icon

Létání miminek

avatar
bera28
7. únor 2010

Ahoj, poté, co jsem shlédla dnešní reportáž z kurzu létání miminek, tak jsem se rozhodla založit toto téma. Ráda bych totiž poznala maminku, která toto se svým dítětem absolvovala, aby mi vysvětlila, co tahle hrůza může pozitivního miminu přinést.
Kdo jste reporáž neviděl, tak tady je link:
http://www.ceskatelevize.cz/program/1097181328-...
Upřímně, pokud se nikdo neozve, tak to bude pro mě pozitivní zpráva - prostě jsou tady na diskusi jen samé rozumné maminy 😉

Shrnutí diskuse
Automatické shrnutí diskuse vygenerované umělou inteligencí · 7. čer 2026 · 3347 příspěvků

Stručné shrnutí

  • Kurz „létání miminek“ se v Česku prezentuje veřejně například v pražském A centru (www.materstvi.cz) a v diskusi je zmiňováno vedení Blankou Sudíkovou; nabídky kurzu jsou uvedeny i na acentrum.eu/program/letani-s-miminky.
  • Lékařští komentátoři a rodiče v diskusi upozorňují na konkrétní zdravotní rizika spojená s touto praxí: syndrom třeseného dítěte, přetížení kloubů, riziko nitrolebního krvácení a vykloubení ramene.
  • Po reportáži České televize (ČT1/ČT24, pořad 168 hodin) vznikla veřejná kritika na sociálních sítích a diskuzních fórech (Plaváček, Emimino.cz, Rodina.cz) a diskutovalo se o možnosti oznámení policii či sociálním orgánům.


Nejčastější otázky

Q: Kde se v Česku pořádají kurzy „létání miminek“?
A: V diskusi byla uvedena nabídka kurzu v pražském A centru (www.materstvi.cz) pod vedením Blanky Sudíkové; na webu acentrum.eu je program „letani s miminky“.

Q: Jaká zdravotní rizika odborníci a rodiče zmiňují u „létání miminek“?
A: V diskusi a v reportáži odborníci varovali před syndromem třeseného dítěte, přetížením kloubů, vykloubením ramene a rizikem nitrolebního krvácení.

Q: Jak se „létání miminek“ liší od Vojtovy metody?
A: Vojtova metoda je v diskusi uváděna jako procedura vedená odborníky, na doporučení lékařů a pod dohledem rehabilitační pracovnice; „létání miminek“ je podle účastníků diskuse provozováno mimo tento lékařský dohled a bez obdobného odborného standardu.

Q: Může být „létání miminek“ podle českého práva považováno za ohrožování dítěte?
A: V diskusi byl citován §31 odst. 2 zákona o rodině, podle kterého rodiče nesmí ohrozit zdraví a vývoj dítěte; diskutující navrhovali konzultaci s policií a orgány sociálně-právní ochrany dětí jako možný postup.

Q: Kde najdu veřejnou kritiku a záznamy o kurzu?
A: Reportáž o tématu běžela na ČT1/ČT24 (pořad 168 hodin) a kritické reakce byly sdíleny na Facebooku (skupiny proti kurzu), na fóru Plaváček (plavacek-deti.cz), Emimino.cz a Rodina.cz.

Q: Co mám dělat, když kurz naživo vidím a mám pochybnosti o bezpečnosti?
A: V diskusi rodiče doporučovali oznámení příslušným orgánům (policie, sociální služby), informování pediatra a medializaci případu skrze místní média či odborné organizace.

Závěry z diskuze

Shoda

  • Většina diskutujících považuje „létání miminek“ za nebezpečné pro zdraví dítěte a některé příspěvky jej označovaly za týrání s rizikem fyzických následků.
  • Lékařské výhrady a zmínky o syndromu třeseného dítěte, přetížení kloubů a nitrolebním krvácení byly v diskuzi opakovaně uváděny jako hlavní argumenty proti kurzu.
  • Reportáž České televize (ČT1/ČT24, pořad 168 hodin) spustila veřejnou kritiku na fórech (Plaváček, Emimino.cz, Rodina.cz) a vznikly facebookové iniciativy proti kurzu.


Sporné názory

  • Někteří rodiče tvrdí, že existuje jemná forma manipulace či „pohupování“, která může být bez škod, zatímco drtivá většina účastníků diskuze považuje jakoukoli formu „létání“ za rizikovou.
  • Několik příspěvků uvádělo osobní zkušenosti, kde se „letění“ jevilo jako přínosné nebo neškodné, zatímco ostatní diskutující tyto zkušenosti zpochybňovali a upozorňovali na možné skryté dlouhodobé následky.


Otevřené otázky

  • Jakým právním postupem a jakými orgány (policie, sociální služby, lékařské komory) má veřejnost efektivně řešit podezření na ohrožení dítěte v kurzech tohoto typu?
  • Jak přesně je kurz „létání miminek“ akreditován a do jaké míry podléhá kontrole (zmíněná akreditace MŠ „cvičení s batolaty“ byla diskutována jako nejasná)?
  • Jaké jsou dlouhodobé fyzické a psychické následky „létání miminek“ na děti a existují relevantní vědecké studie potvrzující přínosy nebo rizika?


Zmíněné značky a firmy

A centrum, Plaváček, Česká televize, ČT24, 168 hodin, Emimino.cz, Rodina.cz, Plavacek-deti.cz, ACentrum.eu, Baby-cafe.cz, Radiopetrov.com, Rozzlobenimuzi.com, Legoland

Zmíněné produkty a metody

létání miminek, Vojtova metoda (vojtovka), nošení v šátku, látkové plenky (látkovky), baby masáž, plavání s dětmi, syndrom třeseného dítěte, akreditace MŠ „cvičení s batolaty“, AP (Attachment Parenting), §31 odst. 2 zákona o rodině, mandlové mléko

Místa a osoby

Blanka Sudíková, Pražské A centrum, Praha, Morava, Česká televize, Plaváček, Emimino, Rodina.cz, Legoland

avatar
beruska2x
10. únor 2010

amelie tos trefila, perverzni je to spravny slovo ...

avatar
lusinda77
10. únor 2010

Ahoj hoky, přidávám sek vám a říkám nikdy v životě. Ani si nedovedete představit jaký šok jsem z celé reportáže měla já,když jsem zjistila, že instruktorku Blanku Sudíkovou osobně znám. A tone jen od vidění, ale když jsem byla na základní škole chodila jsem šest let na házenou a ona bylamoje trenérka,bylo jí tenkrát asi 22 a studovala FTVS. Hned jsem posílala odkaz svojí mamce a s nadsázkou se ptala , jak mě někdy mohla vubec s takovou bláznivou ženskou pustit na týdení soustředění. Ale je pravda, že ona tenkrát nebyla ještě takle ulítlá, nebo to před náma tajila 🙂

avatar
aponchie
10. únor 2010

lamia vidis ja tam chodila driv taky sem se posuzovala,ze jsem z pule AP a bylo mi receno,ze nejsem neboli naznaceno ..ale to je sumak..ja chapu tyhle veci co tam probiraji samotna sem se jich ucastnila,ale zase mi prijde alibisticke tohle vsecko tvrdit a pak si jit pichnout injekci jit si zarodit do nemocnice atd.ja davam malou spat do postylky a okamzite na ni reaguji kdyz neco letim k ni davam ji prso uspavam na sobe nosim ji ale nestaci to jak mi bylo naznaceno tohle neni AP okamzite reagovat na potrebu ditete mela bych ji mit totiz uvazanou na sobe do te doby nez jdu spat pak je to asi AP je to smutne no.. 😖

avatar
lamia
10. únor 2010

Aponchie prostě některé AP maminy jsou hodně radikální, na druhou stranu i na Slepičárně jsou lidi, co mají názory úplně jiné a v poho...taky bych nerodila doma, prostě bych si to nelajsla, na druhou stranu nemám problém rodit ambulantně, bude-li vše v pořádku s miminkem. Jestli jsi nebo nejsi AP musíš posoudit nejlíp ty sama, nikdo jiný, podle mě je to druh vztahu mezi matkou a dětmi a ne závod o společné spaní nebo počet hodin nošení denně...pokud je tvoje miminko spokojené v postýlce, nevidím jediný důvod, proč by mělo spát jinde, každé dítě je jiné, v AP jde hlavně o důvěru a přilnutí mezi rodičem a dítětem, ne o dogmatické dodržování zásad....

avatar
lamia
10. únor 2010

Tedy pardon, špatně jsem napsala mezi matkou a dětmi, samozřejmě mezi rodiči a dětmi 😉

avatar
lamia
10. únor 2010

Koneckonců celá řada AP rodičů dává spát děti do hacky nebo jiných závěsných kolíbek, tak tam dítě taky nespí s rodiči,ne??

avatar
lenkavano
10. únor 2010

lusinda tak to je gol,škoda že tenkrát byla ještě trochu normální,mohly jsme se o ní třeba od tebe něco dozvědět. ☹
berusko díky za souhlas se mnou,bude se mi líp spát,byla jsem tu černou ovcí 😉
jinak ted jsem dobu četla diskuzi s ní a tou kateřinou a strašně mi to zavání úchylárnou lidově řečeno,ty děti jsou obětmi a přesně jak píše Berenika jde o jejich důstojnost,o kterou díky matkám přicházejí ponižováním.je mi z toho zle člověk už málem nemyslí na nic jiného.
jo a ještě lamie,nepsala jsem o počtu dětí, já mám 4 někdo 1 někdo 6 a je to každého věc.já své děti miluju a nikdy bych jim tohle nedělala.

avatar
aponchie
10. únor 2010

lamia poslala sem ti IP nechci at se to tady zvrhne v debatu o necem jinem 😀

avatar
dadis
10. únor 2010

inak dala som lietanie babatiek do google.sk a je tam toho dost popisane, dokonca aj na propagacnej stranke Johnsons...je to uz sice zmazane, ale v pamati to je

avatar
lamia
10. únor 2010

Aponchie dík, už jsem četla...omlouvám se za offtopic 😉

avatar
aponchie
10. únor 2010

proc to vseci hned mazou? 😖

avatar
luthien.k
10. únor 2010

Já to tu i na Plaváčkovi tak pročítám a pořád si kladu otázku, jak by se něco takového líbilo dospělému, například paní Blance (a létajícím matkám), kdyby se našel někdo hodně vysoký a silný, svlékl je do naha a začal s nimi pohazovat kolem svého těla... 😕
Je jasné, že denodenně děláme s dětmi úkony, které se jim nelíbí (náš malej řve jak tur při oblékání a přebalování), ale nikdy bych s ním vědomě nedělala něco, co odporuje zdravému rozumu a v tomto případě i mateřskému citu. Ani na jedno video jsem nemohla koukat, dělá se mi z toho špatně, jak je mi líto těch dětiček, které jsou obrazně i doslova ve spárech svých "milujících" rodičů a nemůžou se tomu nijak bránit ☹ ☹ ☹

avatar
fatulda
10. únor 2010

Ahojte, tiez mi neda nepridat sa k vam.

Vcera som si nahodou otvorila tuto diskusiu a zostala som v soku, video som pozerala chvilku a prislo mi zle ☹ Necitala som celu diskusiu ale suhlasim s berenikou, ze tie babatka su zbavene dostojnosti, nechapem ako mozu nieco taketo robit rodicia ich milovanym detom...pani instruktorka podla mna nie je uplne v poriadku, neviem ako na toto "cvicenie" prisla, ale jej odpovede na otazky hovoria za vsetko, ved to sama nevie vysvetlit a ospravedlnit nejakym padnym dovodom. Tiez ma zaraza ako sa ludia nechaju manipulovat, hlavne ked sa jedna o ich deti, jednoducho nechapem... 😠

avatar
arietiska
10. únor 2010

http://video.mail.ru/mail/elena200568/17/28.html musím sem opět hodit video pro ty co nedočítají, co našla senja a ještě jednou díky za snahu něco zase najít k tomuto tématu! Shlédla jsem to ze "studiních záměrů" a tentokrát jsem měla zaťaté zuby, a mračila jsem se tak, že se manžel ptal jestli nemám křeč. Tohle opravdu prospěšný být nemůže k ničemu... nechápu ještě víc a jestli tohle tady někdo vyučuje, tak jsem ztratila řeč ... 😔

avatar
arietiska
10. únor 2010

Já jsem tvrdá holka, ale to mě fakt dostalo... 😨 Tohle video považuju za týrání ...

avatar
lamia
10. únor 2010

Arietisko tak tohle je fakt šílený, viset za jednu končetinu celou vahou těla a ještě rotovat, tak to je na kloub fakt masakr....Děsný, děsný, děsný..ani jsem to nedokoukala úplně do konce...Chudák dítě je zjevně zvyklé na manipulaci tohohle druhu, ale to ještě neznamená, že mu to prospívá.

avatar
beruska2x
10. únor 2010

arietiska.. to dite je normalne uplne ztuhle strachy ☹ ja to vidim a mam chut nekoho nakopat do pr..
a klidne budu nehumanni 😝

avatar
luthien.k
10. únor 2010

Nedokážu to dokoukat, prostě to nedokážu ☹ ☹ ☹
Já fakt doufám, že se zítra někdo připojí k tomu jejich happeningu jako protistrana!!!

avatar
berenika39
10. únor 2010

...prostě když budu chtít upevnit vazbu mezi matkou a dítětem, když budu chtít zbavit matku strachu z manipulace s dítětem, dám je oba na obrovský letiště - postel, a řeknu jim - mazlete se, tulte, laskejte, ňunějte, očuchávejte se....ale ne : svlíkněte se do naha, pozor - lítáme....
Je to ponižující, i miminko, který nemluví a nemá rozum prostě má práva jako každej jinej člověk - i právo na důstojné zacházení. Sakra ty děti se nemůžou vyjádřit - jak to že si ty ženský dovolej je takhle obnažit a mávat s nima?

avatar
pirlenka
10. únor 2010

Arietisko, teda, tady s nimi dělají kusy...zvlášť na tom videu, jako jsou tam ti tři - 2 ženské a chlap.... ☹ ☹ ☹

http://video.mail.ru/mail/weste-tens/74/630.htm...

avatar
aponchie
10. únor 2010

jo to je jak vyrvavani taky kdyz to zlomim a decko si zvakne s epak bud eusmivat ha ha ha 😲

avatar
lenkavano
10. únor 2010

holky a jak je to dítě veliké,já se na to nemůžu podívat. ☹

avatar
beruska2x
10. únor 2010

ja se na to nemuzu koukat, tohle bych nedelala ani se stenetem ☹ boze urazila bych jim ruce a dite uz nikdy nesverila 😝

avatar
lenkavano
10. únor 2010

vy mě fakt úplně děsíte ☹ 😢

avatar
beruska2x
10. únor 2010

lenka.. no maly, tak kolem pul roku

avatar
lamia
10. únor 2010

Spíš nechápu, že třeba odkazy na tohle nenašel dr Janda, když se připravoval na tu diskuzi na čt24.
Myslím, že by po shlédnutí tohohle asi dost přitvrdil, i když teda ta lektorka tvrdí, že to co dělají v Rusku je mnohem tvrdší než co učí ona....

avatar
lenkavano
10. únor 2010

berusko a co to dítě?pláče?jak reaguje?to musí být strašné ☹ ☹ ☹

avatar
lenkavano
10. únor 2010

beru ježiš no to je stzrašný panebože,copak to nikdy neskončí?

avatar
berenika39
10. únor 2010

strašně miluju svýho pétu, co chrupe v pelechu a ráno v sedm přiťape nahatejma nohama za náma do postele.....

nedokoukala jsem to.

avatar
fatulda
10. únor 2010

ja sa na tie videa nemozem pozerat, podla mna je to absolutne chore, strasne 😠 Pride mi to ako ventilovanie agresivity a dokazovanie si absolutnej nadvlady nad nevinnymi babatkami, ktore sa nemozu branit 😔

Strana