Jméno Antonín, jaký máte názor?
Ahoj všem, blíží se mi datum porodu a stále ještě nemáme vybrané jméno. Které se líbí mně, tak se nelíbí manželovi, případně dcerám a obráceně...Mně s dcerami by se líbilo jméno David, anebo Adam, ale manželovi ne. Ještě jsem měla vybrané jméno Ondřej a Martin a ani jedno mi neprošlo. Manžel by chtěl jméno Filip, Jakub, Vojtěch, Jan anebo Antonín. Preferoval jméno Karel po svém otci, ale to vážně nechci. Nakonec jsme se předběžně dohodli na Antonínovi, které se mi úplně nelíbí, ale zase Toníček, Toník je moc hezké. Příjmení je Bernášek.
Jaký názor máte na toho Antonína ? Případně, máte nějaké jiné návrhy ?
Předem děkuji za pomoc s výběrem jména.
Stručné shrnutí
- Antonín je tradiční české jméno, které podle účastníků diskuze získává na oblibě a v posledních letech se opět častěji používá.
- Nejčastější zdrobněliny a varianty jsou Toníček, Toník, Tonda, Tony a mezinárodní tvary Antonio/Anthony.
- V názorech se objevuje rozpor, zda je nevýhodou časté oslovování „Tonda/Tondo“ vrstevníky, zatímco jiní rodiče uvádějí, že většina okolí používá spíše Toník/Toníček; četnost jména je regionálně proměnlivá.
Nejčastější otázky
Q: Jak zjistit četnost jména Antonín v Česku?
A: V diskuzi byly uvedeny odkazy na statistiky: http://www.kdejsme.cz/jmeno/Antonín/pocet/ a https://www.nasejmena.cz/nj/cetnost.php?id=9422... jeden účastník uvedl orientačně „v ČR je +/- 5 000 Antonínů, Honzíků přes 29 000“.
Q: Jaké jsou běžné přezdívky a zdrobněliny pro Antonín?
A: Uváděné varianty zahrnují Toníček, Toník, Tonda, Toňulko, Tony, Tonča, Tonďouš a při „pohádkových“ nebo humorných osloveních také Antony či Antoníne.
Q: Bude v kolektivu spousta dětí se jménem Antonín?
A: Několik rodičů uvedlo, že ve svém okolí znají 3–6 Toníčků a že jméno „teď frčí“, zatímco jiní upozorňují, že běžnější jsou jména jako Jakub, Daniel, Matyáš nebo Jan.
Q: Jaké mezinárodní varianty se z jména Antonín používají a fungují v zahraničí?
A: Mezinárodní varianty zmíněné v diskuzi jsou Antonio a Anthony; několik rodičů napsalo, že v Itálii a Německu na jméno reagovali pozitivně.
Q: Co zvážit, pokud se líbí zdrobnělina (Toník), ale neoficiální tvar Antonín není oblíbený?
A: V diskuzi byla navržena alternativa Tomáš (s zdrobnělinou Tomík) jako řešení, pokud rodiče chtějí podobné oslovení bez Antonína; další často zmiňovaná jména jako alternativy byla Jan, David, Martin, Filip, Jakub a Vojtěch.
Q: Jak jméno Antonín působí v dospělosti?
A: Více komentářů uvádělo, že Antonín na dítěti může znít méně „hezky“ než zdrobněliny, ale jako jméno dospělého mu lidé přisuzují „důstojnost“ a serióznost.
Závěry z diskuze
Shoda
- Antonín má mnoho praktických variant oslovení: Toníček, Toník, Tonda, Tony.
- Jméno se podle účastníků opět vrací do obliby a není výjimečně časté jako některá jiná moderní jména.
- Mnoho rodičů oceňuje, že jméno funguje pro malého chlapce i pro dospělého muže.
Sporné názory
- Někteří rodiče považují oslovování „Tonda/Tondo“ vrstevníky za nevýhodu; jiní tvrdí, že ve skutečnosti budou používat spíše Toník nebo Toníček.
- Někteří účastníci vnímají Antonína jako „zastaralé“ jméno, zatímco jiní jej považují za originální a „neokoukané“.
Otevřené otázky
- Bude-li Antonín v konkrétní regionu příliš častý (tzv. „přetoníčkování“) v době, kdy dítě nastoupí do školky nebo školy?
- Jaký dopad bude mít volba formy jména (oficiální Antonín vs. preferovaná zdrobnělina) na oslovení dítěte vrstevníky?
Zmíněné značky a firmy
kdejsme.cz, nasejmena.cz, Modrý koník
Zmíněné produkty a metody
žádné
Místa a osoby
Bernášek, Antonio Banderas, Itálie, Německo, ČR
Mám termín v červenci, kdyby to byl kluk bude to taky Antonín. Jednoho malého Toníka (4roky) i znám a je to dobrý 🙂 Říkají mu Toníku, Tóňo, Tondo...
Nicméně máme zatím potrvzenou Josefínku 😀
Není to můj "styl", moje dítě se tak jmenovat nebude, ale přijde mi, že Tondů a Toníků teď hodně přibývá, rozhodně bych se nebála, že by mu jméno dělalo problém 🙂
@akinorevvv U nás je to s oslovováním stejně. Jsem moc ráda, že jsme to jméno nakonec dali, přesně k němu sedí. V okolí žádného nemáme, ale poslední dobou je jich v určitých regionech dost.
Řekla bych, ze Toník dnes frčí, dostává se do popředi statistik oblibenych jmen. Antonín má hodně podob pro různy věk, pro mrňouska Tonicek , Toník, Tonda. A je i dost mezinárodní (Antonio , Anthony )všechni Tondove které znám jsou bystří sebevědomí kluci.
Muj manzel a jeho asi 15 pribuznych jsou Tondove. Jmeno se mi nelibi a nikdy bych ho nedala.
Take nad nim premyslim, jen se mi libi ta domaci podoba Tonda a Antonin ne... Ale to mam tak i u Honzy
Antonín se nám moc líbil pro vnoučka. Jmenoval se tak můj tchán a toho jsem měla hodně ráda. Dceři se taky moc líbil, ale u nás se rodí samé holky a na Tondu zatím nedošlo. Mezitím ho dala dcery nejlepší kamrádka pro syna, takže asi už nebude. Líbila se nám i Antonie, ale u tatínkovi přízně to byla nějaká bláznivá příbuzná. Tak to nechtěl dát.
toto jméno je pochopitelně jedno z nejkrásnějších 😀 😀 a moje kamarádka má Toničku 😍
Mě osobně se Antonín vůbec nelíbí. Ani varianty jak mu říkat. Ale Vojtěch je krásné 🙂 nebo Jan.

Řešili jsme s manželem stejný problém :D Toníček, Toník, Tonda se nám líbil moc, ale Antonín nám moc neseděl...nakonec jsme se rozhodli pro Honzíka 🙂 každopádně je to krásné jméno, hlavně české, což je super 🙂