2010

Jj kdyz se neresi peníze tak je tu skolka😀

esssi
autor
8. bře 2010

Tema už je úplně někde jindeeee 😎

cestovatelkaandrea
8. bře 2010

essi a ani sa nediv 😉
este si stale neprisla ako byt bohata?

esssi
autor
8. bře 2010

cestovatelko pořád nevím člověče...

dagina
8. bře 2010

Essi, zrovna jsem se chtěla zeptat na to samé co cestovatelka 😀 , takže pořád nic 😀 ?!

cestovatelkaandrea
8. bře 2010

ja som trocha zbohatla 😀 😀 ale duchovne 😀 😀

dagina
8. bře 2010

Cestovatelka - a co si za to koupíš 😀 😀 😀 ??

knobloska
8. bře 2010

Já to vidim takhle: Je několik typů lidí, jedni jsou neskutečníé pracháči, takže si koupí, co chtějí, a ještě jim hoooodně zbyde. Pak jsou lidi normálně vydělávající a ti jsou buď extrémně šetřiví jako jeden můj kolega, chodí jako socka, vodu by si v práci nikdy nekoupil, jenom sjížděl, co mají kde nejlevnější. Proč ne, baví ho mít naškůdleno. Taky koupil byt a nezatížil rodinu hypotékou.
A pak my. Neříkám, že všechno rozfofruju, ale ráda si zajdu k holiči, ráda si i malej koupím něco na sebe, chodíme s manželem na večeři, do kina. A daří se nám trochu šetřit, ale pak si třeba koupíme nové auto a jsme zase na nule.

dagina
8. bře 2010

knobloska, jj, zlatá střední cesta je nej, já bych ani nechtěla být milionářka 😀 😀 😀 😀

cestovatelkaandrea
8. bře 2010

dagina gulove prt, slusne povedane.

ale teraz vazne: v NL zarabame dobre. keby som sa chcela vratit na SR, tak ano, potom by som mala o par rokov nasetrene dost a nemusela by som sa stresovat niekolko rokov.
nakolko sa vratit neplanujem, tak zarabam dost na to, aby som bola zlaty stred, mozno trocha viac, ale musim mysliet do buducnosti. ak chcem hypoteku na dom, tak len tam pojde 1000 euro mesacne. nehovorim, ze si nedovolim kupit aj nieco drahsie ale nie je to az take caste.vzdy premyslam nad tym, ci danu vec naozaj potrebujme. ani drobcovi nekupujem drahe oblecenie a hracky.
ale na druhu stranu, nad tym ci kupim mlieko niekde o par centov lacnejsie ani nerozmyslam.
takze v nasom pripade je to asi tak, ze dost zarobime ale dost minieme len zakladne potreby ako najom, energie, zdravotne poistenie... potraviny a oblecenie je asi take drahe ako aj na SR.

simicak
8. bře 2010

Zajimave tema,hlavne s tema skolkama.

My zijem v Uk a tady je taky materska par mesicu a pak jdou mamink vetsinou do prace. Pred 4 lety tady byla jen prvvni 3 mesice materska. A tusim ze ve vetsina zemi evropy je to jen par prvnich mesicu a pak sup sup do prace a v Americe neni zadna.
Tady je to neco jak Holansko,asi jedna ucitelka na 5 deti,tusim ze u tech maalych na dve deti. Taky si muze clovek zaplatit childminder-je to pani,ktera hlida deti u sebe doma,musi mit na to papir,podminky a ma treba jen tri deti nebo taky hlidani doma. A jak psala Andrea,vetsina maminek nastupuje do prace na par hodin tydne. To neni tak hrozne,moje skoro vsechny spouzacky pri mat.taky praocvali vikendy nebo delali nocni uklidy.
Nesouhlasim s nazorem,ze kazda maminka muze zustat dyl doma a ze o penize se prece musi postarat tatinek. Nektere domacnosti plati hypoteky,maji dluhy.........proste musi do prace. Vzdyt i v cesku plno mmaminek si musi pri materske privydelavat. Ne vsude jsou nato penize byt doma tri roky. Ja vim,ze babi mi rikala,ze za ni taky byla 3 mesice a pak sla mamka do jeslicek a neprije mi z toho labilni teda.
Ja teda zustaam s holkama doma,ale jen proto,prootze nic nesplacime,nemame hypo ale jsme v pronajmu,nemame auto.......takze si to zatim muzem dovolit. tuk tuk tuk. A jak bude nejmensi 2roky,tak se budu urcite divat na neco na 3 dny v tydnu.
Znaam tady plno deti co je ve skolce od 1 roku a jsou to zdrave,vesele,spolecenske deti-nevidim rozdil v tech,co jsou doma.

knobloska
8. bře 2010

Já bych uvítala jít na pár hodin týdně do práce, ale přijde mi, že v Čechách to není tak obvyklé, nejsou na to u zaměstnavatelů podmínky. U toho mého rozhodně ne, a navíc je doba, kdy nemá práci hodně lidí, tak je to o to těžší. Já jsem s malou doma, jsem ráda, užívám si jí. Ale rozptýlení bych brala. Já jsem slepičí máma, pořád naprd..elená na malej, ale nemyslím si, že to dítě nějak poškodí, když je u paní na hlídání. Jen by mi to bylo asi líto. Ale pár hodin týdně je OK. Ujetá je manželovo kolegyně, která měla v porodnici notebook a nesundala telefon od ucha. To se nezlobte, to je ujetý.

sisi.v
8. bře 2010

knobloska - já měla v porodnici taky notebook, ležela jsem tam skoro měsíc před porodem a to bych bez něj asi nepřezila...a užila jsem ho i po, protože malá stejně pořád spala 😉.

knobloska
9. bře 2010

OK Sisi, já si to nedovedu představit. Naše malá totiž nespala 😉 a to ani v noci 😠
Tak přeju pohodové i druhé miminko 🙂

natalia7
10. bře 2010
eatmosfera
Odpověď byla odstraněná
Zobraz