Kritizování dnešních příkrmů. Jak na to reagujete?

lendych
6. lis 2008

holky jak reagute na odlišné názory tetiček na stravu mimča
má teta pořád prudí
a proč dávám jen rýžové kaše a proč nedávám maso, třeba kachnu
snažím se jí vysvětlit že ted je jiná doba, no pořád dokola
jak reagujete vy??????? 😉

sisstin
6. lis 2008

kacerka: no já jich znám teda docela dost 🤐 stačí, když jdu na cvíčo..a přede mnou je dětskej aerobic..a ty desetiletý holčičky vážej víc jak já 🤐 a hned po cvičení vybalej tyčinky a už jedou 🤐

kacerka
6. lis 2008

siss, no je to o rodičích, co dítěti dovolí - ale někdy si říkám, že takové ty striktní zákazy od raného dětství nadělají víc neplechy, než když to dítě necháš v mezích jíst vše 😝

sisstin
6. lis 2008

kacer: viděla jsi Válka Roseových? Jak ona jim v dětství dává sladké, protože prý je pak v dospělosti nevyžadují..a pak střih..a děckám 16a 18...a 150kilo 😅 😅 😅 😅 😅

monika6e
6. lis 2008

Tak se musím přidat. Dáváme jen skleničky (teda mimo to papá i normální, neskleničkové ovoce. Zeleninu vůbec). Hlavním důvodem je nedostatek času, protože pracuju a pracuju a pracuju. Ale zkusila jsem Anny jednou udělat domácí bramborovou kaši. Ten výraz bych vám nepřála vidět. Nakonec ji snědla smíchanou se skleničkovým květákem. Ale od té doby jedeme zase jen na skleničkách. A máma i tchýně jsou úžasný! Ještě mi říkají, jak mi závidí, že je to pohoda, že to za ně nebylo. Takže máme pohodu 🙂

andy80
6. lis 2008

Když se tady bavíte o školkách. Jsem se musela smát ten kompromis. Dneska měli děti k obědu pohankovou polévku a zítra mají UZENÉ se šťouchanými brambory. Takže jeden den zdravě, druhý den absolutně nezdravě. Ale u nás se jí všechno, takže pohoda. U malé to nepřeháním, jak jsem psala, jednou koupím bio, když na něj narazím, jednou obyč. zeleninu. A že je v tom moc dusičnanů? Hm celý život asi na skleničkách nebudou. A to že dítě do 3 let nepozná čokoládu je podle mě nesmysl. Asi od roka máme zavedené, že když se sní oběd, tak dostane nějakou sladkost. Jednu kinder tyčinku, kinder pingue.... apod. Se sladkým to nepřeháníme, fakt jednu max. 2 věci denně. Syn ani víc nevyžaduje, radši si vezme jablíčo. Jsem zvědavá, jak to bude u malé, protože to je daleko větší jedlík než syn. Tak uvidíme. Ale budu se snažit to dělat stejně.

sisstin
6. lis 2008

andy: tak to je normoš, že maj nějakou sladkost..třeba od těch 2-3let..ale fakt s mírou 😉 a jinak školkové jídlo asi hrotit nebudu...to už jsou dost velký, aby to zvládly 😅 mně spíš přijde, že děcka nejí nic pořádnýho..jen blbosti, sladký, brambůrky..ale aby si daly normální oběd..to ne 😕

sisstin
6. lis 2008

andy: já teda sladký fakt neměla do první třídy minimálně..nikdy mi nechybělo..a ani ted moc extra na sladký nejsem..a vim, že po čtverečku čokolády jsem blindila 😅

lenkazdenek
6. lis 2008

Tak třba u nás moc problém není,když jedem k našim na oběd tak má jídlo zvlášť upravené,třeba jednou za čas i tu omáčku ,jinak malá máma třba koupí přesnídávku,nebo dětský sušenky nebo ovocetakže u nás pohoda. JInak skleničky dávám už jen občas ,protože pak nechtěla domácí,pak jsem zjistila že v těch skleničkách je sůl i pepř! proto jí to asi tak chutilo 😕 no teď papká to co my ,ale upravené jasně 😉
K tomu sladkýmu,no nevím lae uhlídat do 3 let žádné sladké nevim nevim,ono když to pak uvidí jinde tak se budou ptát proč a vysvětlujte že. Já myslím že dítěti který má vyvážený jídelníček a dostatek pohybu jednou za čas sladký neuškodí 😉

etinka
6. lis 2008

Ahoi, tak když jsme u toho stravování malých dětí. Znám osobně jednu maminku, která se bála ještě v roce dát synovi některé druhy jogurtů, pozorně pročítala každou etiketu, co který jogurt obsahuje. Kluk byl kojený až do 4!!!let, protože to prostě bylo nejlepší, co mu může dát, ale už zhruba od 2let nezná nic jiného než pomalu 7 x týdně k obědu buřta, na jakýkoliv způsob. Jednou buřtguláš, jednou pečený venku, jednou pečený doma. Takže asi tak. Pro mě je to teda nepochopitelné, to smýšlení té dané maminky, ale je to tak.

Já osobně také nejsem pro to, aby dítě jedlo v půlroce kachnu a řízky, ale myslím si, že po tom roce už klidně může tu a tam pomalu začít ochutnávat stravu dospělých. Znám také maminky, které ve snaze dát dítěti jen to nejlepší, s ním měly potom hrozné problémy, když nastoupilo ve 3letech do školky. Školkovní strava je totiž většinou taková ta klasika a to dítě to potom neznalo a tím pádem ani nejedlo.

petule.h
6. lis 2008

jak říkám, děti by měli jíst všechno, to že mi dítě nejí teplá sladká jídla je jedno, zase si dá občas čoko nebo lentilky...
jinak moje máma dělá ve školce vedoucí jídelny...vidím ty jídeláky, oni na to mají normy a musejí mít 1x týdně luštěniny a podobně, takže kdyby to bylo špatně, tak by to asi neprošlo.
sisstin: ale pravda je, že mám kamarádku, co má doma koš sladkostí, ale mega koš, vždy jim to někdo přinese a oni jak to mají doma, tak to vůbec nechtějí a to samé jsem zažila s párky já, velká eufórie v 1,5-2 letech, a teď??? opravdu nechce, jen fakt když jdeme na výlet a párek v rohlíku , tak mu jede..
nic se nemá přehánět.Rozhodně nejsem zastánce vegetariánství...to dle mě chudák dítě...
určitě bych děti nepřecpávala sladkostma, určitě bch do něj nervala uzeniny, kdybych viděla, že je to pro něj špatné..

petule.h
6. lis 2008

etinka: ano po roce má jíst od všeho něco,taky mi některé maminy přijdou na hlavu, ale je to jejich věc...
ještě jsem si vzpoměla najednu známou co synovi pořád dělala špaldové a jáhlové kaše, nedávala nic sladkého a můj stejně starý dostal brumíka,on mu ho vyrval z ruky a v nestřeženém okamžiku zhltnul, ona se mohla zbláznit, bylo to asi v 1,5 roce,to myslím je opravdu přehnané

andy80
6. lis 2008

No, právě proto já problémy s Jiříkem ve školce nemám. Od malička je zvyklej jíst všechno. Nikdy jsem se ho neptala, jestli chce to nebo tamto, prostě dostal jídlo na talíř a to snědl. Já znám taky jednu maminu co nedá holce nic sladkýho a to už je jí 5. Ona má pořád strach aby nebyla tlustá. Ona je sama vychrtlá jako koza, manžel sportovec, takže sklon k tloušťce jistě malá nemá. Je mi malé líto, protože vždycky kouká na Jiříka jak líže lízátko a ona dostane takovej ten rýžovej chlebíček /polystyren/. Jo jinak ten rýžovej chlebíček nebo knekebrot a tmavý pečivo Jiříkovi taky chutná. Ale taky má rád guláš s knedlíkem. Volíme zlatou střední. Takže tak.

etinka
6. lis 2008

Ano, to je moje řeč. Též máme zaltou střední cestu. Prostě děti po roce už tu a tam ochutnaly vedle svého jídla i to naše. Dneska jsou už velcí, ale nemáme problém s jakýmkoliv jídlem. Jí všechno od omáček až po pečené maso.

Co se týká sladkostí, též je nepřecpávám čokoládami, ale nevidím důvod, proč by nemohly jednou za čas sníst malou čokoládku.

sisstin
6. lis 2008

já nic chutnat nikdy nechtěla..jídlo bylo za trest 😅

tannawe
6. lis 2008

Zajimavy tema...ostatne jako vsechny tady na konikovi, clovek se aspon pouci... 😉
Vzhledem k tomu, ze se zajimam o alternativni lecbu rakoviny a ruznych onemocneni souvisejicich nejen se stavem duse, ale i se stravou tak si rikam, ze je zajimave jak k tomu kdo pristupuje. Je to nesmirne obohacujici, jak v tematu tady o prikrmech tak pak v tematech jinde jako treba pusty atd. Zvlastni, ze hodne lidi si neumi najit ten svuj zpusob a jedou v nejakych schematech...

petule.h
6. lis 2008

etinka. 2 čoko denně neublíží, myslím kinder

tannawe
6. lis 2008

petule: myslis?

petule.h
6. lis 2008

jo já si to myslím a myslím, že kdybych jednou mohla vědět na co a proč umřu, tak to vědět chtít nebudu...to je právě ono, a´t se každý jí třeba jen zrní, když ví, že to pomůže...já jsem odmala jedla věci na sádle, jedla jsem maso, prostě jak to bylo, měli jsme zabijačky a dnes se najednou vše strašně zaobírá průzkumy a výzkumy...mé děti nikdy nebudou strádat po ničem, budou jíst vše, pokud to nebudou mít rádi, nikdy bych je do toho nenutila, ale abych odmala vystavila nějaký režim, jako nejez tučné, z toho bude to a tamto, to fakt né..

petule.h
6. lis 2008

jinak zachariáš je příjmení????

tannawe
6. lis 2008

Zacharias? Ne to je prvni jmeno naseho syna, druhe je Jan... 🙂

ygreen
6. lis 2008

to jsem asi psala já, že nechci aby malej jedl do 3 let čokolády apod - ale netvrdím, že jednou za čas něco sladkého nedostane, ale když už, tak koupím kvalitní čokoládu, sušené ovoce, sušenky s karobem, kousek štrůdlu, apod - jde mi o to, že když vidím, že tchýně cpe synovce pořád tvrdejma bonbónama a ten kluk už od 2 let nechce nic než sladký jídlo, takže nejrychlejší je miska těstovin s cukrem a máslem 😝 on teda není tlustej, ale ten má v krvi moře cukru 😒
navíc můj syn má v 5 měsících 9300g a 75cm - porodní váha byla 4500g a 55cm. Vůbec není tlustý, já i manžel jsme velcí, máme těžkou kostru, ale i tak nechci aby byl Tobiáš buřtík. Bude i tak velikej 🙂

ygreen
6. lis 2008

zachariáš je hrozně krásný - ale manža je konzerva 😝

frog
6. lis 2008

Je sice pravda,že jsme jako malé jedly spoustu věcí mnohem dřív,ale taky se to v dospělosti odraží na zdrav. stavu.každý druhý člověk trpí alergií,AE je nepočítatelně.Já myslím že všeho s mírou a co se čokolády týče,tak si myslím,že malé děti jí vůbec nepotřebujou.Moje prababička dala naší Aničce kostičku Milka čoko i přes můj výslovný zákaz se slovy,že jsem krkavčí matka,že jí nic nedopřeju a malá se mi pořádně osypala..Možná to nebylo čokoládou,ale to je jedno.Jakmile řeknu ne,tak taky tak bude.Nesnáším když jí někdo cpe jídlo i přes můj zákaz..Ale babičky už asi jiné nebudou.. 😒

makelka
6. lis 2008

Já teda musím říct, že jsem se už setkala s mnoha řečma, moje babička mi neustále tvrdí, že nutně musí obědvat polívu, pak druhý jídlo a k tomu kompot, to je jasný ne? Jenomže nechápe to, že když mu ten kompot k tomu jídlu dám, tak jídlo skončilo a dlabe se sladkej kompot 😠 Malej naštěstí na sladký moc není, u nás jedou buď piškoty a nebo BEBE dobré ráno 😀 a teď mu všichni v obchodech strkaj lízátka 😖 Mě to štve, protože jak mu mám vysvětlit, že to pro něj ještě není to pravý ořechový? 😒 A navíc jsem se o víkendu opět setkala s námitkou, proč mu ten řízek nedám? 😕 Že by protože je nasátej sádlem, ve kterým ho tchán smaží 😒 Malej je taky omáčkovej, ale snažím se je dělat třeba se špaldovou moukou, a přílohy měníme, knedlík jen málokdy, i když co je knedlík??? mouka, voda a vajíčko, žádnej zázrak 😉 Malej s nám asi od 18měsíců papká všechno, já teda odmalička hodně málo solím, nemám to ráda a používám hodně bylinek, odnaučila jsem se používat masox apod. ale smažený jídla bych mu nedala. Uzeniny jí jen manžel, takže to je u nás v poho 😉

kubaka
6. lis 2008

že jste tu zmínili makrobiotiku a zrní, půsti atd... tak jsem mohla několik let sledovat dívku s intelektem hraničí s genialitou, která nakonec jedla v duchovním přesvědčení jen to, co upadlo ze stromu, a jen v určenou hodinu a množství, denně běhala 10 km. Pravidelně chodila na injekce kvůli nedostatku železa, byla vychrtlá, zelená až průsvitná a pořád měla pocit, že na ní je moc hmoty. I navštívila homeopatku, aby jí poradila, co dál se sebou, protože jí začaly bolet kosti. Homeopatka jí vynadala, že jí kosti řídnou a rozpadají se, že musí začít jíst víc a větší sortiment a vařené. Díky své ineligenci pochopila, že se zabíjela (jisté trauma z dětství...), už si i vaří zeleninu a začala růžovět a po letech konečně menstruovat. Byl to zdrcující pohled na ni - a nikdo jí nedokázal přesvědčit. Až když ji bolely kosti při pouhém doteku.
Ale i doktoři dokáží vypustit z úst neuvěřitelné bláboly. Jedna vášnivá militantní MUDr. přes kojení v jednom článku pronesla neskutečnou větu, která se příčí vší logice i zákonům chemie: "i podviživená matka dokáže kvalitně kojit své dítě, aniž by utrpělo její zdraví".
Divím se, že jí nesebrali diplom.
Fanatismus je smrtonosný, ať se maskuje jakkoliv ☹

tannawe
7. lis 2008

Ano, fanatismus v jakekoliv podobe je bohuzel hojne rozsireny a pravdou zustava, ze velice tezko se s tim da neco udelat. Pokud se dospely clovek rozhodne zabyvat se svymi stravovacimi navyky kvuli zlepseni zdravotniho stavu je to jeho volba a je to tak dobre. Ale bohuzel jsou lide, kteri maji pocit, ze musi do vsech svych zivotnich zasad zasvetit i svoje deti, ktere nemohou rozhodovat vubec o nicem!
Ja bych treba mela Zaka nechat sedmy den po porodu obrezat , je proto ze jsem Zidovka...Ale dekuju bohu za zdravy rozum, ktery me v zivote vedl ruznyma zakoutima a muj manzel /neni Zid/ se me velmi opatrne pred porodem ptal a to mu jako nechas fiknout "rolacek"...divala jsem se na nej a rikam mu: podivej, jak muzu rozhodovat o tom, co bude s jeho penisem? Kdo jsem ja abych mu rozhodovala o jeho predkozce?
Tradice netradice, vzdyt je to jeho telo ne moje! Tohle jde mimo moje chapani, stejne tak hlasky typu to male deti neboli /jakoby kojenci snad podle nekterych lekaru nemely mit vyvinute vnimani bolesti ci co, kde to proboha vzali??/
Je to fakt ulet...tim jsem chtela jen demonstrovat, ze dulezita je vyvazena zdrava strava postavena na potravinove pyramide. Clovek je proste vsezravec a pokud konzumuje vyvazenou stravu tak mu to prospiva.

kubaka: ano, kosti velice trpi nevyvazenou stravou, proste proto, ze jsou zasobarnou mineralu, ktere telo vyuziva k vyrovnavani acidobazicke rovnovahy. Jakmile se kyvadlo kyselin prevazi na druhou stranu nad zasady je zle. Proto jist zasadotvorne ma nejen zazracny vliv na kvalitu zdravi cloveka, ale celkove na stav jeho duse.
Nevim proc nekteri lide dospivaji k nazoru, ze staci jen dychat a je to ta nejlepsi strava!
A mytu o kojeni prevlada stale spousta, ale ani kojeni neni samospasitelne! 🙄

kacka.va
7. lis 2008

no já myslím, že lepší dát občas malou čokoládku, než aby se tím dítě narvalo někde stranou. Víme přece o případech, kdy doma mělo dítě zakázané hranolky, takže jakmile mohlo, okamžitě bylo v mekáči a cpalo se hranolkama do prasknutí. Takže myslím, že všeho s mírou, jíst vyváženou stravu a snad to bude v pohodě. Jinak jsem četla plno článků o tom, jak do tří let se zakládá na případnou obezitu v dospělosti, takže to budu mít asi taky trochu na paměti.

lukin
7. lis 2008

Já se bojím, že mi příbuzní budou taky říkat co a jak. Tchyně dala své jedné vnučce v roce šlehačku i přes výslovný zákaz švagrové, no ale přece se tchyně nebude řídit jiným názorem, že? 😠

No a pak už se bojím toho, že mi jistá osoba bude říkat, ať Natince sladím čaj, protože cukr obsahuje vápník. Zjišťovala jsem si to a vápník obsahují pouze dva cukry - hnědý a ještě jeden, který jsem zapomněla. Ale v žádném případě ne ten, kterým sladíme - čili bílý krystalový. Jenže ji to prostě člověk nevymluví 😠

kijonkova.k
7. lis 2008

lukin:Ale určitě bude lepší vápník v mlíku,jogurtu atd.,než ten v cukru.My čaj nesladíme,malá pije vodu a je spokojená.Vodu taky potí,tak ji musí dostat.nepotí sladký čaj nebo džus 🙂

megee
7. lis 2008

ahoj holky tak se přidám, taky malýmu kupuju skleničky je to pro mě jednodušší jelikož se mi s tím patlat opravdu nechce 😀 a tchýně to samý at mu uvařím konečně pořádný jídlo že to kupovaný není vůbec zdravý atd.
Jo a za měsíc nám bude rok a už mu k mikuláši koupila adventní kalendář s tím že čokoládu už v pohodě zvládne...