Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace
ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂
syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...
takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂
Stručné shrnutí
- Poruchy komunikace u malých dětí se často hodnotí kombinací neurologického vyšetření, EEG, magnetické rezonance a psychologického vyšetření s následnou logopedií nebo ranou péčí jako hlavními intervenčními možnostmi.
- Rodiče v diskusi uvádějí, že specializovaná vyšetření (např. u dr. Dana Krejčířová ve FTN nebo v psychologii v Krči) mohou mít objednací lhůty 3–9 měsíců a rodiče jim přisuzují klíčovou roli pro přiznání podpory ve škole a sociálních dávkách.
- Očkování MMR/Priorix je v diskusi diskutováno jako potenciální rizikový moment; někteří rodiče doporučují odklad z důvodu zdravotních kontraindikací (např. alergie na vaječný bílek), zatímco oficiální medicínská praxe očkování obecně doporučuje.
Nejčastější otázky
Q: Jak probíhá vyšetření u dětské psycholožky Dana Krejčířové ve FTN?
A: Rodiče popisují, že vyšetření u dr. Dana Krejčířová ve FTN probíhá s rodiči, zahrnuje podrobný rozhovor o vývoji dítěte a jednoduché úkoly s dítětem; v diskusi je uveden e‑mail dana.krejcirova@ftn.cz a upozornění na objednací lhůty 3–9 měsíců.
Q: Co očekávat při magnetické rezonanci (MRI) u malého dítěte?
A: Vzpomínky z diskuse z Tomayerky uvádějí, že magnetická rezonance vyžaduje lačnění od půlnoci, často je nutná sedace (uspání), dítě mohlo být napichováno pro uspání a pití je obvykle povoleno až 2 hodiny po výkonu.
Q: Jaké terapie a podpory rodiče doporučují pro děti s poruchou řeči nebo komunikace?
A: Diskuse zmiňuje klinickou logopedii, nootropika/vitamíny předepsané neurologem, ranou péči, rehabilitaci, logopedickou školku s prvky Montessori, rehabilitační školku a asistenta ve škole jako běžné možnosti podpory.
Q: Je možné odložit očkování MMR/Priorix z obav rodičů a jaké jsou administrativní důsledky?
A: Rodiče uvádějí, že odklad očkování je možný; hygienická stanice může vyžadovat podepsané prohlášení nebo teoreticky hrozit pokutou, ale při skutečné zdravotní kontraindikaci (např. alergie na vaječný bílek uvedená v příbalovém letáku) hygieně rodiče obvykle neohrozí.
Q: Jaká vyšetření doporučují pediatři/neurologové při opožděném vývoji řeči?
A: V diskusi jsou uvedena vyšetření jako neurologické vyšetření, ultrazvuk hlavičky, EEG, magnetická rezonance a psychologické vyšetření včetně opakovaných klinických hodnocení.
Q: Kde hledat odbornou a komunitní podporu pro rodiny s „nestandardními“ dětmi?
A: Rodiče ve vlákně odkazují na Ranou péči, PPP (pedagogicko‑psychologická poradna), speciální logopedické a rehabilitační školky, diskuzní servery (Rodina.cz, Modrykonik) a přednášky/organizace jako Rozalia jako zdroje informací a podpory.
Závěry z diskuze
Shoda
- Děti s poruchami komunikace vyžadují odborné vyšetření (neurologické, psychologické) a cílenou intervenci (logopedie, raná péče, rehabilitace).
- Specializovaná vyšetření a potvrzení diagnózy jsou podle rodičů potřeba pro přístup k individuální podpoře ve školce/škole a k případným příspěvkům.
- Magnetická rezonance a EEG se používají při diagnostice a vyžadují specifickou přípravu dítěte (např. lačnění, sedace).
Sporné názory
- Někteří diskutující připisují zhoršení řeči nebo regresi po očkování MMR/Priorix, zatímco jiní v diskusi tvrdí, že oficiální medicína MMR s autismem nespojuje a že potvrdit kauzalitu nelze.
- Několik rodičů doporučuje odložit druhou dávku vakcíny, jiní varují před administrativními komplikacemi (hygiena, požadavky na očkovací kalendář).
Otevřené otázky
- Do jaké míry budou děti s poruchou receptivní nebo expresivní složky řeči „dojíždět“ vrstevníky a jaká je individuální prognóza pro každé dítě?
- Jaký je optimální postup při komunikaci s pediatrem a hygienou při žádosti o odklad očkování z reálných zdravotních důvodů?
- Kdy je vhodné a efektivní zahájit Vojtovu metodu, klinickou logopedii nebo jiné konkrétní terapie u dítěte s opožděným vývojem řeči?
Zmíněné značky a firmy
FTN, Tomayerka, Rodina.cz, Modrykonik, Rozalia, Znamylekar.cz, Raná péče, Pedagogicko‑psychologická poradna (PPP), hygienická stanice
Zmíněné produkty a metody
EEG, magnetická rezonance, ultrazvuk hlavičky, nootropika (vitamíny), klinická logopedie, Vojtova metoda (Vojtovka), rehabilitace, logopedická školka s prvky Montessori, rehabilitační školka, Priorix, MMR, odklad očkování, podepsané prohlášení pro očkování, psychologické vyšetření, Raná péče
Místa a osoby
Praha, Krč, Tomayerka, FTN, Slovensko, Dana Krejčířová
@barbarucha - tak přiznám se, že už ani přesně nevím..., ale on s tímhle nikdy problém neměl....když nemluvil, tak prostě ukázal, obrázky v knížkách jsme si taky ukazovali bez problémů....fakt si nějak nevybavuju, že by s tímhle byl problém....my jsme to jeho nemluvení začínali řešit ve 3 letech a to s tím problém rozhodně neměl, ale do té doby jsem ani netušila v jakém věku by měl ukazovat apod....ale porozumění měl vždycky v pořádku, má jen lehkou expresívní dysfázii...tedy teď už jen zbytkovou a v podstatě žádné problémy už nemá, výslovnost už je skoro ok, gramatika taky, ani ve škole mu nic nedělá problémy - čtení a matematika v pohodě, psaní celkem taky ujde....žádné náznaky poruch učení tam prý zatím vidět nejsou, tak snad nás to mine 🙂
@krystala a @sisstin děkuji moc, u nás je to Krystalko to samé co u vás 🙂 děkuji moc mi to pomohlo, já vím že na nočník to ještě není, netlačím na pilu...my na nej mluvíme pořád, tak snad se dostaneme tady u nás k nejlepší logopedce a pomůže nám ještě víc. vím, jak to bylo u nás s chozením, taky začal později až v 19měsících a jak říkáš bez nehod, žádná odřená kolena, ani boule na hlavě 🙂
@francula Ahoj, u nás bylo taky slintání do cca roku a 3/4, hypotonie jak vyšitá. S papáním jste problémy neměli? (přisátí, přechod na příkrmy, kousání pevné stravy..) u nás slintošení vymizelo, když se naučil jíst pevnou stravu. Do té doby to bylo taky psycho, ony ty děti s otevřenou pusinkou vypadají tak trochu postiženě a to člověku nepřidá. Ale jestli je to jen zbytek hypotonie, tak to už bude brzy dobrý 😉
@janahus
@barbarucha Dik holky 🙂 no zadarilo se hned druhej cyklus, druha vec je, jestli se mimi udrzi 😔 ten strach je hroznej, jak uz jsem starsi a vim, co vsechno se muze stat.
@janahus Ela si taky neuměla říct, časem začala říkat bébé. To jí zůstalo teda docela dlouho 😀 . Ale kupodivu se to naučila docela brzo, ca ve dvou letech. A tím že je říjnová, tak venku jsme začaly trénovat až na jaře a zvládla to během týdne a to fakt skoro nemluvila. A na noc to jí bylo asi 2 a třičtvrtě. A to jenom proto, že mi spadla z vany, praštila se do hlavy a měla lehkej otřes mozku. S končily jsem na noc ve špitále a já si zapomněla vzít plínky, tak to přežila bez ní a už jsem jí je nedala. Takže ono to asi s nemluvením tolik nesouvisí,spíš jestli to v tom mozku prostě sepne nebo ne.
@sisstin Jasně, myslím, že máš maximální motivaci být následujícího 3/4 roku ve skvělé náladě, neboť víš, co stres v těhotenství umí způsobit. Bojuj s tím strachem, jako jsi bojovala s Péťovou dysfázkou - prostě ho roznes na kopytech 😉
@barbarucha praveze so stravou nikdy poblem nemal, na prikrmy presiel super, mixovane zacal odmietat sam, tak sme presli na nemixovanu stravu a potom sa velmi rychlo rozjedol uz na velke kusy... napr. teraz mu jablko staci dat nepokrajane, vie ho zjest cele, vzdy bol velky jedak... ved prave, ze deticky s pootvorenou pusou vyzeraju ozaj ako trosku postihnute, hlavne Risko ked sa na nieco zahladi, prudom mu idu sliny, no vyzera uplne nepricetne... dufam, ze bude ako si napisala a na mokre tricka a nepricetny vyraz tvare si uz ani nespomenieme 🙂
mohli by ste mi este napisat zienky, ktore mate skusenosti s opozdenym psychomotorickym vyvojom dietata, ako ste postupovali? Risko vobec nema zaujem o knizky, stavanie puzzle nehrozi, nema este take vyvinute vizualnbe videnie, ze by vedel priradovat rovnake obrazky... ja by som mu tak rada citala, ale hned mi zavrie knizku, ked zacnem... neviem, ci ho mam nechat nasytit sa v cinnostiach, ktore robi rad a potom sam prejde na nieco zlozitejsie alebo mam nejako "pritlacit na pilu" aj ked viem, ze hlavicku este na to nema asi pripravenu... dufam, ze sa mi tento tyzden ozvu z toho sukromneho centra, aby sme mohli zacat pracovat na tom dohnani 🙂
@josefina79 právě mi odepsala p.Kejíková, že mám zitra volat o termín k ní na konzultaci, chtěla sem se zeptat, jestli jsi u ni byla se synem nebo bez...a taky kolik to stoji a na jak to je u ní dlouho, jestli si vás zve pak třeba na kontroly, děkuji za odpověď, zdravím
@francula syn taky nechce moc abych mu cetla treba u spani, naucila sem se dve kratsi pohadky nazpaměť ty mu rikm potichu a nevyvádí, on taky nestaví, baví ho akorat vkladat tvary...já čím víc na něj tlačím, tím víc to nejde, vždycky si chvilku ukazujeme a když ho to nebaví, tak jdem zas treba malovat, nebo spis já mu kreslím a povidam mu co kreslim, hodne ho bavilo, kdyz jsem mu pustila zvuky zvířa na youtube a pakjsem mu to predvadela a predvadim u knizky, ale on je doted neumi...takze za me hlavne netlacit na pilu, vím že tě to mrzí...je to prostě těžký...u nas vede kuřátko v obilí, to jsem se ucila jak za mladych let 🙂
@francula Vím přesně o čem mluvíš, já se i nerada dívám na fotky z doby, kdy měl pod krkem pořád uvázanou slintací plínu.. Kousání by mělo dost pomoct, pak se dělají různé cviky pusou - pusinky, foukání, olizování, vyplazování jazyka různě atd. logo poradí lépe 🙂 Ale určitě se to dá do kupy, neboj 😉
@janahus Ahoj, taky jsme chodili ke Kejíkové, tak odepíšu 🙂 Prcka bereš sebou, pro ni je důležité ho vidět a podle toho, co vidí, ti hodně řekne. Trvá to hodinu a ta hodina stojí 500,- Na kontrolu jsme pak šli jednou po cca 2 měsících, ale to jsme se tam hlásili sami. Rozhodně si tě nebude uvazovat, abys jezdila každý týden, je to prakticky největší odborník v ČR, takže má mraky práce.
dekuji moc,jsem napnutá jak luk, ale psali jste s josefinou, ze je to fakt super, ze se s ni da mluvit, ani jsem nedoufala ze odpoví, natoz tak rychle...
@janahus ahoj! Určitě se synem! Ona se I diva, třeba jak sedí, stojí , říkala, že někdy I rodiče pošle nejdříve na rehab, že když vidí, že to dítě má celkově hodně špatnou posture, tak že je třeba nejdříve opravit to. A hlavně - bude ho chtít vidět jíst, případně I pít.
Posílám Ti info, co jsem od ní dostala mailem:
Dobrý den,
srdečně zdravím a posílám informace ke konzultaci:
Prosím, aby jste si přinesli to, co teď Vaše dítě jí, pokud jíte lžičkou,tak nějaký puding nebo jogurt, event. mačkanou stravu, dále Brumíka, kukuřičné křupkyči nějakou jinou dobrotu na kousání a něco na pití.
Pokud pije dítě z láhve, tak to co aktuálně pije. V případě, že krmíte dítě v nějaké speciální sedačce, tak si prosím přivezte i ji.
A především, aby jste přijeli ne úplně najezení, abych viděla Vaše dítě jíst.
Pokud máte zprávy od lékařů - neurologa nebo jiných specialistů, prosím přineste je k nahlédnutí. Můžete je i poslat mailem dopředu, abych si je mohla prostudovat. Konzultace bude trvat 1 hodinu. Cena vstupní konzultace + vyšetření je 800,-- Kč. Cena kontrolních konzultací je 600,-- Kč. Pokud by jste chtěli cokoliv dalšího vědět, jsem Vám k dispozici.
Konzultace - říkala, že někdy rodiče už další konzultace zruší, že se dítě na základě rad rozjí. Konzultace na základě dohody, my jsme "z daleka (Praha), takže jsem jí teď žádala o nějaké upřesnění, za pár dní odpověděla (omlouvala se, že nestihla dříve). Předběžně jsme se dohodly, že cca za 6 -8 týdnů přijdeme na další sezení.
@sisstin téda, no to koukám! Držím palce na rukách , na nohách. Ať vše dobře dopadne, ať se drží zuby nehty až do toho listopadu.
Moc Ti to přeji!!!!
@janahus ...ale abych Tě zas nenavnadila moc ... někdy prý stačí měsí a někdy tam prý má děti I rok. Nám dopředu nechtěla říct, jak dlouho by to mohlo trvat.
Jinak odpovídala mi, že když mi nejde dávat jídlo na stoličky, ať se nevzdávám a zkouším nasledující:
- aspoň se mu na ty stoličky občas dostat jenom prsty a pohladit je
- dávat jídlo "za škráň" - tj. jakoby do tváře - mezi tvář a zuby
- a při krmení lžičkou dávat jídlo ne na jazyk, ale do stran
Ale předpokládám, že to nejsou "univerzální rady", ale je to pro ten konkrétní problém, co má František.
Co bych ale řekla, že bude chtít určitě - pokud Tvůj syn používá ještě různá pítka , tak zřušit a přejít plně na hrníček.
@josefina79 my se s hrnku snazíme pit nejvic, akorat ze ja mu ho pridrzuji, on neni schopen nic vzit do ruky...ale obcas uz tam je náznak že dá ruku na ouško, teď je teda nachlazený, tak sem mu dvakrát koupila figo s pítkem, aby víc pil...nebudu vám ani radši říkat že krmíme kolikrát ve stoje nebo při hře, což je asi uplně mimo, ale jinak to do něj nedám, ho jidlo otravuje, takže u nás je to mazec.no a vám o rehabilitacich nic nerekla, všechno to je tou hypotonií...jinak za vše dík 🙂
@janahus kdyz jsem ji licila, ze nema hlad, rekla, ze "povoluje" krmeni u TV, ze to proste nekdy jinak nejde.
U Frantiska si hned vsimla, ze je hypotonicky (sedel tam s nohama do W) a ze vtaci pri chuzi nozicku, ale rikala, ze to neni tak strasne, aby mu to branilo v spravnem jedeni.
Ze mu drzis hrnek...no a co.Tady nejsme zadne supermatky 😀😀😀, my to chapeme. Ja taky delam veci, ktere by mi driv prisly jako takove "selhani", ted jsem rada , ze to jakz takz funguje....
@janahus jeste ctu zpetne... proc neurolog mysli, ze ma Tvuj syn ADHD? Jake ma priznaky?
@josefina79 z toho co jsme mu rekli, ze s nim nejde cilene pracovat, ze usiná hodinu, v posteli dělá strašně moc pohybu, ruzne mosty a ze nedokaze v klidu sedet, eeg vysetreni, pry v ramci normy, zase na druhou stranu, neznam moc kluku v jeho veku ze sedi jako pecky...pry je to tím ze se nevyzivoval uz v placente a mozek nedostaval tolik zivin a tohle je dusledek....nasi mudre v hradci na rizikovce se to moc nelibilo, ta diagnoza a k obvodni jdu se zpravou zejtra...nevim rekl nám že mužeme byt rádi že nemá DMO 😒
@sisstin Sisstin, prosímtě, několikrát jsi v diskuzi (ale už to nemůžu najít) mluvila o výtečné knize "Vývojová psychologie". Která to je prosímtě? Ta od Krejčířové? A ještě mě napadá jestli bys nám nenapsala nějaký úplně základní seznam "doporučené literatury" pro mámy prcků, které cítí, že je u nich něco jinak (komunikační poruchy, atp.). Já mám zatím "Hry pro rozvoj řeči" (nebo tak nějak se to jmenuje). Ale chtěla bych si v tom udělat pořádek a nezkoušet třeba učit malého něco, na co ještě nemá a tím ho zbytečně demotivovat. Kde se dozvím, jaké věci ho mám učit a jak po sobě? Je to v té vývojové psychologii? Satčí pár názvů titulů. já už si to najdu nebo půjčím v RP.
Díky, za mě i ostatní studijní typy 😀
@barbarucha jj, Krejcirova a Langmeier 😉 pak ty hry pro rozvoj reci, Kniha o detskej reci od Horniakove( myslim, ze je i prelozena do cj), Narusena kom. schopnost od Lechty a Budu dobre mluvit od Kutalkove.

@krystalka Ahoj, můžu se prosím zeptat, v kolika letech začal syn ukazovat? (V knížkách na otázku "kde je" nebo něco co chtěl?). Díky.