Jsem líná? Podle jedné kamarádky asi ano
Jako, že se setkám s takovými slovy, to bych opravdu nečekala. Mám kamarádku, bydlíme ale poměrně daleko od sebe, takže se opravdu hooooodně zřídka navštívíme. Včera jsem ji potkala v obchodě, měla rozepnutý kabát a moc hezký svetr, který jsem jí pochválila. Natož mi povídá, že si ho pletla sama. (Fakt moc pěkný, ještě ji říkám, že by se mi líbil také, ale v jiných barevných kombinacích). Zeptala jsem se jí, zda by mi ho také neupletla, že jí zaplatím. Co ji znám a co si pamatuji, věčně nemá peníze, pořád si stěžuje, tak jsem si i říkala, že jí vlastně trošku finančně "vypomůžu". Její chlap dělá od rána do večera, stále si myslí, že na ten vysněný baráček vydělá alespoň z poloviny, ona do práce nechodí. No, nic, to by bylo na dlouhé psaní, podstatné je, co mi řekla..... -
...vždyť plést umíš, tak si ho upleť, NEBUĎ LÍNÁ!
Takže, já chodím do práce, tam dřu jako blbec, pak dělám ještě domácí práci, mezitím vařím a celkově domácnost. Dělám spoustu věcí domácích, co se jídla týče. Nárazově dělám administrativu a účtařinu a to jsem hlídání děcek absolutně již vyloučila. Fakt mám dny, kdy se nezastavím čtrnáct hodin denně.
Ona do práce nechodí už nějakých dvanáct let, dohromady nedělá nic, ale mně řekne, - nebuď líná a vzápětí mě pozve na kafe, že je doma a že můžu přijít kdykoliv, stačí jen dát hodinu předem vědět, aby nešla někam do města......
Stručné shrnutí
- V diskuzi byla nabídka za ruční upletení svetru uvedena ve výši 900 Kč, což někteří účastníci považovali za příliš nízkou sazbu pro zakázkové pletení.
- Účastníci zmiňovali, že ručně dělané svetry se běžně prodávají kolem 2 000–3 000 Kč a že materiál na svetr může stát přibližně 400 Kč; jako prodejní platforma byla opakovaně uvedena fler.cz.
- Řešení uvedená v diskuzi zahrnovala: jasnou komunikaci a konfrontaci (osobní rozhovor nebo SMS), uplatnění hranic při dávání pomoci, nákup hotového svetrů v obchodě (uvedena orientační cena ~600 Kč) nebo objednávku od řemeslnice přes fler.cz.
Nejčastější otázky
Q: Kolik zaplatit za ručně pletený svetr?
A: V diskuzi byla zmíněna konkrétní nabídka 900 Kč, ale více hlasů uvádělo obvyklé ceny mezi 2 000–3 000 Kč; jeden příspěvek odhadl cenu materiálu na cca 400 Kč a uživatelé doporučovali porovnat nabídky na fler.cz.
Q: Je 900 Kč přiměřená cena za zakázkové pletení?
A: Mnozí diskutující považovali 900 Kč za příliš nízkou částku; někteří doporučovali cenu kolem 1 000 Kč za večer práce nebo celkově 2 000–3 000 Kč, aby se pokryly práce i materiál.
Q: Jak postupovat, když vás urazí věta „nebuď líná“ od známé?
A: V diskuzi bylo doporučeno mluvit s dotyčnou přímo a jasně vyjádřit, že vás výrok zranil; v příspěvku byla citovaná SMS: „Ahoj, chci, abys věděla, i když jsem to dala najevo, že to, cos mi řekla mě fakt hodně mrzí… Opravdu jsi to myslela vážně?“.
Q: Kde najít někoho na zakázkové pletení v Česku?
A: V diskuzi byla doporučena platforma fler.cz jako místo, kde se prodávají ručně dělané kusy; diskutující uváděli, že ručně dělané svetry na fler.cz obvykle stojí přes 2 000 Kč.
Q: Co nabídnout místo peněz za ruční práci?
A: Několik příspěvků zmiňovalo, že blízkým lze někdy nabídnout pouze materiál (cca 400 Kč) nebo symbolickou odměnu (např. „lahev“ jako dárek), ale řada hlasů trvala na tom, že za práci má být zaplaceno reálně.
Q: Co dělat, když si nemůžete svetr uplést kvůli zdravotním problémům?
A: V diskuzi bylo uvedeno jako legitimní důvod odmítnout pletení zdravotní omezení („zralá na operaci karpálů“); doporučené alternativy byly nákup hotového svetru nebo objednávka u řemeslnice přes fler.cz.
Závěry z diskuze
Shoda
- Ruční práce má svoji cenu a částka 900 Kč byla v diskuzi často považována za nízkou pro kompletní zakázkový svetr.
- Doporučené alternativy jsou upletení svetrů svépomocí, nákup hotového svetrů v obchodě, nebo objednání u řemeslnice přes fler.cz.
- Přímá komunikace s dotyčnou osobou je v diskuzi doporučovaným krokem při konfliktu kvůli slovnímu obratu „nebuď líná“.
Sporné názory
- Někteří účastníci vnímali obrat „nebuď líná“ jako běžné přátelské popíchnutí; jiní ho považovali za urážku a za důvod k otevřené konfrontaci.
- Někteří zastávali názor, že za práci se má platit tržně (2 000–3 000 Kč), zatímco jiní považovali přijetí práce „jen za materiál“ nebo „zadarmo“ mezi blízkými za přijatelné.
Otevřené otázky
- Jak přesně nacenit zakázkové ruční pletení tak, aby pokrylo čas, dovednost a materiál a zároveň bylo pro zadavatele přístupné?
- Kdy je vhodné nabídnout peníze za práci a kdy je vhodné požádat o pomoc „jen tak“ mezi přáteli bez ekonomické odměny?
- Jak postupovat, když se do vztahu promítají dluhy nebo opakované nesplacené výpomoci?
Zmíněné značky a firmy
fler.cz, Modrý koník
Zmíněné produkty a metody
pletení svetru, ruční práce, háčkovaný šátek, prodej na fler.cz, materiál na svetr (~400 Kč), svetr z obchodu (~600 Kč), operace karpálů
Místa a osoby
Smoljak, Svěrák, Troška, Čína
@netopejr Příjde ti normální že tu někdo neustále řeší a pomlouvá své kamarádky, známé a sousedy? https://www.modrykonik.cz/forum/volne-diskuze/vysadba-obtezujici-zelene-bez-souhlasu-ostatnich/ https://www.modrykonik.cz/forum/rodinne-problemy/nepojedu-na-pohreb-manzelovy-babicky-mam-mit-vycitky/ https://www.modrykonik.cz/forum/prace-a-zamestnani/kolegyne-strasne-smrdi-co-s-tim/ https://www.modrykonik.cz/forum/volne-diskuze/kamaradka-pry-krade/ https://www.modrykonik.cz/forum/volne-diskuze/smirujici-sousedi-uz-nas-to-prestava-bavit-2/ https://www.modrykonik.cz/forum/rodinne-problemy/k-tete-se-nakvartyrovala-jeji-37leta-dcera-s-ditetem/ https://www.modrykonik.cz/forum/rodinne-problemy/dve-nebo-tri/ https://www.modrykonik.cz/forum/od-te-doby-co-mam-dite/jak-vysvetlit-rodicum-ze-neohlasene-navstevy-ne/
Máš pravdu že tu jsou mraky pitomějších dotazů, ale jak vidíš většina má stejnou zakladatelku. Chápu že se chce někde vypovídat, ale s každou další jí založenou diskuzí nebo příspěvkem, mám pocit že ti komu to vypráví bysme neměli být my, ale akreditovaný psycholog.
@anina32 Ty jo, takhle shrnuto to je fakt výživný...
Rada- @magdalenax, až přestaneš neustále řešit okolí, bude se ti žít lépe..
Mám dotaz. Řekla by některá z vás své kamarádce, či známé... udělej si, nebuď líná, nebo jsi líná? - to je jedno, na formulaci nezáleží. Já tedy ne a už vůbec né člověku, který mi byl ochotný několikrát pomoci. Vám by se něco takového vůči vám líbilo? Vám by to prostě nevadilo?
Za druhé, nikoho jsem nepomlouvala, to, co jsem napsala, není navíc žádná pomluva, to je pravda, ona to navíc říká sama, netají se tím a já jsem to napsala pro upřesnění, protože kdyby tento holý fakt napsaný nebyl, tak byste všechny psaly, že holt nemá čas..... , nebo se mýlím?
@majaaa82 A napadáš mne jako proč? Přemýšlím, co jsem Ti provedla, ale na nic si nevzpomínám
@magdalenax tak se zamysli jeste jednou. Zkus to. Ale jinak doporucuji, abys prestala drbat ostatni a srovnala si vlastni zivot. Evidentne to potrebujes jak sul. Mej se, uz nebudu odpovidat.
@magdalenax by ses divila, co kolikrat kamosce reknu a ona mne. Kdyz se mezi nami neco ,,pokazi", hned si to vysvetlime a udrzujeme tak nase pratelstvi pevne. Nebezime k pocitaci, abychom tam jedna druhou drbaly.
@panickatlamicka
No, jak reagovala, v podstatě nijak. Já jsem jí řekla, že bych si ho uplést i mohla, ale že mi to prostě zdraví nedovoluje, že mi otékají ruce atd. (mám toho víc), že jsem fakt ráda, že zvládnu to co zvládnout potřebuju, že jsem sice dříve také sem tam pletla, ale že je to už dávno a ještě jsem jí pochvalně řekla, že ona umí plést lépe, kam se za ní hrabu. To se jen pousmála.
No, třeba si to rozmyslí.
Neřeším ale svetr, mně prostě mrzí, co mi řekla. Fakt mě to zarazilo
@magdalenax Ne, ja myslela, zda jsi ji rekla, ze te mrzi, co ti rekla.Jestli jsi ji rekla, ze se z toho citis spatne.
@panickatlamicka Jak si tu teď píšeme, tak jsem jí napsala sms-ku, ve znění:
Ahoj, chci, abys věděla, i když jsem to dala najevo, že to, cos mi řekla mě fakt hodně mrzí, mám na mysli, že jsem líná. Opravdu jsi to myslela vážně?
Odepsala -
zavolám ti
@panickatlamicka
Už jsem si myslela, že volá a volala mi jiná kamarádka, - sice to už vím dva měsíce, ale dobře, že se ozvala, protože jsem začala myslet spíš na ni. Pozvala nás na svatbu, vdává se v létě a já absolutně nevím, co jako svatební dar. Jako, fakt myslím dar, né nějakou blbost. Říkám si, že řešit to penězi je asi blbost, nebo není? Jako v rodině se to dělá, ale od přátel? A i kdyby, tak stejně něco ještě a to něco, fakt nevím. Mají krásné moderní bydlení a nějaké ty lapače tam nevedou, a žijí spolu léta, takže i praktické věci mají. No, nevím... . Já se snad zeptám na rovinu. Když se mi před pětadvaceti lety vdávala jiná kamarádka, tak jsem měla jasno - sifonová láhev. V tomhle případě představu žádnou nemám
@magdalenax ty kraso,koukala jsem na ty ostatni diskuze co jsi tu zakladala a teda jako masakr. Jako fakt by ses mela jit lecit,minimalne ambulantne. A ze jeste zminujes karmu....tak to uz je uplne mimo....
@lucinkaxxx Masakr? Holý fakt, bohužel. Ale já kupř. za daleko větší masakr považuji, že se tu některé dámy píší, že jejich partner či manžel - je debil, idiot, magor a ještě i daleko jiná slova, které nehodlám ani zmiňovat. To je masakr!
@magdalenax všechno právě je o věku. když člověk ztratí později to hlavní, co do té doby bylo středem jeho pozornosti a co zaměstnávalo mozek, začne se orientovat na : kde mě co bolí, co kdo kde řekl, kdo je jaký na mě, kdo mi co dělá, kdo mi co nedělá a už to jede.
vrať se zpět o deset let - a žij svůj život, ne ostatních🙂.
@magdalenax no,s tebou asi tezko se snazit diskutovat..nemluvis moc k tematu a kdyz je nazor proti tobe,okamzite zacnes ukazovat prstem na druhy misto abys odpovedela...zkus si fakt najit nejaky zajmy,konicky a snaz se ten jed co te uvnitr travi nejak rozpustit.
@berenika39
@lucinkaxxx
Já se nepotřebuji nikam vracet. slušnost by měla být samozřejmostí každého, minimálně dospělého. Mozek mám zaměstnaný dost, a co se týče zájmů a koníčků, tak těch mám také dost, a to i přes to, že jsem dost vytížená.
Někdo si možná řekne, jak může mít tolik práce..., když tu tolik přispívá, že,,, , Dneska kupř. pracuji na pc a do toho ještě vařím, asi tak. Píšu to raději předem, než někdo začne můj čas řešit
@magdalenax neboj, tvuj cas nikdo resit nebude, to uspesne smerem k druhym predvadis ty 😀 aj e tezke se ti v tomto rovnat. Ty jsi takova nase konikovska baba Nyklova, vid? 😉 😀
@lucinkaxxx A Tobě jsem zapomněla zmínit, že k tématu píšu, jen právě ostatní ne. Kupř., otázka, kolik je mi let.... .
Nehledě na to, došlo k okamžitému útoku, není tedy divu, že se bráním, takhle by to udělal každý.
Vem si, kolik impertinencí padlo na moji osobu. Pokud jsi nečetla, přečti. Jsem nemocná, závistivá, potřebuji psychiatra...., tohle si mám jako nechat líbit?
@panickatlamicka
Aby sis nemyslela, že jsem přehlídla Tvůj příspěvek, tak nepřehlídla.
Reagovat nebudu jinak. Já nepatřím mezi žádné drbny, jako je ta seriálová. Tu hledej jinde.
@panickatlamicka Já jsem s ní totiž už mluvila, volala mi, je to asi hodina zpátky
Tahle diskuze se tu vyvinula spíš v to, kdo má horší a těžší život... 😀 Jako opravdu vtipný argument typu, já mám 4 děti a lítám jak hadr na holi mě fakt pobavil. 😀 A ty děti si udělal jako kdo? 😀

@magdalenax prosim te, rekla jsi te sve kamaradce, ze se te to dotklo? Predpokladam, ze jo. Jak zareagovala?