Jméno dítěte proti vůli manžela (rozvod)

mravenecekmaly
26. lis 2018

Ahoj, chci se tu zeptat po nějaké zkušenosti 🙂
Jsem v rozvodu, manžel chce pro kluka jméno Stanislav, já ne. Já chci Tomáše a manžel ne. Můžu napsat v porodnici jen Tomáše a on nebude mít právo rozhodovat, pokud teda budeme rozvedení už?

kackacerm
27. lis 2018

@ai30 A ty se uklidni.😉Nepsala jsem ze by je tahal kvuli tomu k soudu, ale holky psaly, ze by to mohl u soudu kvuli peci zminit. A uz jsem psala, ze to bylo psane s nadsazkou, je jasne, ze se musi nejak domluvit.😉

katchkak
30. lis 2018

To byste se divily kvůli čemu jsou lidi schopni se soudit 😀 na civilním soudu jsem pracovala a opravdu někdy zůstával rozum stát. Takže mě by to vůbec nepřekvapilo

vineta
30. lis 2018

@zuzineckah Tak to já si představit soud o jméno naprosto dovedu, určovali jsme na soudě např i to, na jakou bude chodit dítě základku. Lidi jsou schopný si dělat neuvěřitelný peklo.

gruyerre
30. lis 2018

Já si teda tokový soud taky umím představit, a upřímně, kdyby někdo zfalšoval můj podpis a díky tomu pojmenoval moje dítě nějakym jménem, který se mi nelíbí, tak bych ho teda k soudu dala. Dost blbá rada o tom zfalšování manželova podpisu 😀.
Zakladatelce radím, jako většina tady pokusit se s manželem domluvit na jiném jménu, nebo ho zkusit přesvědčit.

zuzineckah
30. lis 2018

@vineta to je dost šílené teda😲

vineta
30. lis 2018

@zuzineckah Je, chudák dítě tehdy. Matka ho odvezla na konec prázdnin přes půl republiky, otec si myslel, že na prázdniny, ale matka se tam na tajňačku přestěhovala a zapsala tam dítě do školy, pak to chtěla použít jako důvod, proč nesouhlasit se střídavou péčí (bylo to ještě před nálezem ÚS, že vzdálenost není střídavé pěči na překážku), otec měl práci v Praze, tak dal návrh, aby bylo dítě zapsáno na základku v Praze... Nevím, jak to dopadlo, odešla jsem mezitím pracovat jinam, to se nedalo, bylo mi z toho hrozně smutno.

zuzineckah
30. lis 2018

@vineta to je fakt otresny, když se dítě stane prostředkem na válku mezi rodiči 😡

mravenecekmaly
autor
3. pro 2018

Ahoj, děkuji všem moc za odpovědi!
Nad názvem a ,,výplodem,, jsem upřímně moc nepřemýšlela, byla jsem na manžela naštvaná a mrzutá z takové hloupé situace.
Je to tak:
Manžel nebyl nikdy schopný vymyslet jiné jméno než Stanislav(v jeho rodině se tohle jméno dědí). Věděl, že to jméno nechci, ale byla jsem rozhodnutá vyhovět mu a dát mu to jméno jako druhé, byli jsme domluveni, že dítě bude mít dvě jména(první pro holku vybere on a druhé já, pro kluka první já a druhé on, tak jsme se domluvili). Teď celý fakt o domluvě popírá a stojí si jen za Standou. Soudit se kvůli tomu je schopný, to i sám řekl. Chtěla jsem po něm, aby navrhl teda nějaká klučičí jména, která se mu líbí, odpověděl ,,Aragorn, Legolas, Gimli.,, to jsem mu řekla, že nejsme v americe, abychom to mohli vůbec napsat. Na to reagoval ,,Chtěla jsi jména. Neříkám, že to chci pro dítě.,, od samého začátku nebyl schopný spolupracovat. Teď jsem v šestém měsíci a jsem s někým jiným, napsala jsem manželovi ať navrhne jména, tentokrát napsal Matěj, Theodor, Teodor. Zjistila jsem, že rodný list dítěte musí podepsat a tím dává najevo, že souhlasí se jménem. Ve chvíli kdy se chová jak s prominutím debil, tak toho Standu tam logicky já ani partner nechceme. Na druhou stranu je manžel otec dítěte a má právo o něm (zatím?) rozhodovat. S partnerem jsem se domluvila, že do rodného listu miminka napíšu Tomáš Teodor a příjmení otce (pokud bychom byli rozvedeni a šlo to, tak možná příjmení moje i jeho, protože já si chci vzít své příjmení zpět), to je podle mého fér a je to kompromis. Pokud to požene k soudu, je to jeho volba a určitě to nepovažuji tak, že miminko je příčinou našich neshod. Je to čistě mezi námi a naší neschopností se domluvit a jeho neschopnosti vůbec spolupracovat. Miminko v tom bohužel hraje roli, ale rozhodně ho tohle nijak na psychice teď nepoznamená. Přes soud to osobně brát nechci, ale jak znám manžela, on to tam, pokud bude nespokojený, bude hnát.

sudylichozrout
3. pro 2018

@mravenecekmaly pokud navrhl sam Teodora, tak si myslim, ze s tim souhlasit bude. Ale musim se opet zastavit u toho, co pises. Tvuj jeste manzel bude mit pravo rozhodovat o diteti do jeho osmnacti let. Ty si myslis, ze ho rozvodem o toto pravo pripravis, respektive ze o to pravo prijde, ale neni tomu tak. I jdyz budes mit syna ve vyhradni peci (coz vubec neni jiste) je on otec ditete, navic bude zapsany v RL. Meli byste si tohle oba uvědomit a zacit spolu komunikovat tak, abyste se byli do budoucna schopni domluvit na vychove. A to plati fakt pro vas oba. Neni nic horsiho nez dva rozhadani dospeli, mezi kterymi lita dite jak nudle v bandasce a nevi, co plati a co ne.

sudylichozrout
3. pro 2018

@mravenecekmaly a jeste doplnim... Meli byste si v klidu sednout a vysvetlit si, ze sebe muzete nesnaset klidne dal, ale kvuli synovi se budete muset kazdy trochu uklidnit a fungovat. Dite nemuze za to, ze nejste schopni spolu byt. Zasadni veci spolu budete muset konzultovat a budete muset najit konsenzus. Milovali jste se, zkuste alespon trochu toho davneho citu vyhrabat. Je to dulezite pro vyvoj vaseho syna.

lucka662006
3. pro 2018

@moxha Co by nastalo, pokud by ke shodě o jménu nedošlo a papír nikdo nepodepsal? Jak by se tedy potom dítě jmenovalo?

ai30
3. pro 2018

@lucka662006 Zatim nijak, matrika by dala podnet k soudu a ten by o jmene ditete rozhodl.

tulikiss
3. pro 2018

@mravenecekmaly nejak nechapu proc pises ze o nem ma pravo ZATIM rozhodovat...to bude mit vzdy jako otec. stejne jako se clovek musi pozastavit nad tim, ze vy a pritel jmeno Standa tam zapsat nechcete. sorry ale co ma do toho tvuj novy pritel co kecat. o takto zasadnich vecech mate rozhodovat jen vy jako rodice, ne nikdo jiny i kdyz s nim treba zijes. Dalsich 18 let budete resit zasadni veci, jako kam do skolky, kam do skoly a podobne a na tom se musite dohodnout vy dva, cim vic do toho bude zasahovat, tim vetsi neschody z toho budou.

urtica
3. pro 2018

Souhlasím s @tulikiss, zrovna tak už dnes není tak automatické, že dítě má v péči matka - soud často rozhodne ve prospěch střídavé péče (u miminka určitě ne, ale později by to bylo možné).