icon

Jména pro miminko - nápady

avatar
misina01
20. pro 2016

Ahoj, holky. Už jsme obrátili kalendář asi stokrát a pořád jsme úplně mimo. Měli jsme mnoho let vybrané jméno pro holčičku. Známým jsme ho řekli (kamarádi se o takových věcech baví), jim se nelíbilo, byla jsem tedy ráda, že vyberou jiné. Asi dva měsíce na to se jim narodila dcera a dali jí naše vybrané jméno Natálie, které na ně bylo moc zahraniční. Takže my teď samozřejmé s manželem celí špatní hledáme jiné jméno. Možná banalita, ale měla jsem ho vybrané řadu let, takže mě to dost vzalo, mrzelo, asi i naštvalo. Teď jsme s manželem narazili na 3 jména, ráda bych Váš názor. My se totiž asi nerozhodneme 😀 první byla v kurzu Emma, ale mám termín 5.4.,tedy by malá měla 3 dny na to svátek. Takže to padá. Další dvě jména máme tato. Já vybrala Nelu, manžel Melánii. Jsme oba od M, tak hledal něco tím směrem. A já teda nevím, máte v okolí někoho s těmi jmény? Jak se Vám zdají? Melánie je delší, Meli, Melinka, Melísek. Nela, Nelinka, Nelísek. Jména jsou podobná, pouze ta základní varianta je jiná a my fakt nevíme. Co vám přijde osobně lepší? Neni Melánie moc netypické? Aby se jí pak nesmáli hned od školky ☹ už z toho blbnu. Děkuji moc všem za názory! 🙂 a hezký večer 🙂

Shrnutí diskuse
Automatické shrnutí diskuse vygenerované umělou inteligencí · 13. čer 2026 · 54 příspěvků

Stručné shrnutí

  • Častým problémem při volbě jména je, že známí nebo rodina použijí stejné vysněné jméno; doporučené řešení v diskusi bylo jméno nikomu neprozrazovat.
  • Jako zdroj širšího výběru jmen byla v diskusi doporučena příručka od Knappové "Jak se bude vaše dítě jmenovat", která podle diskutujících obsahuje "jmen desetkrát více než v kalendáři" a obsahuje jména povolená v ČR.
  • Při rozhodování o jménu rodiče zvažují oblibu rodičů, četnost jména v okolí (popularitu), "zahraniční" znělost jména (např. Melánie) a obavy z posměchu ve školce.


Nejčastější otázky

Q: Jak zabránit tomu, aby někdo známý použil naše vysněné jméno?
A: Doporučené postupy v diskuzi jsou jméno nikomu neprozrazovat nebo sdělit pouze velmi blízkým osobám (např. matce, sestře); jeden diskutující konkrétně napsal, že jména říkal jen sestře a mamince.

Q: Kde najdu více jmen než v kalendáři svátků?
A: V diskuzi byla uvedena příručka Knappové "Jak se bude vaše dítě jmenovat", kterou účastníci popisují jako zdroj s "jmen desetkrát více než v kalendáři", a autoři doporučují také vyhledávání na internetu.

Q: Může mít volba jména praktické dopady (svátek, popletení jmen ve škole)?
A: Ano; v diskuzi se uvádí, že někteří rodiče vyhýbají jménům, která mají svátek blízko narození, a učitelka napsala, že jména jako Nela a Natálie se jí často pletou ve třídě.

Q: Jak zvážit, zda je jméno „příliš zahraniční“?
A: V diskuzi bylo jako příklad uvedeno jméno Melánie, které někteří hodnotili jako „více zahraniční“ a jiní jako „hezké a nezvyklé“; konkrétní kontroly zahrnují posouzení znělosti, možných zdrobnělin (Meli, Melinka) a četnosti jména v okolí.

Q: Co dělat, když známí použijí naše vysněné jméno – nechat ho nebo změnit?
A: V diskusi se rozdělily názory: někteří radili i přesto dát původní jméno (např. Natálie), jiní doporučovali vybrat nové jméno kvůli osobnímu pocitu; oba přístupy byly v komentářích uvedeny konkrétně.

Q: Jaké praktické metody pomáhají při výběru jména?
A: Doporučení v diskuzi zahrnovala použití příruček (Knappová), kontrolu významu jména, ověření četnosti v okolí a zvažování zdrobnělin; jeden diskutující výslovně napsal „Podívej se na význam těch jmen“.

Závěry z diskuze

Shoda

  • Doporučení neříkat vysněné jméno širokému okolí, aby ho někdo nepoužil.
  • Doporučení použít příručku od Knappové "Jak se bude vaše dítě jmenovat" nebo internet pro širší přehled povolených jmen.
  • Při volbě jména zvažovat popularitu v okolí, znělost a možné zdrobněliny.


Sporné názory

  • Někteří radí ponechat původní vysněné jméno (např. Natálie), i když ho použili známí, zatímco jiní doporučují kvůli osobnímu nepříjemnému pocitu jméno změnit.
  • Někteří považují Melánie za „pěkné a vznešené“, jiní ho hodnotí jako „příliš zahraniční“ a méně vhodné.


Otevřené otázky

  • Které jméno konkrétně (např. Nela vs. Melánie) bude v konkrétním rodinném kontextu lepší volba.
  • Zda vybrané jméno dítěti v budoucnu přinese posměch nebo naopak výhodu.
  • Jak silně by měl vliv na volbu jména mít četnost jména v místním okolí.


Zmíněné značky a firmy

žádné

Zmíněné produkty a metody

Jak se bude vaše dítě jmenovat (příručka od Knappové), kalendář jmen / svátky, vyhledávání jmen na internetu, nevystavovat jméno (neprozrazovat ho širokému okolí), kontrola významu jména, zvažování zdrobnělin (např. Meli, Melinka, Nelinka)

Místa a osoby

Knappová, Rakousko, Nemocnice na kraji města, Pratel

Strana
z2
avatar
misina01
autor
21. pro 2016

Manžel přišel s tou Melinkou,tak tápeme . Chystám se sehnat i knihu od Knappové. 🙂 Natálie to nebude, sice byla vysněná, ale manžel ji kvůli nim opravdu nechce :/ takže s tím už ani nekalkulujem a snažíme se posunout dopředu a vybrat jiné jméno. Se jmény pro psy to moc neřeším,měli jsme psa Dášu a Ditu, on každej může dá psovi cokoliv, takže mi Nela psí nepřijde. U té Melánie se bojím, že je to až moc velký nezvyk. Ale jméno je to hezké.. Nela, Melánie. 🙂

avatar
pet359
21. pro 2016

@misina01 mě se Melánie líbí o dost více než Nela...ale jak tu někdo psal....tak si počkejte na první pohled a třeba budete mít jasno 😍 já už roky měla v hlavě, že když jednou budu mít dceru, tak to bude Emma...no ale teď se mi líbí třeba Anežka...no a dost přemýšlíme o Klárce...po mé babičce....a chlapovi se i celkem líbí Dominika..

avatar
misina01
autor
21. pro 2016

Já jsem měla zase od 15ti jasno v tom, že bude moje dcera jedině Natálie, že jiné jméno nikdy nedám. No a vidíte, vysněnou holčičku sice v bříšku mám, ale jméno hledáme s manželem jiné. Jsem alespoň poučena, že už nahlas jména před nikým říkat nebudu.. řekli jsme ho, protože se jim nelíbilo a my jsme nečekali, že by ho dali :/

avatar
mignona
21. pro 2016

@misina01 Melánie je pěkné, hezký nápad, dala bych 🙂 Ema taky, ale je jich teď opravdu hodně, nakonec by ji třeba měli zase jiní kamarádi 🙂, a Nela se mi líbí nejméně a je jich taky moc 🙂 Pokud bych měla vysněné jméno, dala bych ho i tak, vůbec se nemusíte v budoucnu stýkat, není to blízká rodina, navíc asi teď Vás i trochu naštvali 🙂 Ale jestli partner už ho nechce, tak to chápu, že musíš vybrat jiné 🙂

avatar
ka6ka
21. pro 2016

Nela je super! 😉

avatar
misina01
autor
21. pro 2016

No, naštvali mě. Osobně se s nima nebavím. Ani manžel je nevyhledává.. 🙂 prostě to jméno zprotivili, takže hledáme jiné ☹

avatar
bureska
21. pro 2016

@misina01 nesprotivili se vám spíš ti známí než to jméno? Já bych se nad tím ještě zamyslela a dala bych tu Natálku, když jste tak chtěla svou dceru pojmenovat od mala. Abyste toho jednou nelitovala...a Natálka je krásné jméno a má mnoho podob.
Já jsem od mala měla také vybrané jméno - Jáchym a všichni mě od toho zrazovali...skoro jsem se nechala a do papírů k porodu napsala Ondřej, ale pak celou dobu než jsem porodila jsem si to přemítala v hlavě a říkala si, že vlastně ani žádného Ondru nechci. Syn je nakonec opravdu Jáchym a nikdy jsem nelitovala.
Ještě to zvažte, navíc když se s nimi ani nesetkáváte

avatar
kika_21
21. pro 2016

@misina01 No jasně, že se má jmenovat Natálie-proč by neměla? Také se mi dříve nelíbila Emma-byla na mne moc moderní. A teď je jich všude hodně-líbí se mi více než Eva např.

avatar
kassandra1
21. pro 2016

Tak to já už radši tu Evu. Ema mi přijde fakt ,,retardované,, jméno. Ema má maso 🙂 Ema mele maso 🙂

avatar
kika_21
21. pro 2016

@kassandra1 No právě že Emma-ta maso nemá.Ale asi že znám jednu Emu-tedy s jedním-no a k jejímu příjmení to výborně pasuje. Navíc je to krátké. A Eva je mi nesympatická-taky znám jednu.Je to hloupost , ale děti vybíraly jméno pro nejmladšího také podle spolužáků ze školky-ten sympatický zvítězil. Chtěla jsem od J.👶

avatar
drzticka81
21. pro 2016

Jsem ucitelka takze musim ricz, ze Nelinek a Natalek je spousta-a docela se mi tato dve jmena pletla-nevim proc......me se libi ta Melanie-tech ani moc neni a pekne se to mzze zdrobnovat.......me kamoska taky vzala jmeno pro kluka, ale zase ja vybrala mnohem hezci 🙂))) mam Vitka a dceru Emu (tohle jmeno jsem chtela od te doby, co ho slohla Rachel Monice z Pratel-to uz muze byt tak 15 let) -a nez jsem se dohrabala k dceri, tak se toto jmeno docela dost rozsirilo, ale me to neodradilo 🙂)) ted cekame treti a tapu uplne, nevim, co by se k temto jmenum hodila dalsiho 🙂)))
a jinak se taky divam na vyznamy jmen 🙂))) hodne ovlivni i osobnost......ja jsem Martina a musim rict, ze charakteristiku jmena mam super-jsem se svym jmenem spokojena, klidne bych ho dala (ale nejsem pro rodinna jmena)

avatar
babanci
21. pro 2016

Moje dcera chtěla vždy Adinu, už od puberty o tom mluvila a když pak otěhotněla, najednou už Adinku nechtěla. Ale je to hezké jméno. Z těch Vašich se mi líbí Melánie. Nelinek a Natálek a Emiček je už moc. My máme Violku. ❤

avatar
sara84
21. pro 2016

My chteli Madlen, a mame Matyska 🙂 kdyz uz chcete jmeno od M...me prislo zenske, tajemne, vyjimecne a zaroven Madlenka zni cesky a laskave 🙂

avatar
babanci
21. pro 2016

@sara84 Jo, to je taky moc pěkné. Překvapuje mě, že když jste měli takové zajímavé jméno pro holčičku, že jste pak dali Matýska. U nás je totiž neuvěřitelně Matějů a Matyášů. Je to hezké, ale je jich opravdu moc. Ale Jakubů ještě víc, u nás se říká Jakuba do každé rodiny. Všichni moji kolegové ho mají.

avatar
medulinek
21. pro 2016

osobně bych se vyprdla na kamarády a dala své vysněné jméno,jinak Nel je teď všude hafo,Melánii bych já osobně nedala,nic mi neříká,ale moje mimčo to není 🙂

avatar
misina01
autor
21. pro 2016

Já také učím a je fakt, že ve škole máme Nelinku jen jednu, tak jsem si říkala, že to až tak dávané možná není. Za to máme mraky Elišek a Adélek 🙂 zprotivili se mi jak známí, tak asi celkové vše kolem toho jména Natálie.. už to řešíme od doby, co nám to jméno dali oni. A pořád nás jiné kloudné, které bychom odsouhlasili oba, nenapadlo ☹

avatar
misina01
autor
21. pro 2016

Na chlapečka jsme měli Matyáše nebo Tobiáše 🙂

avatar
kika_21
21. pro 2016

@misina01 Známá má pro dcery jména Amálie, Cecílie Rozálie, Julie-říká jim Lilinky-hromadně-tedy když byly všechny ještě malé.Ta první byla po pratetě...

avatar
jani1507
21. pro 2016

Melánie je moc hezké jméno... 😉

avatar
mrabbit
21. pro 2016

Mně se také víc líbí Melanie, i když sama bych ho svému dítěti nedala, jelikož to ve mně vzbuzuje pojem "melanom"... Stejně tak např. Amélie, to je sice pěkné jméno, ale v medicíně vrozené chybění končetiny, ale to je asi moje profesionální postižení 🙂 Na druhou stranu se mi líbí např. jméno Ida a je mi jedno, že je to kyselka, nebo Florián, a nevadí mi, že je to jogurt 😀 Každý musí podle sebe 🙂 Nela se mi moc nelíbí 🙂 Ale to je prostě u všech jmen, každému padne do noty něco jiného. A z oznamování jmen v těhotenství jsem už také vyléčená. Ty kecy, když se zrovna náš výběr někomu nelíbil... Každopádně jsem si také pořídila tu knihu od Knappové a jak tam píše, jméno má mít především rozlišovací význam, takže bych volila méně běžné a i kdyby se mi stokrát líbila Terezka, tak bych ji nedala, mám jich v okolí snad 15. A i teda řeším, aby dítko nemělo svátek a narozeniny blízko u sebe. Vím, že někomu je to jedno, kamarádka má syna Michala narozeného na Michala, ale to bych já nedala 🙂

avatar
sara84
21. pro 2016

@babanci ono uz je to par let a to jeste prematyskovano nebylo 🙂 nebo jsem si to nevsimla. Po druhe to mela byt zase Madlenka a je Samuel ...no na potreti, jestli bude uz zkusim vybrat jine divci jmeno, Madlenka k nam nechce 🙂

avatar
nikavin29
21. pro 2016

@misina01 my máme taky Natálku (7let) a to i přesto že ji dala manželova nevlastní sestra (rodila o 2měsice dřiv) a mě to neodradilo,to jméno sem měla vybrané od školy a ani se snima nevídáme bydli v rakousku vidime se 1-2krát do roka u tchýně. Ale ty byli tenkrát naštvaný že sem to jméno nezměnila když sem rodila až jako druhá,ale mě jejich názor zrovna nezajimal 😕
za to teď nevíme jaká jména vybrat 😯

avatar
nevesta2708
22. pro 2016

Ahojky, taky to takhle resime😀 Ja jsem Michaela a partner Martin. No dilema stejne... Kluk bude Mikulasek a holcicka asi Marika nebo Marianka🙂

avatar
misina01
autor
22. pro 2016

Je pravda, že nedat to jméno jen kvůli někomu, komu jsme ho řekli, ještě se mu nelíbilo, nechtěl ho a když jsme ho tak moc chtěli my, tak ho najednou půl roku před námi dal :/ prostě jak naschvál, je škoda. Ale člověk už má s tím jménem tak trochu spojené je a hledá za každou cenu jiné. Už mám i knihu od Knappové, dneska po práci se do ní hned podívám 🙂

Strana
z2