Kdo máte doma chlapečka Rafaela? Jak mu říkáte?
Máme doma michaela a rozhodli jsme se s mužem, že druhý syn bude Rafael. Také archanděl. Nevím ale co čekáme, je to překvapení. Prosím kdo máte doma Rafaelka jak mu říkáte? Okolí mě odrazuje, že je to tvrdé atd...ale přeci Richard je třeba tvrdší a také se dává. Na holčičku jsme chteli lilien ale asi dáme Lucinku. Ach jo 25 dní do TP a já stále nevím co dat. Klasika jako Honzík a Terezka nechceme!
Stručné shrnutí
- Rafael je jméno archanděla používané i v Česku a běžné zdrobněliny a oslovení uváděné v diskusi zahrnují Rafi, Rafik, Rafek, Rafísek, Rafo, Rafíku a Rafčo.
- Někteří diskutující upozorňovali na možnou „pejskarskou“ konotaci a riziko posměchu, zatímco jiní uváděli zkušenosti ze zahraničí (např. ve Španělsku „Rafa“) a tvrdili, že neobvyklá jména jsou dnes běžně přijímána.
- Praktická doporučení z diskuze zahrnují ověření znění jména s příjmením (příklad „Rafael Dvořák“ byl často hodnocen kladně) a poznámky, že porodnice často chtějí mít jméno vyplněné, ale matrika jméno zapíše zpravidla až do měsíce po porodu a jméno lze po porodu ještě změnit.
Nejčastější otázky
Q: Jaké zdrobněliny a oslovení se používají u jména Rafael?
A: V diskuzi byly konkrétně zmíněny: Rafi, Rafik, Rafek, Rafísek, Rafíku, Rafko, Rafo, Rafčo, Rafíčku, Rafane, Rafíčku, rafíčku, rafílku, rafínku, rafine, rafe, rafín, rafidlo.
Q: Hrozí, že se děti budou jménu Rafael posmívat?
A: Diskuze byla rozdělená: někteří rodiče varovali před „pejskarskou konotací“ a možným posměchem, jiní uváděli praktické zkušenosti, že v zahraničí (zejm. Španělsko) je Rafael běžné a zkracuje se na „Rafa“, a že neobvyklá jména se obvykle postupně akceptují.
Q: Musím v porodnici před porodem nahlásit jméno a lze ho změnit po porodu?
A: Více diskutujících uvedlo, že porodnice často chtějí mít jméno vyplněné; zároveň byla zmíněna praxe, že matrika jméno zapíše až do zhruba jednoho měsíce po porodu a jméno lze po porodu změnit, přičemž „sestřičky ale nerady papírují“.
Q: Lze v jedné rodině mít Michael a Michaela nebo Rafael a Rafaela?
A: V diskuzi se objevily dvě verze: někteří tvrdili, že podobná jména nesmí být v jedné rodině, jiní namítali, že zákaz údajně platí jen u osob stejného pohlaví a že v praxi existují příklady jako Jana a Jan; informace byla v diskuzi sporná.
Q: Hodí se jméno Rafael k českému příjmení (příklad Dvořák)?
A: Mnozí diskutující přímo uvedli, že „Rafael Dvořák“ zní dobře a že prověřit znění jména s konkrétním příjmením je doporučený postup při výběru.
Q: Jaké další archandělské nebo blízké alternativy zmiňovali diskutující?
A: V diskuzi byly jako alternativy nebo související jména uvedeny Michael, Gabriel, Uriel a Serafín; jméno Lucifer bylo zmíněno ironicky.
Závěry z diskuze
Shoda
- Mnozí diskutující považují Rafael za hezké jméno a uvádějí, že se k němu obvykle vytvoří různé zdrobněliny.
- Je doporučeno ověřit, jak jméno zní s příjmením před konečným rozhodnutím.
- Volba jména je vnímána jako osobní rozhodnutí rodičů a okolní komentáře jsou běžné, ale většina zdůraznila, že nakonec si rodiče zvolí, co jim sedí.
Sporné názory
- Někteří tvrdí, že Rafael nese „pejskarskou“ konotaci a může vést k posměchu; jiní tvrdí, že v praxi je jméno běžně přijímáno a v zahraničí zkracováno na „Rafa“.
- Někteří diskutující uvádějí údajné omezení v zápisu podobných jmen v rodině (např. Michael vs. Michaela); jiní namítají, že zákaz platí pouze u stejného pohlaví a existují příklady jako Jana/Jan.
Otevřené otázky
- Která konkrétní zdrobnělina u jména Rafael se uchytí v konkrétní rodině a okolí (Rafi, Rafik, Rafo apod.)?
- Které dívčí jméno se nejlépe hodí ke zvolenému příjmení (v diskuzi např. Lucie, Lilien, Zoe) — není jednoznačná volba.
- Jak přesně aplikují matriky a porodnice lhůty a postupy pro zápis a změnu jména v jednotlivých porodnicích a obcích?
Zmíněné značky a firmy
Libri.cz, Kalendar.eu, NašeJména.cz, Wikipedia (Český liturgický liturgický kalendář)
Zmíněné produkty a metody
zdrobněliny jmen (Rafi, Rafik, Rafek, Rafísek, Rafo, Rafíku), registrace jména v porodnici, zápis jména v matrice, možnost změny jména po porodu, český liturgický kalendář, tištěné kalendáře jmen
Místa a osoby
Španělsko, Slovensko, Česká republika, Rafael Kubelík, Dvořák
Mě teda první napadly Želvy Ninja 😀😝 ale nejspíš to bude degenerace z dětství, kdy jsem na tom animáči ujížděla. Mimochodem ti želváci se vlastně jmenovali podle slavných uměl. mistrů. Jméno zní vznešeně, nezavrhuji výběr, sami máme doma nezvyklá jména - první syn s odůvodněním, že se jmenuje po tatínkovi a druhý - prostě jsem Damiánka chtěla snad od vždy. Hodně lidí z okolí se diví - přesto je to jméno z českého kalendáře z poloviny 19. století. Neshledávám na tom nic špatného. Každý druhý se tu ometá s tím, že dávat cizí jména, je takové nebo makové, přesto by si lidé měli uvědomit, jaké jsou to vlastně klasicky "česká" jména ... třebas takový Jaroboj, Ohňan nebo Zeměslav - to by lidé asi také koukali divně, dát takové jméno 😀 každé jméno má nějaký původ, a skoro všechna jsou "nečeská". Zabývám se rodokmeny a tak mi není cizí najít v matričním záznamu třebas jméno Hypolitus, Achileus, Scholastika, Elyass, Egidius, Eusebius atd. takže tenkrát v 18.-19. století ne vyloženě česká, což bylo v dobách, kdy byl každý druhý Jan nebo Marie nejspíš také odvaha a i tak je lidé dávali. Zkráceně to s Rafaelem moc nepůjde - Rafek, Rafík, Rafi (napadl mě i Rafan) 😉 když by zlobil. Když jsme se rozhodovali o jméně, tak jsme se snažili také říkat si je zdrobněle a hodně jmen, která se mi líbila, jsem kvůli tomu musela vyškrtnout, protože prostě nešly vyslovit "láskyplněji" - zdrobněle. Rychlý a co nejpohodovější porod přeji, zdravíčko mamince i miminku a jistě se vám podaří vybrat jméno ke spokojenosti všech 😘👍
Jeste byste mohli dat neco mezi Lucie a Lilien - Lucienne. Nebo Lilia, Lilie, Lili, Leila, Lucia
Nechapu nektere komentare s tim odsuzovanim, at si kazdy da jake jmeno se mu libi.
Nebo Livia.
Jinak Rafael se ke jmenu Dvorak hodi pekne.
A osobne jsem alergicka na dotazy ''jak mu rikate...'', my rikame nasemu synovi celym jmenem, protoze se nam to jmeno libi, nechapu, proc se musi kazdemu rikat nejakou prezdivkou :D
@evulinka27 Zoe jsem chtěla původně na holčičku. Ale Zoe Dvořáková to bych nemohla udělat :/ Ale Zoinka se mě fakt líbí, mít jiné přijmení jdu do něj.
@brendamonique Moc děkuji 🙂 No ale je to boj aby jsme se shodli. Ten Rfafaelek je jasnej ale ta holčička :( Tam tápeme.
@karlajasmine Náš první je Michael a říkám mu nejčastěji Michaelku i když se na něj zlobím. .) Takto vidím, že mu budu říkat Rafaelku. Ale když to bude holčička tak nevím,nevím...fakt se mě nic nelíbí.
Všem moc moc děkuji! 🙂 Je to jasné. Ale co na tu holčičku? Já prostě nevím....Máme to klasické příjmení Dvořáci a moc jmen mě k ní nesedí :( Zoe u mě dlouho vedla, pak Lilien a nakonec to vypadá na tu Lucii. Ale tech je tolik :(
@ninjisu Rafaela nemáme, ale Rafael Dvořák zní úplně normálně, nevím, co někteří řeší, že je to brutus masakr....pokud jste chtěla Richarda, můžete dát křestní Ríša Dvořák a vyhnete se dvojímu D....
v našem okolí jsou jména jako Florian, Fabian a nikomu to nepřijde divné...
pokud byste měli v budoucnu holčičku, klidně můžete dát Michaelu, i když máte syna Michaela, zákaz platí akorát u osob stejného pohlaví a příjmení, takže dalšímu synovi už byste nemohli dát Michael, ale holčičce klidně🙂
@ninjisu Tak jako, nedávno jsem v novinách četla o chlapečkovi, který se narodil se jménem "Joey Železník" což mi přijde, i když jsem příznivcem všech jmen, docela masakr 😝 Hodně záleží na příjmení, ti co mají cize znějící příjmení mají výhodu. Což se přiznám, že má i můj starší syn, který dostal příjmení po mě a tak celé jeho jméno - Arne Schiffer - nevyzní tak divně. U nás by byla holčička jasná, ale chlapeček by byl opět oříšek - manžel je spíš na tu klasiku Lukáš - František, což neskousnu já ... a on zas mého Kiliána nebo Timoteje (staročeské) ... ale jinak si ve všem dobře rozumíme 😀😂 a když už jsme u těch holčiček - já chtěla vždy Patricii a Dorotku ❤ Tak za 3 týdny plus mínus, koukám, se dozvíme výsledek. Připojím se ráda ke gratulacím 🍀
@ninjisu jo a mimochodem ... u nás by měla Lucie jasné - ne - jelikož je to švagrová a to by nedal manžel ani já - jinak proti jménu nic nemáme, ale ty asociace hrají roli ve výběru jména prostě vždy 😀😝
Panebože, tak si nechte konečně říct co to bude, jestli holka nebo kluk a budete mít pokoj.....a my taky😂
@brendamonique pardon, ale nedá mi to: Timotej opravdu není staroceske jméno. 😉
@isabelafuentes
Jejda to keby svagrova cita, tak sa opupinkuje 🙂 🙂 🙂
Mysli si, ze vybrala najorginalnejsie super mena....mne sa tie mena velmi nepacia, vsetci ju odradzovali. Este ako tak Lora, ale Rafaelo je uz moc exoticke na male slovensko 🙂
@luckaamilan Ale ne, tak jak říkám - je to každého právo, aby si pojmenoval dítě, jak chce. Okolí do toho bude kecat vždycky, to je jasný, komentáře budou, a že víc komentářů bude k Rafaelovi než k běžnému Pavlíkovi, to je taky jasný 😉 Jen klid a pohodu všem 🙂
@netopejr No ono "staročeské" nejsou žádná novodobá jména, ale ano jméno "Timotej" jsem si vybrala z kalendáře datovaného na přelomu 19.a 20. století. Takže ne, není původem české, ale ve starém českém, liturgickém jsem jej našla 😉
Ten odkaz na tištěný kalendář na libri. cz je už nějaký pátek zrušený, škoda, že jsem si neuložila obrázky, ta alespoň takto. https://cs.wikipedia.org/wiki/Český_liturgický_...

Jméno Alan https://www.nasejmena.cz/nj/cetnost.php?id=2752...