Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

mvmk
8. lis 2013

@sicinka tak urcite je pravda, ze pokrocila hodne dopredu,ale i tak ten deficit tam je prave ve vsech smerech. Ja bych asi tak nepanikarila, kdyby ty ostatni slozky byly OK 😝 No a u odborniku, tot take tema samo pro sebe, pac tady najit odbornika je jak hledat jehlu v kupce sena. Vetsina je integrovana ve velkych mestech, tak nejak nejkomplexnejsi posudek vypracovala pani logopedka. Jinak je to bes des. Mozna kdyby ji zkoukla nekdo jako Krejcirova a ji podobny, bych byla vic vklidu. Ted na konci listopadu jdeme znovu do SPZ tak jsem zvedava co je tam napadne. Predpokladam ze nic moc a pridte za pul roku 😠 A nebo se to proste poji jak pise @sisstin k te jeji hypotonii a ma zasazeny lehce i intelekt 😝 Ona proste nedava nic 😠 Den a noc jen za moji asistence. Dnes jsem zkousela spolecenskou hru od 3 let. Fakt lehke neni vubec mozne s ni neco hrat. Naprosto nechape princip, hazet kostkou pro ni znamena ze hodi kostku skoro do druheho pokoje 😠 . Na kostce jsou barvy, ktera barva padne, takove ovoce das do kosicku (modra- svestka atd.) Kdyz ji padla cervena kricela ze chce gelb, hodit jednou nechape chce hazet 100x 😠 az padne to co chce. Nechape ze muze vzit jen jeden kousek ovoce, chce si hned nacpat cely kosik, kdyz ji to nedovolis, tak vse rozhaze a zacne Plakat a je po hre 😢 😢 Ja vim, ze po ni chci mozna moc, ale proste to nejde nejak prehlednout, kdyz jina decka uz treba hrajou clovece nebo pocitaji buh vi do kolika 😢

dckami
8. lis 2013

@hrusti ve školce je všechno ok, učitelky na něj netlačí, o všem vědí. Co potřebuje si řekne, ukáže.... ale hůř si zvyká na cizí prostředí, na návštěvách je bázlivý, trvá u dlouho, než si tam zvykne a začne si třeba hrát, pak ale nechce jít domů, že se mu tam líbí. I ze školky ho občas nemůžu dostat, jak je zabranej do hraní. Ale nerad má ve školce jiné třídy ( ráno tam chodí na 7 hodinu a to jsou v jiné třídě, kde jsou i jiné děti z ostatních tříd). A to jsme v malé školce, kde jsou pouze 3 třídy.
Uvidím,jak se to bude vyvíjet a budu se muset znovu objednat k logopedce, ať to posoudí a poradí, jak na něj, jak mu pomoct. 😉

lenuskin
8. lis 2013

@mvmk Chtěla bych se zeptat ohledně té hypotonie. Vy ji máte potvrzenou? Kuba měl totiž na 8 měsících ve zprávě od neurologa že má lehkou hypotonii, ale v normě. Je fakt, že od té doby se už o tom nikdo nezmínil. I když se už hodně zlepšil, tak je stále taková hadrová panenka. Je možné, že u něj je to třeba taky příčina jeho opoždění. Jak se to u dcerky projevuje? Dík za odpověď.

zuzao
8. lis 2013

@sisstin
no a dá sa to nejak zlepšiť? myslím ak bude dieťa cvičiť - hipoterapia, prípadne nejaké ďalšie cvičenia s fyzioterapeutom, dá sa očakávať zlepšenie aj v reči? Teraz hovorím o nejakej ľahšej forme hipotónie, teda zrejme ľahšej, keďže nám na to prišli až v 3,5 roku...

mvmk
8. lis 2013

@lenuskin ano, meli jsme centralni hypotonicky Syndrom, ve 2 letech uz uvedli pouze hranicni hypotonii a nikdo to uz resit nechtel, ted v lecebne v Boskovicich ji neuro. dal psala jen hranicni hypotonii axialni a mezilopatkoveho svalsta jinak normotoni. Ale bylo nam receno, ze hyptonik cely zivot zustane hypotonikem 😝 Projevovalo se to celkovym opozdenim motorickeho vyvoje, sed - 13 mes. chuze 21 mes. a ani ted neni motoricky zadny zazrak 😢

lenuskin
8. lis 2013

@mvmk No , to mě přijde, že to má Kuba taky nějaký rozhašený. Začal chodit v polovině 17 . měsíce, ale jistotu získal až okolo 19. měsíce. Doma chodil dobře, ale venku mu dělaly velký problém nerovnosti terénu.
A co vojtovka, ta to už asi nezachrání, co? No, tak mám novýho brouka v hlavě. Je možný, že částečně jsou jeho problémy skryty za tou hypotonií, ale musím uhodit na neurologa, aby se na to zaměřil
A přesně, jak ty říkáš, dodnes to není MOTORICKY žádný zázrak .

kajiszek
8. lis 2013

@krystalka Tyjo Seva, ta vlastně hrozně děti bavila, když jsme byli na dovče. Ale jak to budem mít doma, tak se obávám, že to bude rychle okoukaný. ale stojí to pár kaček, tak jim to asi koupím. Dort necháme na narozeniny, v březnu má narozky Nelča, tak snad bude Vojta spokojenej, že si bude moct taky dát 😀 Já dneska dělala rešerši těch vánočních dárků a asi už tak plus mínu představu mám, u každýho to vidím na max. 4 dárky a rozpočet na jedno dítě 2 tisíce včetně babiček, takže žádný horentní dary.

Jinak teďka vůbec nevím, jestli jsem to psala, ale Nelince jsem zkusila Vojtíškův First Bike a už napodruhý docela slušně jela, ale má to háček... ujede pár metrů a začne hrozně brečet, že už nechce 😀 Takže podobně jako Vojtíšek. Nelinka má ovšem teďka vůbec nějaký období, kdy je všechno špatně. Je vzteklá a uřvaná, jak není po jejím a nenechá se do ničeho natlačit, má prostě svoji hlavu. A bohužel po cca dvou týdnech prakticky bez jediný čůrací nehody, se nám začala počůrávat zase 4-5x denně 😢 😢 😢 Nevím, proč se to děje, ale už týden má víc nehod než úspěchů 😖 😖 O kakání nemluvím, budeme muset asi tu její zácpu začít řešit s nějakým odborníkem. Ona už byla vcelku dobrá, protože začala pít, ale teďka už zase nepije a je to úplný peklo ☹ ☹ ☹

krystalka
8. lis 2013

@kajiszek - nás s bráchou ta Seva hrozně bavila, když jsme byli malí, ale my byli fakt docela hodně stavebnicoví....Jiříka každá stavebnice baví chvilku a pak to tu leží - loni takhle dostal tu srubovou dřevěnou stavebnici Walachia a taky to samé, teď to tu leží, ani si na to nevzpomene....
Jinak na tu zácpu u malé - nepomohly by třeba nějaké laktobacily? Nebo nějaká jogurtová mlíčka...Jiříkovi třeba teď zachutnaly ty mléčné nápoje typu Actimel...kupujeme i nějaké levnější v Kauflandu, nevím teď přesně název, ale je to v podstatě to samé... nebo když byl Jiřík menší, tak na zácpu spolehlivě zabíraly meruňkové přesnídávky 😉

bosorka37
9. lis 2013

@sisstin prosim, prosim, kde je dneska schůzka, stojim na spatnem miste, stojim jako posledne....

sisstin
autor
9. lis 2013

@bosorka37 je to až 30., dávala jsem sem na to odkaz 😉 já jsem ve skole.

hrusti
9. lis 2013

@krystalka
@kajiszek U nás má Seva úspěch. Dostal ji nedávno a fakt si si s ní rád hraje. Je to asi první stavebnice, kdy si může stavět úplně sám a vidí výsledky 😀 Myslím, že jí ted mají zrovna v akci na mallu 😉

sicinka
9. lis 2013

@kajiszek oni se počůrají kvůli té zácpě aspoň Dáda to tak měl a potvrdila mi to i doktorka v nemocnici, kde jsme se zácpou byli. Oni tak tlačí někde schovaní až se počůrají. Bohužel to nevyřešíš, u nás to bylo ještě horší v tom jako chodil do školky a když se jim tam třikrát za den počůral tak jsem chodila kanálama, přitom když byl vykakanej tak bez problémů. No budu držet palce snažte se to zlomit dokud se nerozšíří ten konec střeva, pak už je to fakt boj, bych mohla vyprávět ☹

marrka
10. lis 2013

Ahojky maminky mám dotaz máte někdo zkušenosti s internátní přípravkou logopedickou v Měcholupech a byla bych ráda za názory maminek jestli by tam dali dítě nebo ne díky moc

margareta76
10. lis 2013

@marrka: Nikdy by som nedala. Nieco podobne (internatne) je aj u nas na Slovensku a nasa logopedka to velmi chvali, a ze najde sa v pohode dost rodicov, ktori davaju svoje deti na internat (od 6 rokov) a deticky maju velmi dobre vysledky 😉 Samozrejme, ze takychto rodicov neodsudzujem bohuzial nemaju inu moznost ako pomoct svojmu dietatku.

ivular
10. lis 2013

@sicinka @kajiszek Tak to počůrávání při zácpě můžu taktéž potvrdit. Když to nevychytám a Jeníkovi se daří stolici zadržovat, učůrává v jednom kuse 😠 Ale neberu to jako klasické počůrávání se, jelikož "normálně" se mu žádná nehoda nestane - ani v noci.
@sicinka Kdybyste měli náhodou některý den čas někdy mezi 10 a 14 hod (klidně i o víkendu), dej určitě vědět! To by bylo, abychom ten společný termín nenašly! 😉

marrka
10. lis 2013

@margareta76 Já mám práve dost známích který tam děti dali a jejich výsledky byli skvělé tak myslím nato abych mu v tom jeho životě pomohla aby mohl žít úplně normální život samozřejmně se mi taky nelíbí mít svoje dítě jen na víkendy nebo prázdniny Proto jsem na vážkách a nevím jak se rozhodnout ale díky moc

kajiszek
10. lis 2013

Já tu zácpu asi už budu muset fakt řešit s doktorama, mi přišlo, že to furt docela šlo, dokonce jeden čas kadila už fakt pravidelně a normálně, ale teďka už je to zase konec. Jinak jogurtový mlíčko do ní nedostanu, ona mlíko nesnáší, ale jogurty jí. Prostě jako lžičkou jo, ale vypít ne. Dávám jí švestkový přesnídávky, do polívek olivový olej, ale nějak to moc nefunguje. U ní je fakt stěžejní to pití, když pije, tak je to lepší, ale ona prostě většinou nepije 🙄 Má dny, kdy nevypije ani deci vody. Vojta to měl taky, ale tak od dvou let už pil docela dobře, ale Nela prostě ne 😖 😖 😖

cairka
10. lis 2013

@kajiszek , skús zaliať ovsené vločky vriacou vodou, po vychladnutí zmiešaj buď s ovocím, alebo jogurtom...malo by to pomôcť 😉 táto rada zachránila mojej malej niekoľko ťažkých dní... Ona už mala aj trhlinky na konečníku, spôsobené zápchou...Nie je to doteraz úplne OK, ale podstatne lepšie...
@marrka , za mňa nie...Ja viem, že chceš pre neho to najlepšie, ale podľa mňa to najlepšie do aspoň 15 rokov je byť doma pri mame...Možno by som skúsila, keby som mala ozaj pocit, že nič iné nepomôže, tak si tam zohnať podnájom a dočasne žiť v okolí tej školy, aby mohlo dieťa dochádzať...ale je to veľmi náročné zrealizovať, presťahovať celú rodinu, to mi je jasné...

ottic
11. lis 2013

@sisstin syn je moc šikovnej ! kdy já se toho dočkám ! V pátek mě zastavila ředitelka z MŠ a strašně mi Vojtu chválila, jak všechno dělá jak má, že už s ním se naučily i nějak komunikovat a že teď jim prý dělá proslovy ve třídě, že si stoupne a začne něco vykládat. No nikdo mu nerozumí, ale prý ho nechávají a chválí 🙂. A že konečně už má dva kamarády, se kterými si hraje.....ale to mluvení, hrůza.....

ottic
11. lis 2013

@sisstin jen se tě chci zeptat, mě v tom stacionáři tvrdili, že oni tam nedělí dysfázku na žádné podskupiny, že prý každý má narušenou jak percepci, tak expresi, jde prý jen o to, jak moc kterou....my máme ve zprávě napsáno (od Baslíka) vývojová dysfázie s narušenou percepční složkou.....jak bys tomu rozuměla ? Díky.

krystalka
11. lis 2013

@kajiszek - s tím pitím je to blbý, to dobře znám, Jiřík taky vlastně odjakživa špatně pije (kromě mlíka - to vždycky pil dobře), nevím, jestli prostě takovou potřebu nemá, nebo jestli je to u něj spíš tím, že je pořád v pohybu a není schopný si na to udělat čas, zastavit se a napít....ale kdybych mu to pití nestrkala rovnou do ruky, tak je schopný se za celé odpoledne prakticky nenapít, nebo jen si jednou cucne a běží pryč....on fakt třeba jezdil 3 hodiny po dopravním hřišti na kole a sám si o to pití vůbec neřekl 😕, musela jsem občas pohrozit, že jinak půjdeme domů, jestli se občas nezastaví a nenatankuje 😉 . A Nelí ti nepije ani nic jiného? Jiřík vodu pije většinou jen v létě, teď má radši čaj, nejvíc mu chutná šípkový a hodně oslazený, nebo jakýkoli ovocný červený, chutná mu i ten sirup do vody Yo a poslední dobou i vymačkaná pomerančová šťáva, ale musím mu to naředit a osladit, ale s tím sladkým pitím já nemám u něj problém, protože je samá ruka samá noha, jsou mu vidět žebra, takže sladkosti ani sladké pití mu nijak neomezujeme....ale prostě kdybych to nechala jen na něm, tak skoro nepije....jo, vlastně v jedné jediné situaci pije dobře a to u jídla, to musí pořád všechno zapíjet, takže on možná pak už fakt nepotřebuje....ale venku si na to ani nevzpomene....

cairka
11. lis 2013

Moje drahé dieťa sa dnes predviedlo ako absolútny mimoň 😅 😀 Mali sme dohodnutú diagnostiku u psychologičky, prišli sme, vyzliekli sme sa, chvíľku sa schovávala za mňa a potom si vliezla pod stoličku (to je jej obľúbené miesto v cudzom prostredí 😅 , stiahla si čiapku na oči s oznamom "ma nevidíte!" a 20 minút nevyliezla (čiapku si dala hore po pár minútach) 😀 Medzitým sme teda riešili my s psychologičkou, tak sme aspoň v kľude porozprávali, čo a ako... 😝 Podarilo sa ju presvedčiť, aby išla do herničky, tak sa chvíľku hrali, ale hru viedla Dia, takže zajtra ideme zas a hádam bude hru viezť psychologička 😀 Chvíľu sa hrali zo zvieratkami, keď mala pomenovávať Dia, tak bieda (v knihe), keď pomenovávala psychologička, tak našla pekne - plastové zvieratká....a potom sa hrali len s bábikou, to je Diina najobľúbenejšia hra. Dúfam, že zajtra to pôjde lepšie 😝 Už to nebude úplne cudzie prostredie 😅

sisstin
autor
11. lis 2013

@ottic no dle toho by jste měli mít receptivni,čili hlavní problém s porozuměním. Já myslím,že to dělení smysl má,protože projevy dítěte s expresivni a receptivni,to je nebe a dudy. Jako ono se říká,že žádný dysfatik nemá jednu složku úplně v pořádku. Nicméně Tygr rozuměl vždy dobře a všemu,i pojmům abstraktním,co třeba vrstevnici neznali. Jestli měl narušenou recepci,tak jen v tom případě,že ho nebavil dlouhý cteny text,to začal až v pěti. Ale jinak vždy rozuměl super.

ottic
11. lis 2013

@sisstin Díky. Mně přijde, že máme oboje stejně hodně zasažené. Neb nemluví vůbec a rozumí mizerně. Tak na dva roky. Navíc on je ten typ, co navíc nechce nic moc dělat - máme dokonce ve zprávě, že je dítě, které se mega prosazuje, takže přinutit ho něco dělat je pořádný problém. A do toho negativismus.... ☹. nechápu, jak můžou být sourozenci tak odlišní 🙂.
Tygr teď půjde k zápisu ?

ottic
11. lis 2013

Ještě mám holky jeden dotaz - kde je hranice silná / slabá dysfázie ? Jak Vám ji definovali ?

sisstin
autor
11. lis 2013

@ottic ono pokud je tam to porozumění zasažené hodně, tak i ta exprese bude prostě opožděná, ono opravdu čistou receptivní (čili dítě nerozumí, ale poměrně dobře mluví) má hodně málo dětí. U vás to bude spíš ta smíšená s převahou receptivní složky 😉

jinak závažnost se určuje jednak dle toho, jak dítě mluví a taky dle toho, jak má dítě narušený ty ostatní složky. Tygr s lehkou (ted už zbytkovou), mluvil od necelých tří let, ve 4,5 řeč k věku se silnou patlavostí, to už jsem tu psala, jak byl a je na tom s řečí. Ty složky měl docela dobré, dost jich měl v pořádku od začátku, problém měl s grafomotoriku a vizuomotorikou, a to jsme dali docela rychle do pořádku. Takže fakt dle mluvy a dle toho, jak rychle dítě ty složky zkompenzuje do normy 😉

sisstin
autor
11. lis 2013

@ottic a ten negativismus a vše, to prostě patří k tomu neporozumění. Neznám jediné nerozumící dítě, které by bylo spolupracující a nevztekací 😉

lukyte
11. lis 2013

Prosím má tu někdo atypického autistu??? Nebo dítě s přerušením řeci? Děkuji moc...Toto je náš dnešní ortel u doktorky ☹ Jdeme ke klinické psycholožce a ta by to měla rozseknout.

sisstin
autor
11. lis 2013

@ottic jo, a jdem ted k zápisu. Jestli bude odklad nevim, ke Krejčířový jdeme 4. února, nechám to z velký části na ní. Já bych asi byla radši za ten odklad momentálně, ale jako fakt nevim 😉

sisstin
autor
11. lis 2013

@lukyte co to je "dítě s přerušením řeči"? 😕