Jak vyčistit šperky?

klarisa6
24. zář 2016

Ahojky, prosím o babskou radu, jak vyčistit šperky, zlaté, stříbrné, ocel. Děkuji.
🙂

lv
25. zář 2016

stříbro: vařit vodu se solí, kusem alobalu a práškem do pečiva (bacha, jak vsypeš prášek, pění to, tak vyšší kastrol)

astyna
25. zář 2016

na to existuje speciální čistící vata 🙂

klarisa6
autor
25. zář 2016

@lv Děkuji. Tohle už jsem kdysi někde slyšela, ale nevěděla jsem na co přesně to je a v jakém poměru. A jak dlouho to pak nechám v té vodě vařit? A to je pouze na stříbro?

lv
25. zář 2016

@klarisa6 pouze stříbro, resp.nevím, co na to zlato, jiné kovy. Vařit chvíli, 10min

klarisa6
autor
25. zář 2016

@lv Díky za radu, vyzkouším.

frascati
25. zář 2016

Na stříbro mám vyzkoušený popel z cigaret, pomocí vaty to jde krásně (nabrat na vatu a třít). Pokud nekouříte (jako já 🙂 ), nabrat si u přátel, známých atd. Zlato a ocel nevím, na mosaz existuje pasta Sitol, možná bude i něco na tyhle kovy.

klarisa6
autor
25. zář 2016

@frascati Já nekouřím, ale příbuzní ano, takže mám, kde nabrat, no a určitě taky vyzkouším, děkuji za radu.

werosek
25. kvě 2022

Ahoj, nedávno se mi podobný problém. Od přítele jsem dostala krásný stříbrný přívěsek s kamínky a během roku šel úplně do kopru. Zkusila jsem na to použít nějaký řípravek z Globusu, ale nepomohlo to. Pak jsem vyzkoušela ocet a jedlou sůl a sláva! Povedlo se. Postupovala podle návodu - https://komparito.cz/blog/jak-vycistit-stribro/..., byla to teda piplačka ale je zase jako nový :D