Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

anarae
19. dub 2011

@hanatka no nám pomohly tlustý pastelky od stabila ,ale sou dost drahy takže pak jsme zkusili tuhle a paráda.....vypadá jako martan(malík to tak pojmenoval a on roboty a martany ted děsně "žere")takže jí tahá všude sebou a maluje🙂)a objevila sem i pastelku tu samou do vany takže už víme co dostane od beránka 😀

evaje
19. dub 2011

@anarae 😀 Super pastelka. Já z ní byla taky nadšená, ale kluci prostě malíři nebudou. Maty ju ignorovala a Miky ohryzal. Takže ho sice bavila, ale né ke kreslení. No nic, dál hledám způsob, jak na ně. 😀

ygreen
20. dub 2011

ahoj holky, Tobiášovi se konečně spustila rýma, dobírá penicilin a já to chytla od něj, takže voser, malá se zatím drží.

V pondělí jsme byli na skok na neurologii, byla to rychlovka, schválila nám Krejčířovou, o Aple řekla, že s nás chtěj jen vysávat prachy 😕 , a že ho vidí zatím na expresní dysfázku, to že nerozumí si nějak nechtěla nechat vysvětlit. Ona to nijak nehrotila, že ještě nemá ty tři roky a že kluci jsou z jejícho pohledu fakt pomalejší. Ale řekla, že takhle se normální tříletý dítě nechová - přišli jsme, svlékla jsem ho, studila ho zem, tak si sednul, koukal a mlčel 😀 A prej ať si autismus nepřeju, že se většinou pojí s MR. Přišlo mi, že si o mě myslí, že jsem nějaká hysterická matka, co shání diagnosu na svého chlapečka, kterému nedá dost času dozrát. Ale zase já jí znám dlouho a ona si mluvou nebere servítky, ale je kvalitní dětská neuroložka. Zajímalo jí, jestli se udrží v čistotě a nají se lžící - nají se lžící už přes rok bez problémů, možná i dýl a s nočníkem se obslouží cca půl roku.
No každopádně já si nemyslím, že má MR a i logo mi řekla že určo ne, neuroložka taky nic takového neřekla, tak snad fakt ne.
(ona je taková, že mi řekla, že na vesnici to že fanouš ve 4 nemluví nikdo neřeší, protože sousedovic pepík mluvil podle babky až v 5 letech - a dle jejích zkušeností se většina těch dětí fakt sama srovná. Myslela to asi tak, že ve městech jsou přemoudřelé matyk z fór, MC apod a honí děti po doktorech zbytečně. Chápu jí, sama jsem tohle udělala Tobimu ze strachu z celiakie:o( )

Co nového - toho zajíce v pytli dává od první chvíle najisto, tak začneme zkoušet i ty stínové, a pak pomalu jednotlivé čtverce tak, aby si zapamatoval názvy toho co na nich je.
Barvy a vkládačky dává na 98% - ale opět né dle pojmenování, ale "vidí a udělá".
Opravdu začal víc rozumět tomu, "něco za něco" "počkej chvíli"....apod. Ty podmiňovací věty.
Začal i lépe baštit.
hraje si s postavičkama a zvířátkama. Zatím tak jako vlažně a teprve na to přichází, ale chvíli u toho vydrží.
A včera nás pobavil, na wc on chodí sám, tedy hlavně na nočník, ale né ve stoje, to do minulého týdne nechtěl, ale o víkendu poprvé si odešel na wc, dal bimbulu na prkýnko a počůral půl záchodu, ale snaha se cení, to je jasný 😀 a včera večer se snažil asi 5 minut naštelovat u nočníku tak aby čural ve stoje a nešlo a nešlo to, to byla prča, pak si raději sednul. Už aby bylo teplo a manža ho naučil čurat u stromečků na zahradě.

ygreen
20. dub 2011

jo a začal pomalu ukazovat. Manža to trefil, když řekl, že on vypadá jakoby se styděl ukázat, tančit, nebo tak. Dělá to většinou když je sám, nebo nás nevidí a pak přestane. Ale už fakt začal ukazovat, třeba venku jsme včera šli a byla tam cedule s čištěním aut a namalované auto a já ukážeš mi auto a on krásně s prstem ukázal - jsem myslela že pojdu blahem 😀

sisstin
autor
20. dub 2011

Dobrá ráno,

@ygreen k tomu autismu a MR 😉 ona se ta MR určuje spíš podle funkčnosti 😉 takže ti autíci nemusí mít nutně nízký IQ, ale jelikož mají třeba různé rituály, anxiety atd., tak jim to pak brání v normálním životě a funkčně třeba zapadají do hranice středně těžké MR, i když třeba umí od 3let číst. atd. 😉 jinak super pokroky, jen tak dál 😵 😵 😵 no k neuro nemám slov, já už jsem opravdu na lidi, co tvrdí, že ten a ten nemluvil do 3(4,5,6) a je z něho pan doktor, alergická 😉

my valíme na logo, a pak vlakem na výlet do HK, budu kdyžtak odpoledne. Zatím hezký den 🙂

ygreen
20. dub 2011

@sisstin jj, taky mám pocit že už toho o problémech s nemluvením vím víc než ona, ale zase na druhou stranu takovej přístup pomáhá člověku neplašit a zachovat si mentální zdraví 😀 když samo podnikám jiné věci pro to, aby se přišlo co a jak je příčinou že nepovídá.

No a hele začíná si zpívat u znělky bořka, jen zvuky, ale do rytmu a docela hezky 😀

zzuzca
20. dub 2011

ahoj holky

tak nam vcera prisla sprava od Kr. 🙂

zaver: ide o chlapca s mierne nevyvazenym psychomot. vyvojom -celk. vyvoj. uroven plne odpoveda veku; lehce opozdeny vyvoj reci hlavne v zlozke receptivnej (aktualne v stave spontannej akceleracie). V spravani dominuju prejavy vyssej hladiny socialnej uzkosti a neistoty pri dobrej schopnosti komunikacie, v sucasnosti bez kvalitat. abnormit.

a este vyberam
- adaptivne spravanie a jemna motorika- uroven okolo 30 mes. vyvojov.veku
-rec: - s miernou prevahou expresivn. zlozky nad porozumenim, akt. slovnik okolo 24 mes. veku, slova adekvatne uzivane komunikacne; - porozumenie do urovne okolo 21. mes., celkovo je lehce znizena verbalna reaktivita chlapca a patrne su obtiaze spracovania komplexnejsich slovnych vazieb ci pojmov (v poslednim obdobi vsak i v tejto oblasti pozorovane zretelne vyvojove posuny)
-soc. spravanie - na urovni veku, socialne skor neisty, so sklonom k inhibicii -schopnosti sociointerakcne i kvalita imitacie ale odpovedaju veku; v posl. dobe zacina prejavovat i veku primeranu potrebu sebapresadenia

pri vysetreni po vacsinu doby mierne neisty v cudzom prostredi, po kratkej adaptacii sa pekne zapojil do spoluprace a naviazal socialny kontakt, so zaujmom o podnety. Pri riadenej hre so snahou o spolupracu; ku koncu vysetrenia uz i spontanne zacina nadvazovat soc. kontakt, ocny kontakt je potom dobre modulovany a adekvatne komunikacne vyuzivany. Trva mierna neistota a celkovo pomalejsie tempo, reakcie miestami s latencemi, inak bez kvalitat. abnormnych prejavov v spravani.

Psychomot. vyvoj lehce nerovnomerny s prevahou dovednosti vizuopercepcnych a prostorovych, celkovo v norme pre vek.

ufff.... 😝

sisstin
autor
20. dub 2011

@zzuzca Zuzi, tak to si myslím, že je super 😉 uvidíš, že časem to doběhne do naprostýho normálu 😉

zzuzca
20. dub 2011

@sisstin este k tomu ako to prebieha u Kr. ked tam ma slovenske deti...tak my sme asi trosku spesl, hovorila nanho normalne cesky, ale tak tie ulohy celkom dal, tak zrejme rozumel 😅 vidis, a to som sa mohla opytat, ze ked v tom porozumeni je trosku pozadu, ci by sme nanho nemali hovorit len jednym jazykom (muz je cech) 😕 ? no zatial vidno ze hovori 'viac' slovensky 😅 tak so mnou je cely den a mam tu este brata so svagrinou 😉

a neopytala som sa ci by sme nemali chodit na logo, citam tu, ze to tu mnohym detom pomaha...viem je maly, ale predsa... 😕 tak ja jej este asi napisem....

no uvazujem este ze cinknem do tej rannej pece ....

@ygreen k tomu z coho usudila ze nie je podla nej autista... tiez netusim 😝 proste na konci vysetrenia povedala ze autista by takto nereagoval.... ja jej velmi rada uverim 😅

sisstin
autor
20. dub 2011

@zzuzca si myslím, že u vás je ta logo zatím jako zbytečná, když má expresi téměř k věku 😉 bych asi ještě počkala do těch tří, a pokud by se ti zdálo, že se to nějak nehýbe, tak můžete začít..a ta bilingválnost taky dělá svoje 😉

na logo od 2 let chodí fakt nemluvící děti úplně 😉

hanatka
20. dub 2011

Ahojky.
Tak nám došla zpráva z SPC a jsem z ní pěkně rozhozená.
Ocituji pouze CARS škálu a závěr:
CARS: 32 bodů - hraniční až lehká symptomatika. Zvláštnosti patrné zejména v oblasti zájmů, hyperlexie, sdílení částečné je. Opoždění v komunikaci, dyslalie. Vývoj ve skocích, slabší sebeobsluha, přetrvávající enkopréza - kaká bezpečně pouze do pleny, počká, až ji dostane, nepokaká se mimo ni. Částečné rigidní stravovací návyky, Problémy ve spolupráci, v přizpůsobení se.
Závěr: Chlapec ve věku 30 měsíců, v chování chlapce jsou zvláštnosti, aktuálně spíše hraniční až lehká symptomatika PAS, zatím nelze jasně specifikovat, v chování dále náznaky poruchy aktivity a pozornosti - vhodné sledování s časovým odstupem, zvláštnosti zejména ve hře, v oblasti zájmů, problémy se stolicí, hyperlexie - možný rozvoj do pervazivní vývojové poruchy (Aspergerův syndrom), vzhledem k věku však zatím nelze validně prokázat. Sdílení pozornosti se částečně objevuje, v kontaktu s dospělými lepší, problémy výraznější v kontaktech s vrstevníky - primárně pasivní.
Ach jo.. když si to tak člověk přečte na papíře, chce se mu brečet 😖
Ty voe že já jsem tam nedržela hubu o tom jídle, páč ve školce mi říkali, že s ním v jídle nemají sebemenší problém, sní všechno na rozdíl od ostatních dětí. Jasně, on doma vyžaduje věci, který mu chutnají, jakože ciniminies s mlíkem a tak, já jsem to tam zmínila a už to máme ve zprávě.
A to částečné sdílení pozornosti se mi taky nezdá, vždyť to je furt, mami jéé a něco mi ukazuje.
No nic, musím si to trochu uspořádat v hlavě, já vím, že je jiný, ale prostě jsem si pořád myslela, že je jen jiný a že to porucha není no 😒

sisstin
autor
20. dub 2011

@hanatka no tak jako sorry, ale určovat enkoprézu u 2,5roku starého dítěte mi přijde jaksi těžce mimo 😝 to samé jako rigidita v jídle atd. 😝

hanatka
20. dub 2011

@sisstin a myslíš, že i za to nám dala body do toho CARS?

sisstin
autor
20. dub 2011

@hanatka tyhle škály jsou celkem....k hovínku 😀 co vím, tak třeba Krejčířová je nepoužívá vůbec....moc nevím, proč, když tam píšou, že vzhledem k věku nejde nic prokázat, tak vůbec dávají nějaká podezření...

Tygr v tomle věku kadil i chcandil do plín, nesnědl lautr nic, s dětma si moc nehraje doted, loga a písmena ho v tomhle věku extrémně zajímaly....a autík fakt jako není...

a podle čeho poznali to sdílení pozornosti nevím, ono se taky dítě jinak projevuje v cizím prostředí a pak jinak doma 😉

hanatka
20. dub 2011

Jako děti jiných zářijovek 2008 dělají v tomto věku taky obrovské problémy s jídlem, některé nechtějí jíst vůbec. A navíc jak říkám, ve školce mi ho s jídlem chválí, ptala jsem se, jestli se vzteká i ve školce a prý ne.

hanatka
20. dub 2011

@sisstin když jeho skoro nic jinýho nezajímá než ty písmena, sedne k PC a píše www.něconěco.cz, teď zase zavináč, chce, abych mu psala slova a on je pak čte atd. atp. V tomto je těžce nestandartní.

sisstin
autor
20. dub 2011

@hanatka jo, a enkopréza je samovolný únik stolice, což fakt jako to, že si počká a vykadí s do plíny, není 😉

hanatka
20. dub 2011

@sisstin aha, no paráda, to jsem ani nevěděla, co je.. On se prostě do nočníku ani na záchod nevykadí, v poslední době si i sedne, ale po chvilce řekne, že to nejde a chce plínu no.

sisstin
autor
20. dub 2011

@hanatka to je naprosto normální a tohle má hooodně velký procento dětí 😉 prostě oni neumí kadit v sedě, jsou zvyklé na svoji polohu a hlavně je to psychická věc...která prostě odezní časem 😉 fakt to měl (má) skoro každej, koho znám...někdo to má chvilku ( Tygr to měl třeba jenom týden, ale on měl zas plíny celkově dlouho), a třeba od kámošky kluk byl bez plen od dvou, a na kadění ji měl skoro do 3,5 😉

hanatka
20. dub 2011

@sisstin dík 🙂 Normálně jsi mi zvedla náladu 🙂
No počkám na Krejčířovou, já uznávám, že je negativistický, nechce spolupracovat při něčem, co ho nebaví, ona ho ale vůbec neuměla zaujmout, i když s ním je to fakt těžký.
Jako ona v té zprávě píše i že má vzhledem k věku i dobrou jemnou motoriku (což bych teda vůbec neřekla), že je šikovný v manipulativních úkolech, ale to jsem sem nepsala, to mi přijde nepodstatný. Ale taky mi přijde, že podtrhla ty negativní vlastnosti a těch lepších si v závěru vůbec nevšímala.

sisstin
autor
20. dub 2011

@hanatka no Krejčířová, co vím, tak celkově plíny moc neřeší 😉 teda pokud tomu dítěti není pět, že jo 😅 😅 😅 ono to tak bývá, že většina diagnostiků právě podtrhne to negativní...naopak Kr. zase spíš vždycky vypíchne to pozitivní 😉 což jako někdy je moc fajn, ale u závažnějších diagnoz je to spíš na škodu - kvůli rodičáku, PNP atd. Ale to předpokládám ty ani nepotřebuješ 😉

smardik
20. dub 2011

ahoj holky, nestíhám je toho nějak moc, Honzík zlobí, školu nestíhám tak tu moc nechodím no a je tak krásně tak jsme hodně venku, Tom ani domů nechce jít

v pondělí jsme byli na té foniatrii a o ničem, Tom první řval jak tur a pak se teda uklidnil ale spolupracovat nebude, jak on nechce můžu dělat co chci a prostě ho nepřesvědčím, neukázal v knížce nic, neukázal kde má hlavu, nos a přitom to umí, jen se rozhlížel kolem a usmíval, máme zas přijít za 2měsíce a prý se do té doby máme doučit zvířata a části těla. no a ještě mi řekla že to řeším brzo, že je to kluk a že do 4let má nárok nemluvit což teda nesouhlasím ale neřeším. takže my prostě počkáme na Krejčířovou a pak se uvidí

smardik
20. dub 2011

@hanatka moc se v tom nevyznám ale neviděla bych to tak tragicky podle té zprávy, ty sama ho znáš nejlíp tak víš co je a co není pravda. Já taky psala do SPC u nás a mám se ozvat až bude mít 3roky, zatím mi ho nevezmou

sisstin
autor
20. dub 2011

@smardik hele, ono to asi bude nejlepší...Tomík je ještě relativně malej, pracovat s ním budeš tak jako tak...na neuro a foniatrii jste byli, tak uvidíš, co vám řekne Krejčířová 😉 jinak, co to jako je, že kluci mají nárok nemluvit do 4??? Mně by zajímalo, kde to ti doktoři fakt jako berou 🙄 🙄 🙄 🙄 🙄

my dneska na logo dobrý, makal jak šroub...takže začneme chodit 2-3x týdně, doma po mně fakt moc opakovat nechce...jinak všechny úlohy pohoda, ale to opakování, nic moc...tak to nechám hlavně na logopedce zatím 😝 pak odpo jsme jeli vlakem do HK s kámoškou a její holčičkou, samo jsme si sedli do vagonů, které se odpojují a jedou jinam..takže jsme se pořádně projeli 😅 😅 😅 😅

ygreen
20. dub 2011

@hanatka neboj to nebude tak hrozný, u nás na květnu 2008 se děti posrávaj do plen dodnes a je to o psychice a pohodlí, studu a tak.
My když byli na foniatrii tak Tobiáš vůbec nespolupracoval a dostal smíšenou dysfázku a auti rysy.

sisstin
autor
20. dub 2011

tak my byli na foniatrii někdy na podzim, takže měl tři a kousek...no stačilo jim, že ukázal asi pět zvířat a udělal jejich zvuky..paní řekla, že je šikovnej a vidí to na opožděný vývoj řeči a tím to zhaslo, takže taky o ničem 😝 a byla to teda zrovna ta primářka z Loga v Brně 😝

smardik
20. dub 2011

@sisstin právě snažím se pracovat a už mě aspon vzal na milost a hraje si se mnou a ne sám takže pojedem podle svého a uvidíme co v září řekne Krejčířová a uvidí se 🙂 ale od včerejška Tomášek říká ham, ne když má hlad to ještě neřekne ale vidí misku s jídlem nebo něco na jídlo nebo já třeba jím tak říkám ham 🙂

no kde na to dr. přišla že má do 4let čas fakt nevím, mě to přijde pozdě kdoví co si oni myslí

smardik
20. dub 2011

@ygreen tak u nás na foniatrii nedělali žádný závěr, že jak nechce spolupracovat nemůže ho vyšetřit takže máme za ty 2měsíce přijít a snad že bude spolupracovat.

sisstin
autor
20. dub 2011

@smardik
@ygreen no tyhle opačný závěry, že dítě nespolupracuje, tak mu hned něco šoupnou..to je taky maso 😕 já nevím, že nemůže být nějaký zlatý střed....bud to bagatelizují, nebo naopak zas po pěti minutách dělaj závěry 🙄

smardik
20. dub 2011

@sisstin no jo ono udělat nějaký závěr po pěti minutách je přece jednodušší než se snažit aby třeba dítě zaujali ke spolupráci, nechali ho než si zvykne apod. my z neurologie odcházeli s tím že mám jít k psychiatrovi s Tomem a fakt mi pro něj nabídla léky na uklidnění