icon

Létání miminek

avatar
bera28
7. únor 2010

Ahoj, poté, co jsem shlédla dnešní reportáž z kurzu létání miminek, tak jsem se rozhodla založit toto téma. Ráda bych totiž poznala maminku, která toto se svým dítětem absolvovala, aby mi vysvětlila, co tahle hrůza může pozitivního miminu přinést.
Kdo jste reporáž neviděl, tak tady je link:
http://www.ceskatelevize.cz/program/1097181328-...
Upřímně, pokud se nikdo neozve, tak to bude pro mě pozitivní zpráva - prostě jsou tady na diskusi jen samé rozumné maminy 😉

Shrnutí diskuse
Automatické shrnutí diskuse vygenerované umělou inteligencí · 7. čer 2026 · 3347 příspěvků

Stručné shrnutí

  • Kurz „létání miminek“ se v Česku prezentuje veřejně například v pražském A centru (www.materstvi.cz) a v diskusi je zmiňováno vedení Blankou Sudíkovou; nabídky kurzu jsou uvedeny i na acentrum.eu/program/letani-s-miminky.
  • Lékařští komentátoři a rodiče v diskusi upozorňují na konkrétní zdravotní rizika spojená s touto praxí: syndrom třeseného dítěte, přetížení kloubů, riziko nitrolebního krvácení a vykloubení ramene.
  • Po reportáži České televize (ČT1/ČT24, pořad 168 hodin) vznikla veřejná kritika na sociálních sítích a diskuzních fórech (Plaváček, Emimino.cz, Rodina.cz) a diskutovalo se o možnosti oznámení policii či sociálním orgánům.


Nejčastější otázky

Q: Kde se v Česku pořádají kurzy „létání miminek“?
A: V diskusi byla uvedena nabídka kurzu v pražském A centru (www.materstvi.cz) pod vedením Blanky Sudíkové; na webu acentrum.eu je program „letani s miminky“.

Q: Jaká zdravotní rizika odborníci a rodiče zmiňují u „létání miminek“?
A: V diskusi a v reportáži odborníci varovali před syndromem třeseného dítěte, přetížením kloubů, vykloubením ramene a rizikem nitrolebního krvácení.

Q: Jak se „létání miminek“ liší od Vojtovy metody?
A: Vojtova metoda je v diskusi uváděna jako procedura vedená odborníky, na doporučení lékařů a pod dohledem rehabilitační pracovnice; „létání miminek“ je podle účastníků diskuse provozováno mimo tento lékařský dohled a bez obdobného odborného standardu.

Q: Může být „létání miminek“ podle českého práva považováno za ohrožování dítěte?
A: V diskusi byl citován §31 odst. 2 zákona o rodině, podle kterého rodiče nesmí ohrozit zdraví a vývoj dítěte; diskutující navrhovali konzultaci s policií a orgány sociálně-právní ochrany dětí jako možný postup.

Q: Kde najdu veřejnou kritiku a záznamy o kurzu?
A: Reportáž o tématu běžela na ČT1/ČT24 (pořad 168 hodin) a kritické reakce byly sdíleny na Facebooku (skupiny proti kurzu), na fóru Plaváček (plavacek-deti.cz), Emimino.cz a Rodina.cz.

Q: Co mám dělat, když kurz naživo vidím a mám pochybnosti o bezpečnosti?
A: V diskusi rodiče doporučovali oznámení příslušným orgánům (policie, sociální služby), informování pediatra a medializaci případu skrze místní média či odborné organizace.

Závěry z diskuze

Shoda

  • Většina diskutujících považuje „létání miminek“ za nebezpečné pro zdraví dítěte a některé příspěvky jej označovaly za týrání s rizikem fyzických následků.
  • Lékařské výhrady a zmínky o syndromu třeseného dítěte, přetížení kloubů a nitrolebním krvácení byly v diskuzi opakovaně uváděny jako hlavní argumenty proti kurzu.
  • Reportáž České televize (ČT1/ČT24, pořad 168 hodin) spustila veřejnou kritiku na fórech (Plaváček, Emimino.cz, Rodina.cz) a vznikly facebookové iniciativy proti kurzu.


Sporné názory

  • Někteří rodiče tvrdí, že existuje jemná forma manipulace či „pohupování“, která může být bez škod, zatímco drtivá většina účastníků diskuze považuje jakoukoli formu „létání“ za rizikovou.
  • Několik příspěvků uvádělo osobní zkušenosti, kde se „letění“ jevilo jako přínosné nebo neškodné, zatímco ostatní diskutující tyto zkušenosti zpochybňovali a upozorňovali na možné skryté dlouhodobé následky.


Otevřené otázky

  • Jakým právním postupem a jakými orgány (policie, sociální služby, lékařské komory) má veřejnost efektivně řešit podezření na ohrožení dítěte v kurzech tohoto typu?
  • Jak přesně je kurz „létání miminek“ akreditován a do jaké míry podléhá kontrole (zmíněná akreditace MŠ „cvičení s batolaty“ byla diskutována jako nejasná)?
  • Jaké jsou dlouhodobé fyzické a psychické následky „létání miminek“ na děti a existují relevantní vědecké studie potvrzující přínosy nebo rizika?


Zmíněné značky a firmy

A centrum, Plaváček, Česká televize, ČT24, 168 hodin, Emimino.cz, Rodina.cz, Plavacek-deti.cz, ACentrum.eu, Baby-cafe.cz, Radiopetrov.com, Rozzlobenimuzi.com, Legoland

Zmíněné produkty a metody

létání miminek, Vojtova metoda (vojtovka), nošení v šátku, látkové plenky (látkovky), baby masáž, plavání s dětmi, syndrom třeseného dítěte, akreditace MŠ „cvičení s batolaty“, AP (Attachment Parenting), §31 odst. 2 zákona o rodině, mandlové mléko

Místa a osoby

Blanka Sudíková, Pražské A centrum, Praha, Morava, Česká televize, Plaváček, Emimino, Rodina.cz, Legoland

avatar
mataharyy
13. únor 2011

@mitote 😀 😀 😀

avatar
mitote
13. únor 2011

@mataharyy hej to neni prdel, otec me treba nesl na ramenou a zapomnel ze dvere maji futra a krap s mou hlavou do futer... 😀 trvale nasledky jsou zretelne 😀 😀 😀

avatar
mataharyy
13. únor 2011

@mitote No tak to už pak není co řešit, ty jsi jasná u vás sice nebylo létání ale třískání 😀 novej druh upevňování vztahů mezi dítětem a rodiči 😎

avatar
mitote
13. únor 2011

@mataharyy nevidim rozdil jeslti dite neses a trisknes s nim do futr nebo jestli s nim litas a trisknes s nim do skrine 😀 ale je fakt ze sve odice miluju 😀

avatar
mataharyy
13. únor 2011

@mitote Tak ono na tom asi něco bude...
Ale zas na druhou stranu jako psycho.... nevím co by jsi měla vědět že i týrané dítě své rodiče miluje... 🤐

avatar
mitote
13. únor 2011

@mataharyy to ja samozrejme vim 😉 ale ono je to spise o tom, ze tyrane dite samo sebe nenavidi a za vse pripisuje vinu sobe, takze si podle sebe vlastne to tyrani zaslouzi...navic casto pokud to ma od temer narozeni si mysli, ze je to normalni...to je ten pruser

avatar
mataharyy
13. únor 2011

@mitote No alespoň něco že víš 😀 Fuj jdem na jiné téma nemám ráda týrání dětí 🙄

avatar
mitote
13. únor 2011

@mataharyy no litani je tyrani 😀

avatar
mataharyy
13. únor 2011

@mitote to každopádně 😒

avatar
neumisa
Odpověď byla odstraněná
avatar
mataharyy
Odpověď byla odstraněná
avatar
neumisa
Odpověď byla odstraněná
avatar
mataharyy
Odpověď byla odstraněná
avatar
neumisa
Odpověď byla odstraněná
avatar
mataharyy
Odpověď byla odstraněná
avatar
neumisa
Odpověď byla odstraněná
avatar
kubaka
Odpověď byla odstraněná
avatar
lantana
17. únor 2011

Tedy holky, co jste tu probírali "nelétavého", že vás smázli? 😀
Jinak, kdo ještě neviděl: https://www.modrykonik.cz/fotoblog/apmimi/album... 😀

avatar
neumisa
17. únor 2011

@lantana kafe na monitoru a úklid za bábovku 😀

avatar
mataharyy
17. únor 2011

@lantana Hmmm tak když jsem tento institut navštěvovala, tak jsme měli kde co, ale kojící panenku fááákt ne 😀 😀 Já tam koukala dokud tam bylo o montessori, ale na waldorf nám opravdu averzní vztah, takže když vidím tu "barevnou dokonalost k oblbnutí lidí" zvedá se mi kufr 🙄 🤐 Tak už do toho alba raději moc nekoukám... 😅

avatar
paveljanik
17. únor 2011

lantana: Už jsem si myslel, že jsem zažil vše a že mě nic nepřekvapí, ale rodíví panenka - to je na mě moc...asi jsem prudérní a staromódní, ale lidi jsou opravdu šílěně blbí ☹ Je mi zle☹

avatar
mataharyy
17. únor 2011

@paveljanik No co si budem povídat i mě panenka s bradavkama, tedy patentkama celkem šokovala a to jsem mezi podobným byla šest let 😀 Když to člověk vidí je rád že si může vybrat kam dítě poslat na studium 😉

avatar
lantana
18. únor 2011

@paveljanik Asi tak. "Pusinkapatentek" na "prsopatentek" mi připadá megamorbidní, ač věřím, že úmysl byl jistě dobrý. Připomíná mi to pomůcky pro vyšetřování zneužitých dětí pro psychology. Možná časem někoho napadne i udělat panenky pán/paní s daleko větším patentkem v "rozkrůčku" a vlněným ochlupením...

@mataharyy včera jsem četla diskusi, kde jedna diskutující psala, že tady, je WŠ leckde opravdu ještě "v plenkách" a občas působí až sektoidně (což je samozřejmě hlavně o lidech), ve světě je to prý jiné ("volnější"), dle slov snad její kamarádky, která WŠ studovala a právě v zahraničí v tomto působí - vzpomněla jsem si na Tvoje "fajn" zážitky.

avatar
mataharyy
18. únor 2011

@lantana Mě nevadí WŠ jako taková, mě vadí to co provozují v čechách, pač oni krapet nepochopili o co go... 😅 Třeba v německu (konkrétně v drážďanech) tak škola fungovala naprosto jinak a ku prospěchu žáků, ano je to alternativní, ale na druhou stranu tam nevychovávají magoři další generaci zmagořenejch lidí 😖 I co vím o škole v anglii, tak je to naprosto něco jiného, vzdali dobrou myšlenku a udělali z ní dobrou věc, školu... Jen prostě v čechách z toho udělali poslední útočiště pro duševně slabší rádoby učitele, kteří ne že psobí jako sekta, oni jsou sekta a ta škola co jem jí navštěvovala úzce spolupracuje, či v tu dobu spolupracovala s obcí křesťanů (ač škola má učit o různých náboženstvích nemá být výhradně jednostranná) a vím o holce kterou normálně na drzovku nechali pokřtít, pač počítali s tím že bude nějakou pokračovatelkou, či co 😀 A smutné je že v čechách je tato škola v plenkách už bratru osmnáct/devatenáct let a pořád se nic moc nezměnilo ☹

avatar
mataharyy
18. únor 2011

@lantana Jináč teda možnost "souložících" panenek na patentky mě pro dnešní den asi naprosto odbourala 😀

avatar
lantana
21. únor 2011

Tak holky, dneska se na mě někdo špatně podíval, neboť mám zažívací problémy (na mm se někdo špatně podíval už v pátek), přemýšlela jsem čím si mám otřít obličej, nebo co si kam uvázat, ale nakonec jsem si přecejen raději vzala dvě kapsle Enterolu... 😀 😀
Teda řeknu vám, živné půdy pro obrany před uřknutím, "létání" i guru Járy apod., je stále dost - bohužel.

avatar
mitote
21. únor 2011

@lantana @kubaka @mataharyy @neumisa drahe pritelkyna, kdo se chcete dozvedet neco o svem ovcovstvi, tak hura na to, co poradaji mi sefove 😀
wewewe tecka lotosovyporod.tvorivaskola tecka cezet 😀

avatar
mitote
21. únor 2011

ovsem damy panenka nema chybu 😀

avatar
lantana
21. únor 2011

@mitote ten odkaz mi nefunguje ☹ jenom lotosový nebo tvořivá zvlášť. Cítím se být "vlněná" a ochuzená.... 😢 😀

avatar
kubaka
Odpověď byla odstraněná
Strana