• Přihlas se
  • Registrace nového člena
  • Získej PLUSPRO
  • Doporučujeme: Beremese.czModrastrecha.cz
  • Přihlas se
  • Registrace nového člena
  • Získej PLUSPRO

Jan - kdy má svátek?

18. června 2012 
Ahoj holky, čekám druhé miminko, konečně mám možnost uplatnit své od puberty vysněné jméno - Jan. Jenže to vypadá, že Honzík si na svět pospíší, nejspíš tak bude mít v těsném závěsu svátek i narozeniny. Nevíte prosím - je Jan opravdu jen jeden, nebo může podle např. nějakého staršího kalendáře slavit svátek i jindy? Např. kamarádka Marie slaví svátek úplně jindy, než je v běžném současném kalednáři, to jméno je tam tradiční a slaví ho ve stejný den, jako kdysi její prababička. Můj praděda byl také Jan, ale kdy slavil svátek on, to vážně nevím! :slight_smile: Předem moc děkuji za tipy!
15. čer 2012 ve 13:46  • Odpověz  • To se mi líbí
Já si teda myslím, že dítko bude radši, když bude mít svátek a narozky blízko u sebe, než kdyby slavil svátek úplně jindy, než slaví ostatní Janové, a měl v tom zmatek on i ostatní lidi :wink:
15. čer 2012 ve 13:50  • Odpověz  • To se mi líbí (18)
Janů je hodně, manžel např. slaví svátek 16.5., kdy je Jan Nepomucký...mrkni do katolického kalendáře, je jich opravdu víc...
15. čer 2012 ve 13:50  • Odpověz  • To se mi líbí (1)
16.5. sv. Jan Nepomucký
15. čer 2012 ve 13:50  • Odpověz  • To se mi líbí
Těch Janů je plno. Oficiálně v kalendáři je 24. 6. Ale jinak Janů máme v rodině plno a každý to opravdu slaví jindy, podle svatých patronů (kukni do katolického kalendáře). Můj dědeček slaví 27.12. a tatínek někdy v květnu.
15. čer 2012 ve 13:50  • Odpověz  • To se mi líbí
Náš druhý syn je Jan a slaví svátek normálně 24.6. kdy je napsáno jméno Jan v kalendáři, ale třeba můj tchán slaví na Jana Husa v červenci :slight_smile:
15. čer 2012 ve 13:52  • Odpověz  • To se mi líbí
Já jsem teda barbar :slight_smile: máme Honzíka jelikož svátky neslavíme, tak vůbec nevím, kdy by ho měl vlastně mít :grinning: :grinning:
15. čer 2012 ve 13:52  • Odpověz  • To se mi líbí (1)
Podle katolického kalendáře je to jednoduché. Stačí si zvolit patrona a podle toho slavit svátek ;)
15. čer 2012 ve 13:57  • Odpověz  • To se mi líbí
Ahoj, dřív platil jen církevní kalendář, kde je zrovna Marií a Janů spousta, takže si nositelé těchto jmen mohli vybrat, na kterého Jana nebo Marii budou slavit svátek. Teď kromě církevního kalendáře platí i občanský (ten, který známe) a některé svátky jsou shodné (24. června je v občanském Jan, v církevním svátek narození sv. Jana Křtitele). Kromě Jana Křitele je hodně známý i sv. Jan Nepomucký (svátek 16.5.) nebo Jan Evangelista (svátek 27.12.), takže já bych vybrala jednoho z těchto dvou. Ale asi by se mi pak nechtělo všem vysvětlovat, proč neslavím svátek podle občanského kalendáře, když se dnes vytratilo povědomí většiny lidí o tom, že existuje i nějaký církevní kalendář.
15. čer 2012 ve 14:04  • Odpověz  • To se mi líbí (4)
Můj tatínek slaví svátek normálně 24.6., můj přítel zase 16.5. :slight_smile:
15. čer 2012 ve 14:09  • Odpověz  • To se mi líbí
Mám kamaráda, který je narozený 24. 6. a aby neměl svátek a narozeniny ve stejný den, tak taky slaví podle katolického, tuším někdy na podzim, ale nevím jistě. Další známý slaví na Jana Nepomuckého.
15. čer 2012 ve 14:25  • Odpověz  • To se mi líbí
manzel slavi 24.6.
15. čer 2012 ve 14:28  • Odpověz  • To se mi líbí
Oba moji Honzíci budou slavit 24.6. Chápu, že nechceš, aby měl narozeniny a svátek blízko sebe, ale taky mi přijde, že by se pak spíš ve školce/škole mohl cítit blbě, až ostatní Honzíkové budou slavit a on ne nebo naopak mu bude líto, až on bude mít svátek a nikdo o tom nebude vědět.
15. čer 2012 ve 14:35  • Odpověz  • To se mi líbí (7)
Ahojky,
u nás v rodině je mít svátek i narozeniny blízko u sebe skoro tradice :slight_smile:. Já mám svátek v prosinci a narozeniny přesně za měsíc. Manžel je narozen v říjnu, a svátek má přesně 19 dní poté. Náš Kubíček má svátek v červenci, narozeniny měsíc poté. Jen Matýsek je tak trošku výjimka, svátek v únoru a narozeniny "až" za dva měsíce. Vůbec jsme neřešili, zda svátek a narozeniny budou blízko u sebe nebo ne, prostě kluci dostali ta jména která se nám líbila, a jestli je to blízko nebo ne jsme prostě neřešili. A ty to neřeš taky, pojmenuj syna Honzík a těš se z něj!!! :grinning: :grinning: :grinning: :grinning:
15. čer 2012 ve 14:42  • Odpověz  • To se mi líbí (1)
Já mám narozeniny i svátek ve stejný měsíc 10 a 23 a nikdy mi nenapadlo ani jako dítě že je to blbý mít to u sebe... přijde mi že to zbytečně moc řešíš, je to přece úplně fuk, havní je aby byl zdravý a měli jste ho rádi...
15. čer 2012 ve 14:43  • Odpověz  • To se mi líbí (2)
já jsem na tom jako @zdeni, narozeniny 10. a svátek 21. ve stejný měsíc a naopak jsem to vnímala jako výhodu, když jsem byla malá... někdy se i stalo, že jsem dostala krapet větší dárek k narozkám i ke svátku dohromady :slight_smile:....na druhou stranu u nás se svátky řešily a řeší čokoládou a lízátkem...je to opravdu fuk...a dětem ještě víc :slight_smile:
15. čer 2012 v 18:01  • Odpověz  • To se mi líbí (1)
Já taky chtěla mooooc Honzíka (po mém tatínkovi) ale termín porodu mi doktor vypočítal zrovna na 24.6. kdy slaví Jan svátek. A to jsem nechtěla... "ošidit" dítě aby mělo vše v jednom, tak jsme schválně vybírali z druhé půlky kalendáře (narození červen, svátek prosinec) no a nakonec jsem rodila nečekaně o měsíc dřív a je to holčička :wink: :wink: :wink:
15. čer 2012 v 18:17  • Odpověz  • To se mi líbí (2)
V manželově rodině jsou Honzíci snad všichni a slaví výhradně 16.5. - tak jak to kdysi stanovila ctěná prababička :wink: Když jsem po narození našeho Jeníčka nesměle nadhodila, jestli bychom jeho svátek nemohli slavit "normálně" v červnu, dívali se na mě všichni jako bych spadla z Marsu :sweat_smile:
15. čer 2012 v 18:18  • Odpověz  • To se mi líbí (1)
tak se podivuju vůbec nad otázkou slavení svátků-co vím,tak v okolí je moc neslaví a když ještě podotknu,že kdyby žádný jiný ne,tak naší mladé svátek se připomíná už z důvodu tradice a neexistence v normálním kalendáři,tak si pomalu klepou na čelo,u nás se naně teda drží i když slevíme dle kalendáře-jenže taky máme trochu problém,abych si kupvala vždycky jeden český a druhý slovenský-nemají to nastejno,a navíc i jiná jména a tak mi většinou ty svátky ostatních z přítelovy rodiny utečou a přejeme opožděně
15. čer 2012 v 18:30  • Odpověz  • To se mi líbí
kamarád slaví svátek 16.5. na Přemysla, je to podle jiného kalendáře, ale teď nevím podle kterého :-/ ale já bych to nechala podle klasického kalendáře, aby pak nemusel všechny upozorňovat, že on ale teď svátek nemá....
15. čer 2012 v 18:42  • Odpověz  • To se mi líbí (2)
Můj známý slaví 6.7. na Jana Husa
15. čer 2012 v 19:01  • Odpověz  • To se mi líbí
PŘÍTEL SLAVÍ 24.6 :slight_smile: A MYSLÍM ŽE BY SE TO TAK PŘECI JENOM MĚLO MĚLO SLAVIT ... :sweat_smile:
18. čer 2012 ve 12:07  • Odpověz  • To se mi líbí (2)
slavila bych to normálně na datum kde je Jan v kalendáři..já mam taky narozky a svatek 3 dny od sebe a vubec mi to nevadí :slight_smile:
18. čer 2012 ve 12:12  • Odpověz  • To se mi líbí (2)
Já bych to asi taky neřešila, když to přeženu, tak bys pak asi mohla posouvat i vánoce.... Jak to má být tak to je, myslím,že děti to nijak neřeší, hlavně že něco mají a že se slaví. A jestli je to po dvou měsících nebo po půl roce si stejně jako malí neuvědomí. My máme Davida a taky neřešíme, že svátek má 6 dní po vánocích. :wink: A sestřenka má prcka narozeného na Den dětí a ještě se jmenuje Laura - udělá jednu velkou oslavu a malá je spokojená. :wink:
18. čer 2012 ve 12:20  • Odpověz  • To se mi líbí (3)
manžel doma s tátou slaví jindy než je jeho hméno v kalendáři, ale se mnou slaví už podle kalendáře a ostatní mu tak taky přejí, tak je to asi zbytečné nad tím vůbec přemýšlet
18. čer 2012 ve 12:21  • Odpověz  • To se mi líbí
Jmeniny
Český kalendář: 24. června (Jan), 6. července (Jan Hus)
Slovenský kalendář: 24. června
Římskokatolický kalendář: 5. ledna (Jan Nepomuk Neumann), 31. ledna (Jan Bosco), 6. května (Jan Sarkander), 16. května (Jan Nepomucký), 24. června (Jan Křtitel – narození), 26. června (Jan apoštol), 4. srpna (Jan Maria Vianney), 29. srpna (Jan Křtitel – stětí), 13. září (Jan Zlatoústý), 23. října (Jan Kapistránský), 14. prosince (Jan od Kříže), 27. prosince (Jan Evangelista)

http://cs.wikipedia.org/wiki/Jan
18. čer 2012 ve 12:35  • Odpověz  • To se mi líbí (1)
Já slavím od malička svátek na mužskou podobu svého jména, teda na Martina v listopadu. Jinak bych svátek měla 4dny po narozkách. Zavedli mi to tak rodiče a v pohodě :slight_smile: Žiju s tím celý život. Svátek teda jako takový nijak zvláš´t neprožívám, ani by mi nevadilo, kdybych ho držela klasicky toho 17.července, ale prostě už jsem takhle zvyklá a moji blízcí a ti, co mi i třeba případně přejí, taky. Takže tvůj Honzík by to ev. mohl mít na Janu 24.5. .....
18. čer 2012 ve 12:41  • Odpověz  • To se mi líbí (1)
mě v životě nenapadlo, že Jan může slavit svátek i jindy, až když jsem přišla do rodiny mého muže, tak jeho otec je Jan a slavili to snad třikrát do roka :sweat_smile: nakonec se to ustálilo a slavíme pouze 24.6, dobře se to pamatuje, máme totiž ten den výročí svatby...
18. čer 2012 ve 12:52  • Odpověz  • To se mi líbí
slavit jindy se určitě může, moje maminka a sestra slavily vždycky na Magdalénu a ne na Marii...
(ale proč, to netuším, protože sestře to vycházelo 6 dní od narozenin :sweat_smile: )
a já mám mezi narozeninami a svátkem taky vlastně 6 dní... a je mi to popravdě srdečně jedno :grinning:
no ale já to tak mám ofiko, nemám přesunutý svátek z nějakého důvodu jinam, takže jsem ráda, že nemusím nikomu nic vysvětlovat :wink:
ale pro mě teda bylo plus svátku vždycky právě to, že o něm věděl každý, i ten kdo mě moc neznal, tzn. učitelky ve škole (takže mě ten den nezkoušely většinou), kolegové (takže mě pozvali na oběd).... takže nevidím důvod proč svátek přesouvat :confused: :sweat_smile:
18. čer 2012 ve 13:02  • Odpověz  • To se mi líbí
Tvůj příspěvek