Maminky, těhulky a snažilky v Anglii a zahraničí III

slunicko2
14. lis 2008

Treti pokracovani diskuze...

Rada bych vsechny maminky, tehulky i snazilky pozadala o respektovani nazoru vsech, kteri se do teho diskuze pridaji!
Tato diskuze byla zalozena pred dvema roky jako podpora snazilek, tehulek i maminek v zahranici a melo by tomu tak zustat i nadale 🙂

Vulgarni prispevky na ucet dalsich clenu budou ignorovany. Nejsme na zakladni skole! 😉

oli1104
18. led 2012

Ahoj holky,
zijeme sice v Nemecku, ale vzhledem k tomu, ze je manzel anglican a prace se ted vyviji velice spatne, je mozne, ze skoncime kolem Cambridge ( manzel je elektro ing. a ma tam nejakou moznost ).
Je tu nekdo z Cambridge a okoli ?

dadka12
18. led 2012

@ifka80 Ano s AJ nemam problem na zaciatku sme byvali v NW London prisli sme bez anglictiny bolo ozaj tazko ale zvladli sme to a sme na seba pysni manzel jazdi na kamione ale mame ho kazdy den doma. Nemate moznost tiez tu skolku tych 15 hodin zadarmo tusim teraz zmenili je to od 2 rokov skus sa popytat mne vyhovuje tych 5hod/3dni ale nie vsetky skolky to robia a uvidime ktoru skolu nam pridelia.Tiez sme si presli svoje ked som zobrala pracu maly mal 10 mesiacov a skolku nam vypocitali na 48£ na den a to este nepokryvalo moje hodiny ja robim dlhe dni/noci a manzel ako kedy nikdy neviem kedy presne pride az kym nezavola ze do hodky konci tj za dve je doma 🙂 Ale zvykli sme si presli sme od au pair, childminder az k tomu ze tu mam teraz mamku ale ta sa za par tyzdnov vracia domov kedze ja budem na materskej do oktobra apo tom uvidime A odkial z Sk ste a co robi manzel/partner?? pa pekny vecer

ifka80
18. led 2012

@dadka12 Cauko,no citala som na nete aj anglicanky mi dali take info,ze ta preschool je pre 3-4r deti,ak by som chcela skor,museli by sme platit a to sa nam nevyplati,kedze ja nezarabam.Aj tak,kto by zobral tehotnu do roboty?To mas dobre,ze mas tu mamku,aspon nieco pomoze.
Moj manzel robi vo svojom fachu,stolara,ale nie je to zaplatene tak ako keby platili anglicana,myslim,ze ziadneho cudzinca tak nezaplatia ako svojho.No ale co uz,je to lepsie ako cez agentury alebo nejake podradne roboty,zatial to zvladame,aj ked este mame aj splatky aj hypo na SR,no tento rok ju uz splatime.Mame doma kupeny bytik,ktory mame v podnajme,takze aspon ten byt sa plati sam.A planujeme na rok niekedy na jar sa uz vratit na stalo.Len nam treba komplet byt prerobit aj zariadit.Tiez sme tu prisli bez AJ,hlavne moj manzel nevedel ani ceknut a teraz komunikuje len tak fici.Vy sa nechystate vratit,ci tu chcete ostat navzdy?Zo SR sme z Popradu a vy ste odkial?Pozdravujem 🙂

nmonika
22. led 2012

Ahojte.Idem sa sem znova pridat.Zijem vo Fleet,Hampshire.Co ma caka pri navsteve GP? Doma som si robila test uz dvakrat behom jedneho tyzdna a oba su pozitivne.Zajtra som teda objednana k doktorovi.Bude mi robit krvne testy alebo si mam vziat so sebou ranny moc? Dakujem za radu.

smajka
22. led 2012

@nmonika - ahoj. gratulka k tehu. 🙂 . nepotrebujes nic,len sa ta popyta zopar otaziek ohladom zdravotneho stavu, ci mas nejake zdrav problemy, kolko mas deticiek...a dopracujete sa k nejakemu predbeznemu due date. podla toho ti povie kedy prides na vstupnu prehliadku, tam uz ti bude brat krv, moc... myslim ze v 8tt. neviem ci ta hned zaregistruje v nemocnici. neboj on/ona ti vsetko povie a hlavne vsade je to inak 😉 . nebud sklamana, ak ta narychlo odbije, tu je to normalne - vlastne do 12tt ta nebudu ani brat poriadne ako tehulku.

eva_londyn
22. led 2012

@nmonika Gratualce!!! Souhlasim s @smajka, ze by te mel poslat do nemocnice, kde budes podchycena jako Early pregnant a tam by te pak meli pozvat na Early pregnancy meeting (nebo tak nejak). Ale jen pokud budes mit dobreho GP. Muj GP se me vicemene zeptal, proc tam chodim 😅 Ze kdyz jsem si udelala dva testy a oba byly pozitivni, tak jsem tehotna 😀 Nenechala jsem se odbyt a nakonec me prece jen do nemocnice odkazal.
Moc drzim palecky, at je vsechno ok!

nmonika
22. led 2012

@smajka
@eva_londyn
Dakujem vam,s lekarmi tu nemam dobre skusenosti,no ale tento je moj novy,tak som zvedava.A deticky este nemam,tak aj prva skusenost.

eva_londyn
23. led 2012

@nmonika neboj, bude to dobre. Oni nejsou spatni jen maji takovy laxnejsi pristup...do 12 tydne tehotenstvi to vubec neresi. Ale pokud bys mela problemy a nedej boze treba zacala krvacet, tak okamzite na A&E a tam te prohlidnou.

nmonika
23. led 2012

Ahojte,doktor akurat tak zablahozelal...dokopy nic ine,vsetko sa bude riesit potom.Na recepcii som sa objednala u midwife,na 10.2..Dali mi nejaku knizocku na postudovanie a flasticku na odber mocu,ktory donesiem so sebou potom.Skusila som prezvonit Early Pregnancy Unit v Basingstoke (co mi je najblizsie) a taka mila pani,ze mam zajst prv k midwife a ona mi povie ako dalej.Ze do 12 tyzdna sa daju scany a tak urobit private,stoji to okolo 100 libier,ze zalezi. Problemy nemam ziadne seriozne,iba citlivejsie prsia,a sem-tam zvlastny pocit v podbrusku.Budem teda cakat.Dozvedela som sa ze sestra je v 5 tt,uplne super.Budeme oba prvy krat tehotne spolu 🙂 A este raz dakujem baby.

smajka
23. led 2012

@nmonika - no vidis - dopadlo to ako si pamatam u mna 🙂 . waw, to mate krasne ze ste spolu so segrou tehu - supeeer 😉

tjanina
23. led 2012

Ahojte, potrebujem poradit, prosim. Podla coho si vyberate gynekologa v UK?
Vsetky moje kolegyne byvaju inde ako ja. Mam nejake problemy, ktore som mala uz na SR len mi to akosi financne nevychadza kupovat letenku a platit si vsetky vysetrenia bez poistenia a samozrejme aj lieky. V UK som od aprila 2011, Hertfordshire, Stevenage.

diky za rady.

eva_londyn
23. led 2012

@nmonika tak to dopadlo podle ocekavani🙂 Preji pohodove tehu!

@tjanina z mych zkusenosti v UK funguji gynekologove pri NHS pouze v nemocnich na doporuceni GP a potom privatne. Takze pokud mas problem tak nejdrive k GP a ten te doporuci.

tjanina
23. led 2012

@ eva_londyn - diky, nemocnici zde mame. Zkusim si vygooglit kolik by stala takova soukroma pece a v cem se to lisi od NHS doktoru.

eva_londyn
23. led 2012

@tjanina ty poplatky za privatni peci jsou obecne dost vysoke; plati se za konzultaci doktoru a pak jeste pokud potrebujes zakrok. Ja mam v praci privatni pojisteni tak obcas ty sumy vidim. Prvni konzultace byva treba 200-250GBP, ale zalezi to na doktorovi. Vetsina doktoru pracuje taky pro NHS (nekde jsem slysela ze snad musi, ale to nevim jiste), takze by te videl ten stejny doktor jen ve statni nemocnici a byvaji tam cekaci doby.

andreaj24
26. led 2012

Maminky, ktore ste v UK existuje tu nieco ako cipok proti horucke pre dojcata? Ak ano da sa kupit aj bez predpisu? A nejaku znacku? Dakujem.

eva_londyn
26. led 2012

@andreaj24 ahojky, cipek nevim, ale od 2 mesicu se dava Calpol na teplotu (jen si vyber ten, kery se muze od tech 2 mesicu davat). Jinak asi by se muselo k doktorovi, nevim. Nejlepe zajdi do Boots lekarny a zeptej se tam.

andreaj24
26. led 2012

@eva_londyn Dakujem krasne. Ten calpol mam, ale nezabera, bola som v lekarni, ked som pytala cipky pozerali na mna ako na blazna, ze urcite nie. Tak som kupila aspon nurofen baby sirup a uvidim...snad zaberie

eva_londyn
26. led 2012

@andreaj24 hmmm tak to mozna neznaji. Muj manzel na me koukal jako na blazna, kdyz jsem mu rikala, ze jsme pouzivali teplomer do zadecku miminka. Radeji sel a koupil ten digitalni do ucha, aby me to snad nenapadlo 😀
Drzim palce, at ten nurofen zabere. A radeji co nejdrive k doktorovi, kyby teplota byla stale. Ja jsem radsi za vyplasenou matku nez abych neco zanedbala 😅

kvietocek7
26. led 2012

@andreaj24 ahoj,pokial to nie je nic vazne tak zaberie, keby sa teplota neznizovala moze sa striedat kazde 4h calpol a nurofen v predpisanej davke pre vek tvojho dietatka, Nurofen sam o sebe je protizapalovy.Tak sa skoro uzdravte 🙂
a dietatko netreba vela neprikryvar aby sa neprehrievalo 🙂
a keby nieco velmi velmi vazne pocas noci tak je aj linka NHS ony poradia

saza007
3. únor 2012

@andreaj24 ano cipky existuju a daju sa kupit v lekarni, ale su az od 1.roka. Volaju sa Alvedon (125mg). Lepsie si ich je dat predpisat, lebo stoja takmer £20. Po anglicky su cipky suppositories.

andreaj24
3. únor 2012

@saza007 dakujem krasne. Lebo som bola v lekarni a asi som natrafila na zlu lekaren alebo zlu lekarnicku, lebo povedala, ze nic take nemaju a pozerala na mna ako na blazna.Ale asi si aj tak necham poslat z SK 🙂. Dakujem este raz.

tjanina
6. únor 2012

@eva_londyn Dakujem pekne. Mam za sebou 1. navstevu GP a som uplne v soku. To som netusila, ze oni nemaju sestricku. Takze som objednana za 10 dni, ked tam ta sestricka bude. To som zvedava, ze co taky GP moze vediet o gynekologii a kolko ma praxe vo vysetrovani. 😖

nmonika
6. únor 2012

Prosim vas,neviete mi poradit....Rozmyslam nad porodom na Slovensku,nie tu v UK.Budem tu kym nenastupim na matersku a tak by som sa pobrala domov.Ako prebiehaju vybavovacky?Mate niektora skusenosti? Dakujem

martja007
6. únor 2012

@tjanina Tady snad GP ani vnitrne nevysetruje?? Kdysi mi nurse od GP delala stery cipku a svitila mi tam baterkou! 😀
Taky to bylo na normalni valende, zadna gyn. koza nebyla.. valenda u zdi, takze ke me ani poradne nemohla.
Chodim do tech GUM clinic-tam te zespodu vysetri, a otestuji na STI/HIV ale jinak bych zadnou lecbu nejakych jinych gyn problemu necekala, to te asi zase poslou k GP a tem by te mel odeslat do spitalu na Gyndu.
A nemyslim si, ze GP's jsou nejak specialne vzdelani v Gynekologii. ja kdyz mela problemy s cipkem (abnormalni stery) tak mi GP neumel vysvetlit o co se jedna, hledal si to v Medical Book a slovo od slova si prekladal- byl odnekud z Arabie.

andromeda81
12. únor 2012

ahojte.nejake tehulky so severu Londyna?

janinek
12. únor 2012

@andromeda81
Sever je dost siroky pojem, jak zona a metro?

moodymare
14. únor 2012

Dobry den maminky v UK.

Nevim ,jestli to muzu napsat sem, ale moc rada bych se Vas zeptala na radu ohledne me situace.

Nekolik let jsem zila a pracovala v UK, v breznu 2011 jsem v praci skoncila a v dubnu jsme se vraceli s manzelem do CR. Vracela jsem se tehotna, otehotnela jsem 30.3.2011.
Tady v CR jsem se hlasila na urad prace a dostala podporu. Myslela jsem, ze narok na materskeou nemam, jelikoz jsem tu po nejakou dobu nepracovala. Mimi se mi narodilo 16.12.2011 a manzel se ted snazi vyridit rodicak tady v CR. Rodicak nam nechteji uznat pokud neprokazem, ze nemame narok na materskou z UK. Tady vCR je nejaka ochranna lhuta 6 mesicu, takze pokud bych v praci skoncila a otehotnela behem tech 6 mesicu, tak mam narok na matrskou, jestli to dobre chapu. Moje otazka je je neco podobneho v UK? Mluvila jsem s pani z Eures a ta rika, ze bych na materskou a rodicak z UK mela mit narok. Urady tady v CR o tom moc nevedi.
Ani nevite jak se mi po UK styska a nejradeji bych se tam vratila, tady v CR snad nic nefunguje.

Mnohokrat Vam vsem dekuji za jakekoliv info. 🙂

radlinka
17. únor 2012

@moodymare
1. prihlasis sa na urad prace a socialnych veci v CZ (uz si to asi ucinila), od nich dostatnes matersku aj ostatne pridavky na dieta. Musis sa vsak preukazat dokladom od byvaleho zamestnavatela z UK, ze si pracu skoncila a kolko rokov pripadne mesiacov si odpracovala v UK (alebo v inej krajine EU). Ostatne pridavky ako rodicak a ine dostavas uz doma, kedze ste z UK uz definitivne odisli. Po podpore z uradu prace nasleduje materska.

Alebo:
2. kontaktujes zamestnavatela v UK, pripadne JobCenter a povies to co si tu napisala, pripadne by si to mala zdokladovat rodnym listom dietata, ze sa ti narodilo v CR. Vtedy ak to klapne, mozes ako byvaly zamestnanec poberat matersku z UK, rodicak si uz vybavujes v CR, kedze tam ste sa obaja vratili a spolu s partnerom aj zijete. Tazko rozhodovat, je mozne ze urady nebudu suhlasit, kedze ste este predtym ako si zistila ze si tehotna odisli. 😒

v UK mas narok poberat matersku, ak si u zamestnavatela odpracovala urcitu dobu bez prerusenia, nasledne mozes ziadat o child benefit, ale akonahle ste zmenili krajinu ako obaja rodicia a partner pracuje uz v CR a obaja tam spolu zijete, tak musis kontaktovat ceske urady a priniest potrebne anglicke doklady o ukonceni pracovneho pomeru a ziadat ich pravdepodobne u vas. Nepoznam ceske zakony, neviem ci sa nieco menilo, tak si to treba overit.
Materska a rodicak sa da poberat iba z JEDNEJ krajiny.

moodymare
17. únor 2012

@radlinka- mockrat ti dekuji. Hledala jsem na netu a nasla, ze bych mela narok na maternity allowance, ale o tu se zada nejpozdeji den po porodu. Takze to snad bude dostacujici dukaz pro urady v CR, ze na davky v UK narok nemam. Jeste jednou diky. 🙂

radlinka
17. únor 2012

@moodymare neni zac, uz si to vse musis zariadit doma..nenechaj sa odbit 😉