Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

janoulek25
26. říj 2016

My ho nahrazujeme normálním elektrickým kartáčkem a masíruju jí tím jazyk, různě tlačím (to nám poradila), ona teda Anetka naštěstí toto uplně zbožnuje, má to jako srandu. Pak ještě cvičíme, že vytlačuje z různých stran tu logopedickou špátli z pusinky a pak ji ještě dělají problém přesné pohyby s jazýčkem, že nedokáže ho uplně zvednout a dotknout se zadních stoliček dolních i spodních tak to cvičíme. Aspon že se Riško nechá namotivovat 🙂, některý děti ani za nic toto nechtějí.

cacenka_d
26. říj 2016

@francula Krasne receno s jinymi cestickami 🙂

aaa
27. říj 2016

Má prosím někdo zkušenost s foniatrickým stacionářem v Žitné ulici v Praze? Byl nám dnes doporučen, jediné, co vím, že je problém se tam dostat... Díky předem 🙂

gabbucha
27. říj 2016

@aaa Syn byl ve stacionáři jednou a pak 2x v jejich přípravce ZŠ (v únoru 2017 jde potřetí). A pokaždé se posunul o kus dál. Navíc jejich propouštěcí zpráva měla jako jedna z mála "hlavu i patu". Zajímá vás něco konkrétního?

aaa
27. říj 2016

@gabbucha Už se mi ozvali s tím, že čekací doba je cca 12 měsíců, což je síla... Nicméně jsem nechala syna zapsat do pořadníku a budu doufat, že třeba někdo vypadne a vezmou ho dřív.
Zajímala mě osobní zkušenost, jak to tam chodí, na co se připravit apod. V kolika letech tam syn byl?

gabbucha
27. říj 2016

@aaa My se tam hlásili loni v srpnu a nástup byl už v listopadu. Ale je pravda, že jsem jim opakovaně zdůrazňovala, že jsme schopni nastoupit ze dne na den (což v některých rodinách nejde, je to celkem organizační masakr, ráno před 8. h. nástup a po obědě tam jet díte vyzvednout = ale do těch půldenních stacionářích se dostanete spíš, než na ty celodenní). Takže my tam ve všech třech případech nastupovali jako náhradníci (jednou volali v pátek večer, po druhé třeba až v pondělí ráno, v den nástupu). A synovi bylo loni 6, když tam byl poprvé (k diagnóze jsme se dostali až v 5,5 letech). A je to tam podobné jako ve školce, celé dopoledne jsou s jednou paní učitelkou (spec.ped.), která s dětmi dělá různá cvičení, včetně grafomotoriky apod., ale průběžně se odchází na vyšetření či indiv. logo.

aaa
27. říj 2016

@gabbucha Dekuju, tak to tam jeste pristi tyden zavolam a zduraznim, ze syn muze nastoupit take ze dne na den jako nahradnik ☺ Zatim ma potvrzeny opozdeny vyvoj reci a podezreni na dysfazii. Od zari chodi do klasicke statni skolky, je tam spokojeny. Vlastne jedine, z ceho mam trosku obavu je to, ze ho na mesic vyclenim z kolektivu, na ktery je zvykly.
Dekuju za informace, budu tedy doufat, ze by treba na jare mohl nastoupit ☺

thinulka
30. říj 2016

@emikie dakujem za odpoved.myslis si ze je to zdielanie pozornosti?nemoze to byt len take automaticke otocenie? Lebo som si mysllela ze zdielanie prichadza az okolo roku.

lennetfrigg
3. lis 2016

Zdravím maminky, chtěla bych Vás požádat o radu...Pokud by jste to zde již probíraly, prosím, nezlobte se..příspěvku je zde obrovské množství a nemám sílu vše přečíst. U syna diagnostikovali poruchu autis. spektra (zatím nemáme uzavřenou konkrétní diagnózu..ale možná aspergerův syndrom). Je ve druhé třídě a začali jsme nezkutečně bojovat, ve škole velmi "zlobí". Čekáme na poradnu, máme podanou žádost o asistenta. Ale vše to trvá strašně dlouho a ja bych ráda - hlavně ve škole, pomohla. Nemáte nějaké tipy, případně odkazy, kde by se daly stáhnout obrázkové kartičky..hlavně, co se týče nevhodného chování. Budu ráda, za každou radu a pokud máte nějakou osobní zkušenost, napište mi prosím.

kika_21
3. lis 2016

@lennetfrigg Tuším před měsícem -zhruba -byl ve Vlastě článek o paní, která se dětem s aut. věnuje-bylo to velmi zajímavé.Bohužel nevím, ve které-možná přes redakci časopisu se to dá zjistit.

girafka
3. lis 2016

@lennetfrigg ahoj,moc neporadim jak synovi pomoci ve skole.Ohledne tech karticek - ja objednavala na www.ucimeseradi.cz . Maj jich tam kvanta,treba se budou nejake hodit.Preji hodne sil vim co to je,cekat..Taky cekame..konkretne ve stredu na psychologa a v prosinci neurologie 😕

mimca20
4. lis 2016

Ahojte pozdravujem, tak aj my so starsim patrime k vam, mne to osobne nevadi, som vdacna ze viem co syncekovi je, viem ako sa mu da pomoct. Za mna spokojnost, ze z jeho strany chut spolupracovat a napredovat je. Klobuk dole ze 1424stran ma toto forum, verim ze tu najdem aj mamicky zo Slovenska 🙂 🙂.

mcellinka
4. lis 2016

Ahojky tak už má malý diagnózu. Dětský autismus jsoz mu 3 roky a odpovídá mentálnímu věk 15-17 měsíčnímu dítěti. Nemluví. Vývojový kvocient má 40-47 b.Ještě ho čeká foniatrie. Holky nemáte nějakou stránku, kde je napsáno jak pracovat s těmi kartičkami, které slouží k lepší komunikaci? Děkuji 🙂

girafka
4. lis 2016

@mcellinka ja co mam ty karticky,tak u tech je vzdycky navod jak s nima pracovat

mcellinka
4. lis 2016

@girafka a to jsou ty z te stranky z tveho prispevku nahore? dekuji

sisstin
autor
4. lis 2016

@mcellinka uz jsi sla tu dg tvymu pediatrovi omlatit o hlavu?

girafka
4. lis 2016

@mcellinka jojo presne ty

mcellinka
5. lis 2016

@sisstin musím říct, že koukal s otevřenou pusou pomalu 😀 a říká mi : no paní Havlová je v Libereckém kraji nejlepší psychiatrička.
Tak jsem ráda že mu to vyrazilo dech 😀
Teď musím vyřešit příspěvek na péči. Jsem zvědavá jak to bude dlouho trvat a jestli vůbec budu mít nárok.

pampeliska1
5. lis 2016

@mcellinka můžu se zeptat, to jste tu dg. dostali z jednoho sezení u psychiatričky? Přijde mi to nějaké rychlé, ale možná jsem mimo..Jen co tak čtu, tak to většinou trvá všechno dýl, než se dg. opravdu potvrdí.

ladida.l
5. lis 2016

@mcellinka úplně perfektní a prakticky napsaný návod http://zjinehosveta.cz/e-book-zdarma/

ladida.l
5. lis 2016

@pampeliska1 pokud už je dítěti skoro tři, tak asi není třeba čekat nějak dlouho... pokud dítě ve třech letech nesdílí pozornost, nemluví, nehraje si s fantazií, už se žádný zázrak nestane...

mcellinka
5. lis 2016

@pampeliska1 ne ne byli jsme nejprve u neurologa na EEG, kde tedy bylo vše v pořádku, jen nám napsal že by se měl vyšetřit sluch a zajít k psycholožce. Jela jsem tedy s malým k psycholožce a ta nám napsala podezření na autismus a hyperaktivitu + vyšetření sluchu. No a teď jsme šli právě na psychiatrii a tam jsem s ním byla asi hodinu a půl. Nejprve zkoušela vkládací hry atd s ním, pak si kreslili to trvalo cca asi 15 minut. Pak jsme si povídali a dala mu hračky na zem a sledovala jak se chová. No a ke konci jsme vyplňovali nějaký test CARS ( jen já a doktorka ) . A bylo to.
Ještě ho ale čeká foniatrie a vyšetření uší BEAP ve spánku.
Jinak teda jsme raději ještě objednaní na potvrzení diagnózy do APLA v Praze 🙂

mcellinka
5. lis 2016

@ladida.l ježiš mockrát děkuji 🙂 jsi hodná

ladida.l
5. lis 2016

@mcellinka nebo ještě knížka Romany Straussové Praktický průvodce pro rodiče dětí s poruchou autistického spektra

mcellinka
5. lis 2016

@ladida.l děkuji 🙂 hned se na to podívám

francula
5. lis 2016

Dievčatá, aký máte názor na aktuálnu psychologickú správu?

Na základe odborného vyšetrenia sme zistili aktuálne vývinové rozpätie 24-48 mesiacov. Nízka spodná hranica v oblasti reči a jemnej motoriky vypovedá, že sa jedná o dieťa s rizikom vo vývine a preto je potrebná dôsledná terapeuticko-stimulačná práca. Relatívne nízke sú aj ostatné skúmané oblasti s výnimkou oblasti sebaobsluhy a sociálneho vývinu. Na základe nášho stimulačného programu budeme dieťa sledovať v horizonte min. 1 roka, a tak budeme môcť zaznamenať pokroky a tempo vývinu.
Podľa našich zistení a súbežných neurologických zistení z toto roku možno uvažovať o organicite pri oneskorenom rečovom a mentálnom vývine, porucha pozornosti so psychomotorickou instabilitou - ADHD. Na základe zistených informácií o sociálnom a emocionálnom vývine, testovania a pozorovania vylučujem PAS.

cacenka_d
6. lis 2016

@mcellinka Pockej, tak jdete do ty motole nebo na beru? 🙂 Bera ma ted cekacku 4 mesice co rikali, ale sileny, ted uz meli jit, prisla ryma a novy termin zase az v pulce ledna :/

cacenka_d
6. lis 2016

Velka prosba,
nahodou nekdo nejaky figl nebo napad - proste cokoliv 🙂 Mala se ted teda fest zasekla na vode - jakmile zjisti, ze tu nejsem nebo na ni nevidim, jde do koupelny, pusti vodu a necim haze kolem sebe, mam denne vyplavenou koupelnu 🙂 Obcas to jeste dela na zachode se stetkou, to pak taha ven (taky moc krasne). Posledni dobou do toho jeste chodi kocce pit vodu z misky, to ma teda fakt rada od mala, nekam to vylit a slizovat nebo vycucavat to. Tenhle tyden jdu do toho znova zkusit odplenkovani, tak snad konecne 🙂 Preju krasny nasledujici tyden a dekuju 🙂

mcellinka
6. lis 2016

@cacenka_d No jdeme do Motola na vyšetření BAEP ve spánku. Je tam objednaný od září a řekli mi že volný termín je až v listopadu roku 2017. takže si hezky počkáme. Ale na foniatrii to zkusím tady u nás. Malý je už objednaný. Jen nevím jestli to zvládne. Když tam má být potichu a on pořád řve . Ale za zkoušku nic nedáme. Budu mu muset vzít něco na rozptýlení.
To mě mrzí že takhle čekáte :( už jste to mohli mít za sebou

cacenka_d
6. lis 2016

@mcellinka No v ty zitny jim pry obcas daji dychnout rajsky plyn, aby je oblbli a byli ok, co mi rikala kamaradka. Takze bud budem mit stesti a objednaji nas na tu beru (to je ten prirozeny spanek u nich) a nebo ne a snad to nejak zmaknem, tyhle terminy jsou fakt na palici.